Oszczędzanie pieniędzy to bardzo ciężki i trudny temat, z którym mimo wszystko warto się zmierzyć. O tym jak oszczędzać pieniądze powstało całe mnóstwo książek, artykułów prasowych czy nawet filmików na YouTube. Bardzo wiele osób może od razu uciąć dyskusję i stwierdzić, że nie ma z czego oszczędzać. Jednak jak się okazuje każdy z nas może zacząć oszczędzać i to na naprawdę błahych, codziennych sprawach. Jak się za to zabrać?
Spis treści
- 1 Od czego zacząć oszczędzanie pieniędzy
- 2 Jak oszczędzać pieniądze podczas zakupów
- 3 Jak oszczędzać pieniądze w domu
- 4 Jak oszczędzać pieniądze weryfikując koszty
- 5 Jak oszczędzać pieniądze na rozrywce
- 6 Planowanie wszystkiego
- 7 Co robić z zaoszczędzonymi pieniądzmi
- 8 Jak dodatkowo zarabiać w domu
- 9 Podsumowanie
Od czego zacząć oszczędzanie pieniędzy
Stosując kilka poniższych porad i trików możemy w ciągu miesiąca bezboleśnie zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Zanim jednak przejdziemy do oszczędzania, warto sporządzić budżet domowy, aby mieć lepszą kontrolę nad finansami. Dzięki temu dowiemy się na co dokładnie wydajemy pieniądze i jak dużo. Mając tą świadomość jest już zdecydowanie łatwiej o konkretne kroki.
Jak oszczędzać pieniądze podczas zakupów
Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale całkiem sporo możemy zaoszczędzić również na zwykłych zakupach, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych. Oczywiście to jak dużo zostanie nam w portfelu zależy w głównej mierze, od tego jak często i na jakie kwoty je robimy. Jednak warto się tym zainteresować, nawet jeśli nie są one regularne, gdyż w dłuższej perspektywie czasu oszczędności mogą być naprawdę spore.
Jak oszczędzać pieniądze w domu
Bardzo dużo pieniędzy marnujemy poprzez złe nawyki, z którymi stosunkowo łatwo jest się rozstać. Wyjątkowo prostym sposobem jest pamiętanie o tym, aby gasić światło za każdym razem kiedy wychodzimy z pokoju. Równie ważne jest oszczędzanie wody np. zakręcając wodę podczas mycia zębów lub korzystając z prysznica na co dzień, natomiast z wanny od święta. Metoda małych kroczków daje duże efekty.
Oszczędzanie pieniędzy na jedzeniu
Zakupy spożywcze do domu to bardzo istotna kwestia, jeśli chcemy zacząć oszczędzanie pieniędzy. Z jedzenia nie możemy tak po prostu zrezygnować, a jedyne co możemy w tej sytuacji zrobić to ograniczyć koszty. Co ciekawe, wcale nie musi się to wiązać z odmawianiem sobie ulubionych produktów czy zamieniania ich gorszymi odpowiednikami.
Oszczędzanie wody
Woda nie tylko jest jednym z najcenniejszych zasobów na tej planecie, ale również jednym z głównych obciążeń finansowych w każdym gospodarstwie domowej. Warto ograniczyć jej zużycie, gdyż przełoży się to bezpośrednio na mniejsze rachunki. Niestety obecnie mało kto przywiązuje istotną wagę do zużycia wody, choć jej oszczędzanie wcale nie jest trudne.
Wymiana oświetlenia na energooszczędne
Wbrew pozorom zwykłe żarówki mogą zużywać bardzo dużą ilość prądu, dlatego dobrym pomysłem jest wymiana ich na energooszczędne. Ponadto warto zastanowić się nad oświetleniem LED, które nie tylko jest bardzo wytrzymałe i nie musimy martwić się o wymianę świetlówek, ale również pozwala obniżyć miesięczne koszty za energię. Poza tym oświetlenie LED może dawać bardzo ciekawe wrażenie, a dzięki zastosowaniu ściemniacza możemy je w łatwy sposób regulować tworząc przyjemny klimat sprzyjający odpoczynkowi.
