Sama praca na etacie może nie dawać nam pełni satysfakcji, więc wraz z nabywaniem doświadczenia nierzadko marzy nam się własny biznes. Sama jednak chęć niekoniecznie musi iść w parze od razu z pojawieniem się pomysłu na własną firmę. Jeśli nie pojawił się w Twojej głowie ten jedyny i idealny pomysł na biznes, to ten artykuł możesz potraktować jaką małą inspirację do dalszej analizy. Sprawdź poniższe propozycje, a może wśród nich znajdzie się taka, która będzie idealna dla Ciebie.
Spis treści
Jaki pomysł na biznes na początek?
Wydawać by się mogło, że pomysł na biznes powinniśmy mieć już zastanawiając się nad rezygnacją z pracy na etacie. Problem polega na tym, że większość idei, która przychodzi nam wtedy do głowy jest bardzo trudna do realizacji – zwłaszcza dla początkującego przedsiębiorcy. Najlepiej jest rozpocząć przecież od czegoś prostszego i w miarę zdobywania doświadczenia zastanowić się nad realizacją swojego docelowego pomysłu. Może w tamtym zostaną wprowadzone znaczące zmiany, które przełożą się ostatecznie na jego sukces?
Pomysł na biznes w domu
Zapewne zdarzyło Ci się kiedyś zastanawiać, jak wyglądałaby Twoja rzeczywistość, gdybyś nie musiał codziennie chodzić do pracy. Brak męczących dojazdów, zawsze ciepłe posiłki, warunki pracownicze, które ustalasz samodzielnie i nie zależą one od “widzimisię” Twojego szefa. Zdaje się, że jest to opcja idealna. Pod warunkiem, że jesteś w stanie sprostać kilku ważnym kwestiom.
Praca w domu oprócz szeregu wygód, które oferuje, ma również jeszcze jedną dodatkową zaletą. Nie wymaga dużego kapitału początkowego. Własny biznes w domu dla niektórych wydaje się totalną abstrakcją. Jednak wbrew pozorom jest rzeczywistością dla wielu współcześnie działających przedsiębiorców. Praca “domowa” będzie idealna dla młodych mam, ale nie tylko. Docenią ją wszyscy, którzy potrzebują trochę uciec od zgiełku związanego z pracą grupową.
Własny sklep internetowy
Jednym z ciekawszych pomysłów na biznes, który prowadzić możemy z domu jest bez wątpienia własny sklep internetowy. Co ciekawe, wcale nie musimy inwestować w towar, aby go sprzedawać. Wszystko dzięki hurtowniom działającym w oparciu o dropshipping. Co więcej, założenie takiego sklepu jest stosunkowo proste, jeśli zdecydujemy się na dedykowane rozwiązania.
Pomysł na biznes w mieście
Poniższe propozycje wymagają już zdecydowanie większego zaangażowania i dodatkowych ludzi, którzy wspieraliby nas w tym biznesie. Odpowiednio zarządzane potrafią zagwarantować całkiem przyzwoity dochód i nie wymagają dużego wkładu finansowego. Jakie pomysły warto wziąć pod uwagę:
Franczyza
Decydując się na franczyzę nie musimy budować własnego biznesu od zera, nie musimy też wydawać dużych pieniędzy na reklamę ani szkolenie pracowników. W ramach umowy otrzymujemy w zasadzie wszystko co jest potrzebne, aby wystartować z własnym biznesem. Poza możliwością korzystania z nazwy handlowej oraz znaku towarowego otrzymujemy również pomoc techniczną oraz handlową od franczyzodawcy. Jest wiele firm, które działają na takiej zasadzie, a niektóre z nich wcale nie wymagają dużego kapitału na start.
MLM
MLM to bardzo popularny i mocno zachwalany, zwłaszcza wśród liderów model biznesowy. Budując odpowiedni zespół możemy liczyć na naprawdę imponujące dochody. Musimy jednak zdać sobie sprawę, że choć marketing sieciowy ma bardzo duży potencjał to niestety nie każdy osiągnie w nim sukces.
