Strona główna » Oszczędzanie » Oświetlenie LED

Oświetlenie LED

Oświetlenie LED cieszy się coraz większą popularnością i coraz bardziej wypiera tradycyjne żarówki. Każdy bowiem szuka lepszych i bardziej energooszczędnych sposobów na oświetlenie swoich wnętrz. Jako, że żarówki LED stały się łatwo dostępne i nie straszą już cenami, stanowią nie tylko element dekoracyjny, ale w wielu domach także główne źródło światła. Na co zatem zwrócić uwagę podczas ich kupowania?

Wybieramy żarówki ledowe

Podczas kupowania żarówek LED bardzo ważną kwestią jest zwrócenie uwagi nie tylko na moc podaną na opakowaniu, ale przede wszystkim na ilość emitowanego światła. Decydując się na oświetlenie LED, można sporo zaoszczędzić, gdyż pobiera on niewiele prądu. Pojawia się jednak pytanie, jak znaleźć odpowiednik dla swojej dotychczasowej żarówki tradycyjnej? W przypadku stosunkowo słabej żarówki o mocy 25 W wystarczy zakup żarówki LED, której wielkość emitowanego przez odbiornik światła wynosi od 220 do 250. Jak tradycyjna żarówka o mocy 60 W świecić będzie żarówka LED 700-810 lumen. Odpowiednikiem żarówki o mocy 100 W będzie żarówka LED 1300-1530 lumen. Najważniejszą kwestią jest zatem to, ile lumenów daje lampa przy określonym poborze mocy.

Kolejną kwestią jest kąt świecenia, sposób mocowania, barwa światła, chłodzenie i żywotność. Producenci żarówek LED podają barwę światła w Kelvinach. Zasada jest taka, że im wyższa jest ta wartość, tym emitowane przez żarówkę światło jest zimniejsze. Do wyboru są zatem żarówki o barwie zimnej, ciepłej lub dziennej. Wszystko zależy od tego, na jaki model dana osoba się zdecyduje i jaki efekt chce uzyskać. Od razu warto zaznaczyć, że nie każdy dobrze będzie czuć się przy zimniejszym świetle i może nawet pojawić się pewien dyskomfort przy zmianie typu oświetlenia z ciepłego na zimny. Diody LED wbrew pozorom generują sporo ciepła, przez co nagrzewają się. Warto zatem zwrócić uwagę na to, czy dana żarówka została wyposażona w chłodzenie w postaci np. radiatorów. Jeśli chodzi zaś o żywotność żarówki LED, to informacje te podawane są w godzinach i różnią się w zależności od modelu diod.

Oświetlenie LED – wady i zalety

Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Dotyczy to także oświetlenia LED. Na korzyść żarówek LED z pewnością przemawia energooszczędność. W porównaniu z halogenami, tradycyjnymi żarówkami czy też ze świetlówkami oświetlenie LED pobiera znacznie mniej energii elektrycznej. Ponadto wydzielana jest mniejsza ilość ciepła, dlatego też mniej się one nagrzewają. Zaletą żarówek LED jest także długa żywotność – obecnie najdłuższa spośród wszystkich dostępnych rozwiązań. Co zatem z minusami? Oświetlenie LED nadal jest bardzo drogie w porównywaniu z innymi dostępnymi rozwiązaniami. Co więcej, na rynku jest sporo żarówek LED, których jakość stoi pod dużym znakiem zapytania. Ponadto są one podatne na przepięcia. Bardzo ważne jest zatem kupowanie żarówek LED renomowanych firm, co oczywiście wiąże się ze znacznie większymi nakładami finansowymi. Kupowanie tanich żarówek LED jest jednak tylko pozorną oszczędnością, gdyż wymagają częstszej wymiany i są mało skuteczne.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
andromacha
andromacha
4 lat temu

Dokładnie tak, kupiłam kilka lat temu żarówki LED w niskiej cenie w nadziei na to że ułatwia mi oszczędzanie i przejechalam się. Było to już po wielkim boom na nie, więc ceny poszly w dol i były już w Polsce normalne Jak autor wpisu wspomniał, to tylko pozorna oszczędność. Musiałam bardzo często je wymienić aż w końcu całkowicie zrezygnowałam. Lepiej już zainwestowac w coś lepszego niż co chwilę kupować coś co i tak niedługo się popsuje lub zużyje. Teraz używam światło LED tylko w lampach ozdobnych, np na choinkę, lub w tak zwanych cotton ballsach.

1
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x