Jak rekrutować w branży IT

IT jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się branż na rynku pracy, więc nic dziwnego, że zapotrzebowanie na specjalistów z tego segmentu stale rośnie. Taka sytuacja jest korzystna dla pracowników, gdyż sprawia, że to właśnie firmy muszą zabiegać o doświadczonych programistów, a nie odwrotnie. Dla pracujących w tej branży jest to wprawdzie świetna wiadomość, ale niestety dla pracodawcy już niekoniecznie, gdyż prowadzenie rekrutacji do IT staje się coraz trudniejsze. Jak zatem znaleźć odpowiedniego pracownika?

Sposoby pozyskiwania pracowników

Branża IT ma to do siebie, że pozyskiwanie doświadczonych programistów jest znacznie trudniejsze, jak poszukiwanie pracowników na inne, typowe stanowiska. Jak to mówią „dobry specjalista nie szuka pracy, to ona szuka jego„, dlatego cały proces rekrutacyjny wygląda nieco inaczej.

Jakie metody warto wykorzystać poszukując najlepszego kandydata na dane stanowisko?

  • nawiązując współpracę z agencją rekrutacyjną,
  • aktywnie wyszukiwać kandydatów,
  • zamieścić oferty pracy,
  • wprowadzić system poleceń pracowniczych.

Agencja rekrutacyjna

Najwygodniejszym rozwiązaniem, które pozwala zaoszczędzić wiele godzin na poszukiwaniu idealnego kandydata jest wykorzystanie agencji rekrutacyjnej. Ta, na podstawie analizy wymagań oraz konkretnych celów potrafi w krótkim czasie przedstawić najlepszych dostępnych kandydatów.

Agencji rekrutacyjnych jest wiele, więc zwrócić uwagę, aby podejmować współpracę z tymi, które mogą pochwalić się sporym doświadczeniem w tej kwestii np. https://abouthr.pl/. Dzięki temu cały proces przebiegnie sprawniej i unikniemy rozczarowania efektami.

Aktywne wyszukiwanie kandydatów

Kolejna możliwość, choć zdecydowanie bardziej czasochłonna, to wyszukiwanie kandydatów na portalach społecznościowych np. LinkedIn, Facebook itp. W ten sposób można dotrzeć do programistów, którzy mogą okazać się dobrymi kandydatami na dane stanowisko, choć niekoniecznie szukają pracy w danej chwili. Istnieje jednak pewna szansa, że po otrzymaniu konkretnej oferty zainteresują się nią i przemyślą zmianę pracodawcy. Dlatego podczas wysyłania takich wiadomości, poza krótkim opisem stanowiska warto od razu zawrzeć w nich informacje dotyczące wynagrodzenia.

Oferty pracy

Wystawiane w internecie ogłoszenia o pracę z reguły świetnie zdają egzamin, ale niestety nie w przypadku specjalistów IT. W tej branży wprawdzie jest to metoda już nieco przestarzała, gdyż niewiele osób decyduje się na takie oferty aplikować, jednak jako uzupełnienie pozostałych sposobów można zastosować.

Poza klasycznymi stronami pozwalającymi na zamieszczanie takich ofert warto wykorzystać również lokalne grupy zrzeszające osoby szukające i oferujące pracę w IT.

Polecenia pracownicze

Do poszukiwania nowych programistów można również wykorzystać obecnych pracowników. Ci mogą polecać ją swoim znajomym, jeśli sami będą zadowoleni z pracy w danej firmie. Warto również wprowadzić za to jednorazową premię pieniężną, aby dodatkowo ich do takiego polecania zmotywować. Oczywiście tylko za znajomych, którzy finalnie zostaną zatrudnieni.

Dlaczego tak trudno o dobrego programistę?

Zapotrzebowanie na programistów jest obecnie bardzo duże i stale rośnie, więc znalezienie dobrego pracownika nie jest proste. Zwłaszcza, jeśli ten posługuje się sprawnie językiem angielskim, gdyż wtedy otwiera się przed nim cały globalny rynek. Dlatego z samodzielnym znalezieniem programisty, który będzie posiadał odpowiednie umiejętności w kodowaniu, a także spore doświadczenie wiele firm może mieć nie lada problem.

Podsumowanie rekrutacji w IT

Rekrutacja w IT różni się znacznie od takiej, która dotyczy mniej wymagających stanowisk. Tutaj o dobrego pracownika jest znacznie trudniej, więc obsadzenie wolnego stanowiska może przeciągać się w czasie, a to z kolei przekłada się często na niepotrzebne koszty. Dlatego chcąc możliwie jak najbardziej skrócić cały proces warto wspomóc się agencjami rekrutacyjnymi, które będą miały odpowiednie doświadczenie w tej kwestii.


Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Skomentuj!x