Strona główna » Artykuły sponsorowane » Własny biznes w Hiszpanii – jak zacząć?

Własny biznes w Hiszpanii – jak zacząć?

Marzy Ci się własna działalność gospodarcza, ale chcesz ją zarejestrować poza granicami Polski? Ciekawym rozwiązaniem jest własny biznes w Hiszpanii. To spore wyzwanie zarówno pod względem logistycznym, jak i w kwestii załatwień urzędowych. Sprawdź, jak otworzyć firmę w Hiszpanii i zacząć rozwijać swój biznes od podstaw. W tym artykule znajdziesz kompleksowy poradnik dla nowych przedsiębiorców wraz z wyjaśnieniem najważniejszych zagadnień podatkowych.

Jak zacząć biznes w Hiszpanii? Krok po kroku

Otworzenie własnego biznesu na terenie Hiszpanii wymaga przede wszystkim znajomości tamtejszych przepisów podatkowych. To podstawa, aby nie narazić się na wysokie kary urzędowe oraz rozpocząć legalne prowadzenie firmy.

Pierwszy krok do uruchomienia własnej działalności gospodarczej w Hiszpanii to wybór formy prawnej dla swojej firmy. Na terenie tego kraju dostępne opcje to:

  1. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – to odpowiednik polskiej spółki z o.o.
  2. Spółka akcyjna.
  3. Spółka komandytowa.

Wybierając pierwszą formę prawną dla nowego biznesu, musisz sprawdzić, czy wybrana nazwa dla Twojej firmy nie jest już zajęta w urzędowych rejestrach. Wystarczy w tym celu zweryfikować rejestry RMC.

Instrukcja krok po kroku, jak uruchomić biznes w Hiszpanii dotyczy tylko kilku kroków, a raczej procedur do zrealizowania. Aby uruchomić swoją firmę w tym kraju, musisz:

  1. Zarejestrować się w hiszpańskim urzędzie skarbowym oraz systemie ubezpieczeń społecznych.
  2. Złożyć wniosek o przyznanie numeru N.I.E.
  3. Zarejestrować się w funduszu ubezpieczeń społecznych jako przedsiębiorca, a także w urzędzie podatkowym.

Niezależnie od wybranej formy prawnej dla prowadzonej działalności gospodarczej w Hiszpanii zawsze wymagana jest rejestracja działalności. 

Numer N.I.E. a własny biznes w Hiszpanii – co warto wiedzieć?

Jeśli zdecydujesz się na własny biznes w Hiszpanii, musisz mieć na uwadze, że podstawą do legalnego prowadzenia działalności jest uzyskanie numeru N.I.E. To numer identyfikacyjny obcokrajowca, który jest odpowiednikiem numeru NIP w Polsce. Jeśli szukasz porad, jak otworzyć biznes w Hiszpanii – zawsze spotkasz się z pojęciem numeru N.I.E.

Ten numer możesz uzyskać, jeśli przebywasz na terenie Hiszpanii dłużej niż trzy miesiące. Co ciekawe, N.I.E. obowiązuje także na Wyspach Kanaryjskich, Balearach oraz Teneryfie i Majorce. Jeśli chcesz prowadzić własny biznes w tych lokalizacjach, musisz mieć aktywny numer N.I.E.

A może chcesz dowiedzieć się więcej, jak otworzyć firmę w Hiszpanii i uzyskać numer N.I.E? Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na stronie internetowej: https://taxology.co/pl/blog/numer-nie-hiszpania/.

Status autónomo a własny biznes w Hiszpanii

Obywatele Unii Europejskiej mogą uzyskać status autónomo, czyli zarejestrować się jako freelancer lub osoba samozatrudniona na terenie Hiszpanii i to bez żadnych ograniczeń. Po uzyskaniu numeru N.I.E. wystarczy przejść przez kilka kroków, aby zostać autónomo na terenie tego państwa. 

  1. Pierwszy krok to rejestracja firmy w urzędzie. Do tego niezbędny jest paszport, dowód osobisty oraz numer N.I.E.
  2. Kolejnym krokiem są formalności związane z ubezpieczeniem społecznym. Na rejestrację masz 30 dni, aby poinformować o fakcie pracy na własny rachunek na terenie Hiszpanii. Jako autónomo jest zobowiązany do rejestracji w hiszpańskim systemie zabezpieczenia społecznego.

Jeśli chodzi o zakładanie spółki jako własnego biznesu w Hiszpanii, procedury są nieco bardziej skomplikowane. Niezbędne jest także uzyskanie numeru C.I.F. oraz otworzenie konta bankowego dla spółki.

Jak zacząć biznes w Hiszpanii? Co trzeba wiedzieć o podatkach? Podsumowanie

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej na terenie Hiszpanii wymaga znajomości aktualnych przepisów podatkowych. Jeśli chodzi o podatki odprowadzane przez przedsiębiorców: stawki dla dużych firm to 30% podatku, małych i średnich 25%, a dla mikroprzedsiębiorców 19%.

Warto mieć na uwadze, że każda zarejestrowana firma ma obowiązek odprowadzania podatku dochodowego od osiągniętych zysków. Kapitałowe zyski w hiszpańskim systemie są opodatkowane stawkami od 19 do 26%, zależnie od kwoty dochodów. Największe podatki płacą przedsiębiorcy, którzy uzyskują dochody na poziomie powyżej 200 tys. EUR.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x