Tajemniczy klient

Tajemniczy klient

Szukając sposobów na dodatkowy zarobek nie sposób nie wspomnieć o tajemniczym kliencie. Tego typu zajęcia nie można traktować jako zamiennika etatu, ale świetnie sprawdzi się jako praca dodatkowa. Kim jest tajemniczy klient? jakie są jego zadania i ile można zarobić?

Kim jest tajemniczy klient

Tajemniczy klient to zatrudniona osoba, której zadaniem jest sprawdzenie czy pracownicy danej placówki obsługują klienta w sposób prawidłowy i zgodnie z przyjętymi standardami.  Celem takiego badania jest sprawdzenie poziomu obsługi w danym miejscu. Oznacza to tyle, że tajemniczy klient nie może zdradzić celu swojej wizyty i zachowywać się tak by nie wzbudzać podejrzeń. Po zakończeniu wizyty należy wypełnić odpowiedni kwestionariusz, w którym znajdą się wszelkie spostrzeżenia oraz komentarze. Często spotkać można również badania telefoniczne, które nie wymagają odwiedzania placówki, a jedynie wykonanie telefonu.

Badanie realizowane jest przeważnie według określanego scenariusza, który określa co będzie podlegało obserwacji i jak tajemniczy klient powinien się zachowywać. Badanie najczęściej sprowadza się do przeprowadzenia rozmowy sprzedażowej według określonych wytycznych. Przed wizytą tajemniczy klient otrzymuje materiały szkoleniowe, które mogą być niezbędne podczas obserwacji. Badania najczęściej wykonuje się w miejscu zamieszkania lub najbliższej okolicy.

Ile zarabia tajemniczy klient?

Dla osób zainteresowanych tym tematem najważniejsza chyba kwestia dotycząca tego zajęcia to zarobki. Przeważnie za jedno przeprowadzone badanie można liczyć na kwotę rzędu 20-50zł. Czas spędzony w placówce to około 30 minut + czas na wypełnienie kwestionariusza (5-30 min). Dla jednych to mało, dla innych dużo. Samodzielnie można określić czy jest to kwota wystarczająca by warto było podjąć się tego typu pracy. Do tego czasem oczywiście dochodzi kwestia dojazdów do miejsca docelowego, ale poniesione koszty są zwracane. Jest to jednak jedynie typowa praca dodatkowa, ponieważ ilość badań przeważnie nie jest wystarczająco duża by jeździć od placówki do placówki i zarobić wystarczającą ilość pieniędzy by się z tego utrzymać.

Jak zostać tajemniczym klientem?

Tajemniczym klientem może zostać w zasadzie prawie każdy (osoby pełnoletnie). W zależności od placówki wybierane są jednak osoby, które będą odpowiadały profilowi typowego klienta danej placówki. By zostać tajemniczym klientem wystarczy zarejestrować się na stronach, które zajmują się tego typu badaniami, a jedną z nich jest Badanie Opinii. Oczywiście można poszukać również innych firm w Google lub na portalach z ogłoszeniami.

Zostaw komentarz

2 Komentarze

  1. Pierwszy raz czytam o takiej mozliwości zarobku, brzmi ciekawie moze ktos tutaj pracował w tym charakterze i moze się wypowiedzieć o ciemnych i jasnych stronach np. ile faktycznie można zarobić i jak często dostaje się zlecenie i jak długi czas trzeba poświecić na realizację, bo jak pół dnia raz w miesiącu to troche lipa..

  2. Słyszałam o tym, ale nigdy nie spotkałam sie z osobą trudniącą się w takim ”zawodzie”. Ciekawa opcja, tym bardziej że nie trzeba mieć do tego żadnych kwalifikacji poza wolnym czasem. Ktoś był takim tajemniczym klientem i powie jak wygląda częstotliwość zleceń?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *