Tajemniczy klient

Szukając sposobów na dodatkowy zarobek nie sposób nie wspomnieć o tajemniczym kliencie. Tego typu zajęcia nie można traktować jako zamiennika etatu, ale świetnie sprawdzi się jako praca dodatkowa. Kim jest tajemniczy klient? jakie są jego zadania i ile można zarobić?

Tajemniczy klient – kto to?

Tajemniczy klient to zatrudniona osoba, której zadaniem jest sprawdzenie czy pracownicy danej placówki obsługują klienta w sposób prawidłowy i zgodnie z przyjętymi standardami.  Celem takiego badania jest sprawdzenie poziomu obsługi w danym miejscu. Oznacza to tyle, że tajemniczy klient nie może zdradzić celu swojej wizyty i zachowywać się tak by nie wzbudzać podejrzeń. Po zakończeniu wizyty należy wypełnić odpowiedni kwestionariusz, w którym znajdą się wszelkie spostrzeżenia oraz komentarze. Często spotkać można również badania telefoniczne, które nie wymagają odwiedzania placówki, a jedynie wykonanie telefonu.

Zadania

Badanie realizowane jest przeważnie według określanego scenariusza, który określa co będzie podlegało obserwacji i jak tajemniczy klient powinien się zachowywać. Badanie najczęściej sprowadza się do przeprowadzenia rozmowy sprzedażowej według określonych wytycznych. Przed wizytą tajemniczy klient otrzymuje materiały szkoleniowe, które mogą być niezbędne podczas obserwacji. Badania najczęściej wykonuje się w miejscu zamieszkania lub najbliższej okolicy.

Tajemniczy klient online

Co ciekawe, praca tajemniczego klienta nie zawsze wiąże się z fizycznym odwiedzaniem różnych placówek. Często możemy spotkać się z ofertami dotyczącymi pracy online, które wymagają jedynie dostępu do internetu oraz telefonu. W takiej sytuacji, tajemniczy klient dzwoni w wybrane miejsce, a następnie odbywa rozmowę, w której musi wykazać zainteresowanie konkretną ofertą. Po przeprowadzonej rozmowie oczywiście wypełnia odpowiednią ankietę i wyraża własną opinię na temat jakości obsługi klienta.

Zarobki

Dla osób zainteresowanych tym tematem najważniejsza chyba kwestia dotycząca tego zajęcia to zarobki. Przeważnie za jedno przeprowadzone badanie można liczyć na kwotę rzędu 20-50zł. Czas spędzony w placówce to około 30 minut + czas na wypełnienie kwestionariusza (5-30 min). Dla jednych to mało, dla innych dużo. Samodzielnie można określić czy jest to kwota wystarczająca by warto było podjąć się tego typu pracy. Do tego czasem oczywiście dochodzi kwestia dojazdów do miejsca docelowego, ale poniesione koszty są zwracane. Jest to jednak jedynie typowa praca dodatkowa, ponieważ ilość badań przeważnie nie jest wystarczająco duża by jeździć od placówki do placówki i zarobić wystarczającą ilość pieniędzy by się z tego utrzymać.

Jak zostać tajemniczym klientem?

Tajemniczym klientem może zostać w zasadzie prawie każdy (osoby pełnoletnie). W zależności od placówki wybierane są jednak osoby, które będą odpowiadały profilowi typowego klienta danej placówki. Tajemniczym klientem zostać możemy na kilka sposobów.

Portale z ofertami pracy

Pierwszy sposób to oczywiście różnego rodzaju portale z ofertami pracy lub ogłoszeniami. Znaleźć tam możemy wiele ofert w różnych zakamarkach Polski, choć niestety niekoniecznie w pobliżu miejscu zamieszkania. Większość pracodawców w tej sytuacji oferuje umowę o dzieło lub umowę zlecenie, choć niektóre oferty nie zawierają żadnych informacji odnośnie umowy. W takiej sytuacji trzeba zachować dodatkową ostrożność.

Specjalne serwisy

 Kolejna możliwość to rejestracja w serwisach, które zajmują się tego typu badaniami. Jednym z takich właśnie serwisów jest Badanie Opinii, gdzie poza możliwością wcielenia się w rolę tajemniczego klienta, możemy zarabiać również na wypełnianiu ankiet. Wystarczą odpowiednie ustawienia w profilu.

ankiety Badanie opinii

Badanie Opinii pozwala zarejestrować się jedynie osobom pełnoletnim.


demando

Demando umożliwia rejestrację również nieletnim, a dokładniej po ukończeniu 15 roku życia.

