Praca dodatkowa to rozwiązanie, które dla wielu osób może wydać się naprawdę atrakcyjne. W domu możemy bowiem nie tylko dorobić, ale również naprawdę dobrze zarabiać i to na wiele różnych sposobów. Początki bywają trudne, ale praca dorywcza z czasem może stać się źródłem stałego dochodu, który pozwoli na rezygnację z pracy na etacie. Zatem jak dodatkowe źródło zarobku w domu i poza nim?
Spis treści
Praca dodatkowa w domu czy poza nim?
Praca dodatkowa z reguły wykonywana jest po godzinach i stanowi świetne uzupełnienie pensji, ale czasem taka praca dorywcza przeradza się w zajęcie na pełen etat. Jest tak, ponieważ niektóre propozycje mają wystarczająco duży potencjał zarobkowy, aby w miarę zdobywania doświadczenia z powodzeniem móc zastąpić etat. Oczywiście wymaga to sporego zaangażowania i pracy, zwłaszcza na początku, ale zdecydowanie warto się tym zainteresować. Poniżej kilka ciekawych propozycji pracy dorywczej, które podzielone zostały na kategorie. Oczywiście dominują te zajęcia, które pozwalają dorobić do pensji w domu, gdyż jest ich dość sporo i zdecydowanie łatwiej się za nie zabrać. Wystarczy internet, trochę czasu wolnego i przede wszystkim chęci.
Prosta praca dodatkowa w domu przez internet
Na początek dwa najłatwiejsze sposoby, które pozwalają dorobić w domu po godzinach, czyli wypełnianie ankiet i klikanie reklam. Jest to typowa praca dodatkowa przez internet, która może być świetnym sposobem na dorobienie do pensji, czy też kieszonkowego. Klikać reklamy i wypełniać ankiety możemy nawet po ciężkim dniu w pracy czy też podczas krótkich przerw w ciągu dnia, gdyż jest to zadanie mało wymagające i nieangażujące.
Płatne ankiety
Wypełnianie płatnych ankiet to jeden z popularniejszych sposobów na zarabianie przez internet. W sieci łatwo znajdziemy wiele serwisów, które oferują tego rodzaju współpracę, ale decydując się na zarabianie w ten sposób, warto zarejestrować się w przynajmniej kilku z nich. Dzięki temu zwiększymy ilość otrzymywanych ankiet, a więc również zarobki.
Aplikacje do zarabiania pieniędzy
Smartfona posiada obecnie w zasadzie każdy, a ten może być również świetnym źródłem dodatkowego zarobku. Wszystko za sprawą dedykowanych aplikacji, dzięki którym możliwe jest zarabianie prawdziwych pieniędzy. Ich największą zaletą jest to, że możemy zarabiać nie tylko w domu, ale również poza nim.
Klikanie w reklamy
Klikanie w reklamy to zdecydowanie najprostszy sposób, aby dorobić do pensji po godzinach, ale niestety nie należy do najbardziej dochodowych. W internecie znajdziemy wiele serwisów, które płacą za tego typu aktywność, ale musimy liczyć się z tym, że zarobki nie będą zbyt duże. Wprawdzie możemy je znacznie zwiększyć wykorzystując reflinki, ale nie każdy będzie to potrafił.
Praca dorywcza z dużym potencjałem
Często bywa tak, że praca dodatkowa w domu jest jedynie początkiem i z czasem osiągane dochody pozwalają całkowicie zrezygnować z etatu. Poniższe propozycje mają taki właśnie potencjał:
Zarabianie jako influencer
Zarabianie jako influencer to świetny sposób, aby dorobić do pensji nawet przy mniejszych zasięgach. Z czasem jednak może generować naprawdę wysokie zarobki, choć nie każdy dojdzie do takiego poziomu. Influencer to osoba, która w mediach nawiązuje relacje z obserwatorami lub czytelnikami. Najczęściej określenie to dotyczy osób, które wykorzystują do tego profil na Instagramie, kanał na YouTube, własny blog, czy też konto na innym portalu społecznościowym. Co ciekawe, influencerem może zostać praktycznie każdy.
Praca jako freelancer
Praca jako freelancer (wolny strzelec) jest świetnym sposobem, aby dorobić do pensji po godzinach, ale dla wielu osób jest to jedyne źródło dochodu. Co więcej, jest na tyle duże, że znacznie przewyższa te osiągane na etacie. Freelancer to osoba, która podejmuje się różnego rodzaju zleceń bez stałej umowy o pracę. Jest wiele serwisów, które pozwalają w łatwy sposób znaleźć takie zlecenia, ale możemy robić to też na własną rękę. Co ciekawe, freelancerzy wcale nie muszą mieć szczególnych umiejętności.
Dorabianie w MLM
Marketing sieciowy (MLM) to bardzo popularny i mocno zachwalany, zwłaszcza przez liderów sposób na dorobienie do pensji. Jednak przy odpowiednim zaangażowaniu zarobki potrafią być naprawdę imponujące, więc taka praca dodatkowa może przerodzić się w zajęcie na pełen etat.
Nieregularna praca dorywcza
Pozostałe propozycje ciężko przypisać do określonej kategorii, ale określenie praca dorywcza świetnie do nich pasuje. Ciężko liczyć tu na regularność zleceń, ale poniższe propozycje sprawdzą się jako zajęcia, które pozwolą dorobić do pensji po pracy.
Praca jako tajemniczy klient
Praca jako tajemniczy klient świetnie sprawdzi się jako praca dodatkowa ze względu na nieregularność zleceń. Zadaniem takiej osoby jest sprawdzenie czy w danej placówce klienci obsługiwani są zgodnie z przyjętymi standardami.
Dorabianie jako tester produktów
Testowanie produktów to kolejny ciekawy sposób na dorobienie po pracy, ale niestety nie zawsze otrzymamy wynagrodzenie pieniężne. Warto tutaj najpierw zwrócić uwagę, czy nie otrzymamy jedynie testowanych produktów za darmo, w zamian za opinię na ich temat. Czasem trafiają się również dodatkowe próbki do rozdania rodzinie i znajomym, choć nie jest to regułą.
Dorywcza współpraca z redakcją
Wbrew pozorom praca online dla redakcji nie wymaga wcale bycia dziennikarzem. Media coraz częściej bowiem tną koszty i do prostych czynności zatrudniają osoby, które nie posiadają doświadczenia dziennikarskiego. Taka współpraca może polegać na wyszukiwaniu informacji czy danych do artykułów, a także na redagowaniu tekstów i poprawianiu w nich błędów.
Praca jako tłumacz tekstów
Osoby, które biegle posługują się językiem obcym, na pewno nie będą miały dużych problemów ze znalezieniem tego typu pracy dodatkowej. Tłumaczów chętnie zatrudniają bowiem zarówno duże korporacje, jak i osoby prywatne, a ofert w internecie jest naprawdę wiele. Tłumaczone są między innymi artykuły, wszelkiego rodzaju ogłoszenia, a także wiele innych. Warunkiem znalezienia pracy jest dobra znajomość języka obcego. Przy tłumaczeniu tekstów wysokość zarobków uzależniona jest od liczby przetłumaczonych stron, jak również od grupy językowej, trybu pracy czy specjalności. Na najwyższe stawki mogą liczyć przede wszystkim osoby przygotowujące specjalistyczne tłumaczenia czy tłumaczenia w trybie pilnym.
Inne pomysły na dodatkowy zarobek w domu przez internet
Oczywiście praca dorywcza to nie jedyna możliwość zdobycia dodatkowych pieniędzy w domu. Zostały jeszcze możliwości, których pracą raczej nazwać nie można, ale również pozwalają trochę dorobić do pensji w domu.
Promocje bankowe
Banki stale szukają sposobów na pozyskanie nowych klientów, więc takie regularnie pojawiające się promocje bankowe pozwalają w łatwy sposób zarobić przynajmniej kilkaset złotych. Wystarczy śledzić je na bieżąco i w miarę możliwości korzystać. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na niektóre serwisy internetowe i aplikacje mobilne, które rozdają pieniądze za założenie konta. Wprawdzie kwoty są zdecydowanie niższe, ale w dalszym ciągu pozwalają dorobić do pensji.
Cashback
Cashback to po prostu zwrot części pieniędzy wydanych w sklepach internetowych. Wystarczy wcześniej zarejestrować się w odpowiednim serwisie, aby w przyszłości korzystać z takich zwrotów, a często nawet dodatkowych kodów rabatowych. Jest to ciekawy sposób, aby dorobić do pensji, choć w dalszym ciągu mało osób wie o takiej możliwości.
Praca dodatkowa dla nieletnich
Praca dodatkowa ma to do siebie, że niestety większość zajęć wymaga pełnoletności. Nie oznacza to jednak, że osoby nieletnie nie mogą sobie dorobić do kieszonkowego przez internet. Ciekawym zajęciem zarobkowym, które sprawdzi się również w przypadku młodszych osób jest choćby wspomniane już wypełnianie ankiet i klikanie w reklamy. Oczywiście na tym możliwości się nie kończą.
Dlaczego warto mieć dodatkowe źródło dochodu
Dodatkowe pieniądze przydadzą się praktycznie każdemu, a praca dorywcza to jeden ze sposobów, aby je zdobyć. Zdecydowanie warto szukać zajęć, które pozwolą w łatwy sposób dorobić do pensji po pracy, a może nawet całkowicie zrezygnować z etatu. Możliwości jest wiele, ale szczególnie warte polecenia są te, które zapewniają dodatkowe źródło zarobku bez wychodzenia z domu, przez internet. Dzięki temu możemy pracować w komfortowych warunkach, które sami sobie stworzymy i nie musimy czekać na pieniądze aż do wypłaty.
