Hosting www – co to jest i jaki wybrać?

Na postawienie własnej strony internetowej decyduje się obecnie coraz więcej osób. Wynika to nie tylko z łatwości całego procesu, ale również stosunkowo niewielkich kosztów, które w większości przypadków zwracają się z nawiązką. Jednak zanim zaistniejemy w sieci zawsze musimy zastanowić się jaki hosting www wybrać, aby spełnił nasze oczekiwania i nie generował niepotrzebnych kosztów. Czym właściwie jest i jaki warto wybrać w zależności od potrzeb?

Hosting www – co to jest?

Hosting www to nic innego jak miejsce na serwerze, na którym umieszczamy naszą stronę internetową. Sprzęt rzecz jasna, aby witryna była cały czas dostępna w sieci musi pracować bez przerwy. Dzięki temu użytkownicy będą mieli do niej dostęp bez względu na godzinę.

Rodzaje hostingu www

Dostawcy usług hostingowych mają w swojej ofercie różne rodzaje serwerów. Wprawdzie z reguły wystarczy wspomniany hosting współdzielony lub ten w chmurze, ale warto wiedzieć czym charakteryzują się poszczególne rodzaje. Mogą się bowiem przydać, gdy wzrosną wymagania i możliwości finansowe.

Co ważne, praktycznie każda firma oferuje okres próbny wybranej usługi, więc dobrze jest z tego skorzystać przed podjęciem decyzji.

Serwer współdzielony

Serwer współdzielony to urządzenie symulowane programowo, którego zasoby rozdzielane są pomiędzy wszystkich użytkowników danego serwera. Mówiąc prościej, wiele stron korzysta wspólnie z przydzielonych parametrów (RAM, CPU, przepustowość łącza itp.).

Minusem takiego hostingu jest to, że działanie strony zależy również od innych. Dlatego, jeśli jakaś z witryn znajdujących się na tym samym serwerze będzie miała zbyt duży ruch, to z pewnością odbije się to na szybkości działania również naszej strony.

Jeśli chodzi o zalety, to największą jest oczywiście cena, która wypada bardzo korzystnie w porównaniu z pozostałymi rodzajami. Dlatego ten rodzaj hostingu świetnie sprawdzi się w przypadku klientów prywatnych lub niewielkich firm.

VPS

VPS to urządzenie również wirtualne, z tą różnicą, że jesteśmy mniej zależni od innych użytkowników. Wprawdzie w dalszym ciągu jest to urządzenie współdzielone z innymi użytkownikami, ale w odróżnieniu od powyższego – tutaj otrzymujemy osobne zasoby. Te zaś możemy w miarę potrzeb rozszerzać, a samą maszyną zarządzamy jak zwykłym komputerem.

Jest to rozwiązanie droższe od serwera współdzielonego, ale sprawdzi się w przypadku firm, dla których strona internetowa jest głównym źródłem przychodu oraz dla bardziej wymagających użytkowników. Dobre dla osób chcących samodzielnie zarządzać serwerem i wymagających sporej mocy obliczeniowej.

Hosting w chmurze

Hosting w chmurze to usługa polegająca na utrzymywaniu strony www na serwerach w chmurze, skąd udostępniana jest użytkownikom. Rozwiązanie tego typu stale zyskuje na popularności i stanowi bardzo dobrą alternatywę dla fizycznych serwerów.

Największe zalety serwera tego typu to:

  • duża skalowalność, dzięki której możemy szybko zwiększyć parametry np. o dodatkowy RAM,
  • niezawodność – w przypadku awarii od razu przenoszony jest w inne miejsce zapewniając ciągłość działania witryny,
  • opłaty za rzeczywiste zużycie.

Serwer dedykowany

Serwer dedykowany to najdroższa, ale jednocześnie najbardziej wydajna opcja. Wybierając ten wariant otrzymujemy już prawdziwą maszynę, która jest niezależna od innych, a zasoby mamy na wyłączność. Jest to dobra opcja dla dużych firm, dla których najważniejsza jest szybkość strony i jej niezawodność, a większy wydatek nie stanowi problemu.