Własny food truck
Ostatnimi czasy coraz modniejsze staje się prowadzenie jedzenia w obwoźnych kuchniach. Jednak gdy chcemy otworzyć taką działalność, warto zastanowić się nad oryginalnym menu, gdyż najwięcej food trucków serwuje fast foody. Dobrze zatem wyróżnić się z tłumu i zaskoczyć przyszłego klienta oryginalnym jedzeniem. Zakładając działalność, można poszerzyć ją o catering, gdzie będzie można serwować dania na prywatnych przyjęciach czy imprezach firmowych.
Firma sprzątająca
W dobie perfekcyjnej pani domu, takie firmy całkiem dobrze radzą sobie na rynku. Nie każdy bowiem ma czas na sprzątanie, ale za to każdy chce mieć czysto i schludnie w swoim domu. Dlatego ludzie decydują się na firmy sprzątające. Prowadząc taką firmę musimy zastanowić się, czy usługi wykonywać będziemy samodzielnie, czy może zatrudnimy do tego celu pracowników.
Pasje i hobby to najlepszy pomysł na biznes
Jakie są nasze pasje? W czym czujemy się dobrze? To właśnie na te pytania powinniśmy odpowiedzieć sobie, gdy zastanawiamy się nad założeniem własnego biznesu. Pomoże nam to w podjęciu się realizacji takiego pomysłu, który sprawdzi się w naszym przypadku i będzie ostatecznie przynosił nie tylko satysfakcję, ale również pieniądze. Dzięki temu taki biznes będzie naszą pracą marzeń, a nie jedynie przykrym obowiązkiem.
Dla osób otwartych, które posiadają rozbudowane umiejętności społeczne i dobrze czują się w towarzystwie innych, dobrymi pomysłami na własny biznes będzie organizacja:
- kursów – w dziedzinach, których się specjalizujemy lub zwyczajnie możemy podzielić się wiedzą. Wiele jest przypadków, gdy to właśnie pasja staje się główną źródłem naszych zarobków. Zwłaszcza wtedy, jeśli jest ona po prostu “trendy”. Co jest obecnie na czasie? Można by to ująć enigmatycznie jako “higiena ducha i ciała”. Ludzie zawsze będą chcieć dobrze się czuć i wyglądać. Wraz z trwającym od kilku lat trendem na zdrowy styl życia, możemy jako przyszli przedsiębiorcy zarobić na tym całkiem przyzwoicie. Jeśli możeszy pochwalić się osiągnięciami w danej dziedzinie, to z pewnością znajdą się chętni na to, aby Cię posłuchać,
- spotkań networkingowych – tego rodzaju inicjatywy są ostatnio bardzo popularne. Zarówno w małych, jak i dużych firmach. Twoim zadaniem byłoby przygotowywanie spotkań dla przedsiębiorców oraz ich klientów, kontrahentów i współpracowników. Jeśli łatwo Ci nawiązywać kontakty, masz doświadczenie lub po prostu zwyczajną intuicję w podejściu do tych poszczególnych grup, a także potrafisz sprostać ich oczekiwaniom, to networking może być biznesem dla Ciebie.
Skąd wziąć pieniądze na własną firmę?
Sporo powyższych pomysłów nie wymaga wkładu finansowego, albo jest on na tyle niski, że większość z nas może sobie na taki wydatek pozwolić. Niektóre z nich wymagają jednak dość sporej kwoty na początek, a to już może być pewien problem. Skąd wziąć pieniądze na własny biznes? Możliwości jest kilka, a najpopularniejsze z nich to oczywiście:
Kredyt w banku
Kredyt w banku jest najpopularniejszym rozwiązaniem, jeśli nie mamy własnych oszczędności, ale niestety pożyczoną kwotę będziemy musieli oddać wraz z odpowiednim procentem. Decydując się na ten wariant warto skorzystać z kalkulatora kredytowego, w którym łatwo znajdziemy i porównamy wiele ofert jednocześnie.
