Skracanie linków – na czym polega i jak na tym zarabiać?

Skracanie linków jest często stosowane, aby zmienić długi adres w krótszy i łatwiejszy do zapamiętania. Skracając link za pomocą zewnętrznego serwisu mamy również dostęp do różnego rodzaju statystyk, które mogą być pomocne podczas wrzucania takich linków na inne strony. Co ciekawe, na samym skracaniu adresów możemy także zarobić, choć nie wszyscy wykorzystują taką możliwość. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne jak może się wydawać, choć wymaga dobrego pomysłu na wygenerowanie dużego ruchu. Zatem jak skrócić link i ewentualnie na tym zarabiać?

Skracanie linków – na czym polega?

Skracanie linków jak sama nazwa wskazuje służy przede wszystkim do zamaskowania dużej liczby znaków w linku, a tym samym jego skróceniu. Każdy z nas z pewnością spotkał się z linkami, które poza adresem strony mają również dodatkowy tekst, a czasem nawet długi ciąg znaków. Taki link skutecznie utrudnia jego zapamiętanie oraz wygląda nieciekawie np. jeśli wrzucamy go gdzieś na forum lub w social mediach.

Warto dodać, że maskowanie adresów przydaje się również, jeśli nie chcemy, aby odbiorca przed kliknięciem wiedział do jakiej strony on prowadzi.

Jak skrócić link

  1. kopiujemy adres do skrócenia,
  2. wybieramy skraczacz linków i wchodzimy na jego stronę,
  3. wklejamy skopiowany adres (miejsce na to powinno być dobrze wyeksponowane na stronie głównej), który chcemy skrócić

W zasadzie te 3 proste kroki wystarczą, aby skrócić link, ale warto zarejestrować się w wybranym skraczaczu. Dzięki temu otrzymujemy dostęp do dodatkowych opcji np. wybór domeny, nadawanie własnej nazwy, zarabianie itp.

Płacące skracacze linków

Jest kilka serwisów, które pozwalają zarabiać na skracaniu adresów, ale wybór tego właściwego nie powinien być przypadkowy. Przed podjęciem działań warto porównać sobie aktualne stawki dla wybranego kraju, gdyż niekoniecznie musimy promować je w Polsce. Zwłaszcza, że w innych krajach stawki bywają zdecydowanie wyższe, więc zarobić możemy jeszcze więcej. Oczywiście te często się zmieniają, więc bez sensu byłoby je tu wypisywać i co chwilę aktualizować. Chcąc poznać aktualne stawki wystarczy wejść na stronę wybranego skracacza linków i w dolnej części strony wejść w zakładkę „payout rates”.

Co ciekawe, poniższe serwisy sprawdzą się również, jeśli zależy nam tylko i wyłącznie na statystykach, bowiem stronę reklamową możemy w łatwy sposób wyłączyć.


Adfly

Adfly jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej kojarzonych serwisów pozwalających zarabiać na skracaniu linków.

Przykładowy link: https://adf.ly/zMSiO


Skracacze linków bez możliwości zarabiania

Czasem skracanie linków jest nam potrzebne nie w celach zarobkowych, a tylko i wyłącznie po to, aby mieć dostęp do statystyk. Przydaje się to zwłaszcza, jeśli przeprowadzamy działania marketingowe na zewnętrznych stronach, gdzie nie mamy bezpośredniego wglądu w choćby ilość kliknięć. Przechodząc przez tak skrócony link rzecz jasna nie zobaczymy żadnych reklam.


bitly

Bitly jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych serwisów tego typu. W darmowym planie mamy możliwość skrócenia aż 5000 linków, więc naprawdę sporo. Dla większej ilości będą potrzebne już niestety plany płatne, ale dla przeciętnego użytkownika darmowa opcja w zupełności wystarczy. Oczywiście możemy też nadać własną nazwę, która znajdzie się po adresie domeny.


Jak zarabiać na skracaniu linków

Chcąc zarabiać na skracaniu adresów musimy liczyć się z tym, że osoba klikająca w taki link zobaczy krótką reklamę zanim zostanie przeniesiona na stronę docelową. Jak to wygląda? Po kliknięciu w tak zamaskowany link, osoba otwierająca go musi odczekać 5 sekund, aby móc pominąć reklamę i przenieść się do właściwej strony. W ten sposób możemy skrócić dowolny adres internetowy, choć chcąc dobrze zarobić powinniśmy wybierać treści poszukiwane przez internautów.

Co utrudnia zarabianie na linkach?

Sama mechanika i zasada działania jest stosunkowo prosta, choć niestety w dzisiejszych czasach spotkamy się ze sporymi utrudnieniami. Pierwszym z nich są programy blokujące reklamy, które obecnie zainstalowane są praktycznie na każdym komputerze. Niestety takie wejście nie zostanie zaliczone prawidłowo, więc nie otrzymamy za to wynagrodzenia. W związku z tym lepiej celować w urządzenia mobilne, gdyż tam takie programy nie są jeszcze na tyle powszechne, choć oczywiście są dostępne.

Druga kwestia to specjalne wtyczki (tzw. skippery), które pozwalają ominąć linki tego typu i przejść od razu do treści. Warto również wspomnieć o social mediach (np. Facebook), które często zwyczajnie blokują linki z takich serwisów, więc pole manewru jest mocno ograniczone.

Ile można zarobić na maskowaniu adresów

Skracanie linków może być opłacalne, ale z pewnością nie dla wszystkich. Trzeba mieć media z dużym ruchem, albo bardzo dobre miejscówki do wrzucania tak skróconych linków. Oczywiście trzeba też wiedzieć czego internauci szukają w danym momencie lub czego będą szukać niebawem, aby dać im to czego chcą. Po spełnieniu tych warunków możemy liczyć na całkiem przyzwoity zarobek. Rzecz jasna pod warunkiem, że większa część odbiorców nie korzysta z programów blokujących reklamy i skipperów.

Najczęściej za 1000 kliknięć w skrócony link możemy liczyć na kilka do kilkunastu dolarów, w zależności od kraju, w którym zostanie on wyświetlony. Dla początkującego taka ilość kliknięć może wydawać się bardzo duża, ale osoby, które zajmują się tym na poważnie są w stanie zdobyć dużo większy ruch nawet w ciągu jednego dnia. Rozmieszczenie dużej ilości linków w różnych miejscach sprawi, że osiągany dochód pasywny zdecydowanie większy jeszcze większy. Dlatego też warto stale szukać nowych miejsc i treści poszukiwanych przez internautów.

Gdzie udostępniać skrócone linki

jak założyć bloga

Skrócone linki możemy udostępniać praktycznie wszędzie, m.in. na forach, serwisach społecznościowych (choć nie wszystkich), blogach czy też w e-mailach i innych wiadomościach prywatnych. Jednak najciekawszą opcją wydaje się własny blog, gdyż dzięki temu mamy pewność, że takie linki z niego nie znikną (o ile sami ich nie usuniemy). Warto zwrócić uwagę, że bloga możemy założyć nawet całkowicie za darmo, a jego posiadanie otwiera wiele innych możliwości zarobkowych, nie tylko związanych ze skracaniem adresów.

Z czym warto połączyć zarabianie na skracaniu linków

hosting plików

Zarabianie na uploadzie, podobnie jak skracanie linków wymaga odpowiedniego wypromowania wrzuconych treści. Wynagrodzenie otrzymujemy za każde pobranie udostępnionego przez nas pliku, więc bardzo łatwo połączyć obie te formy. Wystarczy, że adres prowadzący do tak wgranego pliku dodatkowo zamaskujemy za pomocą jednego z dostępnych skracaczy, a otrzymamy wynagrodzenie z obu źródeł za jednym razem.

Jak inaczej zarabiać w internecie?

praca w domu i zarabianie przez internet

Możliwości zarabiania w domu jest naprawdę sporo, więc wystarczy wybrać odpowiednią i po prostu zacząć działać. Co ciekawe, wiele z nich nie wymaga praktycznie żadnych dodatkowych umiejętności, a jedynie nieco wolnego czasu oraz przede wszystkim chęci.

Opinie o zarabianiu na skracaniu adresów

Skracanie linków to dość ciekawy sposób zarabiania, choć z pewnością nie każdy się w nim odnajdzie. Niestety wymaga sporego rozeznania w internecie, więc dla początkujących nie zawsze jest to dobry wybór. Wprawdzie dla osób doświadczonych, które potrafią się zaangażować może to być całkiem niezłe źródło dochodu. Mimo tego, że czasy świetności tej metody już dawno minęły i w dalszym ciągu da się w ten sposób zarobić.

Macie jakieś doświadczenia z zarabianiem na skracaniu linków? Podzielcie się opinią w komentarzu.

Zobacz też:


Łukasz Luboński

Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz, masz pomysł na nowy temat lub potrzebujesz pomocy - daj mi znać!

Subskrybuj
Powiadom o
guest

14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
Jacek Pastuszko
Jacek Pastuszko
6 lat temu

Nie wiedziałem, że na skracaniu można zarabiać. Osobiście korzystam z bitly. Największą zaletą tego serwisu jest to, że nie wyświetla się żadna reklama a od razu serwis do którego skrócony link prowadzi.

Pozdrawiam,

JANEK
JANEK
5 lat temu

Stawki mizerne. Skrócony link muszę przecież wstawić na jakąś stronę, żeby ktoś go kliknał co też wiąże się z tym że muszę zapłacić za jego wstawienie. Premia nalicza się odrazu po wejściu w link czy dopiero po kliknięciu przycisku chodzi o ten zazwyczaj w prawym górnym rogu). Jak to wygląda, zna ktoś temat?

tuptingP
tuptingP
5 lat temu

Aby zarobić cokolwiek na skracaniu trzeba mieć coś ciekawego po drugiej stronie skracanego linku! Bez tego zarobimy bardzo mało, musimy trafić w odbiorcę który będzie chciał obejrzeć zawartość po drugiej stronie reflinku. Stawki za taką pracę są bardzo małe/mizerne, zazwyczaj jest to po prostu nieopłacalne, chyba że prowadzimy jakiś większy kanał na youtube

Grzesiek
Grzesiek
4 lat temu

Ile można na tym zarobić ???

Jacek
Jacek
4 lat temu

Surfy oferują między innymi reklamę o nazwie „skrócone linki”, aby ją dodać mam skrócić link który jest na stałe wygenerowany na moim koncie, link prowadzi do listy skróconych linków użytkowników surfa, jak go skrócę np. w adfly mam go dodać i jest moją reklamą. Teraz mam kupić wyświetlenia, 10x drożej jak wyświetlenia mojej strony. Czy możesz mi pomóc zrozumieć dlaczego mam płacić za wyświetlenia takiej reklamy, nie widzę tam swojej strony. Dzx

Jacek
Jacek
4 lat temu

Łukasz dokładnie tak to rozumiałem jak piszesz, skracam link do swojej strony, wykupuję ruch i inni użytkownicy klikają na moje skrócone linki 🙂 W mega-surf mogę zarabiać klikając a za zarobione punkty wykupować ruch na swoją stronę, to jasne jednak jak dodaję skrócony link to 1. Skopiuj link z pola „Link, który należy skrócić” tam jest link do strony serwisu a nie do mojej strony 2. Skróć link za pośrednictwem serwisu skracającego, np. adf.ly, shorte.st, czy ouo.io 3. Wklej skrócony link w polu „Adres strony” Następnie mam dodany skrócony link (nie do swojej strony) w moich reklamach i tam mogę… Czytaj więcej »

WebDeveloper Programista Kazimierz Gacka
WebDeveloper Programista Kazimierz Gacka
4 lat temu
Odpowiedz na  Łukasz Luboński

Adfly dodał możliwość dodawania własnej domeny. Po zalogowaniu wchodzisz w ustawienia domeny, a także jest jak to wykonać. Co prawda trzeba pogrzebać w rejestrach, ale jest tam instrukcja. Pozdrawiam

K
K
3 lat temu

Do skracania linkow polecam shorty.sh
Darmowa i latwa w obsludze strona, z ktorej korzystam codziennie.
Dziala zarowno w przegladarce jak i na telefonie.
Polecam!

alek1472
alek1472
1 rok temu

Jednym z najlepszych skracaczy linków z jakich korzystam jest itsleg.it. Dzięki temu, że sprawdzają oni każdy link pod kątem phishingu, wiem że moi znajomi będą mi zawsze ufać.

14
0
Zostaw komentarz!x