Jak inwestować w akcje spółek giełdowych?

Inwestycje na giełdzie papierów wartościowych, czy tej rodzimej, czy na rynkach zagranicznych, przynieść mogą o wiele wyższe zyski niż lokowanie posiadanych środków finansowych na lokatach bankowych czy na kontach oszczędnościowych. Problem w tym, że przy inwestowaniu w akcje poziom ryzyka inwestycyjnego jest bardzo wysoki. Czy można je zminimalizować? Jak podejmuje się inwestycje giełdowe?

Inwestycje na giełdzie papierów wartościowych, czy tej rodzimej, czy na rynkach zagranicznych, przynieść mogą o wiele wyższe zyski niż lokowanie posiadanych środków finansowych na lokatach bankowych czy na kontach oszczędnościowych. Problem w tym, że przy inwestowaniu w akcje poziom ryzyka inwestycyjnego jest bardzo wysoki. Czy można je zminimalizować? Jak podejmuje się inwestycje giełdowe?

Po pierwsze – rachunek inwestycyjny

Zanim zrealizowana zostanie dla inwestora pierwsza transakcja zakupu akcji wybranej spółki giełdowej, musi on założyć konto inwestycyjne w wybranym domu maklerskim z licencją od odpowiedniego organu nadzorczego. W Polsce nad domami maklerskim nadzór sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego KNF. Klient ma dowolność wyboru, jeśli chodzi o ofertę na rachunek maklerski.

W standardowej ofercie można uzyskać rachunek inwestycyjny bez dodatkowych opłat za założenie i prowadzenie takiego konta. Liczyć trzeba się z dodatkowymi opłatami, około kilka czy kilkanaście złotych miesięcznie, jeśli rachunek daje dostęp do notowań w czasie rzeczywistym, wykazu różnych najlepszych akcji spółek do podjęcia inwestycji, czy doradztwa inwestycyjnego.

Dom maklerski przede wszystkim zarabia na prowizjach za realizowane zlecenia. Im częściuej są one dokonywane, tym bardziej inwestorowi powinno zależeć na skorzystaniu z oferty, która ma najniższą prowizję. Standardem jest dziś prowizja w wysokości 0,39 proc. i kwotowo maksymalnie 5 zł za pojedyncze zlecenie.

Jak dokonywać zleceń kupna akcji spółek?

Kiedy już inwestor ma konto w domu maklerskim i wpłacił na nie pierwsze pieniądze, może zlecić, najczęściej w trybie online, przez komputer lub z wykorzystaniem aplikacji mobilnej, zakup akcji konkretnej spółki czy spółek. W tym celu może posłużyć się dwoma rodzajami zleceń: kupno po każdej cenie (PKC) albo kupno z limitem ceny. W pierwszym przypadku ma pewność, że jego zlecenie zakupu akcji zostanie zrealizowane w pierwszej kolejności. Musi się jednak liczyć z tym, że nie ma wpływu właściwie na cenę, za jaką kupi akcje.

Przy ustanowieniu limitu ceny zakupu wie, że nie kupi akcji drożej niż wskazana kwota jednostkowa. Jeśli zdarzy się, że makler przy chęci realizowania zlecenia spotka się z przekroczeniem cenowego limitu, transakcja po prostu nie zostanie wykonana, a pieniądze pozostaną na koncie klienta.

Jak wybierać akcje do inwestowania?

Wiemy już, jak inwestor ma założyć konto inwestycyjne i ile będzie płacić za każdą transakcję, w ramach prowizji pobieranej przez maklerów. Warto dowiedzieć się więc, jak wybierać akcje, które dają największe szanse na przyzwoite zyski, przy minimalnym stopniu ryzyka inwestycyjnego.

Najlepiej dokonywać zakupu akcji spółek, które są niedoszacowane, czyli warte są obiektywnie rzecz ujmując więcej, niż wskazuje ich aktualna wycena. Na nich można najszybciej zarobić, kiedy rynek dostrzeże owe niedoszacowanie. Natomiast nie warto z drugiej strony dokonywać inwestycji w akcje spółek, których cena jest przeszacowana, czyli wyższa niż realna ich wartość. Idealną sytuacją byłoby dla inwestora dokonywać zakupu akcji wtedy, gdy są one najtańsze, a sprzedawać, gdy osiągną maksimum swojej wyceny. Trzeba jednak ku temu szerokiej wiedzy, doświadczenia, poświęcenia czasu na niekończące się analizy oraz intuicji gracza giełdowego.

Natomiast dla zabezpieczenia swoich interesów, warto jest inwestować w spółki, które mają stabilną sytuację na rynku, albo są spółkami dywidendowymi, które regularnie dzielą się ze swoimi akcjonariuszami zyskiem netto. Niektórzy maklerzy giełdowi mają również kompetencje doradców i pomogą inwestorowi wybrać odpowiednie dla niego akcje, a także budować zdywersyfikowany portfel inwestycyjny dla ograniczenia ponoszonego ryzyka. Zobacz też: https://www.xtb.com/pl/edukacja/indeksy-gieldowe


Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Skomentuj!x