Brave browser to interesująca przeglądarka internetowa, którą zainstalujemy nie tylko na komputerze, ale również na telefonie. Jej zaletą jest przede wszystkim szybkość, bezpieczeństwo oraz domyślne blokowanie reklam. Co więcej, możemy liczyć na dodatkowy zarobek za korzystanie z niej, choć nie są to jakieś zawrotne sumy. Co warto wiedzieć o Brave browser, jak korzystać z przeglądarki i jak zarabiać?
Spis treści
Brave browser – podstawowe informacje
Według testów przeprowadzonych przez fundację Brave, przeglądarka ta wygrywa pod względem prędkości z najpopularniejszymi przeglądarkami, takimi jak choćby Google Chrome czy Mozilla Firefox. Dzięki niej możemy przeglądać internet do 2x szybciej na komputerze oraz do 8x szybciej na telefonie komórkowym. Warto zwrócić również uwagę na domyślne blokowanie reklam, które w innych przeglądarkach dostępne jest dopiero po ściągnięciu określonych wtyczek. Przeglądarka Brave dba również o nasze bezpieczeństwo blokując trakery, filtrując niebezpieczną treść oraz wymuszając na stronach korzystanie z protokołu HTTPS. Co ważne, obsługuje również większość wtyczek i rozszerzeń przeznaczonych dla przeglądarki Chrome (pobrać je i zainstalować możemy bezpośrednio przez Chrome Web Store).
Oczywiście zostaje jeszcze jedna ważna kwestia, która wyróżnia Brave od pozostałych przeglądarek, a mianowicie możliwość zarabiania pieniędzy i wspierania wybranych twórców.
Jak zarabiać na korzystaniu z przeglądarki
Zacznijmy od tego, że opcja zarabiania w Brave jest jedynie opcjonalna, więc nie musimy z niej korzystać. Pieniądze, a właściwie tokeny BAT (Basic Attention Token) otrzymujemy, jeśli zgodzimy się na wyświetlanie mało inwazyjnych reklam w postaci dymka widocznego w prawej, dolnej części ekranu. Opcję zarabiania włączymy (lub wyłączymy) wchodząc w „Ustawienia„, a następnie w zakładkę „Nagrody Brave„. Tam też, poza włączaniem i wyłączaniem opcji zarabiania, możemy również ustawić ile reklam na godzinę chcemy otrzymywać (maksymalnie 5).
Jak wymienić tokeny na pieniądze?
Samo zarabianie w przeglądarce Brave jest banalnie proste, gdyż nie musimy praktycznie nic robić, poza włączeniem opcji wyświetlania dodatkowych reklam. Rzecz jasna nie dostajemy tutaj od razu pieniędzy, a jedynie tokeny BAT, czyli kryptowalutę. Potem rzecz jasna musimy je jeszcze wymienić na gotówkę zanim zobaczymy pieniądze na koncie bankowym, ale nie stanowi to większego problemu. Proces w zasadzie niczym się nie różni od sprzedawania innych kryptowalut.
Brave dla twórców
W Brave znajdziemy również ciekawą funkcję wspierania twórców oraz dawania napiwków. Sam pomysł wydaje się interesujący, choć ze względu na niskie zarobki z przeglądarki, raczej nie będzie wykorzystywany przez użytkowników (ewentualnie przez nielicznych). Warto jednak o tej możliwości wspomnieć, gdyż zasada działania jest prosta i w pełni automatyczna. Najprościej mówiąc, część zarobków oddajemy właścicielom witryn, które najczęściej odwiedzane. Oczywiście możemy też te datki otrzymywać, jeśli posiadamy:
Chcąc zarabiać na dotacjach musimy założyć bloga, kanał na YouTube lub na Twitchu, ale co najważniejsze – możemy to zrobić bardzo szybko i zupełnie za darmo. Co więcej, po założeniu możemy zarabiać na wiele różnych sposobów i to naprawdę sporo. Osoby zarabiające w ten sposób nazywane są influencerami, choć miano to nie dotyczy wyłącznie wspomnianych mediów. Równie dobrze sprawdza się tu TikTok, Instagram i inne media społecznościowe. Warto dodać, że influencerem może zostać w zasadzie każdy, nawet z mniejszymi zasięgami.
Jest jeszcze wspomniana opcja napiwków w postaci przycisku wbudowanego na popularnych witrynach, takich jak Twitter, Reddit czy GitHub. Oczywiście takie konto musimy najpierw zweryfikować, zanim będziemy mogli otrzymywać napiwki.
Ile możemy zarobić w Brave browser
Możliwość zarabiania stanowi wyłącznie dodatek zachęcający, więc nie uzbieramy zbyt wiele. Według informacji znajdujących się na stronie, przeciętny użytkownik zarobi ok. 5$ na miesiąc w tokenach BAT. Wartość ta jednak może być różna, w zależności od regionu, czasu oraz innych czynników. Wprawdzie kwota jest mała, ale nie wymaga w zasadzie żadnej dodatkowej aktywności z naszej strony, więc taki dochód pasywny może stanowić ciekawy dodatek do innych form zarabiania przez internet.
