Według najnowszych statystyk praca zdalna (telepraca) zdobywa coraz większą popularność na polskim rynku pracy, dlatego też warto bliżej jej się przyjrzeć. Może być świadczona w oparciu o umowę o pracę, ale równie dobrze możemy traktować ją jako dodatkową pracę w domu bez jakichkolwiek zobowiązań. Na czym tak właściwie polega, jakie są jej największe zalety i gdzie szukać ofert?
Spis treści
Praca zdalna – co to?
Praca zdalna, zwana również home office lub telepracą polega na wykonywaniu obowiązków zawodowych poza siedzibą firmy. Wprawdzie najczęściej wykonuje się ją w domu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby było to jakieś zupełnie inne miejsce. Świetnie sprawdzi się np. działka rekreacyjna, czy ogólnie dostępne miejsce na łonie przyrody. Oczywiście pod warunkiem, że zabierzemy ze sobą niezbędny sprzęt i będziemy mieli dostęp do internetu.
Dodatkowa praca zdalna w domu – dla kogo?
Dodatkowa praca zdalna w domu to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które mają nieco wolnego czasu po godzinach pracy i chcą dorobić do pensji. Jest to również najlepsze rozwiązanie dla studentów, którzy z wiadomych przyczyn nie mogą zatrudnić się na pełen etat. W dzisiejszych czasach praktycznie w każdym serwisie z ofertami pracy możemy znaleźć ogłoszenia od pracodawców, którzy poszukują ludzi do pracy dodatkowej (tymczasowej). Wprawdzie większość ofert dotyczy pracy zdalnej, która stanowi zajęcie dodatkowe, ale nie ma żadnych przeciwwskazań, aby było to główne źródło utrzymania. Jednak wymaga to większego zaangażowania i mobilizacji, o co czasem niestety ciężko pracując w domu.
Oferty dodatkowej pracy zdalnej
Na początek propozycje dodatkowej pracy zdalnej, którą możemy zacząć od zaraz nawet bez doświadczenia. Zaletą takiej pracy jest to, że możemy wykonywać ją nie tylko w domu, ale również w każdym innym miejscu. Oczywiście pod warunkiem, że mamy urządzenie z dostępem do internetu np. telefon.
Wypełnianie ankiet
Wypełnianie ankiet to jeden z łatwiejszych sposobów na zarabianie pieniędzy przez internet i nie wymaga żadnego doświadczenia. Jest wiele paneli ankietowych, w których wystarczy się zarejestrować, aby zacząć zarabiać dodatkowe pieniądze.
Praca zdalna jako freelancer
Praca jako freelancer (wolny strzelec) bez wątpienia ma wiele zalet, choć nie sprawdzi się w każdym przypadku. Zleceń możemy szukać na własną rękę lub za pomocą specjalnych serwisów pośredniczących. Tego typu zajęcie sprawdzi się nie tylko jako praca dodatkowa, ale również zajęcie na pełen etat. Oczywiście pod warunkiem, że się do tego przyłożymy.
Praca zdalna jako copywriter
Praca jako copywriter w zasadzie zalicza się do freelancingu, ale warto wspomnieć o niej osobno. Pracować w ten sposób może praktycznie każdy, nawet bez doświadczenia, choć nie wszyscy się w tym odnajdą. Copywriting polega na pisaniu różnego rodzaju artykułów, więc musimy mieć lekkie pióro, aby w miarę sprawnie pisać teksty na wybrane tematy.
Praca jako influencer
Praca jako influencer to w dzisiejszych czasach bardzo popularny sposób na zdobycie dodatkowej gotówki. Co ciekawe, zarabiać w ten sposób może praktycznie każdy, gdyż nawet mikro-influencerzy mogą liczyć na sporą ilość zleceń. Wystarczy założyć bloga, kanał na YouTube, czy wykorzystać swoje profile w social mediach np. na Facebook’u, Instagramie, TikToku itp.
Popularną pracą dodatkową, którą możemy wykonywać zdalnie jest również:
- projektowanie stron internetowych,
- sprzedaż internetowa,
- call center,
- wprowadzanie danych,
- edycja grafiki.
Pozostałe oferty pracy zdalnej
Pracować w domu i zarabiać przez internet możemy również na wiele innych sposobów, choć ciężko nazwać je pracą zdalną. Metody te różnią się od siebie stopniem skomplikowania oraz potencjałem zarobkowym, ale z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
Najpopularniejsze zawody
Jest wiele zawodów, które nie wymagają wizyt w biurze i pozwalają pracować zdalnie. Najpopularniejsze z nich to:
- Copywriter – zajmuje się pisaniem różnych tekstów na zlecenie,
- Bloger – prowadzi własny blog. Niegdyś tego typu zajęcie traktowane było raczej jako hobby, ale aktualnie pozwala zarabiać całkiem niezłe kwoty. Co ciekawe, założyć bloga może w zasadzie każdy i to bez jakiejkolwiek wiedzy,
- Tłumacz – zajmuje się tłumaczeniem tekstów na język obcy lub odwrotnie,
- Pozycjoner – zajmuje się pozycjonowaniem stron internetowych. Zajęcie wysokich pozycji w wyszukiwarkach pozwala zyskać spory ruch na stronie, więc jest duże zapotrzebowanie na tego typu usługi,
- Grafik – zajmuje się tworzeniem różnego rodzaju grafik, ilustracji, wizytówek czy plakatów. Wymaga odpowiedniego oprogramowania na własnym komputerze oraz pewnych umiejętności,
- Programista – zajmuje się tworzeniem kodu oprogramowania. Jest to jeden z najlepiej opłacanych i poszukiwanych zawodów na rynku pracy,
- Księgowy – zajmuje się prowadzeniem księgowości danej firmy.
Z pewnością jest jeszcze wiele innych zawodów, które pozwalają pracować zdalnie, a nie został wymienione.
Korzyści jakie daje praca zdalna
Jeszcze kilka lat temu praca zdalna kojarzona była przede wszystkim z freelancerami albo z osobami, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą (samozatrudnienie). Jednak w dzisiejszych czasach coraz więcej firm decyduje się na tego typu rozwiązanie,a mowa tutaj nie tylko o dużych firmach korporacyjnych, ale również o niewielkich przedsiębiorstwach. Wysoka produktywność pracowników czy też lepszy wizerunek samego pracodawcy to tylko kilka z najważniejszych zalet pracy zdalnej.
Co zyskuje pracownik?
Największą zaletą dla pracowników jak łatwo się domyślić jest oczywiście ogromna oszczędność. Mowa tutaj nie tylko o pieniądzach, ale przede wszystkim o czasie, który musielibyśmy przeznaczyć na dojazd do pracy. Przebywając w prywatnej przestrzeni nie musimy także inwestować w wygląd. W związku z tym praca zdalna może okazać się wspaniałą propozycją dla wszystkich tych osób, które nie przepadają za garniturami i koszulami. Co więcej, dzięki pracy w domu możemy zaoszczędzić również sporo pieniędzy na środkach transportu oraz czas, który często marnujemy na staniu w korku. Ten z kolei możemy przeznaczyć na dodatkową pracę, aby zarabiać jeszcze więcej lub na poprawienie relacji z rodziną. Oszczędności bardzo często wynikają również z rezygnacji z jadania na mieście w trakcie przerw obiadowych.
Praca zdalna (telepraca) może również iść w parze z zdecydowanie większym wynagrodzeniem. Pracodawcy, którzy sporo oszczędzają na organizacji miejsca pracy czy też sprzęcie dla pracownika, skłonni są więcej zapłacić swoim podwładnym.
Co zyskuje pracodawca?
Wśród najważniejszych korzyści pracodawcy w pierwszej kolejności należy wymienić czynniki ekonomiczne, a dokładniej mówiąc wzrost wydajności. Firmy, które zatrudniają swoich pracowników zdalnie, bardzo dużo oszczędzają choćby na kosztach najmu przestrzeni biurowej i całym wyposażeniu, które jest niezbędne do wykonywania pracy. W wielu przypadkach korzyścią dla przedsiębiorcy będzie także redukcja obciążenia pracodawcy z tytułu wypłaty zasiłków chorobowych. Pracownicy zdalni są bliżej domu, dzięki czemu mogą szybko załatwić wiele spraw bez potrzeby zwalniania się na cały dzień.
Minusy pracy zdalnej
Musimy też pamiętać, że praca zdalna (telepraca) to nie tylko same plusy, ale również kilka minusów. W wielu firmach największym problemem jest oczywiście kwestia zaufania. Pracodawcy z wiadomych przyczyn nie mają pełnej kontroli nad swoimi pracownikami zdalnymi, dlatego też nie są w stanie sprawdzić czy rzeczywiście wywiązują się ze swoich obowiązków.
Praca w biurze to także lepsza atmosfera i dobre relacje międzyludzkie, które w wielu branżach są niezbędne, aby odnieść sukces. Dzięki integracji zespołu można osiągnąć lepsze wyniki.
Praca zdalna (telepraca) w domu wymaga również od pracowników samodyscypliny i co warte podkreślenia, nie jest to rozwiązanie dla każdego człowieka.
Telepraca oparciu o umowę – gdzie szukać ofert?
Praca zdalna pozwala pracować na własny rachunek i jest to prawdopodobnie najlepsze rozwiązanie. Większość freelancerów pracuje w oparciu o umowę zlecenie lub umowę o dzieło, ale jest też spora część osób, która woli pracować w oparciu o normalną umowę o pracę. Jest to oczywiście również możliwe, choć rzadziej praktykowane. Takich ofert pracy zdalnej najlepiej szukać na popularnych portalach z ogłoszeniami i ofertami pracy, ale warto zachować ostrożność, gdyż łatwo trafić na oszustów.
Praca zdalna – podsumowanie
Praca zdalna ma coraz więcej zwolenników, co zresztą nikogo nie powinno dziwić. Perspektywa pracy w zaciszu własnego domu jest bardzo kusząca i sporo osób się na nią decyduje. Najczęściej sami możemy decydować o godzinach pracy (zwłaszcza, jeśli chodzi o umowę o dzieło i zlecenie), więc jest to z pewnością dodatkowa zaleta. Warto również wspomnieć o oszczędnościach związanych z dojazdami do pracy i ewentualnymi posiłkami na mieście. Nawet jeśli nie znajdziemy odpowiednich ofert, to w dalszym ciągu zostaje nam praca jako wolny strzelec. Bez wątpienia warto zainteresować się tego typu pracą i spróbować swoich sił.
Macie jakieś doświadczenia z pracą zdalną? Podzielcie się opinią w komentarzu,
jak mam zarobic jak sie zarejesrowac i gdzie
Na stronie jest wiele sposobów zarabiania opisanych. Wystarczy wybrać te, które najbardziej odpowiadają 😉
Rozumiem, że do pracy zdalnej trzeba podać nr rachunku bankowego, aby pracodawca mógł przesyłać wynagrodzenie. Czy to jest bezpieczne dla posiadacza rachunku ? Wielokrotnie rezygnowałam z tego rodzaju pracy w obawie przed podaniem nr rachunku. Czy słusznie ?
Tak, trzeba podać. Konto bankowe jest najczęściej wykorzystywane do przelewania wynagrodzenia, choć czasem można wykorzystać do tego celu również portfele internetowe. Nie ma się czego obawiać podając numer rachunku.
Zdalnie powinny pracować osoby niepełnosprawne które mają problem z poruszaniem się np.na wózku inwalidzkim
Chciałabym kiedyś pracować zdalnie. Mam na imię Urszula i wkrótce 23 lata. Jedyne doświadczenie z pracą jakie miałam to roznoszenie ulotek,próby pracy przy fakturach,oraz teraz klikanie w płatne ankiety. Praca zdalna jest to jedyna praca jaka mogę wykonywać,gdyż jako osobie niepełnosprawnej na rencie i zasiłku,ciężko by mi było iść do normalnej pracy,gdyż by mi zabrali zasiłek i rentę jakbym ich kwotę przekroczyła.
Polecam wszystkim pisanie artykułów na blogi i strony www. Gogle wymaga unikalnych tekstów i nie zawsze wszyscy maja na to czas. Są portale, na których można sprzedać własny tekst nie będąc super autorem.
znasz takie strony ,portale które chętnie kupuja rózne teksty?chciałabym zacząc ale nie wiem jak sie odnaleźć i od czego zacząć.
Jakie to strony?
Chodzi o copywriting. Na blogu opisałem już jak zarabiać w ten sposób.
W dobie ostatnich wydarzeń praca zdalna jest na porządku dziennym. Uczniowie uczą się zdalnie i mimo że często sprawia to problemy to zdążyliśmy się do tego przyzwyczaić. Jest to całkiem wygodne, ponieważ więcej czasu możemy spędzić w domu i oczywiście mamy więcej czasu dla siebie. Jednak wiadomo, że coraz bardziej brakuje nam kontaktu na żywo.
Cześć , szczerze powiem że praca zdalna jest naprawde super, zwłaszcza w obecnych czasach. Jest duzo ofert i wiele firm funkcjonuje w ten sposób. Sama pracowałam w call center zdalnie. Wszystko normalnie było czyli umowa zlecenie , szkolenie online było. Także polecam. Fajna też jest opcja copywriting tez można fajnie zarobić. Jest dużo ofert dla grafików, nawet jeśli nie masz doświadczenia , możesz pomóc komus stworzyć logo itp. Możecie sobie na facebooku poszukac jest dużo ofert dla osob ktore szukają takiej formy zarobku takiej dorywczej lub własnie z umową. Ja powiem że taka opcja pracy daje wygode duza , mamy… Czytaj więcej »
Praca zdalna to wygoda, ale też początek końca społeczeństwa. Wszystko fajnie, możesz pracować w samych gaciach, odpoczywasz kiedy chcesz, nie musisz rozmawiać z ludźmi, ale czy to jest w gruncie rzeczy dla nas dobre? Nikt chyba nie zdaje sobie sprawy jakie mogą być tego konsekwencje i kojarzenie domu z miejscem pracy to najłagodniejsza z nich. Potrzebujemy kontaktu z drugim człowiekiem, potrzebujemy zmiany otoczenia i potrzebujemy ruchu. Praca zdalna to wszystko uniemożliwia i jasne, fajnie sobie dorobić godzinę dziennie czy dwie siedząc przy komputerze, ale nie można zapomnieć o wartości pracy stacjonarnej. Ps influencer to nie jest praca zdalna, to w… Czytaj więcej »