Ostatnie lata przyniosły spore zawirowania w gospodarce — pandemia, rozwój światowych konfliktów to tylko niektóre z czynników, które utrudniły sytuację finansową wielu ludzi. Z tego powodu coraz więcej osób poszukuje sposobów na dywersyfikację własnego portfela. W tym celu można rozważyć inwestowanie w metale szlachetne jak złoto lub srebro. Jak bardzo jest to opłacalne? Odpowiadamy.
Spis treści
Kiedy warto inwestować w srebro?
Inwestowanie w srebro jest często wybieraną alternatywą dla lokowania pieniędzy w złocie. To szczególnie opłacalna opcja, jeśli zależy nam na dłuższym przetrzymaniu środków. Spowodowane jest to głównie różnicami między ceną kupna a sprzedaży — przy odrobinie cierpliwości możliwe jest sprzedanie kruszcu po o wiele większej cenie niż w momencie jego nabycia. Ponadto srebro jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku — jego przystępna cena gwarantuje niski próg wejścia. Oznacza to, że istnieje szansa na osiągnięcie zadowalających zysków przy relatywnie niskich kosztach zakupu srebra.
Najczęściej wybieraną formą są instrumenty wykonane z próby 999 — zazwyczaj w postaci sztabek lub monet bulionowych. Zaletą tego jest poczucie bezpieczeństwa oraz możliwość łatwej sprzedaży. Srebro jest bowiem szeroko wykorzystywane w przemyśle, jubilerstwie oraz medycynie. Ponadto sztabki i monety bulionowe można nabyć nie tylko w dedykowanych mennicach, ale również w serwisach numizmatycznych. Rozważasz inwestycję w srebro fizyczne? Atrakcyjną ofertę od zweryfikowanych sprzedawców możesz znaleźć na tej stronie: https://numimarket.pl/kategoria/srebro-inwestycyjne_3/1.
Czy srebro może być skutecznym zabezpieczeniem pieniędzy?
Inwestycja w srebro posiada wiele zalet, dlatego tak jak wspomnieliśmy wyżej, można je bardzo łatwo sprzedać. Warto wspomnieć, że popyt na srebro ciągle rośnie, głównie ze względu na perspektywę nieuchronnego wydobycia wszystkich złóż. Z tego powodu kruszec ten staje się coraz bardziej rozchwytywany nie tylko przez inwestorów, ale również przez przedsiębiorstwa produkujące przyrządy medyczne, maszyny przemysłowe i wiele innych. Jego realna wartość sprawia, że to bezpieczna forma lokowania pieniędzy w czasach kryzysu gospodarczego, inflacji czy wojny.
Jakie korzyści daje inwestycja w złoto?
Złoto to jeden z najpopularniejszych kruszców, w których możliwe jest ulokowanie kapitału. Inwestorzy cenią go m.in. za brak konieczności płacenia podatku VAT, dzięki czemu można traktować go jako walutę, a nie surowiec. Ponadto ze względu na jego rzadkie występowanie w przyrodzie, złoto ma niezwykle wysoką wartość. Szacuje się, że jego złoża mogą wyczerpać się w przeciągu kilku najbliższych dekad.
Istnieje wiele opcji inwestowania w złoto. Oprócz form fizycznych możliwe jest również inwestowanie w tzw. złoto “papierowe”, czyli fundusze giełdowe lub kontrakty różnicy kursowej. Podobnie jak inne typy inwestycji, wymaga to zebrania szczegółowej wiedzy z zakresu finansów. Dlatego również tutaj o wiele wygodniejszą formą mogą być złote sztabki lub monety bulionowe — instrumenty te również można nabyć w mennicach oraz sklepach numizmatycznych. W tym celu warto skorzystać z oferty serwisu numizmatycznego Numimarket.pl: https://numimarket.pl/.
Inwestowanie w złoto fizyczne — o czym warto pamiętać?
Złoto inwestycyjne w swojej fizycznej formie charakteryzuje się czystym składem, lecz nie posiada żadnych wartości kolekcjonerskich. Jeśli zależy nam na walorach estetycznych, dopuszcza się również inwestowanie w złote monety kolekcjonerskie. Może być to szczególnie atrakcyjna opcja dla numizmatyków — egzemplarze zachowane w bardzo dobrym stanie mają wysoką wartość nie tylko ze względu na kruszec, ale również aspekt historyczny oraz rzadkość.
W przypadku inwestowania w monety bulionowe lub sztabki należy zwracać uwagę na to, aby pochodziły wyłącznie od sprawdzonych producentów. Instrumenty te są sprzedawane w specjalnych ochronnych opakowaniach oraz wyróżniają się międzynarodowymi certyfikatami. Z kolei, jeśli kupujemy złoto z rynku wtórnego, należy zwrócić uwagę na stan zachowania egzemplarzu.