Praca opiekuna osób starszych na wózkach inwalidzkich – jak wygląda?

Opieka nad osobą poruszającą się na wózku inwalidzkim jest zadaniem trudnym, jednak przy zastosowaniu odpowiednich zasad, osoba sprawująca opiekę może nie tylko ułatwić sobie wykonywane czynności, ale przede wszystkim nie narazić na niebezpieczeństwo ani podopiecznego, ani siebie.

Zgoda chorego na wykonywane czynności

Osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim pomaga się w wielu czynnościach, które do tej pory były bardzo osobiste – ubieranie się czy mycie. Przed każdą czynnością, czy to z zakresu higieny osobistej czy z przenoszeniem na łóżko, należy informować osobę i upewniać się, że tego chce i wyraża swoją zgodę. Niewłaściwe byłoby zmuszane podopiecznego do zażycia kąpieli czy zmiany ubrania, jeśli jego wola jest inna. Podobnie w sytuacjach, kiedy osoba poruszająca się na wózku jest przewożona samochodem – opiekun powinien głośno mówić o tym, co za chwilę będzie robił. Komunikaty o tym, że będzie zmieniał pozycje ciała podopiecznego będą pomocne, gdyż może on zaangażować się w wykonywane czynności.

Wyręczanie to błąd

Szukając ofert pracy na https://www.carework.pl/praca/opieka-niemcy/ warto dowiedzieć się, z jakiego powodu przyszły podopieczny porusza się na wózku inwalidzkim. Okazać się może, że paraliż występuje tylko od pasa w dół, co oznacza, że wiele czynności może wykonać sam. Warto nie tylko mu na to pozwalać, ale również zachęcać. Dzięki temu poprawi się jego samopoczucie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Kiedy coś nas przerasta…

Pielęgnacja i opieka nad osobą starszą poruszającą się na wózku inwalidzkim może czasem zaskoczyć. Przed podjęciem działań należy jednak zastanowić się, czy nie przeceniamy naszych sił – zarówno tych psychicznych, jak i fizycznych. Wykonanie obowiązku bez posiadania odpowiednich umiejętności i predyspozycji może skończyć się niebezpiecznie nie tylko dla poszkodowanego. Techniki podnoszenia, przenoszenia czy przesadzania osoby na wózku inwalidzkim należy najpierw dokładnie poznać, nim zacznie się z je wykorzystywać podczas sprawowania opieki.


Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Skomentuj!x