Crowdfunding
Crowdfunding to ciekawy sposób na zdobycie odpowiednich funduszy, ale niestety nie jest to takie proste. Musimy mieć naprawdę dobry pomysł, aby ludzie gotowi byli wpłacać na to własne pieniądze.
Pomysł na biznes wybrany – co dalej?
Po wyborze konkretnego pomysłu na biznes, nie pozostaje nam w zasadzie już nic innego jak tylko założyć własną firmę. W niektórych sytuacjach nie jest to wprawdzie wymagane, choć może być bardziej opłacalne od innych form opodatkowania. Jest tak, ponieważ prowadząc działalność gospodarczą możemy odliczyć wszystkie koszty z nią związane.
Własna firma czy etat?
Własny biznes wiąże się ze sporą ilością obowiązków i mocno ogranicza czas wolny. To już nie jest praca na etacie, gdzie zrobimy swoje przez 8 godzin (wyjątkiem są nadgodziny), idziemy do domu i o pracy praktycznie w ogolę nie myślimy. Właściciele własnych firm często myślą o niej przez cały dzień i można powiedzieć, że cały czas są w pracy. Oczywiście nie oznacza to, że nie warto próbować z własną działalnością. Co więcej, warto rozważyć również połączenie jednego i drugiego, co również ma sporo zalet, ale niestety czasu wolnego zostaje nam wtedy jeszcze mniej. Wielu początkujących przedsiębiorców z pewnością zadaje sobie pytanie, który wariant wybrać.
O czym jeszcze pamiętać zakładając własną firmę?
To, czy nasz biznes odniesie sukces, będzie zależne nie tylko od naszej pasji, zamiłowania i nawet najszczerszych chęci. W biznesie rządzą prawa popytu i podaży. Jeśli zatem nikt nie będzie chciał kupować naszych usług, to nie utrzymamy się na rynku i będziemy musieli pomyśleć nad nową firmą, zmodyfikować swoje działania lub wrócić na etat. Chcąc tego uniknąć, warto przy zastanawianiu się nad własnym biznesem zainteresować się tym, czego mogą potrzebować inni ludzie. Możemy to również sprawdzić i spytać o zainteresowanie swoich znajomych, czy nawet urządzić małą ankietę internetową, o której wypełnienie poprosimy szerszą grupę odbiorców.
Może macie jakiś dobry pomysł na biznes? Podzielcie się nim w komentarzu.
Jeśli chodzi o franczyze to zależy jaką markę ma się na myśli. Nie opłaca się podobno na takich zasadach prowadzić sklepu żabka powyżej roku. W moim mieście napotkać food trucka to rzadkość, więc pomysł może i dobry. Na pewno takie rozwiązanie u mnie sprawdziło by się na organizowanych przez miasto imprezach plenerowych.
Ja od zawsze chce otworzyć restaurację. W moim mieście jest sporo fast foodow, kawiarni oraz miejsc z daniami typowo obiadowymi . nie ma żadnej restauracji na wyzszym poziomie dlatego uważam ze jest to dobry pomysl na nowe miejsce w moim mieście .
Interesuję się dropshipping, tylko mało jest właścicieli co chcieli by się podzielić doświadczeniem w tej branży. Jest sporo niewiadomych. Ciekawe też gdzie można szukać sprawdzonych marek i hurtowni co obsługują taką sprzedaż. Ciekawy artykuł ale chciałbym aby autor bardziej go rozwinął. Myślę, że pomysłów na biznes można dodać jeszcze kilka.
Dzięki, postaram się coś dodać w przyszłości 😉
Food Truck to coś, co mnie od zawsze interesuje. Może w przyszłości o tym pomyślę, ponieważ na tą chwilę zarabiam w domu jako Freelancer 🙂
Ja pracuję w Teamwork a naszym partnerem biznesowym jest Oriflame ..Jednak nie chodzi tutaj o bycie konsultantką i bieganie z katalogiem . Tutaj pracując 2-3 godz. dziennie można zarobić dość fajne pieniądze, bez wkładu finansowego.