Jak inaczej zarabiać w internecie
Możliwość zarabiania na korzystaniu z przeglądarki to świetny dodatek, ale nie oszukujmy się – zarabiane kwoty nie są zbyt duże. Jeśli ktoś chciałby instalować ją wyłącznie z myślą o zarobku to warto połączyć ją z innymi sposobami zarabiania w domu. Tych w internecie jest naprawdę sporo, choć różnią się one od siebie trudnością oraz potencjałem zarobkowym. Warto jednak zwrócić uwagę, żee wiele z nich nie wymaga praktycznie żadnych umiejętności, a jedynie nieco wolnego czasu.
Okno prywatne z obsługą sieci Tor
Tryb prywatny (incognito), który nie zapamiętuje tego co robimy znamy już z innych przeglądarek. Tutaj, dzięki zintegrowanemu klientowi sieci Tor również dostawca internetu, a nawet strony docelowe nie poznają naszego adresu IP. Domyślną przeglądarką w tym trybie jest DuckDuckGo, gdyż nie śledzi naszej historii wyszukiwania.
Dzięki temu mamy również dostęp do tzw. ciemnej strony internetu (dark web) bez instalowania dodatkowej przeglądarki z obsługą sieci Tor.
Wpadka firmy Brave
Niestety firma zaliczyła również pewną wpadkę, która nie przeszła bez echa. Chodzi o samodzielne dodanie reflinka przy odwiedzaniu przez użytkownika giełdy kryptowalut – Binance. Oczywiście za każdą rejestrację przez taki odnośnik twórcy przeglądarki otrzymywali odpowiednią prowizję. Tego typu praktyki są bardzo popularne i często stosowane na różnego rodzaju stronach internetowych i blogach (również tutaj), ale taka sytuacja nie powinna mieć miejsca w przypadku przeglądarki. Zwłaszcza jeśli chodzi o przeglądarkę, która w zamyśle miała zapewniać użytkownikowi jak największe bezpieczeństwo i być dobrą alternatywą dla firm, które na pierwszym miejscu stawiają zysk, a dopiero potem dobro użytkowników.
Stosunkowo szybko głos w tej sprawie zabrał CEO Brave, Brendan Eich, który przyznał na Twitterze, że korzystanie z linków afiliacyjnych bez wiedzy użytkowników to był błąd. Oczywiście przeglądarka doczekała się już nowszej wersji, w której zostało to naprawione.
Opinie o Brave browser
Przeglądarka Brave działa bardzo sprawnie i na dobrą sprawę ciężko się do czegoś przyczepić, choć nie obyło się bez wspomnianej wpadki. Na tle konkurencji wyróżnia ją zdecydowanie możliwość zarabiania, choć nie traktowałbym tego jako źródła sporego zarobku – raczej jako dodatek. Wiadomo, że każdy przyzwyczaja się do swojej przeglądarki, ale czasem warto wypróbować inne rozwiązania, aby mieć jakieś porównanie.
Co myślicie o Brave? Jaką przeglądarkę preferujecie? Podzielcie się opinią w komentarzu.
Po przeczytaniu tekstu powyżej Brave wydaje się być na prawdę ciekawą przeglądarką. Na pewno zainstaluję ją sobie na komputer i przetestuję. Obecnie lubię używać przeglądarki Opera bo podoba mi się jej wygląd i funkcja szybkiego wybierania. Na telefonie natomiast używam przeglądarki Safari; mam system IOS.
Zaczęłam korzystać z przeglądarki niedawno w momencie gdy zainteresowało mnie zarabianie na ankietach i powiem szczerze, że jest mega wygodna, dużo szybsza niż Safari na IP także ściągać w ciemno 😉
Mam pytanie o zarabianie ma ankietach jak to wygląda?
Raczej nie chodziło o zarabianie na ankietach bezpośrednio w przeglądarce, a po prostu zainteresowanie się tematem zarabiania przez internet (w tym przypadku ankietami). Na blogu pisałem już na temat płatnych ankiet 😉
Zainstalowane, tylko czy ilość punktów zależy od ilości odwiedzonych stron czy tylko ilości ustawionych wyskakujących reklam? Czy trzeba na nie klikać zeby jeszcze więcej mieć?
Od ilości reklam, które wyskoczą i nie trzeba ich klikać.
czyli jak ustawiłem max 5/1h to będę miał 0,05 BAT/h czyli 1,2BATa na dobę?
To jest ilość reklam na godzinę, a nie ilość otrzymywanych tokenów, więc ciężko tak przeliczyć. Jednak musisz mieć świadomość, że nie będą to jakieś specjalnie duże kwoty – potraktowałbym to jedynie jako pewien dodatek. Według mnie przeglądarka całkiem dobrze się sprawuje i do dziś mam ją zarówno na telefonie, jak i na komputerze.
W ostatniej dobie miałem 0,01BATa za reklamę
Możliwe. Stawka zależy od aktualnego kursu najpewniej.