Oszczędzanie na ogrzewaniu
Koszty ogrzewania, tuż obok prądu stanowią największy stały wydatek ponoszony przez większość polskich rodzin w ciągu roku. Warto tutaj poszukać oszczędności i postarać się obniżyć rachunki. Obniżenie temperatury o zaledwie 1 stopień da oszczędności na poziomie nawet 20%! Musimy również pamiętać o podstawowych, jednak bardzo istotnych zasadach: krótkim, ale bardzo intensywnym wietrzeniu mieszkania, montażu termostatów na grzejnikach, a także uszczelnieniu lub ewentualnej wymianie okien.
Odłączanie nieużywane urządzenia od zasilania
Bardzo wiele osób ma nawyk zostawiania ładowarek w kontaktach myśląc, że nie pobierają one prądu. niestety jest to błędne myślenie. Dlatego warto zmienić nawyki i za każdym razem wyjmować ładowarki z kontaktów. Natomiast przed wyjściem rano do pracy warto również odłączyć wszystkie zbędne urządzenia z prądu (nie licząc oczywiście lodówki).
Remont mieszkania choć w części we własnym zakresie
Bardzo wiele różnego rodzaju drobnych prac remontowych możemy wykonać samodzielnie bez konieczności wzywania fachowca. Malowanie ścian nie jest bardzo skomplikowane, a zapewnia mnóstwo frajdy i ogromną satysfakcję, kiedy widzimy efekt końcowy. Ponadto do drobnych prac remontowych możemy również zaliczyć fugowanie, silikonowanie, montaż półek czy składanie mebli z sieciówki. Obecnie na Youtube możemy znaleźć całe mnóstwo krótkich filmików w formie poradników, które krok po kroku pokażą, jak wykonać konkretne prace.
Jak oszczędzać pieniądze weryfikując koszty
Warto co jakiś czas sprawdzić, czy posiadanie osobistego konta w banku nie jest przypadkiem zbyt kosztowne. W obecnych czasach, kiedy na rynku jest tak ogromna konkurencja nie ma najmniejszego problemu ze znalezieniem lepszej oferty od tej, którą posiadamy aktualnie. Warto korzystać również z różnych promocji bankowych, dzięki którym na posiadaniu osobistego ROR możemy jeszcze dodatkowo zarobić. okazuje się, że konto osobiste w najgorszym przypadku potrafi kosztować nawet kilkaset złotych rocznie! Płatne przelewy bankowe, prowadzenie rachunku, posiadanie karty debetowej oraz jej dodatkowe ubezpieczenie mogą składać się na niezłą sumkę. Po co tracić na to pieniądze, skoro można mieć darmowe konto bankowe?
Darmowe konto bankowe charakteryzuje się podstawową funkcjonalnością, ale w większości przypadków w zupełności wystarczy.
Promocje bankowe pozwalają zdobyć dodatkowe pieniądze korzystając z wybranych ofert np. zakładając konto w innym banku.
Wymiana walutu w kantorach internetowych
Za każdym razem, kiedy wybieramy się na wakacje lub po prostu w weekendową podróż do innego kraju warto wymienić walutę w kantorze internetowym. Są one po prostu znacznie tańsze od tych stacjonarnych, nie wspominając już nic o tych, które mieszczą się w bankach. Dodatkowo najgorszym, co możemy zrobić, to wymienić walutę już na miejscu w kraju docelowym – takich zabiegów należy unikać jak ognia, ponieważ takie rozwiązanie jest zdecydowanie najdroższe z możliwych.
Wymiana walut w kantorze internetowym wychodzi zdecydowanie najkorzystniej. W internecie znajdziemy kilka wartych uwagi.
Oszczędzanie na przelewach zagranicznych.
Wielu ludzi potrzebuje czasem wykonać przelew zagraniczny. Niestety prowizje w banku przeważnie nie należą do niskich. Warto w takich sytuacjach skorzystać z zewnętrznych firm, które mogą zrobić to dużo taniej. Jedną z firm oferujących tanie przelewy zagraniczne jest TransferGo.
