Tajemniczy klient – kto to i jak wygląda jego praca?

Szukając sposobów na dodatkowy zarobek nie sposób nie wspomnieć o tajemniczym kliencie. Tego typu zajęcia nie można traktować jako zamiennika etatu, ale świetnie sprawdzi się jako praca dodatkowa. Kim jest tajemniczy klient? na czym polega jego praca i ile można zarobić?

Tajemniczy klient – kto to?

Tajemniczy klient to zatrudniona osoba, której zadaniem jest sprawdzenie czy pracownicy danej placówki obsługują klienta w sposób prawidłowy i zgodnie z przyjętymi standardami.  Celem takiego badania jest sprawdzenie poziomu obsługi w danym miejscu. Oznacza to tyle, że tajemniczy klient nie może zdradzić celu swojej wizyty i zachowywać się tak by nie wzbudzać podejrzeń. Po zakończeniu wizyty należy wypełnić odpowiedni kwestionariusz, w którym znajdą się wszelkie spostrzeżenia oraz komentarze. Często spotkać możemy również badania telefoniczne, które nie wymagają odwiedzania placówki, a jedynie wykonanie telefonu.

Na czym polega jego praca?

Badanie realizowane jest przeważnie według określanego scenariusza, który określa co będzie podlegało obserwacji i jak tajemniczy klient powinien się zachowywać. Badanie najczęściej sprowadza się do przeprowadzenia rozmowy sprzedażowej według określonych wytycznych. Przed wizytą tajemniczy klient otrzymuje materiały szkoleniowe, które mogą być niezbędne podczas obserwacji. Badania najczęściej wykonuje się w miejscu zamieszkania lub najbliższej okolicy.

Jak przeważnie wygląda przebieg wizyty

Zanim przystąpimy do kontroli wybranej placówki jako tajemniczy klient, powinniśmy dobrze zapoznać się z otrzymanym scenariuszem. Dokładnie opisuje on w jaki sposób powinna przebiegać kontrola, na jakie elementy musimy zwrócić uwagę oraz co opisać. Oczywiście w trakcie wizyty nie będziemy mieli już możliwości zajrzenia do scenariusza, więc bardzo ważne jest byśmy dobrze go zapamiętali. Najczęściej całe zlecenie możemy podzielić na kilka etapów.

Wejście do placówki

Pierwszym krokiem, który robimy w tego typu pracy to udanie się do wyznaczonej placówki i odszukanie pracownika obsługi. W zależności od miejsca może to być również ustawienie się w kolejce, pobranie numerka itp. Na tym etapie powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na sposób, w jaki zostaliśmy przywitani oraz czy w miejscu tym panuje porządek.

Rozmowa z pracownikiem

Po przywitaniu, już podczas rozmowy z pracownikiem powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy posiada wymagany strój służbowy, a następnie przedstawić problem, z którym przyszliśmy do placówki. W tym momencie przeważnie informujemy o produkcie, jakiego szukamy lub czekamy na przedstawienie oferty przez pracownika. Informacji najczęściej udzielamy tylko, jeśli zostaniemy o nie poproszeni, gdyż w ten sposób dokładniej możemy ocenić jakość usług.

Finalizacja transakcji

Sytuacje mogą być różne, więc różnie wygląda finalizacja transakcji. Jeśli kontrola dotyczyła np. założenia konta bankowego to musimy je założyć. Powinniśmy również zwrócić uwagę na to, czy pracownik zaproponował nam inne produkty z oferty np. konto oszczędnościowe, lokatę, kredyt itp. Jeśli kontrola dotyczy sklepu, możemy ocenić czy pracownik doprowadził nas do półki z poszukiwanym produktem lub czy wskazał nam konkretny produkt, którego szukamy.

Zakończenie kontroli

Po finalizacji pozostaje nam tylko pożegnać się i zwrócić wagę czy kontrolowana osoba również to zrobiła. Na sam koniec pozostaje tylko wypełnienie wymaganej ankiety, w której odpowiemy na pytania dotyczące przebiegu kontroli. Jest to ostatni, ale w zasadzie najważniejszy dla zleceniodawcy etap.

Tajemniczy klient online

Co ciekawe, praca tajemniczego klienta nie zawsze wiąże się z fizycznym odwiedzaniem różnych placówek. Często możemy spotkać się z ofertami dotyczącymi pracy online, które wymagają jedynie dostępu do internetu oraz telefonu. W takiej sytuacji, tajemniczy klient dzwoni w wybrane miejsce, a następnie odbywa rozmowę, w której musi wykazać zainteresowanie konkretną ofertą. Po przeprowadzonej rozmowie oczywiście wypełnia odpowiednią ankietę i wyraża własną opinię na temat jakości obsługi klienta.

Jak zostać tajemniczym klientem?

Tajemniczym klientem może zostać w zasadzie prawie każdy (osoby pełnoletnie). W zależności od placówki wybierane są jednak osoby, które będą odpowiadały profilowi typowego klienta danej placówki. Tajemniczym klientem zostać możemy na kilka sposobów.

Portale z ofertami pracy

Pierwszy sposób to oczywiście różnego rodzaju portale z ofertami pracy lub ogłoszeniami. Znaleźć tam możemy wiele ofert w różnych zakamarkach Polski, choć niestety niekoniecznie w pobliżu miejscu zamieszkania. Większość pracodawców w tej sytuacji oferuje umowę o dzieło lub umowę zlecenie, choć niektóre oferty nie zawierają żadnych informacji odnośnie umowy. W takiej sytuacji trzeba zachować dodatkową ostrożność.

