Strona główna » Artykuły sponsorowane » Jak rozliczyć PIT-37 za rok 2019

Jak rozliczyć PIT-37 za rok 2019

PIT 37 to najczęściej wybierany formularz rozliczeniowy. Wypełniają go osoby, które osiągają przychody z pracy, emerytur, umów o dzieło lub zlecenie. Do kiedy trzeba się rozliczyć za rok 2019 i jak to wygląda?

Do kiedy trzeba złożyć deklarację?

Wszyscy podatnicy mają czas na złożenie deklaracji za rok 2019 do 30 kwietnia roku 2020. W sytuacjach, gdy ostatni dzień kwietnia jest dniem wolnym od pracy, czas na złożenie PIT 37 mamy do pierwszego dnia roboczego następującego po dniu 30 kwietnia. W roku 2020 ostatni dzień kwietnia wypada w czwartek, więc nie ma wątpliwości co do terminu złożenia deklaracji.

Rozliczanie wspólnie ze współmałżonkiem

Rozliczanie wspólnie ze współmałżonkiem to jeden z prostszych i jednocześnie najefektywniejszych sposobów, aby obniżyć podatek dochodowy. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Jakie sytuacje to uniemożliwiają?:

  • jeśli małżonkowie zawarli małżeństwo, albo rozwiązali wspólność majątkową w trakcie roku, który rozliczają,
  • jeśli, któryś z małżonków rozlicza się podatkiem liniowym.

Warto również dodać, że wspólnie rozliczać się mogą osoby mieszkające w różnych krajach Unii Europejskiej, jeśli dochody na terytorium Polski stanowią przynajmniej 75% całkowitego przychodu.

Rozliczanie osoby samotnie wychowującej dziecko

Będąc osobą samotnie wychowującą dziecko i rozliczając się z nim również można skorzystać, ponieważ deklaruje się podatek w podwójnej wysokości kwoty obliczonej od połowy rocznych dochodów obu rozliczających się osób.

Korzyść podatkowa następuje w sytuacji, gdy samodzielne rozliczanie spowodowałoby przejście do wyższego progu podatkowego, a więc po przekroczeniu 85 528 złotych.

Druga sprawa to wykorzystanie podwójnej wartości kwoty wolnej od podatku, która w ogóle nie zostałaby wykorzystana przy dziecku, które nie zarabia.

Danina Solidarnościowa – nowy próg podatkowy w 2019 roku

Od roku 2019 obowiązuje nowy „III próg podatkowy” zwany daniną solidarnościową, która dotyczy wszystkich osób o dochodach przekraczających milion złotych rocznie. Takie osoby muszą złożyć dodatkową deklarację oraz zapłacić podatek w wysokości 4% od nadwyżki ponad 1 milion złotych.

PIT 37 Online

Deklarację podatkową możemy dostarczyć do Urzędu Skarbowego osobiście, za pomocą poczty (musimy wtedy wydrukować zeznanie, podpisać i wysłać) lub za pośrednictwem internetu. Trzecia opcja jest zdecydowanie najszybsza i najprostsza.

Musimy również pamiętać, że Urząd przygotowuje zeznanie dla każdego podatnika i jest to tzw. „Twój e-PIT”. Czasem, jednak tak przygotowane zeznanie może nie zawierać wszystkich informacji lub niektóre z nich mogą być nieaktualne np. ulgi. Warto przejrzeć informacje, które się tam znajdują, ponieważ to my odpowiadamy za wskazanie wszystkich przychodów, nawet, jeśli to nie my wypełniamy zeznanie.

Program do PIT 37

pit-37

Decydując się na samodzielne rozliczenie warto skorzystać z programów dostępnych w internecie, które zawierają odpowiedni kreator oraz umożliwiają wysłanie takiego wniosku przez internet. Taki program , a także więcej informacji odnośnie PIT 37 znaleźć możemy na stronie https://www.e-pity.pl/abc_podatki/deklaracje/pit_37/.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x