Ranking firm oferujących hosting www

W internecie znajdziemy obecnie wiele różnych firm, które oferują dobry hosting www. Ich oferta różni się nie tylko ceną, ale również oferowanymi parametrami, więc wybór nie zawsze jest prosty. Poniżej najciekawsze propozycje, które możemy niezobowiązująco testować przez 14 dni zupełnie za darmo. Po tym czasie należy podjąć decyzję, czyli opłacić usługę lub zrezygnować.


lh.pl

Firma LH.pl oferuje hosting współdzielony, wraz z bezpłatnym kursem WordPressa. Dostępny jest w 4 różnych pakietach.

Cena za rok: 37,50 zł*


nazwa.pl

Firma nazwa.pl oferuje hosting w chmurze, który szybkością przewyższa ten tradycyjny. Ponadto gwarantuje dostęp do dodatkowych usług m.in.: CDN, automatycznej konwersji obrazów i DNS Anycast, dzięki któremu strona zyskuje na prędkości ładowania

Cena za rok: 80 zł*


dhosting

Dhosting oferuje elastyczny web hosting, który pozwala skalować potrzebne zasoby za dodatkową opłatą, w zależności od aktualnego obciążenia. Płacimy zatem jedynie za parametry, których faktycznie potrzebujemy w danym momencie.

Cena za rok: 200 zł*


*cena netto za pierwszy rok po uwzględnieniu kodu rabatowego, który gwarantuje zniżkę w wysokości 20% (rabat jest naliczany automatycznie po kliknięciu w przycisk).

Jaki hosting www wybrać?

Hosting www dostępny jest w różnych wariantach, więc wybór nie zawsze jest oczywisty. Dużo bowiem zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Dlatego przed podjęciem decyzji warto odpowiedzieć sobie na 3 podstawowe pytania:

  • darmowy czy płatny,
  • jaki CMS ma obsługiwać,
  • jaki rodzaj hostingu.

Oczywiście są jeszcze inne parametry, na które warto zwrócić uwagę. Jednak te istotne będą dla osób bardziej zaawansowanych, więc skupmy się póki co na tych trzech kwestiach.

Darmowy czy płatny

Pierwszym wyborem przed jakim przyjdzie nam stanąć jest wysokość opłat. Wprawdzie wizja darmowego hostingu www jest bardzo kusząca, ale jak to bywa rzeczami tego typu – zazwyczaj posiadają bardzo duże ograniczenia. W tym wypadku będzie to głównie dostępność zasobów, które wpływają na wydajność strony i limity transferu. Dlatego bezpłatny serwer często potrafi odmówić posłuszeństwa nawet obsługując jednocześnie zaledwie kilku użytkowników.

Oczywiście nie oznacza to od razu, że na darmowym hostingu nie postawimy wydajnej strony internetowej. Jednak w takiej sytuacji często skazani będziemy na spore ograniczenia dotyczące zarabiania lub zostaniemy zmuszeni do wyświetlania reklamy, której wcale nie chcemy. Wprawdzie są wyjątki od tej tej reguły, ale raczej dla osób, które zdecydują się na inny CMS niż WordPress.

Płatny hosting www pozbawiony jest powyższych ograniczeń, ale wybierając go musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami. Jednak nie są one zbyt obciążające – zwłaszcza, jeśli myślimy o zarabianiu na blogu lub zakładamy stronę firmową. Wtedy koszty te powinny nam się zwrócić, a nawet pozwolić osiągnąć dodatkowy dochód.

Podsumowując, darmowy hosting www sprawdzi u osób zupełnie początkujących, dopiero stawiających swoje pierwsze kroki w internecie. W przypadku poważniejszych planów dotyczących rozwoju strony, warto postawić od razu na płatne rozwiązania. Zwłaszcza, że roczny koszt utrzymania serwera nie jest duży.

