Jak dbać o zachowanie płynności finansowej przedsiębiorstwa

Podczas prowadzenia działalności, jednym z kluczowych aspektów, który trzeba mieć na uwadze jest dbałość o zachowanie płynności finansowej firmy. W końcu terminowe regulowanie wszelkich kosztów jest bardzo ważne. Niestety, często zdarza się, że przedsiębiorcy nie są w stanie pokryć wszystkich miesięcznych kosztów, które są niezbędne do funkcjonowania firmy. Jakie są przyczyny utraty płynności finansowej? Jak sobie z tym radzić i w jaki sposób temu zapobiegać? Tutaj można znaleźć kompleksowe porady i rzetelną wiedzę na temat płynności finansowej i jej bezpieczeństwa.

Co oznacza płynność finansowa?

Płynność finansową można określić jako zdolność przedsiębiorcy do przestrzegania wszelkich terminów płatności i wywiązywania się z nich. Czyli w skrócie, właściciel firmy jest w stanie na czas pokryć wszystkie należności, jakie wiążą się z utrzymaniem firmy, jak np. pensje pracownicze, zakup nowych surowców, opłacenie podatków itp. Płynność wyliczana jest poprzez zestawienie aktywów obrotowych i zobowiązań bieżących. Można wyróżnić dwie podstawowe metody pomiaru płynności finansowej:

  • Statyczna – oparta na danych bilansowych, zazwyczaj za krótki okres czasu, jak jeden dzień.
  • Dynamiczna – obliczana na bazie konkretnego okresu rozliczeniowego.

Dlaczego płynność finansowa jest ważna?

Brak płynności finansowej może skutkować wieloma poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorcy i funkcjonalności całej firmy. W końcu co dobrego może przyjść z faktu, że należność nie zostanie przekazana na czas. Przede wszystkim jest to podstawową przyczyną powstawania zatorów pieniężnych – czyli nagromadzenie się zadłużeń, których firma nie jest w stanie spłacić. Dzięki zachowaniu poprawnej płynności pieniężnej przedsiębiorca jest w stanie zachowywać wszystkie terminy płatności oraz inwestować w coraz to nowe rozwiązania dla swojej firmy. Dodatkowo, eliminuje utracenie kontrahentów i ważnych wspólników z powodu nieuregulowania należności. Wpływa także na ogólną ocenę przedsiębiorstwa i jego renomę. Płynność finansowa jest jedną z podstaw, bez której żadna firma nie jest w stanie poprawnie funkcjonować, dlatego też warto powziąć wszelkie środki, które poprawią zły stan środków pieniężnych i pomogą właścicielowi firmy stanąć na nogi.

Jak poprawić płynność finansową firmy?

Istnieje zarówno wiele powodów, przez które stan finansowy firmy pozostawia wiele do życzenia, jak i sporo sposobów by temu zaradzić. Ważne jest jednak, aby zacząć działać na czas, gdyż zbyt późne reagowanie może doprowadzić do utraty pracowników, wspólników, obniżenia renomy firmy, a nawet do jej upadłości.

Ubezpieczenie należności finansowych

Jednym i chyba najbardziej znanym sposobem, na poprawienie sytuacji finansowej firmy są wszelkie agencje zajmujące się ubezpieczeniem należności finansowych, faktoringiem czy korzystanie z usług firm windykacyjnych. Ubezpieczenie należności krajowych i zagranicznych działa w bardzo prosty sposób. Firma ubezpieczająca zbiera dane o kontrahentach firmy i na ich podstawie udziela klientowi limitu kredytowego dla danego odbiorcy, tzw. kredytu kupieckiego. W momencie, gdy kontrahent nie wywiązuje się z należytych płatności, ubezpieczyciel wypłaca klientowi odpowiednią kwotę, jednak nie większą niż określa to limit kredytowy. Dzięki temu przedsiębiorca może się uchronić od nieprzewidzianego braku w dopływie gotówki oraz wszelkich przerw w płynności finansowej. Dodatkowo, właściciel firmy może zyskać wiele informacji na temat placówek, z którymi współpracuje, gdyż zazwyczaj ma dostęp do bazy danych firmy ubezpieczającej. 

Jedną z bardzo cenionych firm, oferujących usługi związane z ubezpieczeniem finansowym jest Coface. To renomowana firma, działająca na rynku już bardzo wiele lat. Rzetelnie wywiązuje się ze swojego zadania, jakim jest ochrona finansów krajowych oraz zagranicznych przedsiębiorców, a usługi kieruje zarówno do małych, jak i dużych firm z obrotem rocznym ponad 25 mln. Dodatkowo, firma do każdego klienta podchodzi indywidualnie zapewniając mu najwyższą ochronę finansową. Wybrało ją już wielu przedsiębiorców i z pewnością bardzo im to pomogło zachować termin płatności wszystkich wydatków i utrzymać firmę na dotychczasowych standardach .

