Jak odebrać paczkę z paczkomatu InPost

Robiąc zakupy w internecie mamy z reguły kilka opcji dostawy do wyboru, ale bez wątpienia najczęściej wybieraną są paczkomaty InPost. W sumie nic w tym dziwnego, gdyż jest to nie tylko rozwiązanie tanie, ale również bardzo wygodne. Jak odebrać paczkę z paczkomatu InPost i na tym dodatkowo zarobić?

Paczkomat InPost – co to?

Paczkomat InPost to system skrytek pocztowych, dzięki którym możemy odbierać paczki 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Paczkomaty doceniane są przede wszystkim przez osoby, które przebywają poza domem w godzinach pracy kuriera, więc nie mają za bardzo jak odebrać zamówioną przesyłkę. Wprawdzie kurier może zostawić u sąsiada, ale nie zawsze jest taka możliwość. W takiej sytuacji paczkomat InPost wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Zwłaszcza, że zlokalizowane są najczęściej w łatwo dostępnych miejscach i jest ich przynajmniej kilka w każdym większym mieście, więc dodarcie do wybranej skrytki nie powinno zając zbyt wiele czasu. Warto jednak pamiętać, że na odbiór paczki mamy 48 godzin od czasu jej umieszczenia w paczkomacie.

Jak odebrać paczkę z paczkomatu na 3 sposoby

Odebrać paczkę z paczkomatu InPost możemy na 3 sposoby, czyli za pomocą:

 1. aplikacji mobilnej,
 2. kodu QR,
 3. numeru telefonu i kodu 6 cyfrowego.

Wszystkie metody są stosunkowo proste, więc każdy powinien sobie z nimi poradzić.

Za pomocą aplikacji mobilnej

Zacznijmy od aplikacji mobilnej, gdyż jest to zdecydowanie najszybsza metoda, która dodatkowo pozwala w łatwy sposób śledzić na telefonie status przesyłki. Dzięki aplikacji możemy otworzyć skrytkę jeszcze zanim dojdziemy do paczkomatu, co znacznie przyspiesza proces odbioru.

Oczywiście chcąc odbierać paczki za pomocą aplikacji musimy ją najpierw ściągnąć. W zależności od posiadanego systemu operacyjnego znajdziemy ją w Google Play, App Store lub AppGallery. Po pobraniu podajemy swój numer telefonu, zaznaczamy wymagane zgody i już możemy przejść do korzystania. Jeśli pojawi się jakakolwiek przesyłka zarejestrowana na podany w aplikacji numer telefonu, to z pewnością się tam pojawi.

Krok po kroku jak odbierać za pomocą aplikacji mobilnej

 1. wchodzimy w aplikację lub klikamy w powiadomienie, które powinno się pojawić po dostarczeniu przesyłki do paczkomatu InPost,
 2. wybieramy paczkę, która nas interesuje (może być ich więcej, jeśli zamawialiśmy kilka w tym samym czasie),
 3. klikamy przycisk „otwórz skrytkę”. Przy tej metodzie nie musimy niczego potwierdzać na ekranie paczkomatu, więc wystarczy, że znajdziemy się blisko niego, a skrytka się otworzy,
 4. wyjmujemy paczkę, zamykamy skrytkę i potwierdzamy w aplikacji jej odbiór. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy mamy zastrzeżenia co do stanu przesyłki. Wtedy wybieramy stosowną opcję w aplikacji.

Za pomocą kodu QR

Specjalny Kod QR pozwalający na odebranie paczki z paczkomatu InPost otrzymamy zaraz po jej umieszczeniu w skrytce. Znajdziemy go w aplikacji mobilnej, wiadomości sms oraz na poczcie elektronicznej. Chcąc odebrać przesyłkę za pomocą takiego kodu musimy:

 1. podejść do czytnika znajdującego się na paczkomacie,
 2. wybrać opcję „odbierz paczkę”,
 3. przyłożyć kod QR do czytnika,
 4. wyciągnąć przesyłkę i zamknąć drzwiczki,
 5. zatwierdzić na ekranie jej odebranie.

Za pomocą numeru telefonu i kodu

Odbieranie paczki z paczkomatu InPost za pomocą numeru telefonu oraz kodu jest zdecydowanie najwolniejszą metodą, choć w dalszym ciągu stosowaną. Może się przydać zwłaszcza w sytuacji, gdy jest problem z czytnikiem i nie działa kod QR, a aplikacji nie posiadamy. Jak odebrać przesyłkę w ten sposób?

 • podchodzimy do czytnika,
 • wybieramy opcję „odbierz paczkę”,
 • podajemy na ekranie numer telefonu oraz kod odbioru składający się z 6 cyfr,
 • wyciągany przesyłkę i zamykamy drzwiczki,
 • zatwierdzamy odebranie paczki na ekranie.

Jak odebrać paczkę z paczkomatu InPost bez kodu

Takie sytuacje są rzadkością, ale może się zdarzyć, że nie otrzymamy wiadomości z kodem umożliwiającym odbiór przesyłki. Będąc w takiej sytuacji warto sprawdzić czy:

 • wiadomość nie trafiła do SPAMu,
 • telefon jest w zasięgu sieci,
 • usługa SMS premium nie została zablokowana.

Może się również zdarzyć, że podczas składania zamówienia podamy błędny adres e-mail lub numer telefonu. Wtedy musimy skontaktować się ze wsparciem technicznym InPost i poprosić o wysłanie SMSa i maila na prawidłowe dane.

Jak odebrać paczkę z paczkomatu InPost za pobraniem

Opłacenie zamówienia jeszcze przed wysyłką jest zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem, ale niektórzy w dalszym ciągu mają pewne obawy z związane z zamawianiem w ten sposób. W takiej sytuacji pozostaje opcja płatności „za pobraniem”, która w paczkomatach InPost jest również dostępna. Proces odbioru jest praktycznie taki sam jak w przypadku przesyłek już opłaconych, ale tutaj po podaniu numeru telefonu i kodu (lub QR) przechodzimy jeszcze do płatności. Paczkę możemy opłacić przez:

 • kartę kredytową lub debetową,
 • BLIK,
 • przelew (link znajduje się w wiadomości przesłanej na pocztę elektroniczną).

Wystarczy, że wybierzemy interesującą nas opcję na terminalu i będziemy postępować według instrukcji, a tuż po opłaceniu zamówienia skrytka się otworzy. Warto dodać, że możemy również w łatwy sposób zapłacić za przesyłkę pobraniową w aplikacji mobilnej.

Jak odebrać paczkę z paczkomatu InPost za kogoś

Paczkomaty InPost mają również tę zaletę, że możemy odbierać przesyłki należące do rodziny, czy też znajomych (lub oni nasze). Wystarczy podać numer telefonu oraz kod odbioru lub zrobić screena kodu QR osobie, która ma paczkę odebrać. Dzięki temu nie wróci ona do nadawcy, nawet jeśli nie będziemy mieli możliwości osobistego odbioru w wyznaczonym czasie.

Jak zarabiać na przesyłkach InPost

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale na odbieraniu i nadawaniu przesyłek przez InPost możemy również zarobić. Wprawdzie nie są to duże kwoty i nie w postaci przelewu, ale warto o tej możliwości wspomnieć, gdyż nic nas nie kosztuje. Za każdą otrzymaną i nadaną paczkę otrzymujemy punkty, które możemy potem wymienić na:

Chcąc zdobywać punkty wystarczy, że zarejestrujemy się w poniższym serwisie i dodamy numer telefonu po kliknięciu w żółty banner dotyczący InPostu.


dogry

Dogry.pl to serwis, w którym możemy zdobywać punkty nie tylko odbierając i nadając paczki, ale również grając w gry.


Jak zaoszczędzić na dostawie?

Wprawdzie cena dostawy do paczkomatu InPost sama w sobie nie jest zbyt duża, ale możemy jeszcze dodatkowo na niej zaoszczędzić. Wystarczy, że zakupimy Allegro Smart, a otrzymamy darmowe dostawy i zwroty produktów przy zakupie za min. 40 złotych. Oczywiście sposób ten dotyczy najpopularniejszej platformy sprzedażowej, czyli Allegro. Usługę Allegro Smart możemy zakupić na miesiąc lub na rok, ale to właśnie ta druga opcja wychodzi zdecydowanie korzystniej.

Co sądzicie o odbieraniu przesyłek w paczkomatach InPostu? Podzielcie się opinią w komentarzu.

1 komentarz do “Jak odebrać paczkę z paczkomatu InPost”

 1. Paczkomat to serio najlepszy wynalazek ever tych czasów i nie wyobrażam sobie w tym momencie innej możliwości odbierania paczek. Osobiście paczki odbieram za pomocą aplikacji.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz