Indywidualne Konto Emerytalne

Prognozy dotyczące systemu emerytalnego w Polsce nie napawają optymizmem. Decyzja rządu Prawa i Sprawiedliwości o obniżeniu wieku emerytalnego ucieszyła wielu Polaków, może jednak oznaczać, że świadczenia będą znacznie niższe, niż zakładano. Z tego powodu coraz więcej osób poszukuje sposobów na zapewnienie sobie dodatkowych funduszy na emeryturze. Dobrym rozwiązaniem może być Indywidualne Konto Emerytalne lub Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego.

Dlaczego warto zdecydować się na Indywidualne Konto Emerytalne?

Coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę, że emerytury wypłacane przez państwo mogą nie wystarczyć, by zapewnić sobie utrzymanie na godnym poziomie na starość. Już dzisiaj wielu emerytów otrzymuje niskie świadczenia, a zadłużenie w ZUS wynosi blisko dwa biliony złotych. Niski przyrost naturalny sprawia, że prognozy na przyszłość nie są optymistyczne. Dodatkowo osoby młode mają świadomość, że przez kilkadziesiąt lat, kolejne rządy mogą wielokrotnie zmieniać przepisy.

W tej sytuacji coraz więcej osób ma świadomość, że nie mogą polegać na państwie. Jeżeli dysponujemy wolnymi środkami to Indywidualne Konto Emerytalne lub Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego może być idealnym rozwiązaniem. Oczywiście, możemy również oszczędzać samodzielnie, na przykład odkładając pieniądze na lokacie bankowej. To rozwiązanie najczęściej jednak nie sprawdza się, gdyż większość z nas nie ma wystarczającej motywacji, by regularnie odkładać konkretną kwotę pieniędzy. Ponadto lokaty są nisko oprocentowane, co zniechęca do oszczędzania. Z drugiej strony inwestowanie na giełdzie wiąże się z dużym ryzykiem.

Indywidualne Konto Emerytalne – dobry sposób na oszczędzanie na emeryturę?

Tymczasem oszczędzanie w ramach IKE i IKZE może być bardzo korzystne. Poszczególne oferty mogą różnić się znacząco pod względem częstotliwości wpłat i ich wysokości, dlatego też zawsze należy dokładnie zapoznać się z warunkami umowy. Zawsze powinniśmy pamiętać o minimalnych kwotach, jakie należy wpłacać na konto. Limit maksymalnych wpłat jest regulowany w ustawie. Możliwe jest jednorazowe dokonanie wpłaty. Chociaż IKE i IKZE pomyślane są jako zabezpieczenie emerytalne, możliwe jest wypłacenie środków wcześniej, chociaż najczęściej nie jest to opłacalne – w wielu wypadkach wiąże się z potrąceniem do 30% sumy. Ewidentną zaletą oszczędzania na emeryturę w trzecim filarze jest natomiast możliwość skorzystania z ulg podatkowych.

IKE czy IKZE?

W przypadku Indywidualnego Konta Emerytalnego na koniec umowy będziemy zwolnieni z konieczności zapłaty podatku od zysków kapitałowych. Z tej ulgi będziemy mogli skorzystać po spełnieniu warunków określonych w ustawie. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku IKZE – w tym przypadku w momencie wypłacania środków zgromadzonych w funduszu będziemy musieli zapłacić podatek w wysokości 10%, jednak składki wpłacane na IKZE będziemy mogli odliczyć w bieżącym roku od PIT. Nie ma jednej dobrej odpowiedzi, co się bardziej opłaca. Każdy powinien indywidualnie przeanalizować, która opcja będzie korzystniejsza w jego wypadku.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x