Macie jakieś ciekawe pomysły na pracę dodatkową? Podzielcie się opinią w komentarzu.
język niemiecki i angielski znam komunikatywnie taka praca odpowiadała by mi najlepiej ponieważ jestem inwalidą z problemem chodzenia. ale nie wiem jak się za to zabrać prosze o pomoc pozdrowiam. mirek.
Na stronie jest opisanych wiele możliwości, które nie wymagają nawet znajomości języków obcych. Wystarczy wybrać metodę np. pisanie artykułów na zlecenie i zarejestrować się w podanych serwisach. W razie problemów proszę pisać przez formularz kontaktowy lub bezpośrednio na podany tam e-mail 😉
ok spróbuje mirek.
Osobiście pracuję na etat, jednak zdarza mi się brać dodatkowe zlecenia. Procz wypełniania ankiet i klikania reklam, co robię po prostu w wolnym czasie, kiedy mam na to ochotę, a to dodatkowe wzmocnienie, bo nie robię tego z obowiązku, nikt mnie nie zmusza, nie grożą mi sankcje za to ze tego nie zrobię, toteż robi się to tylko gdy ma się na to ochotę. Kiedy jednak mam ochotę wyrwać się z domu, mieć kontakt z ludźmi w mniej stresujących okolicznościach niż w pracy, wrócić do studenckich czasów dorabiam jako hostessa (degustacje itd) gdzie czas mega szybko leci a można zmierzyć… Czytaj więcej »
Rynek dla osób poszukujących pracy dodatkowej, aktualnie jest ogromny. Może to być praca w online w zaciszu własnego domu, tak jaki i jako hostessa. Tak jak Paulina kiedyś pracowałam jako hostessa, jednak mi nie przypadło to do gustu.
Firmy produkcyjne często szukają osób chcących sobie dorobić, oferują elastyczne godziny pracy, przy tego typu zajęciu umowa zlecenie to nie jest problem. Jako studentka zaoczna sama tak pracowałam i byłam mega zadowolona.
Pracuję na etacie, jednak zdarza mi się dorabiac poprzez klikanie reklam. Tak naprawdę to parę kliknięć dziennie, a jak to się mówi „grosz do grosza”… Prac dorywczych na dzień dzisiejszy jest bardzo dużo. Na studiach dorabiałam w „call center”. Jak dla mnie- super sprawa. Przed rozpoczęciem pracy przeszłam bezpłatne szkolenie po którym otrzymałam certyfikat. Na ten rodzaj pracy zdecydowałam się głównie dlatego, że była możliwość elastycznych godzin pracy (czyli dla studenta w sam raz). Praca w miłej atmosferze i nienajgorsze wynagrodzenie. Praca nie była ciężka a moje zdolności komunikatywne sie poprawiły.
Mi pozostaje tylko klikanie w reklamy, ankiety lub freelancer. Blogi, MLM i inne metody gdzie potrzebni są ludzie odpadają, ponieważ nie posiadam zbyt wielu znajomych w social media więc nikogo nie zrekrutuję. Na freelancera też mało czasu jest zarabiając na etacie, ponieważ (przykład: grafika komputerowa). Niby umiem, niby dobrze to robię, ale nie mam czasu tworzyć portfolio przez ten cały etat. Jeśli ktoś by coś poradził, z chęcią się odwdzięczę jak tylko będę mógł 🙂
Byłam zatrudniona na pełen etat na 3 zmiany w pracy, rano-południe i nocki. W wolnym czasie starałam się robić cokolwiek aby dorobić do naszego budzetu domowego. Jakiś czas temu zaczęłam wypełniać ankiety i klikać w reklamy na razie nie wiem czy mi się to opłaca bo jeszcze nie zarobiłam na tym tyle ile bym chciała, ale zobacze za jakiś czas jak to będzie.
Mega spoko opcją moim zdaniem jest praca jako przedstawiciel lub konsultant. Trzeba tylko konsekwentnie się do tego zabrać i rozwijać w tym temacie. Moja znajoma pracuje jako przedstawicielka Thermomixa i bardzo sobie chwali.
Zastanawia się copywriting, myśli, żeby się tym zając mam już jakiś czas tylko nie czuję się wystarczająca dobra, chociaż pisanie zawsze sprawiało mi przyjemność. Teraz pytanie do bardziej obeznanych – jak wysokie umiejętności językowe powinien posiadać copywriter? Czy to nie jest przypadkiem zajęcia dla absolwentów polonistyki? Teleskop1908
Każdy kiedyś zaczynał, a chęć pisania i rozwijania się w tej dziedzinie jest ważniejsza niż formalne wykształcenie, więc nie trzeba być absolwentem polonistyki. Jednak trzeba mieć świadomość, że rozwój sztucznej inteligencji już teraz zabiera pracę osobom, które zajmowały się pisaniem prostych tekstów, więc coraz trudniej będzie zacząć. Na rynku z czasem zostaną tylko najlepsi copywriterzy, umiejący wykorzystać i redagować materiały tworzone przez SI.