Strona główna » Pozostałe » Jak odebrać paczkę z paczkomatu InPost

Jak odebrać paczkę z paczkomatu InPost

Robiąc zakupy w internecie mamy z reguły kilka opcji dostawy do wyboru, ale bez wątpienia najczęściej wybieraną są paczkomaty InPost. W sumie nic w tym dziwnego, gdyż jest to nie tylko rozwiązanie tanie, ale również bardzo wygodne. Jak odebrać paczkę z paczkomatu InPost i na tym dodatkowo zarobić?

Paczkomat InPost – co to?

Paczkomat InPost to system skrytek pocztowych, dzięki którym możemy odbierać paczki 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Paczkomaty doceniane są przede wszystkim przez osoby, które przebywają poza domem w godzinach pracy kuriera, więc nie mają za bardzo jak odebrać zamówioną przesyłkę. Wprawdzie kurier może zostawić u sąsiada, ale nie zawsze jest taka możliwość. W takiej sytuacji paczkomat InPost wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Zwłaszcza, że zlokalizowane są najczęściej w łatwo dostępnych miejscach i jest ich przynajmniej kilka w każdym większym mieście, więc dodarcie do wybranej skrytki nie powinno zając zbyt wiele czasu. Warto jednak pamiętać, że na odbiór paczki mamy 48 godzin od czasu jej umieszczenia w paczkomacie.

Jak odebrać paczkę z paczkomatu na 3 sposoby

Odebrać paczkę z paczkomatu InPost możemy na 3 sposoby, czyli za pomocą:

 1. aplikacji mobilnej,
 2. kodu QR,
 3. numeru telefonu i kodu 6 cyfrowego.

Wszystkie metody są stosunkowo proste, więc każdy powinien sobie z nimi poradzić.

Za pomocą aplikacji mobilnej

Zacznijmy od aplikacji mobilnej, gdyż jest to zdecydowanie najszybsza metoda, która dodatkowo pozwala w łatwy sposób śledzić na telefonie status przesyłki. Dzięki aplikacji możemy otworzyć skrytkę jeszcze zanim dojdziemy do paczkomatu, co znacznie przyspiesza proces odbioru.

Oczywiście chcąc odbierać paczki za pomocą aplikacji musimy ją najpierw ściągnąć. W zależności od posiadanego systemu operacyjnego znajdziemy ją w Google Play, App Store lub AppGallery. Po pobraniu podajemy swój numer telefonu, zaznaczamy wymagane zgody i już możemy przejść do korzystania. Jeśli pojawi się jakakolwiek przesyłka zarejestrowana na podany w aplikacji numer telefonu, to z pewnością się tam pojawi.

Krok po kroku jak odbierać za pomocą aplikacji mobilnej

 1. wchodzimy w aplikację lub klikamy w powiadomienie, które powinno się pojawić po dostarczeniu przesyłki do paczkomatu InPost,
 2. wybieramy paczkę, która nas interesuje (może być ich więcej, jeśli zamawialiśmy kilka w tym samym czasie),
 3. klikamy przycisk „otwórz skrytkę”. Przy tej metodzie nie musimy niczego potwierdzać na ekranie paczkomatu, więc wystarczy, że znajdziemy się blisko niego, a skrytka się otworzy,
 4. wyjmujemy paczkę, zamykamy skrytkę i potwierdzamy w aplikacji jej odbiór. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy mamy zastrzeżenia co do stanu przesyłki. Wtedy wybieramy stosowną opcję w aplikacji.

Za pomocą kodu QR

Specjalny Kod QR pozwalający na odebranie paczki z paczkomatu InPost otrzymamy zaraz po jej umieszczeniu w skrytce. Znajdziemy go w aplikacji mobilnej, wiadomości sms oraz na poczcie elektronicznej. Chcąc odebrać przesyłkę za pomocą takiego kodu musimy:

 1. podejść do czytnika znajdującego się na paczkomacie,
 2. wybrać opcję „odbierz paczkę”,
 3. przyłożyć kod QR do czytnika,
 4. wyciągnąć przesyłkę i zamknąć drzwiczki,
 5. zatwierdzić na ekranie jej odebranie.

Za pomocą numeru telefonu i kodu

Odbieranie paczki z paczkomatu InPost za pomocą numeru telefonu oraz kodu jest zdecydowanie najwolniejszą metodą, choć w dalszym ciągu stosowaną. Może się przydać zwłaszcza w sytuacji, gdy jest problem z czytnikiem i nie działa kod QR, a aplikacji nie posiadamy. Jak odebrać przesyłkę w ten sposób?

 • podchodzimy do czytnika,
 • wybieramy opcję „odbierz paczkę”,
 • podajemy na ekranie numer telefonu oraz kod odbioru składający się z 6 cyfr,
 • wyciągany przesyłkę i zamykamy drzwiczki,
 • zatwierdzamy odebranie paczki na ekranie.

Jak odebrać paczkę z paczkomatu InPost bez kodu

Takie sytuacje są rzadkością, ale może się zdarzyć, że nie otrzymamy wiadomości z kodem umożliwiającym odbiór przesyłki. Będąc w takiej sytuacji warto sprawdzić czy:

 • wiadomość nie trafiła do SPAMu,
 • telefon jest w zasięgu sieci,
 • usługa SMS premium nie została zablokowana.

Może się również zdarzyć, że podczas składania zamówienia podamy błędny adres e-mail lub numer telefonu. Wtedy musimy skontaktować się ze wsparciem technicznym InPost i poprosić o wysłanie SMSa i maila na prawidłowe dane.

Jak odebrać paczkę z paczkomatu InPost za pobraniem

Opłacenie zamówienia jeszcze przed wysyłką jest zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem, ale niektórzy w dalszym ciągu mają pewne obawy z związane z zamawianiem w ten sposób. W takiej sytuacji pozostaje opcja płatności „za pobraniem”, która w paczkomatach InPost jest również dostępna. Proces odbioru jest praktycznie taki sam jak w przypadku przesyłek już opłaconych, a paczkę możemy opłacić zarówno w aplikacji, jak i przy paczkomacie.

Płatność w aplikacji

W aplikacji mobilnej możemy w łatwy sposób zapłacić za przesyłkę pobraniową poprzez:

 • PayByLink – umożliwia płatność przelewem. Po wybraniu tej opcji w aplikacji, zostaniemy przeniesieni do strony naszego banku i formularza przelewu, a po opłaceniu kwoty za paczkę pobraniową i jej zaksięgowaniu, otrzymamy kod do otwarcia skrytki,
 • Płatność BLIK – wystarczy wybrać tę formę płatności w aplikacji InPost oraz wygenerować w aplikacji banku kod BLIK. Po jego wpisaniu skrytka z paczką otworzy się,
 • Apple Pay (dla smartfonów z systemem iOS) oraz Google Pay (dla smartfonów z systemem Android),
 • Płatność kartą w aplikacji.

Płatność przy paczkomacie

Wystarczy, że wybierzemy interesującą nas opcję na terminalu i będziemy postępować według instrukcji, a tuż po opłaceniu zamówienia skrytka się otworzy. Dostępne formy płatności to:

 • Blik – forma płatności poprzez BLIK jest dostępna w większości paczkomatów. Aby z niej skorzystać musimy wpisać w paczkomacie swój numer telefonu, a następnie podać kod odbioru lub zeskanować kod QR. W opcjach płatności wybieramy BLIK i generujemy w aplikacji mobilnej naszego banku 6-cyfrowy kod, który potem używamy, by otworzyć skrytkę,
 • Przelew (PayByLink) – za paczkę pobraniową możemy zapłacić także przelewem. W przypadku takich przesyłek InPost wysyła maila z informacją o możliwości odbioru, w którym znajdziemy także link do płatności metodą PayByLink. Po kliknięciu zostaniemy przeniesieni do strony naszego banku, gdzie dane potrzebne do zatwierdzenia przelewu (w tym kwotę pobrania) zostaną wypełnione automatycznie. Po opłaceniu i zaksięgowaniu przelewu otrzymamy kod, za pomocą którego możemy odebrać swoją przesyłkę.

Jak odebrać paczkę z paczkomatu InPost za kogoś

Paczkomaty InPost mają również tę zaletę, że możemy odbierać przesyłki należące do rodziny, czy też znajomych (lub oni nasze). Wystarczy podać numer telefonu oraz kod odbioru lub zrobić screena kodu QR osobie, która ma paczkę odebrać. Dzięki temu nie wróci ona do nadawcy, nawet jeśli nie będziemy mieli możliwości osobistego odbioru w wyznaczonym czasie.

Jak zarabiać na przesyłkach InPost

Nie każdy zdawał sobie z tego sprawę, ale na odbieraniu i nadawaniu przesyłek przez InPost mogliśmy również zarobić. Wprawdzie nie były to duże kwoty i nie w postaci przelewu, ale warto było z tej możliwości korzystać, gdyż nic nas nie kosztowała. Za każdą otrzymaną i nadaną paczkę otrzymywaliśmy punkty, które mogliśmy potem wymienić na:

Chcąc zdobywać punkty wystarczyło zarejestrować się w serwisie dogry.pl i dodać numer telefonu. Niestety jednak opcja ta obecnie nie jest dostępna, ale miejmy nadzieję, że jeszcze kiedyś powróci. Jeśli nie w tym serwisie, to może w innym.

