Strona główna » Artykuły sponsorowane » W które towary warto inwestować na samym początku?

W które towary warto inwestować na samym początku?

Złoto, metale szlachetne, ropa naftowa, płody rolne. Rynki towarowe (towary giełdowe) dają szerokie spektrum możliwości inwestycyjnych. Taka oferta pozwala zdywersyfikować portfel instrumentów pochodnych i ulokować środki w różnych – często wyjątkowo interesujących i zmiennych – aktywach. Co wybrać, jeśli dopiero rozpoczynasz tego typu inwestycje?

Złoto

Metale szlachetne, w tym przede wszystkim złoto, to często dobry wybór, jeśli chcesz zacząć inwestować w towary. Kruszce charakteryzują się na tle innych dostępnych opcji dość sporą stabilnością (nie są jednak pozbawione ryzyka!). Analitycy często wskazują tu właśnie na złoto, w przypadku którego obserwowane są nieduże wahania notowań. Oczywiście nie oznacza to, że wybierając taką inwestycję, mamy 100% pewności w kwestii zwrotów. Jak w przypadku każdego rodzaju tradingu, tak i tu zaleca się rozwagę.

Ropa naftowa

Ropa naftowa to podstawa gospodarki i jeden z najważniejszych surowców świata. Towar odznacza się licznymi możliwościami inwestycyjnymi, które dają impuls do wejścia na ten szeroki rynek – i to bez konieczności kupowania fizycznej baryłki ropy. Szczególnie popularne są tu CFD, czyli kontrakty na różnice kursowe. Warto pamiętać, że tego typu inwestycja to spekulacja. Minusem dla niektórych inwestorów może być także lewarowanie (dźwignia finansowa) – element, który choć daje możliwość ponadprzeciętnych zwrotów, to jednak zwiększa ryzyko całej inwestycji.

Gaz ziemny

Zapotrzebowanie na energię nie maleje, stąd wyjątkowe zainteresowanie kolejnym towarem na naszej liście – gazem ziemnym. Inwestorzy chętnie spekulują w kwestii jego ceny. Zawirowania na arenie międzynarodowej, coraz wyższe zużycie gazu w gospodarstwach domowych oraz przemyśle, a także bardzo duże możliwości zastosowania gazu sprawiają, że warto zastanowić się nad włączeniem go do swojego portfela inwestycyjnego. Dobrym sposobem dla niektórych może być zakup ETF-ów lub akcji spółek zajmujących się tym towarem, a także CFD.

Miedź

Miedź to kluczowy surowiec, który wykorzystywany jest w wielu branżach. To podstawa do tworzenia elektroniki, ważny element w budownictwie czy metal, który jest chętnie użytkowany w przemyśle. Co ważne, cena miedzi pokazuje, czy mamy do czynienia z kryzysem (spadające notowania), czy wręcz przeciwnie – prosperitą w gospodarce (miedź jest droga). Ponieważ miedź jest bardzo szeroko stosowana, w swojej strategii można wziąć pod uwagę inwestycje w spółki zajmujące się tym metalem lub wybrać ETF-y, a także CFD.

Kakao

Ciekawą opcją inwestycyjną jest także kakao. Surowiec wykorzystywany jest przede wszystkim w przemyśle spożywczym. Jeśli zapasy tego towaru osiągają niski poziom, jego cena wzrasta. Warto więc obserwować, jak wygląda zatowarowanie na tym rynku, tak aby próbować korzystać z nadarzających się okazji. Zmiany cen kakao w przeciągu ostatnich lat pokazują, że surowiec nie jest stabilny, ale może dawać ciekawe opcje zwrotu.

W tym tekście przedstawiliśmy zaledwie kilka propozycji inwestycyjnych związanych z towarami. Wszystkie one charakteryzują się pewnym stopniem niestabilności i nieprzewidywalności. Każdy inwestor musi więc samodzielnie określić odpowiedni dla siebie poziom ryzyka, które jest w stanie zaakceptować, a także wybrać towary, które spełniają te kryteria. Powinien mieć również świadomość mechanizmu spekulacji na towarach – instrumenty pochodne zależne od ich cen najczęściej nie przewidują fizycznych rozliczeń – inwestor nie staje się właścicielem towaru, a jedynie otrzymuje stosowne przepływy pieniężne w przypadku, gdy trafnie przewidzi ruch rynku.

Rozglądasz się za ciekawymi inwestycjami? Sprawdź, co do zaoferowania ma międzynarodowy broker Ava Trade! Poznaj darmową platformę demo do nauki tradingu, skorzystaj z licznych materiałów edukacyjnych i ciesz się możliwościami, jakie daje współpraca z globalnym liderem!

Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x