Strona główna » Artykuły sponsorowane » Cena złota – czy zawsze była wysoka?

Cena złota – czy zawsze była wysoka?

Złoto nie bez przyczyny uchodzi za jedną z najbezpieczniejszych lokat kapitału. Podczas gdy w czasach rosnącej inflacji rządy decydują się na dodruk banknotów, osłabiając walutę, zasoby cennego kruszcu są ograniczone. Dlatego też wielu inwestorów wychodzi z założenia, że w najgorszym przypadku może liczyć, jeśli nie na wzrost, to przynajmniej na stabilizację cen złota. Czy faktycznie tak jest? W dzisiejszym artykule odpowiadamy, ile warte było i jest złoto oraz od czego zależy jego cena.

Cena złota na rynku

Od czego zależy cena złota? Od szeregu zróżnicowanych czynników. Zaliczamy do nich m.in. aktualny kurs dolara (im niższy, tym cena złota wyższa), ilość złota na rynku, sytuację geopolityczną na świecie, inflację (cena złota na rynku rośnie, gdy trwa bessa), wartość ropy czy wysokość stóp procentowych banków centralnych. Pisząc o tym, od czego zależy cena złota, należy pamiętać również, że kształtują je popyt oraz podaż. Zmiany cen złota odnotowywane są też np. w związku z Chińskim Nowym Rokiem, kiedy w znacznym w stopniu wzrasta światowa sprzedaż wyrobów jubilerskich.

Gdzie ustalana jest cena złota?

Aktualna cena złota ustanawiana jest – w oparciu o wymienione zmienne – przez London Bullion Market Association za pośrednictwem platformy LBMA Gold Price, każdego dnia w godzinach porannych i popołudniowych. To właśnie druga cena złota ogłoszona danego dnia traktowana jest jako najbardziej miarodajny wyznacznik jego wartości. Przeliczając cenę złota na polską walutę, należy oczywiście wziąć pod uwagę aktualny kurs dolara.

Wartość złota na przestrzeni lat

Pisząc o cenach złota w ciągu ostatnich 100 lat, warto cofnąć się nieco dalej, bo aż do roku 1900, kiedy w Stanach Zjednoczonych na mocy regulacji prawnych ustalono, iż jeden dolar odpowiada 1,505 g złotego kruszcu, uncja złota natomiast – 20,67 dolarom. Wcześniej na całym świecie złote monety traktowane były jako waluta – wartość monety zależna była od próby złota. Liczne kryzysy gospodarcze pociągały za sobą oczywiście zmiany ceny złota na rynku – w roku 1929 inwestorom za uncję złota przyszło zapłacić 35 USD, w roku 1971 zaś – około 42 USD. Niezwykle ważna cezura dla kształtowania się ceny złota na rynku to rok 1974 – wtedy to doszło do uwolnienia kursu złota, który w następnych dekadach miał podlegać bardzo znaczącym zmianom.

A więc jak wyglądała cena złota na przestrzeni kolejnych lat? Już pod koniec 1974 uncja była warta niecałe 200 USD. Sześć lat później – prawie 740! Czy wzrost cen złota był stały? Nie, ponieważ w latach dziewięćdziesiątych spadł o połowę. A jak kształtowały się ceny złota na przestrzeni 20 lat XXI wieku? Pierwsza dekada stulecia, naznaczona wojną z terroryzmem, wiązała się z niespodziewanymi wręcz wzrostem wartości złotego kruszcu. W 2008 złota uncja warta była 1000 USD, na początku następnego dziesięciolecia – o 100 USD więcej. W roku 2020 natomiast, w związku z kryzysem ekonomicznym wywołanym przez pandemię koronawirusa, złota uncja kosztowała rekordowe 2000 USD!

Czy cena złota wzrośnie?

Oczywiście każda długoterminowa prognoza jest obarczona błędem. Jednak z drugiej strony już spojrzenie na to, ile przyszło inwestorom zapłacić za uncję złota w 1974 roku (183 USD), a ile jest warte złoto obecnie (około 1900-2000 USD za uncję), daje dużo do myślenia. Obecnie mamy wszelkie podstawy przypuszczać, że cena złota na rynku będzie dalej rosnąć. Możliwe są oczywiście przejściowe spadki ceny kruszcu i okresy stagnacji, jednak kupując złoto inwestycyjne – np. w tym miejscu https://skup.zlota.pl/zloto-inwestycyjne, możemy śmiało liczyć na to, że nasza lokata przyniesie zyski. Potwierdzają to również przewidywania ekspertów, którzy twierdzą, że z zauważalnym wzrostem cen złota możemy mieć do czynienia w perspektywie sześcio- i dwunastomiesięcznej.

Odpowiadając na pytanie sformułowane w tytule artykułu – owszem, cena złota zawsze była wysoka, szczególnie jeśli pod lupę weźmiemy ostatnie dziesięciolecia. Zakup sztabek, monet bulionowych czy inwestycyjnych można zatem traktować jako bezpieczną inwestycję, która z olbrzymim prawdopodobieństwem przyniesie wymierny zysk w perspektywie miesięcy czy lat. W zakupie i sprzedaży złota inwestycyjnego specjalizuje się Skup Złota – jeden z oddziałów Mennicy Skarbowej. Zapewnia on zarówno atrakcyjne ceny, jak i możliwość szybkich i bezpiecznych transakcji elektronicznych oraz gotówkowych.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x