Strona główna » Artykuły sponsorowane » Planujesz kupić auto za granicą? Sprawdź, o czym musisz pamiętać!

Planujesz kupić auto za granicą? Sprawdź, o czym musisz pamiętać!

Zdecydowałeś, że kupisz auto za granicą? A może masz już upatrzony model i podpisanie umowy nastąpi tuż-tuż? Koniecznie sprawdź, jakie formalności czekają Cię po powrocie. Dowiedz się także, co zrobić, by lepiej przygotować się do podpisania umowy i zaoszczędzić na niepotrzebnych wydatkach. Przeczytaj, o czym nie możesz zapomnieć!

Jak przygotować się do podpisania umowy?

Być może o tym nie wiesz, ale składane w polskim urzędzie rejestracyjnym dokumenty muszą być języku ojczystym. Oznacza to, że aby zarejestrować samochód, musisz zrobić jedną z dwóch rzeczy:

  • samodzielnie przygotować dwujęzyczną umowę kupna-sprzedaży, dzięki której zaoszczędzisz koszty ponoszone na tłumaczenie dokumentu przez tłumacza przysięgłego. Dokumentów bowiem nie możesz tłumaczyć samodzielnie! Na umowie kupna-sprzedaży, dowodzie rejestracyjnym oraz karcie pojazdu musi pojawić się pieczęć tłumacza przysięgłego,
  • opłacić usługi tłumacza przysięgłego, by przetłumaczył wymagane w urzędzie rejestracyjnym dokumenty.

Po podpisaniu umowy i oficjalnym przekazaniu samochodu powinieneś otrzymać: egzemplarz umowy kupna-sprzedaży, dowód rejestracyjny, zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu, kartę pojazdu (jeśli istnieje), dwa komplety kluczyków.

Dokąd udać się po powrocie do kraju?

Zacznij od wizycie w stacji diagnostycznej. Tu zostanie wykonany gruntowny przegląd stanu technicznego auta. Jest on obowiązkowy. Po zakończeniu otrzymasz zaświadczenie o pozytywnym wyniku oraz dokument identyfikacyjny dla zakupionego samochodu. Będą Ci potrzebne przy rejestracji auta.

Kolejnymi miejscami koniecznymi do odwiedzenia są urzędy: skarbowy i celny. Pojazd wyprodukowany poza Unią Europejską wymaga uiszczenia opłaty (cła) w wysokości 10% wartości samochodu. W przypadku modelu wyprodukowanego w Unii Europejskiej jesteś zwolniony z tej opłaty. Musisz za to zapłacić akcyzę: za pojazd z silnikiem do 2000 cm³ – 3,1% wartości pojazdu, za pojazd z silnikiem powyżej 2000 cm³ – 18,6% wartości pojazdu. Jednocześnie złóż w urzędzie uproszczoną deklarację nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U. Masz na to pięć dni od zakupu auta.

Jeżeli nabyłeś w kraju spoza Unii Europejskiej, nie ominie Cię zapłacenie podatku w wysokości 23% wartości auta. W przypadku dokonania zakupu na terenie Unii Europejskiej, będziesz musiał jedynie dopełnić formalności. Złóż deklarację VAT-24 w Urzędzie Skarbowym, by otrzymać potwierdzenie o zwolnieniu z obowiązku płacenia podatku.

Na koniec na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wpłać 500 zł. Jest to obowiązkowa opłata recyklingowa.

Rejestracja auta + wykupienie ubezpieczenia OC

Na koniec zostaje najprostsze: rejestracja samochodu. W podstawowej wersji przeznaczysz na nią 256 zł (jeśli wybierzesz tradycyjne tablice rejestracyjne). Masz na to 30 dni. Najpóźniej w dniu rejestracji dowierz pojazdowi ubezpieczenie komunikacyjne OC – jest obligatoryjne, a za jego brak grożą wysokie kary.

Sprowadziłeś auto z Anglii? O rejestracji i wyborze OC przeczytasz tutaj: https://kioskpolis.pl/kupno-samochodu-z-anglii-a-ubezpieczenie-oc/


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x