Specjalne serwisy

Kolejna możliwość to rejestracja w serwisach, które zajmują się tego typu badaniami. Często panele ankietowe dają możliwość wcielenia się w rolę tajemniczego klienta, oczywiście poza tym pozwalają zarabiać na wypełnianiu ankiet. Musimy tylko zaznaczyć odpowiednie opcje w profilu, jeśli interesuje nas praca jako tajemniczy klient. Panele, które warto wziąć pod uwagę i dają taką możliwość to:


Badanie opinii

Badanie Opinii jest serwisem należącym do firmy Biostat Sp. z. o. o


demando

Demando z kolei należy do firmy Smartpanels.


Aplikacje na telefon

No i na koniec, dwie ciekawe aplikacje do zarabiania, które na podstawie naszej lokalizacji wyszukują zadania dostępne w najbliższej okolicy. Najczęściej jest to odwiedzenie konkretnej placówki, zrobienie zdjęć wybranych półek, przepisanie cen itp. W większych miastach, gdzie jest więcej placówek handlowych możemy liczyć na zdecydowanie więcej zadań. Obie możemy znaleźć w Google Play.


beemyeye

BeMyEye to aplikacja, która działa w wielu krajach, nie tylko w Polsce.  Przy rejestracji podaj kod: „gl83vn„, aby otrzymać dodatkowy bonus po wykonaniu pierwszego zadania.


buzzbee

BuzzBee to polska aplikacja, która działa na tej samej zasadzie, ale niestety ilość zadań jest tutaj zdecydowanie mniejsza od wspomnianego wcześniej BeMyEye.


Zarobki tajemniczego klienta

Dla osób zainteresowanych tym tematem najważniejsza chyba kwestia dotycząca tego zajęcia to zarobki. Przeważnie za jedno przeprowadzone badanie można liczyć na kwotę rzędu 20-50 zł. Czas spędzony w placówce to około 30 minut + czas na wypełnienie kwestionariusza (5-30 min). Dla jednych to mało, dla innych dużo. Samodzielnie możemy określić czy jest to kwota wystarczająca by warto było podjąć się tego typu pracy. Do tego czasem oczywiście dochodzi kwestia dojazdów do miejsca docelowego, ale poniesione koszty są zwracane. Jest to jednak jedynie typowa praca dodatkowa, ponieważ ilość badań przeważnie nie jest wystarczająco duża by jeździć od placówki do placówki i zarobić wystarczającą ilość pieniędzy by się z tego utrzymać.

Jak inaczej zarabiać pieniądze

Praca jako tajemniczy klient to świetne zajęcie dodatkowe, ale czasem ilość zadań w okolicy jest niewystarczająca. Dotyczy to zwłaszcza mniejszych miast, w których nie ma wielu placówek handlowych. W takiej sytuacji warto zainteresować się również innymi możliwościami pracy dodatkowej, albo zbliżoną formą zarabiania jaką są płatne ankiety. Do ich wypełniania wystarczy dostęp do internetu oraz trochę wolnego czasu.


praca dodatkowa dorywcza

Dorabiać sobie możemy na wiele różnych sposobów, a wiele z nich nie wymaga nawet konkretnych umiejętności. Najciekawsze opcje pozwalają zarabiać naprawdę przyzwoite pieniądze.


płatne ankiety online

Wypełnianie ankiet to jeden z łatwiejszych sposobów na zarabianie przez internet, więc jest bardzo popularny. Jest wiele paneli ankietowych, w których warto założyć konto.


Opinie o tego typu pracy

Praca jako tajemniczy klient świetnie sprawdzi się jako dodatkowe źródło zarobku, choć wymaga sporej mobilności. Kwestia zadań to już sprawa indywidualna. Niektórym podoba się takie odwiedzanie rożnych placówek, aby sprawdzać jakość obsługi, dla innych po kilku odwiedzinach okaże się to nużące.

Macie jakieś doświadczenia z pracą jako tajemniczy klient? Podzielcie się opinią w komentarzu.

3 komentarze do wpisu „Tajemniczy klient – kto to i jak wygląda jego praca?”

  1. Pierwszy raz czytam o takiej mozliwości zarobku, brzmi ciekawie moze ktos tutaj pracował w tym charakterze i moze się wypowiedzieć o ciemnych i jasnych stronach np. ile faktycznie można zarobić i jak często dostaje się zlecenie i jak długi czas trzeba poświecić na realizację, bo jak pół dnia raz w miesiącu to troche lipa..

    Odpowiedz
  2. Słyszałam o tym, ale nigdy nie spotkałam sie z osobą trudniącą się w takim ”zawodzie”. Ciekawa opcja, tym bardziej że nie trzeba mieć do tego żadnych kwalifikacji poza wolnym czasem. Ktoś był takim tajemniczym klientem i powie jak wygląda częstotliwość zleceń?

    Odpowiedz
  3. Sam jeszcze nigdy nie byłem Tajemniczym Klientem, ale mam z nimi doczynienia w swojej pracy. Ogólnie całkiem przyjemny zarobek, bo często na jednym scenariuszu robimy kilka instytucji, np. 3-4 banki jednej sieci w kilku obok siebie położonych miastach. Bądź jesli badanie robi firma ogólnie oceniająca banki to w jednym mieście kilka różnych banków ale pytam wszędzie o to samo, więc nie muszę się uczyć nowych rzeczy. A tak naprawdę to obsługujący się ma wykazać a nie ja jako Tajemniczy Klient – ja tylko oceniam, i pewnie tak do tego podchodzą osoby się tym trudniące.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz