Strona główna » Artykuły sponsorowane » Jakie PITy składa ryczałtowiec – PIT 28 i załączniki w rozliczeniu ryczałtu

Jakie PITy składa ryczałtowiec – PIT 28 i załączniki w rozliczeniu ryczałtu

Prowadzisz działalność gospodarczą w formie spółki osobowej lub indywidualnej? Uzyskujesz przychody z najmu lub dzierżawy? Jeżeli tak, możesz rozliczać tak zwany PIT 28, czyli zeznanie podatkowe od przychodów ewidencjonowanych. Jest to uproszczona forma opodatkowania działalności gospodarczej, którą szybko i bezbłędnie, a przy tym całkowicie bezpłatnie i bez wychodzenia z domu, rozliczysz przez Internet. Zanim jednak tego dokonasz, warto abyś dowiedział się kilka istotnych kwestii na temat wspomnianego PITu.

  1. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
  2. Jakie PITy składa ryczałtowiec?
  3. Działalność opodatkowana ryczałtem a inne dochody
  4. Jakie PITy składa ryczałtowiec, gdy zatrudnia pracowników?
  5. Dlaczego warto skorzystać z programu do rozliczeń pit online?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych? W największym uproszczeniu jest to po prostu rozliczenie z przychodów, jakie osiągnęliśmy jako przedsiębiorca. Do tego celu prowadzona jest tak zwana ewidencja przychodów, z której odlicza się wszelkie koszty, które ponieśliśmy. Interesuje nas tylko to, co zarobiliśmy, w związku z czym nie możemy oczekiwać żadnych zwrotów. Kto może należeć do tej grupy podatników? Osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą indywidualnie oraz w spółce jawnej lub cywilnej. Co ważne, przychód nie może przekroczyć 250 tys. euro. Warto zaznaczyć, że jeżeli ktoś prowadzi działalność zarówno w formie indywidualnej, jak i cywilnej, jego przychody nie są łączone. Tego typu forma opodatkowania jest najbardziej korzystna dla osób, które posiadają działalność gospodarczą małych rozmiarów, bez wygórowanych kosztów uzyskania przychodu.

Jakie PITy składa ryczałtowiec?

Osoby fizyczne, które rozliczają się z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, obowiązuje PIT-28. Tego typu rozliczenie musimy złożyć do 31. stycznia następnego roku, a nie jak w przypadku najbardziej powszechnego PITu-37, z którego mamy obowiązek rozliczyć się do 30. kwietnia. Czy jednak tylko na tym możemy poprzestać? Otóż nie do końca. Jeżeli chcemy bowiem uzyskać pewne ulgi, musimy również złożyć dodatkowe załączniki. PIT-28/A informuje urząd skarbowy o naszych przychodach w związku z prowadzeniem działalności na własne nazwisko, a także z dzierżawy lub najmu. PIT-28/B stanowi informację o przychodach ze spółki cywilnej. We wniosku PIT/O znajdują się informacje o rodzaju ulg, z jakich chcemy skorzystać. Jeżeli chcemy natomiast odliczyć wydatki mieszkaniowe, czyli uzyskać tzw. ulgę budowlaną, musimy złożyć PIT/D. Tego wszystkiego dokonasz na portalu Podatnik.info.

Działalność opodatkowana ryczałtem a inne dochody

Działalność opodatkowana ryczałtem nie zawsze stanowi nasze jedyne źródło dochodu. Niejednokrotnie osoby rozliczające się z PITu-28 są dodatkowo zatrudnione na umowę o pracę, zlecenia oraz dzieło. W związku z tym nie jesteśmy zwolnieni z rozliczenia się z innych dochodów. Naszym obowiązkiem jest bowiem rozliczenie z PITu-37, który dotyczy każdego, kto posiada etat. Tak, jak wyżej zostało wspomniane, wniosek musi zostać złożony do 30. kwietnia kolejnego roku. Warto dodać, że na naszym portalu Podatnik.info szybko i sprawnie wypełnisz każdego rodzaju wniosek.

Jakie PITy składa ryczałtowiec, gdy zatrudnia pracowników?

Ryczałtowiec ma możliwość zatrudnienia pracowników. W związku z tym musi jednak rozliczyć się z działalności każdego z nich. PIT-11 stanowi zeznanie podatkowe z dochodów, jakie uzyskują nasi pracownicy. W przypadku zatrudniania poniżej pięciu osób, możemy złożyć wniosek w formie papierowej (lub elektronicznej) do końca stycznia. Kiedy jednak ich ilość przekracza ten pułap, wówczas mamy obowiązek wysłać zeznanie elektronicznie maksymalnie do końca lutego. W tym samym czasie taki wniosek musi otrzymać również nasz pracownik.

Dlaczego warto skorzystać z programu do rozliczeń pit online?

Portal podatkowy https://www.podatnik.info/ to najlepszy sposób na rozliczenie pit online. Dlaczego? Ponieważ rozliczenia dokonasz szybko, sprawnie, bez wychodzenia z domu, a przy tym całkowicie bezpłatnie! Na naszym portalu znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat zeznań podatkowych każdego typu. Nasz program wyposażony został w jak najbardziej aktualne wnioski do rozliczenia PITu. W zakładce „PIT krok po kroku” bez trudu wypełnisz nawet najbardziej skomplikowany wniosek. Co ważne, nasz program wykryje każdy błąd, którego się dopuściłeś. Dzięki temu już nie będziesz musiał obawiać się źle wypełnionego zeznania.

Niezależnie od tego, czy jesteś ryczałtowcem, czy też osobą zatrudnioną na etacie, portal podatkowy Podatnik.info będzie najlepszym sposobem na rozliczenie drogą elektroniczną. Aktualne wnioski, pomoc krok po kroku oraz niezbędne informacje na temat zeznań podatkowych pozwolą Ci wypełnić wniosek szybko i bezbłędnie. Co ważne, dokonasz tego całkowicie bezpłatnie oraz bez wychodzenia z domu! Przekonaj się sam i wejdź na naszą stronę. Rozlicz się z urzędem skarbowym ze swoich przychodów i miej to z głowy! To takie proste.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x