Strona główna » Artykuły sponsorowane » Rodzaje przesyłek kurierskich – co warto o nich wiedzieć? Odpowiadamy!

Rodzaje przesyłek kurierskich – co warto o nich wiedzieć? Odpowiadamy!

Coraz więcej osób prywatnych i firm korzysta z usług firm kurierskich. Nic w tym dziwnego. Za pośrednictwem firmy przewozowej paczki mogą zostać szybko i bezpiecznie dostarczone nie tylko na terenie kraju, ale także za granicą. Jakie istnieją rodzaje przesyłek kurierskich i co warto o nich wiedzieć? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu.

Przesyłki kurierskie – paczki standardowe i niestandardowe

Najczęściej wybieraną formą przesyłki kurierskiej jest paczka. Może ona być standardowa lub niestandardowa. Pierwsza forma ma klasyczny kształt sześcianu bądź prostopadłościanu oraz musi mieścić się w wytycznych wagowych i wielkościowych konkretnej firmy kurierskiej – najczęściej suma wymiarów przesyłki standardowej nie powinna być większa niż 220 centymetrów.

Naturalnie nie każdą przesyłkę da się zapakować w pudełka o ściśle określonej wadze i kształcie. Z tego powodu firmy transportowe oferują przewóz przesyłek kurierskich nazywanymi paczkami niestandardowymi. Co kryje się pod tym pojęciem? Paczki, których suma wymiarów może przekroczyć 220 cm, a także elementy o kształcie okrągłym, cylindrycznym lub owalnym. Niestandardowa paczka może być o nieregularnych kształtach lub/ i z wystającymi elementami.

Przesyłki kurierskie a gabaryt

Wśród przesyłek kurierskich również  popularne są paczki gabarytowe i paletowe. Obydwie wyróżniają się niestandardowymi wymiarami. Te drugie są to z reguły duże przesyłki kurierskie, które przekraczają maksymalne wymiary głównie pod względem wagowym. Jako że są one przeważnie bardzo ciężkie, muszą być transportowane – jak sama nazwa wskazuje – na paletach.

Z kolei paczki gabarytowe mogą mieć duże wymiary, ale niską wagę. W takich przesyłkach znajdują się lekkie, ale spore gabarytowo przedmioty. Rzeczywistą wagę takiej przesyłki oblicza się na podstawie specjalnego wzoru – aby poznać wagę gabarytową, należy pomnożyć długość, wysokość i szerokość paczki, a następnie podzielić je przez przelicznik funkcjonujący w danej firmie kurierskiej. Jednak obliczanie tego na stronach przewoźników może być czasochłonne. Szybkie porównanie cen usług u poszczególnych dostawców umożliwia portal Shipcenter.pl. Dzięki temu możemy znaleźć tanie przesyłki kurierskie.

Przesyłki kurierskie ze względu na miejsce dostarczenia

Rodzaje przesyłek dzieli się także ze względu na lokalizację adresata. W tym przypadku najczęściej stosuje się podział na przesyłki kurierskie międzynarodowe oraz krajowe. Pierwsza opcja dotyczy przesyłek realizowanych na terenie innych państw. Z tego względu transport paczki może odbywać się różnymi drogami – lądem, powietrzem czy przez wodę. Na cenę dostawy takiej paczki wpływają czynniki takie jak: waga paczki, opakowanie, wymiary, odległości od miejsca nadania paczki. Można również skorzystać z usług dodatkowych, takich jak ubezpieczenie czy ekspresowe doręczenie. Ekspresowe przesyłki zagraniczne są z reguły droższe od tych zwykłych.

W czasach, kiedy popyt na przesyłki kurierskie był mniejszy, z usługi przesyłki kurierskiej na terenie kraju korzystały głównie firmy i to do nich kierowano oferty przewozowe. Na przestrzeni czasu wszelkie ograniczenia dotyczące wysyłania paczek krajowych przez osoby fizyczne zostały zniesione. Obecnie każdy może nadać przesyłkę krajową, niezależnie od jej gabarytów. Ponadto sama realizacja usługi przebiega sprawniej i jest tańsza. Duża liczba dostawców działających na terenie kraju i poza nim sprawia, że ceny usług są naprawdę konkurencyjne.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x