Psychologia Inwestowania – Jak podejmować decyzje inwestycyjne bez wpływu emocji?

Znajomość podstaw psychologii inwestowania pozwoli Ci uzyskać efektywniejszy i szybszy zwrot wydanych na inwestycje pieniędzy.

Zasady psychologii inwestowania uczą nas, że ludzie są niedoskonałymi przetwórcami informacji, którzy podlegają uprzedzeniom, błędom i złudzeniom percepcyjnym. 

Z pewnością należy się zatem spodziewać, że nasze decyzje inwestycyjne również powinny podlegać stronniczości, błędom i złudzeniom percepcyjnym. 

W tym artykule gościnnym specjaliści z platformy inwestycyjnej Handel Pro opowiedzą o psychologii inwestowania i udzielą porad, jak handlować i nie poddawać się emocjom.

Jak to wygląda w teorii

Teoria finansów behawioralnych stwierdziłaby, że tak jest, a główną lekcją jest to, że psychologia faktycznie przenika cały krajobraz finansowy.

Standardowa teoria finansów stwierdza, że inwestorzy są racjonalnirynki są wydajne, a oczekiwane zyski są określane wyłącznie przez ryzyko (zysk i ryzyko są proporcjonalne). 

Z drugiej strony, teoria finansów behawioralnych traktuje inwestorów jako normalnych, a rynki jako nieefektywne, a oczekiwane zwroty są określane nie tylko przez ryzyko – ważną rolę odgrywają na przykład czynniki emocjonalne

Z tą teorią zgadza się, na przykład, znany i udany inwestor Warren Buffett, który przez wiele lat jest na liście 10 najbogatszych ludzi świata.

W praktyce oznacza to, że nawet jeśli uważamy, że podejmujemy logiczne, racjonalne decyzje, emocje, takie jak strach i chciwość, mogą przesłonić i zagrozić naszym mądrym wyborom inwestycyjnym. 

Więc co możemy zrobić, aby przezwyciężyć te destrukcyjne emocje?

Bądź świadomy uprzedzeń poznawczych

Finansowanie behawioralne przyznaje, że inwestorzy często cierpią z powodu różnych błędów poznawczych, które mogą mieć negatywny wpływ na ich decyzje inwestycyjne. 

Badanie opublikowane w British Medical Journal w 2014 roku wykazało, że lekarze mogą zmienić zdanie pacjenta na temat poddania się zabiegowi chirurgicznemu w zależności od tego, jak formułują zalecenia. Pacjenci byli znacznie bardziej skłonni do wyboru operacji, gdy powiedziano im, że mają 90% szans na przeżycie, zamiast 10% szans na śmierć. 

Ponad to, nie zapominaj, że dużym błędem jest lekceważenie jasno określonych reguł systemu inwestycyjnego. 

Jeżeli obierzesz daną taktykę, powinieneś się jej nieustępliwie trzymać.

Podobnie w przypadku inwestowania możliwe jest kadrowanie danych tak, aby wyglądały pozytywnie lub negatywnie. Tak więc, podczas gdy analiza twardych danych jest ważna, powinniśmy być świadomi tego, jak są one przedstawiane i jak układamy je w naszych głowach. 

Dowody wskazują, że subiektywne zaufanie danej osoby do jej osądów jest wiarygodnie większe niż obiektywna dokładność tych osądów. Powoduje to błędy nadmiernej pewności siebie

Podczas ankiety ludzie zazwyczaj oceniają siebie jako „powyżej średniej” na podstawie pozytywnych cech, takich jak zdolność prowadzenia pojazdów, perspektywy zatrudnienia lub oczekiwana długość życia. 

Zdolność inwestycyjna nie jest inna. Na szczęście zapewnienie, że portfel jest dobrze zdywersyfikowany, jest dobrym sposobem na złagodzenie skutków złego podejmowania decyzji, które są spowodowane nadmierną pewnością siebie.

Straty bywają większe niż zyski

Oprócz uprzedzeń poznawczych emocje mogą również wpływać na decyzje inwestycyjne. W celu przestrzegania zasad dobrego inwestowania takich jak dywersyfikacja, zachowanie płynności, tanie kupowanie, a także wysokie sprzedawanie, musimy być przygotowani emocjonalnie. 

Jednak historia nie raz pokazała nam, że pomimo zrozumienia tych zasad mamy tendencję do kupowania drogo i sprzedawania po niskich cenach.

Ponadto strach przed przegapieniem może również prowadzić do nieoptymalnych decyzji inwestycyjnych. 

Perspektywa wzrostu bogactwa, gdy rynki rosną, może wywołać obawę, że przegapimy dużą wygraną, skłaniając chętnych inwestorów do wkraczania bez ważenia ryzyka. Równolegle pojawia się poczucie chciwości, które skłania nas później do zarobienia większych pieniędzy.

Wiedza doświadczonych

Chociaż wydaje się, że musimy pokonać listę nie do pokonania psychologicznych uprzedzeń i emocji, nie wszystko jest stracone. Możemy być niedoskonałymi podmiotami przetwarzającymi informacje, ale nie musimy być beznadziejnymi inwestorami. 

Poświęcając czas na zrozumienie, że wszyscy podlegamy błędom poznawczym, idziemy w połowie drogi do zmniejszenia błędów z nimi związanych. 

Co więcej, możemy uniknąć negatywnego wpływu naszych emocji poprzez połączenie samokształcenia i delegowania naszych decyzji inwestycyjnych profesjonalistom.

Strateg finansowy może nauczyć Cię zasad inwestowania oraz wesprzeć w dokonywaniu właściwych wyborów za swoje pieniądze, dając Ci różnego rodzaju porady inwestycyjne. 

Oczywiście, nie każdy może sobie pozwolić na personalnego maklera czy konsultanta inwestycyjnego. Ponadto, inwestowanie przez maklera jest zawsze droższe, niż przez platformę inwestycyjną, gdzie każda transakcja jest też dla brokera online obarczona o wiele niższym kosztem, niż w przypadku maklera.

Warto też zapoznać się z działaniami znanych inwestorów w ich blogach, forach oraz na platformach specjalistycznych.

Automatyczne podpowiedzi

Ponadto, o ile istnieją standardowe wzory i modele w analizie finansowej, istnieją też narzędzia, które automatycznie podpowiadają, jaki rodzaj inwestycji jest odpowiedni w każdym momencie w przypadku różnych odcinków czasowych i różnych aktywów.

Takie narzędzie wysokiej jakości posiada broker Handel Pro – załóż darmowe konto i spróbuj inwestować teraz! 

Handel Pro zajął pierwsze miejsce w rankingu platform tradingowych

Dodatkowo, na Handel Pro możesz zarobić przez finansowy program partnerski FoxOffers polecając serwis znajomym.  

Podsumowując, niezależnie od tego, czy inwestujesz według własnego uznania, śledzisz blogi inwestorów czy korzystasz z automatycznych podpowiedzi, możesz wyciągnąć wnioski z finansowania behawioralnego, które uczynią cię ogólnie mądrzejszym inwestorem.


Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Skomentuj!x