Strona główna » Artykuły sponsorowane » Podatek od darowizny: co to jest i kto go płaci?

Podatek od darowizny: co to jest i kto go płaci?

Rodzina to najbliższe nam osoby, które kochają nas i dobrze nam życzą. Nie dziwi więc fakt, że często zdarzają się sytuacje, w których chcą nas wesprzeć nie tylko duchowo, ale również materialnie.

Rodzice oferujący dzieciom pieniądze, dziadkowie przepisujący na wnuki swoje mieszkanie – takie sytuacje są naprawdę częste. 
Niestety, wielu z nas, pomimo z tego, że cieszy się z otrzymanej pomocy jednocześnie obawia się przepisów związanych z podatkami. Boimy się, że oferowana pomoc tak naprawdę obciąży nas dodatkowymi kosztami związanymi z odprowadzeniem podatku. Czy słusznie? Sprawdźmy jak jest w istocie.

Grupy podatkowe – czyli wiele zależy od stopnia pokrewieństwa

Mówiąc o podatkach od darowizny nie sposób nie zacząć od tego, że ich wysokość zależy od tego do jakiej grupy podatkowej kwalifikuje nas stopień pokrewieństwa z osobą przekazującą darowiznę. Pierwsza grupa to najbliżsi członkowie rodziny – rodzice, dzieci, małżonkowie, rodziców. Druga grupa to zstępni, rodzeństwo rodziców a także małżonkowie rodzeństwa i rodziców. Trzecia grupa to dalekie pokrewieństwo lub też jego brak. Dlaczego stworzono takie grupy? Mówiąc najprościej, by nie narażać na dodatkowe koszty najbliższych osób, które chcą się wspierać. Każda z tych grup ma bowiem kwotę darowizny wolną od podatku. W przypadku pierwszej grupy jest ona oczywiście największa. Sporo informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://www.nntfi.pl/finanse-po-godzinach/podatek-od-darowizny.

Darowizna pieniężna i rzeczowa

W rodzinie darujemy sobie różnego rodzaju rzeczy. Nie zawsze jest to jedynie wsparcie finansowe. Nic więc dziwnego, że przepisy prawa jasno określają zasady odprowadzania podatków od różnego rodzaju darowizn. W przypadku darowizn pieniężnych sprawa jest prosta. Jeśli nie przekracza ona kwoty wolnej od podatku, jedyne co musimy zrobić to zgłoszenie otrzymania darowizny w Urzędzie Skarbowym.
Co jednak jeśli otrzymamy pomoc rzeczową? Otrzymane dobra takie jak np. samochód czy biżuteria również powinniśmy zgłosić do urzędu. Jeśli ich wartość nie przekracza progu kwoty wolnej od podatku dla danej grupy – nie zostaniemy obciążeni kosztami. Warto pamiętać, że mamy pół roku na zgłoszenie otrzymania faktu darowizny.

Gdy rodzina daje ci mieszkanie

Kolejnym rodzajem darowizny, który jest często przekazujemy swoim bliskim są nieruchomości. W czasach, w których ceny mieszkań osiągają zawrotne kwoty taka darowizna potrafi być prawdziwym ratunkiem. Co z podatkiem w przypadku, w którym otrzymamy mieszkanie lub dom? Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, żeby było ono przekazane aktem notarialnym, w którym zostaną zapisane również warunki służebności (np. darczyńca chce mieć prawo do mieszkania i użytkowania danych pomieszczeń). Po sporządzeniu aktu notarialnego musimy udać się z nim do Urzędu Skarbowego. Jeśli darowizna została przekazana w pierwszej grupie podatkowej – nie musimy opłacać podatku.

Podsumowując, przepisy prawa dotyczące podatku od darowizny pozwalają uniknąć płacenia go w wielu różnych sytuacjach. Bliskie pokrewieństwo jak najbardziej uzasadnia przecież pomoc materialną. Musimy jednak pamiętać, że nawet w sytuacji, w której podatku od darowizny nie musimy uiszczać powinniśmy zgłosić fakt jej otrzymania do urzędu skarbowego.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x