Jaki CMS

Kolejną ważną kwestią, jeśli chodzi o wybór hostingu www jest preferowany CMS, czyli system zarządzania treścią na stronie. Obecnie najpopularniejszym jest WordPress, który jest stosunkowo prosty w obsłudze i pozwala zwiększać funkcjonalność witryny za pomocą ogromnej ilości wtyczek. Decydując się na ten wariant możemy nawet zakupić hosting z automatycznie zainstalowanym WordPressem, co znacznie ułatwi sprawę początkującym.

Jeśli chodzi o inne CMS-y, to warte uwagi są również:

  • Joomla,
  • Drupal,
  • Blogger.

To właśnie ten ostatni, czyli Blogger jest wspomnianym darmowym hostingiem, który wytrzyma dużą ilość odwiedzających. Dlatego, jeśli ktoś chce założyć swój pierwszy blog bez ponoszenia kosztów, to warto zdecydować się na ten właśnie wariant.

Podsumowując, jeśli komuś nie zależy na WordPressie, to Blogger dobrze się sprawdzi. W przeciwnym razie płatny wariant będzie lepszym wyborem. Wprawdzie późniejsza zmiana CMS, choć jest możliwa, to z pewnością przysporzy niepotrzebnej pracy.

Jaki rodzaj hostingu

Ostatnia rzecz, na którą warto zwrócić uwagę wybierając hosting www jest jego rodzaj. Zakładając, że chcemy postawić stronę na WordPressie, do wyboru mamy:

  • darmowy,
  • współdzielony,
  • w chmurze,
  • vps,
  • dedykowany.

Dla osób prywatnych i niewielkich firm najlepszym wyborem będzie hosting współdzielony lub w chmurze. Pozostałe rozwiązania przydadzą się dopiero w przypadku dużo większych stron, ale do tego tematu wrócimy za chwilę.

Zwykły darmowy hosting www sprawdzi się wyłącznie w na bardzo małych stronach, prowadzonych raczej hobbystycznie.

Co jeszcze potrzebne do założenia strony internetowej

Poza hostingiem, na którym znajdować się będą wszystkie pliki strony potrzebna nam będzie również domena internetowa. Jest to adres, dzięki któremu użytkownicy mogą trafić na witrynę, więc powinien być prosty i łatwy do zapamiętania.

Wprawdzie w przypadku domeny również możemy zdecydować się na darmowe rozwiązania, ale taki adres będzie dłuższy i mniej atrakcyjny wizualnie. Ponadto nie do końca nasz, więc warto od razu pokusić się o zakup domeny i budowanie marki.

Podsumowanie

Stawiając swoją pierwszą stronę w internecie wprawdzie możemy pokusić się o darmowe rozwiązania, ale na dłuższą metę zdecydowanie lepiej wypadają te płatne. Oczywiście wybierając taki hosting www musimy liczyć się z pewnymi wydatkami, ale unikniemy za to niepotrzebnych nerwów i często sporych ograniczeń. Jednak nie są to duże koszy, a dobrze prowadzony blog, czy też strona firmowa z pewnością zarobi na siebie z nawiązką.

Zobacz też:


Łukasz Luboński

Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz, masz pomysł na nowy temat lub potrzebujesz pomocy - daj mi znać!

Subskrybuj
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
andromacha
andromacha
4 lat temu

Zgadzam się. Próbowałam hostingu i płatnego i darmowego i niestety widać roznice. Jeśli mamy pomysł na bloga to super, pewnie tego nawet nie odczujemy bo zwroci się z nawiązką, ja miałam za sobą wpadkę. Za drugim razem podeszłam do tego już z większą rozwagą i naprawde opłacało się wydać trochę pieniędzy bo jednak komfort o wiele wyzszy. Najgorsze w darmowej wersji dla mnie były te reklamy, trudno wyłączające się, mysle że wpłynęły na liczbę odbiorców.

Artur_Wroclove
Artur_Wroclove
2 lat temu

hmm pytanie z serii darmowy hosting czy płatny? jest pytaniem z przed 15 lat gdzie informatycy z podstawówki nie mający budżetów sprawdzali na potęgę działanie hostingów z reklamami, domenami w nazwie itp. dziś już praktycznie ta dziedzina nie istnieje…

2
0
Zostaw komentarz!x