Strona główna » Artykuły sponsorowane » Przed Tobą urlop „po sezonie”. Zobacz ile dni możesz wykorzystać.

Przed Tobą urlop „po sezonie”. Zobacz ile dni możesz wykorzystać.

Kto ciężko pracuje powinien dużo odpoczywać. Brak odpoczynku powoduje mniejszą wydajność w pracy. Stajesz się rozdrażniony, dopada Cię depresja, wypalenie zawodowe.

Kto ciężko pracuje powinien dużo odpoczywać. Gdyby każdy kierował się taką zasadą mięlibyśmy wypoczętych, uśmiechniętych i opalonych urzędników, nauczycieli, sprzedawców. Urlopu wypoczynkowego powinna zażywać każda pracująca osoba. Więcej godzin w pracy niekoniecznie oznacza wydajniejszą pracę. Stajesz się coraz bardzie zmęczony. Każda dodatkowa godzina działa na niekorzyść. Człowiek, który bardzo dużo pracuje i nie robi sobie przerw, zwykle jest rozdrażniony co wpływa na jego relacjach z bliskimi.
Jeśli nie jesteś robotem albo nie planujesz remontu mieszkania to we wrześniu jest najwyższy czas na wypoczynek i zebranie nowych sił.Ważny jest nie tylko czas trwania urlopu, ale i sposób jego spędzenia. Efektywny odpoczynek to taki, w którym regenerujemy się na każdym poziomie zarówno psychicznym, fizycznym jak i emocjonalnym. Wypoczynek ma sprawiać satysfakcję i przyjemność.

Kodeks pracy normuje czas wolny dla pracownika zatrudnionego na umowę o pracę. Prawo do urlopu wypoczynkowego jest jednym z najważniejszych praw przysługujących pracownikowi.

 A jak prawidłowo ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego?

W pierwszej pracy można skorzystać z 1 dnia urlopu po 30 dniach od zatrudnienia. Każdy kolejny miesiąc zwiększa się o 1,66 dnia urlopu dla osoby, która ukończyła szkołę średnią, czyli 20 dni po przepracowaniu roku. Natomiast dla osoby z wykształceniem wyższym 2,1 dnia urlopu, co daje 26 dni na rok pracy. Pracodawca, jeśli chce może zaokrąglić niepełny dzień i udzielić 2 dni. Urlop liczy się w dniach, które są dla pracownika dniami pracy. Do końca roku najdłuższy wypoczynek przy wykorzystaniu 5 dni urlopowych możemy wziąć na 1-11 listopada, 19-29 grudnia, 20-30 grudnia czy 21-31 grudnia. Są to najatrakcyjniejsze terminy na zaplanowanie urlopu wypoczynkowego w najbliższym czasie.

A jak oblicza się urlop na niepełnym etacie? Dla pracowników niepracujących  codziennie po osiem godzin albo na niepełnym etacie np. 1/2 etatu urlop wypoczynkowy rozlicza się w godzinach. Jeśli pracownikowi pełnoetatowemu przysługuje 20 dni urlopu to w pracy na pół etatu należy się 10 dni, mnożąc po osiem godzin daje to 80 godzin urlopu wypoczynkowego. Jeśli ktoś pracuje 4 godziny dziennie w pięć dni w tygodniu i chce wziąć 5 dniowy
urlop, to bierze 20 godzin a do wykorzystania pozostaje 60 godzin.

Jeśli mamy wątpliwości zawsze ile dni przysługuje zawsze można zapytać w kadrach. Często łatwiej otrzymać urlopu w planowanym terminie, jeśli wskażemy we wniosku osobę, która nas zastąpi na czas urlopu. 

Pracodawcy powinni udzielić pracownikom zaległych urlopów do 30 września.

Zgodnie z ustawą pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Urlopu niewykorzystanego do końca roku należy udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Za nieudzielenie pracownikowi zaległego urlopu grozi pracodawcy grzywna. 

Przed zbliżającym się urlopem dobrze jest poinformować o tym współpracowników i przygotować stopkę nieobecności w mailu.

Nowacka Aleksandra


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x