Aplikacje

No i na koniec, dwie ciekawe aplikacja, która na podstawie naszej lokalizacji wyszukuje zadania dostępne w najbliższej okolicy. Najczęściej jest to odwiedzenie konkretnej placówki, zrobienie zdjęć wybranych półek, przepisanie cen itp. W większych miastach, gdzie jest więcej placówek handlowych możemy liczyć na zdecydowanie więcej zadań. Obie możemy znaleźć w Google Play.

BeMyEye

beemyeye

BeMyEye to aplikacja, która działa w wielu krajach, nie tylko w Polsce.  Przy rejestracji podaj kod: „gl83vn„, aby otrzymać dodatkowy bonus po wykonaniu pierwszego zadania.

BuzzBee

buzzbee

BuzzBee to polska aplikacja, która działa na tej samej zasadzie, ale niestety ilość zadań jest tutaj zdecydowanie mniejsza od wspomnianego wcześniej BeMyEye.

Jak inaczej zarabiać pieniądze

Praca jako tajemniczy klient to świetne zajęcie dodatkowe, ale czasem ilość zadań w okolicy jest niewystarczająca. Dotyczy to zwłaszcza mniejszych miast, w których nie ma wielu placówek handlowych. W takiej sytuacji warto zainteresować się również innymi możliwościami pracy dodatkowej, albo zbliżoną formą zarabiania jaką są płatne ankiety. Do ich wypełniania wystarczy dostęp do internetu oraz trochę wolnego czasu.

Praca dodatkowa

praca dodatkowa dorywcza

Dorabiać sobie możemy na wiele różnych sposobów, a wiele z nich nie wymaga nawet konkretnych umiejętności. Najciekawsze propozycje to…

Wypełnianie płatnych ankiet

płatne ankiety online

Wypełnianie ankiet to jeden z łatwiejszych sposobów na zarabianie przez internet, więc jest bardzo popularny. Do najlepszych paneli ankietowych możemy zaliczyć…

Opinie o tego typu pracy

Praca jako tajemniczy klient świetnie sprawdzi się jako dodatkowe źródło zarobku, choć wymaga sporej mobilności. Kwestia zadań to już sprawa indywidualna. Niektórym podoba się takie odwiedzanie rożnych placówek, aby sprawdzać jakość obsługi, dla innych po kilku odwiedzinach okaże się to nużące.

Macie jakieś doświadczenia z pracą jako tajemniczy klient? Podzielcie się opinią w komentarzu.

3 komentarze do wpisu „Tajemniczy klient”

  1. Pierwszy raz czytam o takiej mozliwości zarobku, brzmi ciekawie moze ktos tutaj pracował w tym charakterze i moze się wypowiedzieć o ciemnych i jasnych stronach np. ile faktycznie można zarobić i jak często dostaje się zlecenie i jak długi czas trzeba poświecić na realizację, bo jak pół dnia raz w miesiącu to troche lipa..

    Odpowiedz
  2. Słyszałam o tym, ale nigdy nie spotkałam sie z osobą trudniącą się w takim ”zawodzie”. Ciekawa opcja, tym bardziej że nie trzeba mieć do tego żadnych kwalifikacji poza wolnym czasem. Ktoś był takim tajemniczym klientem i powie jak wygląda częstotliwość zleceń?

    Odpowiedz
  3. Sam jeszcze nigdy nie byłem Tajemniczym Klientem, ale mam z nimi doczynienia w swojej pracy. Ogólnie całkiem przyjemny zarobek, bo często na jednym scenariuszu robimy kilka instytucji, np. 3-4 banki jednej sieci w kilku obok siebie położonych miastach. Bądź jesli badanie robi firma ogólnie oceniająca banki to w jednym mieście kilka różnych banków ale pytam wszędzie o to samo, więc nie muszę się uczyć nowych rzeczy. A tak naprawdę to obsługujący się ma wykazać a nie ja jako Tajemniczy Klient – ja tylko oceniam, i pewnie tak do tego podchodzą osoby się tym trudniące.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz