Serwisów, które oferują darmowy hosting plików jest naprawdę dużo. Nie wszyscy jednak z nich korzystają, gdyż trudno im odkryć prawdziwą ich użyteczność. Warto zwrócić uwagę, że poza zwykłym przechowywaniem plików możemy również czerpać dodatkowe profity ze ściągnięć udostępnionych przez nas plików. Najbardziej aktywni uploaderzy są w stanie zarobić nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Dlaczego warto korzystać z tego typu serwisów i jak na tym zarobić?
Spis treści
Serwisy oferujące hosting plików
Poniższe serwisy oferujące hosting plików pozwalają zarówno pobierać, jak i udostępniać je. Najczęściej wykorzystywane są do pobierania muzyki, filmów oraz innych plików. Jeśli chodzi o zarabianie, możemy to robić zarówno na samym uploadzie, jak i na sprzedaży kont premium. Poniższe serwisy posortowane zostały według ceny konta premium na okres 30 dni,
Chomikuj cieszy się bardzo dobrą opinią, ale niestety nie pozwala na wypłatę zdobytych punktów – jedynie na dodatkowy transfer oraz określone abonamenty.
Jakie serwisy sobie odpuścić?
W internecie są serwisy godne uwagi oraz takie, które lepiej od razu sobie odpuścić lub po prostu przestały działać. O jakich serwisach mowa?:
- catshare – niestety bez konkretnej przyczyny, z dnia na dzień po prostu przestał być dostępny,
- rapidu – teoretycznie działa nadal, ale niestety nie wypłaca zarobionych pieniędzy i ma wiele negatywnych opinii w internecie.
Do czego przydaje się darmowy hosting plików
Zapewne wielu z nas miało taką sytuację, że próbując dodać do swojego maila załącznik, ładował się on kilka lub nawet kilkanaście minut. Jak wielkie było nasze rozczarowanie, kiedy po upływie tego czasu okazało się na dodatek, że nasza poczta nie obsługuje tak dużych załączników. Dlaczego tak się dzieje? Poczta elektroniczna nie została zaprojektowana do transmisji innych informacji niż te tekstowe. Zawsze przed wysłaniem wiadomości następuje jej kodowanie, co jest dość szybkie, gdy wysyłamy tekst, ale w przypadku plików na ukończenie tego procesu musimy trochę poczekać. Dodatkowo, ze względu na kodowanie i tak już duża wiadomość zostanie zwiększona o około 30%. I jakby tego było mało, problem nie będzie znajdował się tylko po stronie wysyłającego, ale również odbierającego. W przypadku darmowych skrzynek pocztowych, odbiór tak dużego pliku może być niemożliwy lub zajmie mu to (znowu) bardzo dużo czasu.
Innym sposobem na dzielenie się plikami w sieci jest umieszczenie go na hostingu www lub serwerze ftp. Jednak i to rozwiązanie nie jest wolne od wad. Najczęściej za taki hosting musimy po prostu zapłacić lub w przypadku darmowych rozwiązań mamy nałożone przez firmę hostingową limity transferu. To z kolei może prowadzić do sytuacji, że ów limit szybko zużyjemy, a dalsze pobieranie możliwe będzie dopiero za określony czas.
Problem z limitem transmisji, który może obciążyć nas samych lub też z szybkością wysyłania plików, nie będzie nas dotyczyć, jeśli wybierzemy alternatywną ścieżkę do ich przesyłu. Jaką? Chodzi oczywiście o zamieszczanie swoich plików na wspomnianych wyżej serwisach oferujących hosting plików (za darmo).
Upload plików – jak na tym zarabiać?
Wspomniane serwisy pozwalają nam również zarabiać na pobraniach. Po wgraniu takiego pliku na serwer otrzymujemy link, który możemy wysłać swoim znajomym w wiadomości mailowej, czy w innym komunikatorze, a on ściągnie go już sobie samodzielnie. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy link umieścili również na swojej stronie internetowej, gdzie będą mogli korzystać z niego wszyscy (bez obciążenia dla naszego hostingu strony internetowej).
Zarabianie na uploadzie jest zajęciem, które polega na wrzucaniu określonych plików do sieci, aby jak najwięcej osób je pobrało. W związku z tym samo wrzucenie go nie wystarczy, musimy jeszcze odpowiednio ten plik wypromować. Musi być on jak najlepiej widoczny, ponieważ im większa liczba pobrań tym wyższe nasze zarobki. Sam proces uploadingu plików nie jest przesadnie skomplikowany.
Gdzie promować
Promocja, dobieranie słów kluczowych czy poszukiwanie nisz potrafi zając sporo czasu. Do zarabiania w ten sposób przydaje się znajomość popularnych systemów CMS oraz umiejętność pozycjonowania stron, choć nie jest to wymagane. Pomóc może również założenie bloga, gdyż pozwala to na wypromowanie materiału w sieci oraz zapewnienie dodatkowej grupy odbiorców. Uploaderzy bardzo często posiadają spore zaplecza tego typu, a także kilkanaście kont na różnych forach i portalach społecznościowych.
Warto zauważyć, że założenie bloga nie jest to ani czasochłonne, ani skomplikowane, a decydując się na to możemy skorzystać również z darmowych rozwiązań.
Na czym dokładnie zarabiamy?
Zarabianie na uploadzie to niekoniecznie wynagrodzenie wyłącznie za pobrania danego pliku. W serwisach oferujących hosting plików przeważnie mamy trzy możliwości zarabiania (zależnie od serwisu, niekoniecznie dostępne są wszystkie):
- PPD (Pay per download) – wynagrodzenie zależne od ilości pobrań (stawka podawana jest za 1000 ), rozmiaru pliku czy kraju z jakiego pochodzi pobierający,
- PPA (Pay per action) – pieniądze otrzymujemy jeśli osoba pobierająca daną akcję (ofertę) przed pobraniem pliku. Przeważnie jest to podanie swoich danych czy wysłanie smsa). Pobieranie pliku dostępne jest dopiero po zaliczeniu danej akcji,
- PPS (Pay per sale) – wynagrodzenie dostajemy jeśli osoba, którą skierowaliśmy na stronę zakupi konto premium (by pozbyć się limitu transferu przy pobieraniu pliku).
Zarobki
Jako uploader otrzymujemy pieniądze za każde pobranie określonego pliku oraz zakupy kont premium. Wysokość zarobków zależy od stawek ustalonych przez serwisy, ale najczęściej należność naliczana jest za 1,000 pobrań. Kolejna kwestia, która ma wpływ na wysokość stawki to rozmiar wrzuconego pliku, im większy plik, tym większa stawka.
Wysokie zarobki związane są przede wszystkim z umiejętnym promowaniem. Konkurencja wymusza trafienie w określoną niszę, która pozwoli na uzyskanie satysfakcjonującej konwersji, czyli dużej liczby pobrań. Niszą może być absolutnie wszystko, konta premium, mody do gier, doładowania do telefonów itd. Uploaderzy sami muszą badać zapotrzebowanie na określone pliki, a następnie wrzucać je do sieci i odpowiednio promować.
Legalność uploadu
Sam upload plików, a więc i zarabianie w ten sposób jest całkowicie legalne. Znaczenie ma jednak pochodzenie wrzucanych plików. Legalnie uploadować możemy treść stworzoną samodzielnie oraz materiały znajdujące się domenie publicznej. Nielegalne jest natomiast zarabianie na plikach chronionych prawem autorskim, czyli m.in. grach, filmach, muzyce itd. Uploading takich treści ścigany jest przez organy państwowe i może wiązać się z określonymi konsekwencjami prawnymi. Kwestią sporną pozostaje jeszcze prawdziwość wrzucanego do sieci contentu, gdyż wielu uploaderów posuwa się do oszustwa w postaci tworzenia fikcyjnych treści oraz promowania ich jako prawdziwych.
Jak inaczej zarabiać w internecie
Hosting plików to dochodowe, ale i czasochłonne zajęcie, co niestety może zniechęcić osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z zarabianiem w sieci. Ze względu na bardzo zbliżoną formę zarabiania, warto połączyć upload plików ze skracaniem linków, aby osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty. Dzięki temu możemy zarabiać pieniądze nie tylko na pobraniach, ale również na przejściach przez taki link.
Praca w domu i zarabianie przez internet możliwe jest na naprawdę wiele różnych sposobów, a upload plików to tylko jeden z nich. Różnią się one od siebie potencjałem zarobkowym oraz trudnością, ale warto wypróbować kilka możliwości, aby znaleźć dla siebie najlepszą metodę.
Hosting i zarabianie na uploadzie – opinie
Hosting plików pozwala nam osiągnąć całkiem przyzwoity dochód pasywny, pod warunkiem, że odpowiednio się do tego przyłożymy. W miarę upływu czasu i nabywania doświadczenia możemy poświęcać mniej czasu, jednocześnie zarabiając więcej. Oczywiście nie jest to metoda prosta, więc nie każdy się w niej odnajdzie. Jeśli nie czujemy się na siłach, możemy spróbować najpierw czegoś łatwiejszego, a dopiero potem podejmować się tych trudniejszych metod zarabiania w internecie.
Znacie jeszcze jakieś ciekawe serwisy oferujące darmowy hosting plików lub zarabiacie w ten sposób? Podzielcie się opinią w komentarzu.
Z hostingiem plików mam swoiste przeżycia, gdyż mając 15 lat byłem „hosterem” wstawiającym różne pliki na strony internetowe. Trzeba mieć do tego bardzo mocny internet, gdyż w przeciwnym przypadku wszystko idzie niemiłosiernie wolno…
Cześć,
Chcę Ci powiedzieć, że jeśli wgrasz pliki na fastshare.pl, za każde 1000 GB pobrane przez użytkowników możesz zarobić 25 zł.
Teraz na Oxycloud za 1000 pobran ponad 1GB masz 120 zł, nie tak źle
Na chomikuj.pl tez sporo ludzi sciaga.
Ja mam juz ponad 400.000 punktow.
Przepraszam za pisownie, ale pobralem przerobionego Windows 7 eng. i jak na razie nie udalo mi sie zainstalowac polskich znakow 🙂
Ja mam ponad 450 GB co z tego jak kasy z tego nie ma