Portfele kryptowalut takich jak bitcoin

Kryptowaluty, a zwłaszcza bitcoin zyskują na popularności z każdym dniem, choć ich kurs miewa częste wahania. Poza zbieraniem, istotny jest również sposób ich przechowywania, a służą do tego tzw. portfele kryptowalut. Jaki z nich wybrać i czym się charakteryzują?

Jaki portfel kryptowalut wybrać?

Wybór odpowiedniego portfela do przechowywania bitcoina uzależniony jest przede wszystkim od tego jakimi kwotami operujemy, jak często dokonujemy transakcji i w jakich miejscach. Portfele bitcoin oraz innych kryptowalut podzielić możemy w zasadzie na 3 główne kategorie:

  • online – dobre w przypadku niewielkiej ilości bitcoinów i częstych operacji,
  • w postaci aplikacji na komputer lub telefon – świetne rozwiązanie, gdy często przeprowadzamy transakcje i mamy w swojej okolicy lokale, które przyjmują płatności w kryptowalutach takich jak bitcoin,
  • sprzętowe – najlepszy wybór, gdy przechowujemy bardzo duże ilości bitcoinów lub innych kryptowalut.

Internetowe portfele do bitcoina i innych kryptowalut

W internecie znajdziemya wiele różnych serwisów, które pozwalają zdeponować kryptowaluty takie jak bitcoin. Bez wątpienia jest to najwygodniejsze rozwiązanie, ponieważ daje nam dostęp do naszych kryptowalut z dowolnego urządzenia i miejsca, o ile jest ono połączone z internetem. Niestety takie rozwiązanie ma również swoje wady.

Przede wszystkim bezpieczeństwo zdeponowanych środków zależy w całości od wybranego operatora. Pierwszą sprawą jest zaufanie, ponieważ właściciel uzyskuje nieograniczony dostęp do naszych kryptowalut i może nimi dowolnie dysponować. Wybierając taki portfel internetowy warto kierować się opiniami i wybierać jedynie zaufane i długo działające serwisy. Niebezpieczeństwo wynikające z kradzieży zdeponowanych w ten sposób kryptowalut jest marginalne, ale wciąż jest.

Największym niebezpieczeństwem w portfelach tego typu nie są jednak właściciele, a hakerzy, którzy mogą włamać się na serwer i zwyczajnie ukraść zgromadzone tam środki. Niestety takie przypadki się zdarzają i to nawet w przypadku dużych giełd, które teoretycznie powinny mieć bardzo dobre zabezpieczenia.

Jaki portfel online wybrać?

jak kupić kryptowaluty bitcoin

Jest wiele portfeli, które pozwalają przechowywać kryptowaluty. Zacznijmy jednak od kranika kryptowalut, który pełni również funkcję portfela,a środki tam zdeponowane są oprocentowane. Swoim działaniem przypomina lokaty bankowe, choć oferowany procent jest znacznie większy i wynosi nieco ponad 4% w skali roku. Co więcej, kranik ten ma dzienną kapitalizację odsetek, więc za sprawą procentu składanego zarobek z trzymanych tam kryptowalut szybko rośnie. Niestety możemy przechowywać w nim jedynie bitcoina.


Oprocentowany kranik kryptowalut z funkcją portfela

Freebitcoin

Freebitcoin to wspomniany oprocentowany kranik kryptowalut, który poza przechowywaniem pozwala odbierać za darmo bitcoiny (co godzinę).

Portfel oferujący dodatkowe możliwości zarobku

faucetpay

FaucetPay to portfel kryptowalut powiązany z wieloma kranikami, w którym znajdziemy dodatkowe możliwości zarobkowe, takie jak np. wypełnianie ankiet, klikanie w reklamy itp.

Portfele internetowe obsługujące również klasyczne waluty

Poza wspomnianym kranikiem do dyspozycji mamy również portfele internetowe. Wprawdzie służą głównie do przechowywania standardowych walut, ale od dłuższego czasu pozwalają gromadzić również kryptowaluty. Jakie to portfele?

payeer

Payeer pozwala przechowywać następujące kryptowaluty: bitcoin, bitcoin cash, ethereum, tether, litecoin, dash oraz ripple.


skrill moneybookers

Skrill pozwala przechowywać bitcoin i ethereum.


perfect money

Perfect Money pozwala przechowywać wyłącznie bitcoina.


Giełda kryptowalut

Na dobrą sprawę możemy również przechowywać waluty wirtualne na giełdzie kryptowalut. Główną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że obsługuje naprawdę wiele kryptowalut i nie musimy szukać osobnego portfela do każdej z nich.