Negocjacje z dostawcami mediów
Bieżące rachunki pochłaniają lwią część budżetu każdej rodziny, a więc każdy sposób na ich obniżenie jest dobry. Warto sprawdzić, czy opłaca się np. zmienić dostawcę prądu. Bardzo dobrym posunięciem będzie również regularne kontrolowanie oferty operatorów telefonii komórkowej, a także dostawców internetu. Jeśli ktoś inny oferuje lepszą i tańszą ofertę, to zawsze warto posłużyć się nią w negocjacjach z aktualnym dostawcą.
Jak oszczędzać pieniądze na rozrywce
Co prawda rozrywka jest w naszym życiu bardzo ważna, ponieważ pozwala w cudowny sposób się zrelaksować i odpocząć. W końcu nie samą pracą żyje człowiek i każdy z nas musi się czasami trochę rozerwać, aby nie zwariować. Warto jednak spędzać czas wolny mądrze i z głową. Możemy chodzić do kina, ale najlepiej jeśli zrezygnujemy z seansów w weekend, kiedy ceny są wyższe i pójdziemy w ciągu tygodnia na film, który od dawna chcieliśmy zobaczyć.
Z kolei wieczorem zamiast wychodzić do baru czy pubu możemy zorganizować imprezę u siebie w domu, a każdy z zaproszonych gości może przynieść coś do jedzenia lub picia. Takie imprezy nie tylko pozwalają zacieśniać przyjacielskie więzi, ale również wypadają znacznie taniej od tych klubowych.
Rezygnacja z telewizji kablowej lub cyfrowej
Płacenie za dostęp do treści, które są dostępne za darmo w internecie jest co najmniej bez sensu. Wiele osób zwyczajnie nie ma czasu na oglądanie telewizji, a poza tym wszystko możemy znaleźć na platformie VOD. Oczywiście za niektóre treści przyjdzie nam zapłacić, jednak nie mamy wówczas poczucia niepotrzebnego trwonienia pieniędzy na rzeczy i programy, których zwyczajnie nie oglądamy. Wiele ciekawych filmów i programów możemy również obejrzeć w internecie całkowicie za darmo.
Mniej telewizji a więcej ruchu
Nie warto zalegać na kanapie przed telewizorem i marnować cenny czas i pieniądze. Lepiej wyjść z domu i zrobić coś dla siebie oraz dla własnego, lepszego samopoczucia. Nie musimy od razu biegać jeśli nie przepadamy za tym rodzajem aktywności fizycznej, ale możemy się przespacerować lub poświęcić ten czas dzieciom lub najbliższej rodzinie. Nie tylko waga wówczas spadnie, ale również poprawią się nasze rodzinne relacje i portfel stanie się nieco grubszy, ponieważ nie zużyjemy za dużo prądu.
Korzystanie z biblioteki
Niektóre książki warto przeczytać, jednak aby to zrobić wcale nie musimy ich kupować. W końcu po coś wymyślono biblioteki, w których znajdziemy całe mnóstwo fantastycznych książek. Korzystanie z biblioteki to doskonały pomysł nie tylko na oszczędzanie pieniędzy, ale również nauczenie dzieci dobrych nawyków. Wspólne czytanie książek nie tylko pomaga budować więzy rodzinne i daje maluchom wspaniałe wspomnienia, ale również pomaga kształtować nasze i naszych dzieci horyzonty myślowe oraz wyrabiać sobie swoje własne opinie na dany temat.
Tańsze zestawy gier
Dla wielu osób ciekawym sposobem na spędzanie wolnego czasu są gry komputerowe. Niestety ich ceny nie należą do najniższych, więc warto wiedzieć, że wiele ciekawych tytułów możemy zdobyć w zdecydowanie tańszych zestawach lub nawet za darmo. Jednym ze sposobów na tanie gry może być zestaw Humble Bundle, który pozwala zdobyć wiele ciekawych gier małym kosztem.
Wakacje po sezonie są tańsze
Jeśli mamy taką możliwość, wówczas bardzo dobrym posunięciem będzie rezerwacja wakacji już po szczycie sezonu np. we wrześniu. Nie trzeba również przypominać, że w miesiącach zimowych możemy również wykupić wczasy first minute, lub udać się do miejsc, gdzie jest wówczas pięknie i ciepło. Możemy również samodzielnie skomponować cały wyjazd i kupić bilety lotnicze w atrakcyjnej cenie i osobno zarezerwować hotele czy hostele. Bardzo popularny jest również portal Airbnb, który pozwala przenocować w bardzo wielu miejscach na świecie za niewielkie pieniądze. Taka opcja wakacji będzie nie tylko zdecydowanie tańsza od “all inclusive”, ale również znacznie ciekawsza, ponieważ samemu możemy zaplanować miejsca do zwiedzania.
Polowanie na bilety lotnicze i hotele
Wybierając się na wakacje lub w krótką podróż za granicę warto korzystać z dostępnych w internecie portali społecznościowych, które na bieżąco przedstawiają najnowsze i najtańsze opcje lotnicze. Możemy zatem zarezerwować bardzo tani bilet lotniczy w najodleglejszy zakątek świata pod warunkiem, że zrobimy to bardzo szybko od otrzymania informacji o promocji. Warto również samemu śledzić strony internetowe poszczególnych linii lotniczych i sprawdzać ulubione kierunki w różnych datach. Czasami możemy zakupić bilet nawet za przysłowiową złotówkę i odbyć podróż swojego życia nie wydając na nią zbyt dużo środków finansowych. Jak oszczędzać pieniądze na hotelach? W bardzo podobny sposób. Wystarczy polować na okazje, być czujnym i przygotowanym.
Planowanie wszystkiego
Planowanie wszystkiego to świetny sposób na oszczędzanie pieniędzy, gdyż pozwala uniknąć nagłych i czasami całkiem sporych wydatków. Bardzo prostym przykładem może być uczniowska wyprawka szkolna. Każdy z nas doskonale wie, że szkoła zaczyna się 1 września, a więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby już na kilka miesięcy wcześniej zacząć odkładać pieniądze na zeszyty, książki i przybory szkolne, aby ostateczny koszt nie był dla nas tak ogromnym wydatkiem skumulowanym w jednym miesiącu. Dzięki możliwości planowania różnego rodzaju rzeczy, już nigdy nie będziemy mieć nagłych i niespodziewanych wydatków, które wyczyszczą nasze konto do zera.
Należy obrać sobie realny cel
Oszczędzanie tylko dla oszczędzania ma niewielu zwolenników – zdecydowanie lepiej się oszczędza, kiedy mamy jasno sprecyzowany cel. Może to być np. fantastyczna wycieczka dla całej rodziny, niezapomniane wakacje w odległym i bardzo egzotycznym miejscu, zakup samochodu, czy nawet zabezpieczenie przyszłości dziecka. Wiedząc dokładnie po co oszczędzamy zdecydowanie łatwiej się zmobilizować i zabrać się do dzieła.
Świnka-skarbonka
Jest to sposób stary jak świat, jednak niezawodny i skuteczny. Możemy taką świnkę postawić w widocznym miejscu na meblach i po każdych zakupach wrzucać do niej drobniaki. Możemy również założyć sobie, że wrzucamy jedynie monety konkretnego nominału, np. 2 zł lub 5 zł za każdym razem, kiedy znajdą się one w naszym portfelu. W ten sposób w ciągu kilku miesięcy może nam się uzbierać całkiem ładna sumka.
Zapisanie się na newslettery
Ogrom wiadomości mailowych w skrzynce każdego dnia może przyprawiać o ból głowy, jednak mimo wszystko warto zapisywać się do newsletterów wybranych, ulubionych firm i marek. W takich krótkich wiadomościach mailowych sklepy bardzo często informują o zbliżających się obniżkach cen na konkretne produkty, a dodatkowo bardzo często wysyłają również bony z kodami rabatowymi. Jeśli i tak nosimy się z zamiarem zakupu danego produktu, to zawsze możemy zawalczyć o to, aby jego cena była jak najniższa.