Monitorowanie przychodów i rozchodów

Aby jak najbardziej kontrolować finanse firmy, warto na bieżąco sprawdzać wszystkie wydatki i przychody. Dzięki temu, żadne koszty nie będą zaskoczeniem, a stan środków pieniężnych na koncie firmowym cały czas znany. Ważne jest tutaj także sporządzanie odpowiedniej dokumentacji i segregowanie jej. Dzięki przejrzystości w tzw. papierach, jest łatwiej ocenić pewne sytuacji i dokonywać decyzji. Dodatkowo, monitorowanie płynności finansowej pomoże dobrze rozplanować wydatki, aby na koniec okresu rozliczeniowego nie okazało się że przewyższają znacznie dostępny kapitał firmy. Dzięki takim obserwacjom, jest możliwe również ewentualne rozbudowanie przedsiębiorstwa i udoskonalenie go.

analiza finansowa firmy

Dokapitalizowanie firmy

To bardzo rzadko stosowany sposób. Przede wszystkim wynika to z faktu, że nie zawsze można sobie pozwolić na tak duży, prywatny wydatek. Często znalezienie zewnętrznego inwestora także nie wchodzi w grę. Jednak gdyby tak się stało, taka osoba wnosi do firmy nie tylko dodatkowe pieniądze, ale również doświadczenie, nowe patenty czy nawet klientów. W takim momencie, firma może sporo zyskać, dlatego także warto rozważyć tą opcję.

Weryfikacja kontrahenta

Aby dbać o płynność finansową w zarodku i zapewnić jej profilaktykę, zamiast leczyć skutki warto przeprowadzać weryfikację kontrahentów, przed podjęciem z nimi współpracy. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na powszechną opinię takiego przedsiębiorcy, zakres jego usługi i sposób prosperowania firmy. Dzięki temu jeszcze przed nawiązaniem współpracy będzie można nakreślić jego profil i wywnioskować, czy rzeczywiście jest to osoba godna zaufania. W końcu najwięcej problemów odnośnie płatności wiąże się właśnie z nieterminowym otrzymaniem wynagrodzenia za sprzedane towary czy wykonane usługi.

Kredyt firmowy

Innym często wybieranym sposobem na poprawienie płynności finansowej firmy jest zaciągnięcie kredytu dla firm. Bardzo często można znaleźć oferty z atrakcyjnym oprocentowaniem, niosących naprawdę świetną pomoc. Oczywiście, należy wziąć pod uwagę, że takie rozwiązanie jest tylko chwilowe, gdyż zaciąganie kolejnych kredytów może przysporzyć działalności poważnych problemów, a nawet pogorszyć jeszcze sytuację finansową firmy.

Co wpływa na płynność finansową

Czynniki wpływające na płynność finansową przedsiębiorstwa można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Zaliczamy do nich strategię finansową, jaką objął przedsiębiorca podczas prowadzenia działalności. Jest to niewątpliwie bardzo istotny aspekt, gdyż złe zarządzanie pieniędzmi z góry wróży klęskę. Kolejne czynniki to wybór odpowiednich kontrahentów czy kontrolowanie przychodów i rozchodów – o czym już wyżej zostało wspomniane. Można tutaj również wyróżnić rodzaje podejmowanych inwestycji i ich opłacalność, straty nadzwyczajne, na które nie ma się wpływu oraz typ branży i najbliższą konkurencję. W niektórych przypadkach, ta ostatnia okazuje się zbyt duża, dlatego warto wziąć to pod uwagę jeszcze przed rozpoczęciem działalności. Wpływ na finanse ma także sezonowość pewnych produktów i usług oraz wahania popytu, który wynika z aktualnego zapotrzebowania klientów i ich warunków życia i stanu finansowego. Ostatnim, jednak równie ważnym czynnikiem jest sytuacja na rynku. Jak wiadomo inflacja, wahania kursowe czy regulacje podatkowe mogą sporo namieszać.

Dlatego też analizując budżet firmowy i planując wydatki należy wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki, które zostały wyżej wymienione. Dzięki temu można przewidzieć wiele kłopotów finansowych i spadków, jak również wzrostów. Pomoże to odpowiednim zagospodarowaniu pieniędzy i poprawieniu funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Płynność finansowa firmy jest jej podstawą i musi być spełniona, aby placówka dobrze prosperowała. Dlatego też należy podjąć wszelkie możliwe środki, które pomogą w odpowiednim jej zachowaniu, począwszy od profilaktyki – weryfikacja kontrahenta i monitorowanie wszystkich środków na bieżąco, po niwelowanie problemów – kredyt firmowy, dokapitalizowanie czy faktoring. Jednak jeśli chodzi o tę drugą cześć, faktoring jest jedną z najlepszych opcji, gdyż daje nam największą gwarancję efektywności. Warto o niego się zatroszczyć również wcześniej, aby zapobiegać wszelkim kłopotom finansowym.

Pomoc przy utrzymaniu płynności finansowej oferuje http://www.coface.pl/

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x