Portfele kryptowalut w postaci aplikacji na komputer lub telefon

Portfel bitcoin w postaci specjalnej aplikacji jest bezpieczniejszy od powyższego rozwiązania i jedyne czego wymaga to dedykowanego oprogramowania, które musimy zainstalować na telefonie lub na komputerze. Sama instalacja wygląda praktycznie tak samo jak instalacja jakiegokolwiek innego programu czy gry komputerowej. Instalator tworzy specjalnie zaszyfrowane pliki, które będą odpowiadały za wszystkie transakcje.

Urządzenia, a zwłaszcza telefon mają to do siebie, że mogą się popsuć, więc niezbędne jest dodatkowe zabezpieczenie, które pozwoli odzyskać kryptowaluty w przypadku utraty urządzenia. Takim zabezpieczeniem jest hasło, które otrzymujemy po instalacji takiego portfela. Składa się ono z 12 słów, które musimy zapisać i schować w bezpiecznym miejscu, ponieważ to hasło otrzymamy tylko jeden raz. W przypadku utraty urządzenia, wystarczy przy kolejnej instalacji wybrać opcję odzyskiwania istniejącego portfela, a urządzenie poprosi nas o podanie tego właśnie hasła. Wybierając portfel bitcoin tego typu, bezpieczeństwo zgromadzonych środków zależy już tylko od nas.

Popularne portfele kryptowalut w postaci aplikacji to:

  • bitcoin wallet (tylko bitcoin)
  • mycelium (tylko bitcoin),
  • electrum (tylko bitcoin),
  • xapo (tylko bitcoin),
  • coinomi,
  • jaxx liberty.

Sprzętowe portfele kryptowalut

Sprzętowy portfel bitcoin to zdecydowanie najbezpieczniejsze rozwiązanie, choć najmniej mobilne. Z wyglądu oraz działania przypomina zwykły pendrive, więc wystarczy podłączyć takie urządzenie do komputera poprzez gniazdo USB. Po podłączeniu musimy tylko podać PIN, aby uzyskać dostęp do portfela. Taki portfel podpinamy do komputera, gdy planujemy wpłaty lub wypłaty naszych kryptowalut, a po skończonej operacji po prostu go wyciągamy. Najpopularniejsze portfele sprzętowa umożliwiają przechowywanie wiele różnych kryptowalut.

Czy portfel bitcoin wystarczy?

Ilość kryptowalut jest naprawdę spora i w dalszym ciągu powstają kolejne. Raczej wątpliwe, aby któraś z nich była w stanie choćby zbliżyć się popularnością do bitcoina, ale każde trzeba jakoś przechowywać. Nie ma niestety uniwersalnego portfela, który byłby w stanie gromadzić wszystkie kryptowaluty, które istnieją. To czy wystarczy nam portfel bitcoin zależy od tego, na ilu z nich operujemy. Decydując się na wiele różnych kryptowalut, niestety musimy mieć też wiele różnych portfeli. No chyba, że operujemy jedynie na takich, które dany portfel obsługuje.

Całkiem dobrze wygląda to w przypadku giełd kryptowalut, ponieważ pozwalają przechowywać bardzo dużo różnych, kryptowalut, którymi akurat możemy handlować na danej giełdzie. Niestety przechowywanie większych kwot nie jest zbyt rozsądne, co pokazują upadki niektórych dobrze znanych giełd.

Skąd wziąć bitcoin i inne

bitcoin - jak zacząć zarabianie

Kwestia przechowywania kryptowalut takich jak bitcoin powinna być już jasna, więc zostaje jeszcze tylko kwestia skąd je brać? Mamy w zasadzie dwie główne możliwości. Możemy zbierać kryptowaluty (nawet za darmo) lub zwyczajnie je kupić w ramach inwestycji.

Który będzie najlepszy? – opinie

Nie ma jednoznaczniej odpowiedzi na pytanie, który portfel jest najlepszy. W przypadku małych ilości kryptowalut i częstych transakcji wystarczy nam portfel online lub ten w postaci aplikacji. Co więcej, często możemy się obyć nawet bez dodatkowego portfela, ponieważ możemy trzymać je po prostu na giełdach kryptowalut lub na wspomnianym kraniku. W przypadku dużych ilości monet wirtualnych najrozsądniej jest zaopatrzyć się w portfel sprzętowy, który zagwarantuje największe możliwe bezpieczeństwo.

Korzystacie z portfeli kryptowalut? Podzielcie się opiniami na temat konkretnych z nich w komentarzu.

Zobacz też:


Łukasz Luboński

Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz, masz pomysł na nowy temat lub potrzebujesz pomocy - daj mi znać!

Subskrybuj
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
Witold
Witold
1 rok temu

Uważajcie na Zonda Global trafili na listę ostrzeżeń inwestorów ogłoszone przez nadzór KNF

2
0
Zostaw komentarz!x