Czytać blogi o oszczędzaniu
Obecnie w sieci możemy znaleźć całe mnóstwo przydatnych stron internetowych z artykułami na temat prostych tricków na oszczędzanie pieniędzy, o których my sami byśmy nie pomyśleli. Przydatne wskazówki, ciekawe porady, życiowe przykłady – to wszystko możemy znaleźć na licznych blogach poświęconych tematyce oszczędzania pieniędzy. To właśnie od osób, które na co dzień zajmują się tematem oszczędzania środków pieniężnych dowiemy się jak oszczędzać pieniądze.
Co robić z zaoszczędzonymi pieniądzmi
Pieniądze, które uda nam się zaoszczędzić warto trzymać w miejscach, które sprawią, że będą dodatkowo na siebie pracowały. Takimi miejscami są lokaty bankowe oraz konta oszczędnościowe. Sam procent wprawdzie nie jest szczególnie wysoki, ale nie ryzykujemy utraty kapitału, jak ma to miejsce w przypadku niektórych inwestycji.
Aktualne oprocentowanie lokat bankowych pozostawia wiele do życzenia, ale i tak jest to lepsze miejsce do trzymania zaoszczędzonych pieniędzy jak konto bankowe.
Konto oszczędnościowe to świetny wybór dla osób, które chcą, aby pieniądze na siebie zarabiały, a jednocześnie mieć do nich pewien dostęp.
Jak dodatkowo zarabiać w domu
Poza oszczędzaniem pieniędzy warto zainteresować się również tematem zarabiania pieniędzy w domu. Oszczędzanie połączone z zarabianiem przez internet potrafi znacznie podreperować domowy budżet, a sposobów na zdobycie dodatkowych pieniędzy nie wychodząc z domu jest naprawdę sporo, więc każdy znajdzie coś dla siebie.
Pracować w domu i zarabiać pieniądze możemy na wiele różnych sposobów. Różnią się od siebie przede wszystkim potencjałem zarobkowym oraz czasem, który należy im poświęcić. Warto jednak zwrócić uwagę, że wiele z nich nie wymaga praktycznie żadnych dodatkowych umiejętności.
Podsumowanie
Oszczędzanie pieniędzy wcale nie jest takie trudne, jeśli potrafimy kontrolować swoje wydatki i wiemy na co dokładnie idą nasze pieniądze. Części kosztów możemy się pozbyć w ogóle nie rezygnując z dotychczasowego życia np. zmieniając dostawcę. Dopiero planując swój budżet domowy możemy zdać sobie sprawę, jak wiele pieniędzy moglibyśmy zaoszczędzić zmieniając niektóre nawyki.
Macie jakieś inne pomysły na oszczędzanie pieniędzy? Podzielcie się nimi w komentarzu.
Nie należę do osób, które potrafią oszczędzać pieniądze. A gorsze jest to, że pieniądze tak szybko się kończą. Czytałam parę poradników, jak oszczędzać, ale co z tego wynikło? Właśnie nic. Ja nadal mam z tym problem. Lubię nowe gadżety.Kto ich nie lubi? Może sporo osób, jednak ja wręcz uwielbiam! Mogłabym codziennie coś kupować. A często nie jest mi to potrzebne – w praktyce oczywiście – bo teoretycznie oczywiście jest mi to potrzebne! Jak wszystko co wysypuje mi się z szuflad. Może kiedyś z tego wyrosnę, bo na razie cięzko to widzę 😀
U mnie chyba najbardziej się sprawdza po prostu myślenie na zakupach. Spostrzegłam, jak dużo jedzenia kupuję, a ile wyrzucam, bo mija termin ważności. Warto się właśnie zastanowić „Czy na pewno tego potrzebuję?”. Zmorą też jest zamawianie jedzenia do domu. Taka pizza raz w tygodniu potrafi miesięcznie opróżnić nasz portfel o nawet 200 zł. Czasami warto się zmusić i przygotować coś w domu. Jednym też ze sposobów na oszczędzanie jest zostawianie pieniędzy w np. płaszczach i „zapominanie” o nich. Później mamy miłą niespodziankę w postaci kilkudziesięciu złotych, które możemy przeznaczyć na swój cel.