Jak zaoszczędzić na dostawie?

Wprawdzie cena dostawy do paczkomatu InPost sama w sobie nie jest zbyt duża, ale możemy jeszcze dodatkowo na niej zaoszczędzić. Wystarczy, że zakupimy Allegro Smart, a otrzymamy darmowe dostawy i zwroty produktów przy zakupie za min. 40 złotych. Oczywiście sposób ten dotyczy najpopularniejszej platformy sprzedażowej, czyli Allegro. Usługę Allegro Smart możemy zakupić na miesiąc lub na rok, ale to właśnie ta druga opcja wychodzi zdecydowanie korzystniej.

Co sądzicie o odbieraniu przesyłek w paczkomatach InPostu? Podzielcie się opinią w komentarzu.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz lub potrzebujesz pomocy - daj znać! (Dane kontaktowe w stopce).

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
elementis
elementis
2 lat temu

Paczkomat to serio najlepszy wynalazek ever tych czasów i nie wyobrażam sobie w tym momencie innej możliwości odbierania paczek. Osobiście paczki odbieram za pomocą aplikacji.

Remijek
Remijek
2 lat temu
Odpowiedz na  elementis

Paczkomat, super sprawa. Chętnie kupuje rzeczy przez internet i nigdy nie było problemu. Bardzo lubię tą opcję. Bo nie muszę czekać na kuriera tylko odbieram paczkę o której chce. Tak samo z nadaniem paczki. A teraz jak można jeszcze odebrać bez stania w kolejne paczkę tylko za pomocą aplikacji zdalnie. Naprawdę wielkie brawa dla tego kto wynyslij te paczkomaty!

Kavita
Kavita
2 lat temu

Osobiście zawsze wybieram paczkomat. Jest pod nosem, a dodatkowo nie muszę być w domu i czekać na kuriera – ułatwia to bardzo w przypadku, gdy jesteśmy aktywni zawodowo i więcej nas nie ma, niż jesteśmy. Wysyłanie paczek również jest mega proste Jednym słowem jak zamawiać to tylko paczkomatem!

Diana
Diana
2 lat temu

Odkąd wprowadzono możliwość odbioru i nadania wysyłki paczkomatem jestem bardziej aktywna robiąc zakupy online. Wcześniej był to dla mnie żmudny proces wyczekiwania na kuriera, śledzenia przesyłki. Zdarzało się również że przez swoją pracę nie było mnie w domu podczas wizyty kuriera z przesyłką a dzięki paczkomatom jestem w stanie odebrać paczkę w każdej chwili. Plusem jest ze sposób nadania jak i odbioru przesyłki nie należy do skomplikowanych co jest wielkim ułatwieniem. Mega każdemu polecam.

Wrzesia
Wrzesia
2 lat temu

Odkąd używam paczkomatów robię więcej zakupów online. Bardzo to polubiłam szybko sprawnie oraz mam więcej czasu na pracę i czas wolny. Nie muszę chodzić po sklepach tylko spokojnie w zaciszu domowym zamawiam. Plusem jest też to że tych paczkomatów jest coraz więcej i nie trzeba nigdzie daleko jechac by odebrać swoją paczkę.

primex
primex
1 rok temu

Korzystam z paczkomatu od samego początku, jest to dla mnie najwygodniejsza forma wysyłania i odbierania paczek, a także przy robienia zakupów przez internet wiem że przesyłka będzie w ciągu 24 godzin w paczkomacie,kolejny plus to darmowe zwroty poprzez paczkomaty inpost dzięki kodom które otrzymamy, łatwa i przejrzysta instrukcja wysyłania i odbierania przesyłek oraz korzystania z ofert inpost, wielki plus to że paczki możemy odbierać i wysyłać w dogodniej dla nas porze,dlatego że paczkomaty inpost są czynne przez 24 godziny na dobę także. Reasumując dla mnie to najlepszy sposób wysyłania i odbierania przesyłek.

Mona
Mona
1 rok temu

Przyzwyczaiłam się do używania aplikacji mobilnej InPostu do odbierania paczek podczas pandemii ze względu na ostrożność, wcześniej uważałam że aplikacja jest zupełnie zbędna ale tak przywykłam do korzystania jej i na tyle ułatwia sprawę że zemną została i już zostanie. Generalnie paczkomaty to mega komfort w porównaniu z czekaniem na kuriera.

7
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x