Strona główna » Artykuły sponsorowane » Podstawy tradingu dla początkujących – wiedza w pigułce!

Podstawy tradingu dla początkujących – wiedza w pigułce!

„Trading” to sposób inwestycji, który w większości przypadków opiera się na krótkim horyzoncie inwestycyjnym. Tak przynajmniej w kulturze rynku finansowego przyjęto nazywać to zjawisko. Trader, czyli uczestnik rynku, stawia na transakcje akcjami, obligacjami, a nawet kontraktami terminowymi lub CFD oraz opcjami. Co warto wiedzieć o tego typu inwestycjach?

Dlaczego trading jest popularny?

Uczestnictwo w transakcjach rynkowych pozwala budować samoświadomość, testować się w trudnych sytuacjach, a także poznawać swoje możliwości. Doświadczeni traderzy wyciągają wnioski ze swoich posunięć i planują strategie, które mają doprowadzić ich do sukcesu. Wieloletnia obecność na rynku pozwala oswoić się z meandrami inwestycji oraz wypracować unikalny styl wchodzenia i wychodzenia z transakcji (otwieranych pozycji).

Oczywiście obecność na rynku rodzi pewne konkretne ryzyka, o których należy zawsze pamiętać. Wszystkie zawierane transakcje obarczone są niepewnością, a ich podstawę stanowi pewnego rodzaju spekulacja. W tym świecie nikt nie może Ci dać 100% gwarancji na jakikolwiek wynik, a jeśli spotykasz się z „niesamowitymi okazjami” czy „pewnymi transakcjami”, zachowaj czujność – wysokie zyski są zasadniczo zawsze obarczone wysokim ryzykiem niepowodzenia.

Pamiętaj także o dwóch podstawowych zasadach „BHP” inwestycji – po pierwsze, nigdy nie inwestuj środków potrzebnych do własnego utrzymania lub spłaty zobowiązań (tj. takich, których utrata naraziłaby Cię na negatywne konsekwencje życiowe) oraz po drugie – nigdy nie inwestuj w instrumenty finansowe których konstrukcji (lub struktury kosztów) nie rozumiesz. Te dwie zasady nie zagwarantują Ci sukcesu, ale pomogą zapobiec stratom których poniesienie może okazać się życiową tragedią.

Jak i gdzie otworzyć konto tradingowe?

Ryzyko w tradingu z jednej strony sprawia, że możesz stracić konkretne pieniądze, z drugiej zaś rodzi szansę na to, że w szybki sposób pomnożysz zainwestowany kapitał. Jeżeli chcesz spróbować swoich sił w inwestycjach, musisz nawiązać współpracę z odpowiednim brokerem. Co kryje się pod określeniem „odpowiedni broker”?

Oprócz tego, że musi to być oczywiście legalna instytucja, powinna też gwarantować niskie spready, czyli koszty transakcji. Dzięki temu masz pewność, że wykonując konkretne ruchy rynkowe, nie musisz martwić się o dodatkowe wysokie opłaty. Warto wybierać brokera Ava Trade – który daje możliwość skorzystania z wielu zróżnicowanych instrumentów finansowych. Ava Trade udostępnia też bezpłatne materiały szkoleniowe i oferuje stałe wsparcie merytoryczne.

Kilka podstawowych zasad na początek

Jesteś początkującym traderem? Pamiętaj o kilku zasadach, które pozwolą Ci lepiej zarządzać swoimi środkami.

  • Po pierwsze, zastanów się, jaką kwotę możesz i chcesz bezpiecznie przeznaczyć na ruchy rynkowe. Nigdy nie wykorzystuj gotówki, której nie możesz stracić!
  • Po drugie, na początku staraj się nie otwierać pozycji bez zlecenia stop-loss. Ten ogranicznik pozwala na bezpieczniejsze, choć niepozbawione w 100% ryzyka, posunięcia.
  • Ponadto zawsze warto jest dobrze monitorować swoje transakcje. Nawet jeśli stawiasz na automatyzację pewnych procesów transakcyjnych, pamiętaj, że nie możesz pozostawiać tego bez nadzoru. Wybierz więc interesujący walor (lub walory) i staraj się dowiedzieć na jego temat jak najwięcej. Zawsze analizuj i myśl samodzielnie. Ciągle poszerzaj swoją wiedzę i nie daj się zwieść obietnicom łatwego zysku!
  • Dywersyfikuj, czyli mądrze dziel swój portfel, aby nie doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Dobry i zaangażowany trader uczy się na swoich błędach, stale wyciąga wnioski i podpatruje, jak do rynku podchodzą inni gracze. Warto jest skorzystać też z opcji konta demonstracyjnego – dzięki niemu poznasz tajniki rynku, ale bez konieczności ryzykowania swoim kapitałem. Pamiętaj przy tym, że wyniki na koncie demo niekoniecznie przełożą się na prawdziwe sukcesy – przy inwestowaniu prawdziwych pieniędzy grają inne emocje, które mogą doprowadzić Cię do dotkliwych strat finansowych!

Każdy, kto rozpoczyna przygodę z tradingiem, powinien skupić się na kilku ważnych zasadach działania. Jeśli chcesz jeszcze lepiej chronić się podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych, postaw na współpracę z doświadczonym brokrem. Dołącz do Ava Trade i miej pewność, że zyskasz tu wiedzę i wsparcie globalnego gracza!

Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x