Sama jakiś czas temu zaczęłam czytać poradniki na temat oszczędzania. No i nie będę ukrywać że wykorzystuje kilka trików z dużym sukcesem. zakupy spożywcze z listą przygotowaną pod tygodniowe menu, dla mnie to strzał w dziesiątkę. Zamiast codziennego biegania do sklepu ide raz może dwa razy w tygodniu i kwota, którą wtedy wydaje jest zdecydowanie mniejsza.
Ja rozpocząłem robić oszczędności jakieś 6 lat temu i to sukcesywnie po niedużej sumie 60 PLN miesięcznie myślę że każdy może tyle oszczędzić i jak się okazało ostatnio patrze na rachunek i mam już około 9 000 zł oszczędności i dalej odkładam natomiast planuję w tym momencie odkładać około 180 zł i niewiele przyspieszyć. Zebraną sumę pragnę przekazać na studia moich dzieciaków. Z pozoru malutkie kwoty po pewnym okresie przynoszą dużą sumę.
Żeby zacząć oszczędzać należy najpierw uporządkować swoje domowe finanse. po pierwsze musimy wiedzieć ile co miesiąc wydajemy i na co. Czyli il na jedzenie, ile na rachunki a ile na przyjemności. Uwierzcie mało kto wie ile i na co wydaje. Wystarczy przyjrzeć się wózkom sklepowym w hipermarketach – zwłaszcza przed niehandlową niedzielą. Ludzie kupują ogromne ilości artykułów, które psują się w momencie. Po co? Po uporządkowaniu informacji czego ile na co wydajemy sprawdzamy, czy nie kupujemy np. za dużo jedzenia. Z dwóch powodów. Po pierwsze ilość wyrzucanego przez as jedzenia była okropna. Co za tym idzie – wyrzucaliśmy również pieniądze.… Czytaj więcej »
Pamiętam jak moja babcia trzymała oszczędności w przysłowiowej skapecie a ja miała swoją skarbonce swince. Teraz tyle rodzajów kont mamy do dyspozycji, tyle różnych banków. Praktycznie mamy wszystko w zasięgu ręki. Jak się ma nadmiar gotówki to nic tylko żyć, i nie umierać w takim świecie.
Trzeba pamiętać oraz rozsądnie myśleć jak wydawac swoje pieniadze na ktore przeciez sami ciezko zarabiamy, a nie potem sie głowimy dlaczego jest ciezko z finansami, trzeba patrzec co co sie kupuje, za ile sie kupuje, myslec tez o sobie i o innych, trzeba tez wiele oszczedzac, jezeli przyjdize wlasnie taki moment kryzysu, nie bedzie nam az tak bardzo zle z tym wszystkim.
A ja zauważyłam, że jednych pieniądze się trzymają, a innych po prostu nie. Jeśli chcesz oszczędzać, to trzeba zmienić myślenie, zaczynając od małych rzeczy. Warto zadać sobie pytanie: „czy na pewno tego potrzebuję”, kiedy stoisz przed półką w sklepie. Oczywiście nie chodzi tu o artykuły niezbędne do jedzenia/higieniczne, ale np. o słodycze (są naprawdę drogie, czy nie bardziej opłaca się samemu upiec ciasto w domu? Starczy na dłużej no i jest zdrowsze niż słodycze ze sklepu). Tak naprawdę artykułów, bez których można się obejść, jest znacznie więcej: przekąski, dodatki do potraw, które można przygotować samodzielnie, słodkie napoje. Ja podczas jednych… Czytaj więcej »
Karta kredytowa tutaj należy się jedna uwaga. Jeśli nie stać cię żeby kupić sobie jakiś sprzęt lub gadżet za własne pieniądze, to nie należy kupować tego na kredyt. Nie wszyscy to wiedzą, czy nawet zdają sobie sprawę, że potrafimy wydawać więcej niż mamy, i jest to nieskończona suma. Dodatkowo świadomość tego że nie mamy narzuconego dużego limitu powoduje szastanie pieniędzmi na prawo i lewo.