Pozdrawiam
Cześć powiesz coś więcej ba ten temat?
Parę lat temu prowadziłam sklep internetowy i korzystałam z opcji dropshippingu. Jeżeli chodzi o moje odczucia to jest to model współpracy idealny na początek funkcjonowania, bo nie ponosi się kosztów fizycznego zakupu towarów i odpada kwestia wysyłki towaru.
Minusem jest na pewno to, że zarobek nie jest jakiś gigantyczny. Ale da się utrzymać.
W dzisiejszych czasach można zauważyć tendencję do tego, iż coraz więcej osób zakłada niewielkie działalności gospodarcze 2-3 osobowe firemki, które zajmują się konkretną specjalnością, działają w konkretnej branży. Coraz częściej rónież pracodawcy zlecają tą samą pracą, która do niedawna wykonywana była na etat osobie na własnej działalności na zasafach b2b. Napewno jest to dobra opcja dla osób, które nie boją postawić na własną działalność. Moim zdaniem pomysł na biznes jest bardzo ważny to coś od czego trzeba wyjść, jednak ważniejsze wydaje mi się trafienie na niszę na rynku, wybór czegoś czego w okolicy jeszcze nikt nie robi, lub czego jest… Czytaj więcej »
Od zawsze chciałam pracować ze zwierzętami, dobrze się czuje w ich towarzystwie, za wyjątkiem psów. Nie idzie mi to ale przynajmniej się nie poddaje, chciałabym mieć własną dobrze prosperujacą stadninę koni o wielkości wielu kilometrów kwadratowych na pastwiska. Dodatkowo wyjątkowo cenię sobie drogie rasy kotów powyżej 10 tysięcy złotych za kociaka o ich domowej chodowli też myślałam lecz koty w takiej cenie są tylko dla bogatych, coś w stylu statusu. A na koniach można jeździć, trenować przyszłych mistrzów, sprzedawać itp.
Od dawna marzę o niezależności i byciu własną szefową. Mam dość rozpoznawalne konto z poezją na instagamie, więc gdybym je połączyła z internetową sprzedażą może wyjść z tego coś dobrze prosperującego – obramowane wiersze z podpisem, rękodzieło. Inspirujący artykuł, życzcie powodzenia!
Najpierw przed założeniem jakiejkolwiek firmy należy „obczaić” rynek, ceny, jakość danych firm. Należy zastanowić się co opłacałoby się nam najbardziej oraz czy my będziemy w stanie sprostać postawionej poprzeczce przez naszą konkurencję, aby zachęcić klienta i ceną i dobrą obsługą. Najlepszym rozwiązaniem byłoby połączenie biznesu z przyjemnością – czyli jakąś naszą pasją, np. lubimy malować obrazy olejne – to dlaczego by nie rozwinąć tego na większą działalność?
jeśli chodzi o Franczyzę to …miałam żabkę i nie polecam. Po tej przygodzie ode chciało mi się biznesów na długi czas. Poza tym do prowadzenia biznesu to trzeba mieć głowę i talent , a nie każdy się na to nadaje. Często ludzie zakładają własne firmy myśląc że to prosty kawałek chleba bo przecież jesteś „Biznesmen ” , a prawda jest taka że , aby rozwijać własny biznes nie zależnie od miejsca czy to ON-LINE czy Stacjonarnie , trzeba bardzo dbać o swój interes i pilnować zarówno w sieci systemów jak i stacjonarnie pracowników , kontrahentów itp.
Myślę, że pomysłów na biznes może być wiele, ale modeli biznesowych, które są opłacalne jest niewiele. Uważam, że najbardziej sprawdzonym modelem biznesowym jest franczyza.
Jest wiele sposobów na zarabianie. Warto na starcie wybrać to, co jest dla nas dość łatwe i trochę inspirujące. Wtedy motywacja do pracy jest większa. Na pewno to wiele pracy, ale nie ma co się poddawać!