Strona główna » Artykuły sponsorowane » Oszczędzanie: 4 sprawdzone sposoby na odłożenie pieniędzy

Oszczędzanie: 4 sprawdzone sposoby na odłożenie pieniędzy

Oszczędzanie nie należy do czynności najłatwiejszych. Na szczęście istnieją sprawdzone metody, które pomogą nam odłożyć określoną kwotę pieniędzy. Warto je poznać, ponieważ może okazać się, że jesteś w stanie odłożyć jeszcze więcej niż do tej pory. Metody te nie są jakoś bardzo skomplikowane. A o to one:

Otworzenie Lokaty bankowej


Lokata to sprawdzony sposób na oszczędzanie. Dzięki osobistej lokacie bankowej możemy odkładać systematycznie pieniądze. Pieniądze na rachunku są bardzo często oprocentowane, dzięki co roku otrzymujemy odpowiednią liczbę pieniędzy.

Oczywiście poziomy oprocentowania danych lokat bankowych są odmienne w różnych bankach. Trzeba po prostu szczegółowo zapoznać się z ofertami baków i wybrać tą najlepszą. Warto wspomnieć, że lokata jest jedną z najbezpieczniejszych form oszczędzania.

Faktycznie pieniądze „zarobione” na lokatach nie powalają przeciętnej osoby, natomiast jeżeli mamy na rachunku spory kapitał, to po kilku latach może uzbierać się ciekawa suma, która posłużyć może na wyjazd lub spełnienie jakiegoś marzenia.

Dobrą cechą lokat jest to, że bardzo często nie możemy wypłacać z niej pieniędzy lub po prostu istnieje jakiś warunek, że jeżeli wypłacimy pieniądze, to procenty nie będą naliczane. To motywuje nas do oszczędzania i do niepozbywania się środków z lokaty. Oczywiście sam proces otwierania lokaty jest niezmiernie prosty.

Wystarczy udać się do banku lub internetowo złożyć wniosek o otworzenie lokaty. Nie ma w tym nic trudnego. Podejrzewam, że większość osób poradzi z tym sobie samemu. Trzeba tylko postępować według instrukcji w formularzu i wypełniać odpowiednie pola z danymi osobowymi.

Najlepsze lokaty bankowe znaleźć możemy w rankingach lokat, np. na blogu JakOszczedzic.pl.

Oszczędzanie poprzez płacenie gotówką


Płacenie gotówką to jedna z najlepszych metod na oszczędzenie. Jeżeli płacimy kartą, to nasz mózg nie odczuwa tak bardzo tego, że wydajemy pieniądze. W przypadku płacenia gotówką identyfikujemy parametry takie jak liczba banknotów czy grubość portfela. Dużo ciężej wydawać nam wtedy pieniądze. Dlatego, jeśli nadal płacisz kartą, to koniecznie przerzuć się na gotówkę.

Oczywiście, że płacenie kartą jest dużo wygodniejsze niż regulowanie płatności gotówką. W końcu nigdzie nie pogubią nam się monety, a w sklepie nie usłyszymy magicznego zdania „będę winna grosika”. Mimo wszystko koncentrując się jedynie na aspekcie oszczędzania pieniędzy, warto pozostać przy tradycyjnym płaceniu gotówką.
Ustalanie procentów z pensji.


Dobrym pomysłem na oszczędzenie pieniędzy jest definiowanie procentu z pensji, jaki przeznaczamy na określone rzeczy. Dla przykładu, jeżeli zarabiamy 3000 zł miesięcznie na rękę, to ustalamy sobie, że 1500 zł, czyli 50% pensji przeznaczymy na czynsz, 750 zł, czyli 25% zarobków wykorzystamy na żywność, 600 zł, czyli 20% pensji wykorzystamy na pozostałe rzeczy, takie jak obuwie czy rozrywka, a pozostałe 5%, czyli 150 zł przeznaczymy, na comiesięczne oszczędzanie.

Rozkład procentowy zależy wyłącznie od Was. Wiadomo, że sytuacja każdej osoby jest inna. Chodzi o to, aby nauczyć się stale oszczędzać określoną sumę pieniędzy. Trzymając się planu w skali roku, możemy zaoszczędzić naprawdę sporo. Trzeba tylko nauczyć się wytrwałości w dążeniu do celu. Zdarzyć się mogą pokusy, które wzbudzą w nas chęć przekroczenia danych wartości procentowych. Powinniśmy nauczyć się rozpoznawać takie pokusy i nauczyć się z nimi walczyć. To sprawi, że będziemy mogli osiągnąć zamierzony cel i oszczędzić upragnione pieniądze.

Odkładanie zakupów na później.


Skuteczną metodą na oszczędzanie jest przekładanie zakupów na później. Nie mówię tutaj o dobrach niższego rzędu, tylko rzeczach takich jak np. nowy model telefonu. Bardzo często widząc nowoczesne urządzenie, za bardzo się nim intrygujemy i rozważamy jego kupno. Rozbudzona zostaje w nas chęć zakupu. Wielu z nas nie kontroluje tej potrzeby i wmawia sobie, że nowy sprzęt może się nam przydać. Nic bardziej mylnego.

O ile w niektórych przypadkach jest to uzasadnione, tak w większości sytuacji nie potrzebujemy nagle nowej wersji telefonu. Zastanówmy się, czy tak naprawdę będziemy korzystać z nowoczesnych funkcji modelu lub, czy wykorzystujemy w pełnym zakresie zasoby telefonu. Jeżeli nie to nie ma sensu po prostu go kupować.

W takiej sytuacji ciekawym rozwiązaniem jest napisanie na kartce rzeczy lub czynności, którą chcemy wykonać. W tym przypadku będzie to zakup nowego telefonu. Po napisaniu takiej frazy wrzuć kartkę do szafki i wstrzymaj się z kupnem telefonu na około dwa tygodnie. Po tym okresie wyjmij uzupełnioną kartkę i przeczytaj tekst na głos.

Zobaczysz, że przez dwa tygodnie Twoje spojrzenie na kwestie kupna nowego modelu telefonu komórkowego może diametralnie się zmienić. Bardzo często tak się dzieje, ponieważ przez taki okres opadną emocje powiązane z chęcią posiadania danego produktu. Poza tym uświadamiamy sobie, że jeżeli przez taki okres jakoś obyliśmy się bez przykładowo nowego telefonu, to w czym problem wytrzymać dłużej. Jeżeli, jednak nadal odczuwamy chęć kupna telefonu, to sporządźmy listę wad i zalet podjęcia takiej decyzji. Po jej sporządzeniu może odechcieć nam się kupna nowego sprzętu.

Zakończenie


Powyżej przedstawione zostały tylko przykładowe metody na oszczędzanie. Każda z metod ma swoje zalety i wady. Chcąc odłożyć jak największą liczbę pieniędzy, zaleca się stosowanie kilku metod oszczędzania na raz. Pamiętajmy jednak, że żadna z metod oszczędzania pieniędzy nie gwarantuje nam sukcesu. Kluczem do sukcesu nie jest sama metoda na oszczędzanie gotówki, a zdolność do samokontroli podczas odczuwania pokusy związanej z chęcią zakupu jakiegoś produktu.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x