Sama nie należę do osób, które lubią oszczędzać. Jak widzę coś na tak zwanym „window shoppingu” od razu ide daną rzecz kupić. Z doświadczenia wiem, że na zakupy nie mogę isć z kartą tylko z gotówką, ponieważ z kartą nie czuje się wydawania pieniędzy, przez co wydaje się więcej
Bardzo dobre sposoby na oszczędzanie, sama stosuję wiele z wyżej wymienionych. Od 3 lat posiadam zmywarkę, biorę prysznic zamiast się kąpać w wannie. W tym roku anulowałam prenumeratę netflixa i spotify; zamiast tego oglądam filmy i seriale np. na cda, a muzyki słucham z wcześniej kupionych płyt bądź na youtubie.
Niedawno zrobiłam generalne porządki w moim mieszkaniu i okazało się, że przez ostatnich kilka lat zgromadziłam mnóstwo książek. Część z nich to takie pozycje, które czyta się tylko raz – na przykład kryminały czy też thrillery. Zbyt cenię książki, aby je po prostu oddać na makulaturę czy wyrzucić do śmietnika. Świetnym rozwiązaniem mojego problemu okazały się platformy wymiany przedmiotów: moje niepotrzebne książki trafiły do nowych właścicieli, a ja „ustrzeliłam” kilkanaście fajnych tytułów bez wydawania pieniędzy.
Nie ma co oszczędzać tylko brać się do roboty chociaż z tą pandemia na karku ciężko znaleźć pracę gdziekolwiek za granicą . Za granicą można pooszczedzac ale czy warto sobie czegoś odmówić ?
Moim zdaniem świetną formą oszczędzania jest „chowanie” pieniędzy do „kieszeni”. To znaczy: idziemy na zakupy i mamy możliwość wydania 300 zł, jednakże aby zaoszczędzić musimy odjąć pewną część kwoty, załóżmy 100zł. W tym momencie nasz mózg wiedząc że nie może sobie pozwolić na droższe produkty, wybiera tańsze opcje.
Mając 27 lat i żadnych oszczędności w tym roku postanowiłam iż z każdej wypłaty część będę przeznaczała na oszczędności. Zagłębiłam się w metodę 50/30/20 i zaczęłam wyszukiwać ciekawe oraz najlepsze formy oszczędzania. Oczywiście otworzyłam konto oszczędnościowe, na które przelewał stają kwotę comiesięcznym zleceniem stałym w banku. Zainteresował mnie również temat Cash Envelopes and Savings Challenges na YouTube. Jest to bardzo dobry pomysł na początek. Serdecznie polecam.
Nie jestem osobą która jakoś oszczędza ale dobrym sposobem jest założenie notatnika i wypisanie sobie rzeczy ważnych tzn. opłaty i rzeczy mniej ważnych których człowiek sobie może odmówić. Wydatki wtedy są pod kontrolą i się nie zastanawiasz gdzie się pieniądze rozeszły.
Do planowania domowych wydatków mogą posłużyć specjalne aplikacje. Niektóre banki udostępniają je swoim klientom, są też aplikacje niezależne, tak mobilne jak stacjonarne. Zapewniam Was jednak, że mi spokojnie wystarcza zwykły arkusz kalkulacyjny z popularnego pakietu biurowego. Oczywiście nie zanotuje on automatycznie moich wydatków, jak robią to aplikacje banków, ale przynajmniej nie zapominam w niego spojrzeć. Jak zabrać się do budżetowania? Zacznijcie od nawyku zbierania paragonów absolutnie przy każdym zakupie. Jeśli sprzedawca w sklepie nie wydaje paragonu, popełnia przestępstwo skarbowe, więc nie krępujcie się o niego poprosić. Oczywiście nie zawsze dostaniecie paragon, ale wówczas sprzedawca ma obowiązek dać inny dowód zakupu,… Czytaj więcej »
Ciężko jest mi oszczędzać pieniądze, nigdy tego nie umiałam, ale postaram się skorzystać z owych propozycji.