Strona główna » Artykuły sponsorowane » Istotne wskaźniki rynkowe do monitorowania na giełdzie kryptowalut

Istotne wskaźniki rynkowe do monitorowania na giełdzie kryptowalut

Twoja szansa na zarobek na rynku kryptowalut wynosi dokładnie tyle samo co szansa straty, czyli 50%. Nie chcąc jednak bazować na czystym szczęściu i chcąc zwiększyć swoją szansę na zyskowną transakcję możesz sięgnąć po zestaw narzędzi do analizy krypto, które sprawią, że zostaniesz regularnie zarabiającym inwestorem. Do takich narzędzi zaliczamy techniczne wskaźniki rynkowe krypto: najpopularniejsze z nich opisujemy w tym artykule.

Wskaźniki rynkowe krypto, które warto śledzić na kryptowalutach

Analiza trendów, wzorów świecowych, wskaźników momentum i innych narzędzi analizy technicznej pozwala prognozować przyszłe ruchy cen. Regularnie śledząc popularne wskaźniki rynkowe krypto będziesz mógł podejmować lepsze decyzje inwestycyjne.

Do najpopularniejszych wskaźników, które warto stosować na wykresach kryptowalutowych zaliczamy średnie ruchome, oscylator stochastyczny, MACD, RSI oraz zniesienia Fibonacciego. Do analizy kryptowalut korzystają z nich traderzy na całym świecie, a ich zastosowanie w realnej analizie możesz sprawdzić każdego tygodnia na portalu Dailychain.io, którego redaktorzy dokładnie prześwietlają wykresy kryptowalut takich jak bitcoin (BTC), ether (ETH) oraz kanga (KNG).

Najczęściej stosowane wskaźniki i metody analizy rynku kryptowalut:

  • Średnie ruchome – wyróżniamy zarówno średnie proste (SMA) oraz średnie wykładnicze (EMA), które pomagają w identyfikowaniu obecnego trendu cenowego. Im dłuższy horyzont czasowy takiej średniej, tym mniej będzie ona uzależniona od krótkoterminowych wahań cenowych. Popularna jest przykładowo 200 EMA, czyli średnia wykładnicza dla ostatnich dwustu dni (lub świec), która odpowie czy dana kryptowaluta znajduje się w trendzie wzrostowym lub spadkowym.
  • Oscylator stochastyczny – oscylatory stochastyczne to wskaźniki rynkowe krypto, który porównują konkretną cenę zamknięcia aktywa z zakresem jego cen w czasie – pokazując dynamikę i siłę trendu.
  • MACD – porównując dwie średnie ruchome MACD (moving average convergence divergence) ma na celu określenie zmian w danym momentum rynkowym. Pozwala inwestorom identyfikować potencjalne strefy kupna lub sprzedaży w okolicach stref wsparć i oporów.
  • RSI – wskaźnik siły względnej lub z angielskiego relative strength index to jeden z najpowszechniejszych wskaźników analizy technicznej. Pomaga w zidentyfikowaniu czy dane aktywo jest obecnie przewartościowane, czy niedowartościowane i czy nie zbliża się korekta w przeciwnym kierunku.
  • Zniesienia Fibonacciego – określają stopień, w jakim rynek będzie poruszał się wbrew obecnemu trendowi. Pozwala określić potencjalne poziomy docelowe transakcji lub ważne wsparcia i opory. Wskaźnik wykorzystuje złotą proporcję Fibonacciego, która dostrzegalna jest nie tylko w naturze, ale jak się okazuje, również na wykresach.

Oczywiście to nie wszystkie metody analizy rynku kryptowalut, z których można skorzystać. Wraz ze zdobywaniem wiedzy i doświadczenia można rozszerzyć swój wachlarz narzędzi o wstęgi Bollingera, chmurę Ichimoku, formacje świecowe i klasyczne formacje analizy technicznej, czy też fale Elliotta.

Co jeszcze warto śledzić na rynku kryptowalutowym?

Oprócz standardowych wskaźników analizy technicznej, warto również zainteresować się kilkoma wskaźnikami on-chain, czyli bazującymi na danych pochodzących bezpośrednio „z łańcucha”, czyli sieci blockchain danej kryptowaluty.

Kilka najpopularniejszych z nich wymieniono poniżej:

  • Kapitalizacja rynkowa – kapitalizacja całego rynku kryptowalut to suma wartości wszystkich kryptowalut w obiegu. Wskazuje na ogólną kondycję rynku i pozwala ocenić potencjał wzrostu lub ryzyko załamania. Ogólnie im wyższa kapitalizacja, tym lepiej dla danego aktywa cyfrowego.
  • Wolumen obrotu – wolumen obrotu pokazuje, jaka wartość kryptowaluty została wymieniona na giełdach w danym przedziale czasowym. Duży wolumen oznacza dużą płynność, co ułatwia handel. Mały wolumen może prowadzić do większej zmienności cen oraz nagłych krachów.
  • Dominacja bitcoina – udział BTC w całkowitej kapitalizacji rynku kryptowalut. Spadek dominacji bitcoina często oznacza wzrost zainteresowania altcoinami i może sygnalizować zbliżający się rajd wzrostowy na alternatywnych kryptowalutach.
  • Indeks strachu i chciwości – wskaźnik nastrojów inwestorów kryptowalutowych. Wysoki poziom strachu sygnalizuje dobry moment na kupno, a wysoka chciwość ostrzega przed bessą. Indeks przybiera wartości od 0 do 100, gdzie 50 to rozgraniczenie pomiędzy strachem (0-49) a chciwością (51-100).

Chcesz dowiedzieć się więcej o zastosowaniu powyższych do analizy kryptowalut, w tym bitcoina? Już teraz sprawdź analizy dostępne na Dailychain.io i zdobądź przewagę rynkową nad innymi!


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x