Strona główna » Artykuły sponsorowane » Jak działają konta oszczędnościowe?

Jak działają konta oszczędnościowe?

Konta oszczędnościowe są jednym z prostszych sposobów na zgromadzenie określonej kwoty. Dają one możliwość wpłacania i wypłacania pieniędzy w dowolnym momencie, co odróżnia je od lokaty terminowej. Warto wiedzieć, jakie są zalety i wady kont oszczędnościowych.

Czym jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe (rachunek oszczędnościowy) jest przeznaczony dla osób, które chcą zacząć odkładać pieniądze. Pozwala on na gromadzenie oszczędności w jednym miejscu. Bardzo często można założyć je w ramach konta osobistego w swoim banku lub zdecydować się na inną placówkę. Przy zakładaniu konta oszczędnościowego umowa zawierana jest na czas nieokreślony – można z niej zrezygnować w dowolnym momencie bez konsekwencji.

Konto oszczędnościowe zwykle jest oprocentowane. Oznacza to, że od zgromadzonej na nim kwoty otrzymuje się odsetki, co każdego miesiąca pozwala nieco zwiększyć swoje oszczędności. Z tego powodu wiele osób decyduje się na szybką pożyczkę np. w Net Credit. Przy dobrym oprocentowaniu konta oszczędnościowego można spłacić ją po 30 dniach, a odsetki zostawić dla siebie.

Zalety konta oszczędnościowego

Konto oszczędnościowe cieszy się dużą popularnością wśród klientów banków. Wszystko dzięki licznym zaletom tego produktu, wśród których wymienić można:

  • brak opłat za prowadzenie konta,
  • brak ryzyka utraty oszczędności,
  • możliwość zwiększenia oszczędności dzięki korzystnemu oprocentowaniu,
  • dostęp do zgromadzonych środków bez ograniczeń,
  • proste i szybkie założenie konta oszczędnościowego,
  • brak minimalnej kwoty, którą trzeba wpłacić na konto oszczędnościowe.

Warto także podkreślić, że w przypadk konta oszczędnościowego nie obowiązuje żaden okre, przez który należy gromadzić środki pieniężne.

Wady konta oszczędnościowego

Konto oszczędnościowe ma też swoje wady. Najważniejszą z nich są dodatkowe opłaty. Niektóre banki pozwalają na wybranie zgromadzonych pieniędzy tylko raz w miesiącu, a ponadto każda kolejna transakcja wiąże się z koniecznością opłacenia prowizji. Niektóre konta mogą mieć niskie oprocentowanie, dlatego przed jego założeniem warto sprawdzić oferty kilku różnych banków i wybrać najkorzystniejszą z nich. 

Konto oszczędnościowe a lokata terminowa

Warto pamiętać, że konto oszczędnościowe nie jest tym samym, co lokata terminowa. W przypadku tej drugiej formy gromadzenia funduszy konieczne jest podpisanie umowy na określony czas i wpłacenie ustalonej kwoty. W trakcie trwania lokaty nie można wypłacać ani wpłacać dodatkowych pieniędzy. Konto oszczędnościowe pozwala z kolei na zmianę zebranej sumy w dowolnym momencie.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x