Dlaczego inwestowanie w nieruchomości jest na topie?

Dlaczego inwestowanie w nieruchomości jest na topie?

Możliwości inwestycji jest obecnie bardzo dużo – od lokat bankowych po kupno złota. Dlaczego zatem wiele osób tak chętnie lokuje swoje oszczędności w nieruchomościach? Uważa się, że jest to jeden z bezpieczniejszych i stabilniejszych rodzajów inwestycji. Czy tak jest w rzeczywistości?

W co warto inwestować?

Rynek nieruchomości od wielu lat nieprzerwanie kusi wieloma możliwościami ulokowania kapitału. Najczęściej, inwestowanie w nieruchomości jest utożsamiane z kupnem lokalu w celu jego wynajmu do celów mieszkalnych, jednak w rzeczywistości to pojęcie niesie ze sobą o wiele więcej. Innymi nieruchomościami, w jakie obecnie się inwestuje, są:

  • parkingi w miejscach publicznych,
  • domki letniskowe i wypoczynkowe,
  • domy spokojnej starości,
  • pokoje hotelowe,
  • apartamenty.

Mamy więc bardzo dużo możliwości, które nie zawsze wymagają od nas wkładu kilkuset tysięcy złotych.

Zalety inwestycji w nieruchomości

Największą zaletą i czynnikiem decydującym o popularności inwestycji w nieruchomości jest bezpieczeństwo kapitału. Nieruchomości są przedmiotem fizycznym dlatego uchodzą za bezpieczną formę ulokowania pieniędzy w przeciwieństwie chociażby do zakupu wirtualnych akcji na giełdzie. Ich cena uważana jest za najbardziej stabilną z delikatnym trendem rosnącym.

Czynnikiem, który jest bardzo istotny, biorąc pod uwagę niestabilność rynku, jest niskie ryzyko utraty całego kapitału. W przypadku zakupu nieruchomości możliwość spadku jej wartości do zera jest niemal niemożliwa. W związku z tym jest to jedna z bezpieczniejszych form inwestycji, gdzie nabywca nie ryzykuje utratą całego majątku.

Kolejną zaletą inwestycji w takie formy kapitału jest praktycznie pewny przychód. Możemy wybrać, czy wolimy jednorazowy zwrot z inwestycji po dłuższym czasie, czy stały przychód w postaci ceny wynajmu nieruchomości.

Ile można zyskać?

Obecnie widzimy dość znaczny wzrost cen nieruchomości. W ciągu ostatniego roku podskoczyły o prawie 15 procent w całej Polsce. Przełożyło się to na nieco mniejsze zainteresowanie i nieco mniejszy zysk. Obecnie średnia rentowność najmu wynosi nieco ponad 5 procent, kiedy jeszcze nie tak dawno było to ponad 5,3 procent. Rentowność to nic innego jak uzyskiwany dochód netto dzielony przez wartość nieruchomości. Mimo wszystko jest to dość dużo – szczególnie w porównaniu do innych bezpiecznych metod inwestowania – takich jak chociażby lokaty.

Innym rodzajem inwestowania w nieruchomości jest zakup z opcją późniejszej sprzedaży w wyższej cenie. To wcale nie wyklucza możliwości wynajmu mieszkania innym, zanim zdecydujemy się na sprzedaż. Wystarczy jednak spojrzeć na rosnące ceny – dzięki nim wytrawni inwestorzy byli w stanie w ciągu ostatniego roku zarobić nawet do 15%.

Miłośnicy ryzyka, którego ciężko szukać podczas inwestowania w nieruchomości, mogą spróbować swoich sił w zakupie spekulacyjnym. Zysk może być bardzo spory i sięgać nawet do 50%. Wymaga to jednak dość dużego nakładu pracy i nawet kilkuletniego oczekiwania na zwrot. W skrócie polega to na dokonaniu rezerwacji na nieruchomość u dewelopera, kiedy ta jest jeszcze w fazie koncepcyjnej. Im bliżej ukończenia inwestycji, tym jest ona droższa i inwestor poszukuje samodzielnie nabywcy, na którego mógłby cesją przenieść swoje prawa do nabycia nieruchomości.

Inwestowanie w nieruchomości jest popularne z wielu powodów. Mamy sporo rodzajów inwestycji, które możemy wybrać w zależności od wysokości naszego portfela. Sposobów na osiągnięcie zysku również jest kilka. Coś dla siebie znajdą zarówno osoby, które oczekują stabilnego i stałego przychodu, jak i inwestorzy, którzy wolą duży zysk i ryzyko. Nie możemy również zapomnieć o stopie zwrotu, która jest o wiele wyższa niż w przypadku innych, bezpiecznych metod inwestowania.

Najlepsze oferty nieruchomości inwestycyjnych, RynekPierwotny.pl

Zostaw komentarz

1 Komentarz

  1. Kupno apartamentu i wynajem to nasz cel, tylko czy będziemy mieli chętnych na niego przez cały rok to jest pytanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *