Szukając sposobów na dodatkowy zarobek nie sposób nie wspomnieć o tajemniczym kliencie. Wprawdzie tego typu zajęcia nie możemy traktować jako zamiennik etatu, ale świetnie sprawdzi się jako praca dodatkowa. Kim jest tajemniczy klient na czym polega jego praca i ile możemy w ten sposób zarobić?
Spis treści
Tajemniczy klient – kto to?
Tajemniczy klient to zatrudniona osoba, której zadaniem jest sprawdzenie czy pracownicy danej placówki obsługują klienta w sposób prawidłowy i zgodnie z przyjętymi standardami. Celem takiego badania jest ocena poziomu obsługi w danym miejscu, a następnie wystawienie opinii. Oznacza to tyle, że tajemniczy klient nie może zdradzić celu swojej wizyty i musi zachowywać się tak, aby nie wzbudzać podejrzeń. Po zakończeniu wizyty musi wypełnić odpowiedni kwestionariusz, w którym znajdą się wszelkie spostrzeżenia oraz komentarze. Często spotkać możemy się również z badaniami telefonicznymi, które nie wymagają odwiedzania placówki, a jedynie wykonanie telefonu.
Na czym polega jego praca?
Badanie realizowane jest przeważnie według określanego scenariusza, który jasno precyzuje co wymaga obserwacji i jak tajemniczy klient powinien się zachowywać podczas wizyty. Najczęściej badanie sprowadza się do przeprowadzenia rozmowy sprzedażowej według określonych wytycznych. Oczywiście przed wizytą tajemniczy klient otrzymuje materiały szkoleniowe, które mogą być niezbędne podczas obserwacji. Warto dodać, że takie badania najczęściej wykonuje się w miejscu zamieszkania lub najbliższej okolicy.
Co robi tajemniczy klient i jak przeważnie przebiega wizyta
Zanim przystąpimy do kontroli wybranej placówki jako tajemniczy klient, powinniśmy dobrze zapoznać się z otrzymanym scenariuszem. Dzięki temu dowiemy się w jaki dokładnie sposób powinna przebiegać kontrola, na jakie elementy musimy zwrócić uwagę oraz co opisać. Rzecz jasna w trakcie wizyty nie będziemy mieli już możliwości zajrzenia do scenariusza, więc bardzo ważne jest byśmy dobrze go zapamiętali. Najczęściej całe zlecenie możemy podzielić na kilka etapów:
Wejście do placówki
Pierwszym krokiem, który robimy w tego typu pracy to udanie się do wyznaczonej placówki i odszukanie pracownika obsługi. W zależności od miejsca może to być również ustawienie się w kolejce, pobranie numerka itp. Na tym etapie powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na sposób w jaki zostaliśmy przywitani oraz czy w miejscu tym panuje porządek.
Rozmowa z pracownikiem
Po przywitaniu, już podczas rozmowy z pracownikiem powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy posiada wymagany strój służbowy, a następnie przedstawić problem, z którym przyszliśmy do placówki. W tym momencie najczęściej informujemy o produkcie jakiego szukamy lub czekamy na przedstawienie oferty przez pracownika. Informacji powinniśmy udzielać tylko, jeśli zostaniemy o nie poproszeni, gdyż w ten sposób dokładniej możemy ocenić jakość usług.
Finalizacja transakcji
Sytuacje mogą być różne, więc finalizacja transakcji również wygląda za każdym razem inaczej. Jeśli kontrola dotyczyła np. założenia konta bankowego to musimy je założyć. Powinniśmy również zwrócić uwagę na to, czy pracownik zaproponował nam inne produkty z oferty np. konto oszczędnościowe, lokatę, kredyt itp. Jeśli kontrola dotyczy sklepu, możemy ocenić czy pracownik doprowadził nas do półki z poszukiwanym produktem lub czy wskazał nam konkretny produkt, którego szukamy.
Zakończenie kontroli
Po finalizacji pozostaje nam tylko pożegnać się i zwrócić uwagę czy kontrolowana osoba również to zrobiła. Na sam koniec przyjdzie nam tylko wypełnić wymaganą ankietę, w której odpowiemy na pytania dotyczące przebiegu kontroli. Jest to ostatni, ale w zasadzie najważniejszy dla zleceniodawcy etap.
Praca jako tajemniczy klient online
Co ciekawe, praca tajemniczego klienta nie zawsze wiąże się z fizycznym odwiedzaniem różnych placówek. Często możemy spotkać się z ofertami dotyczącymi pracy online, które wymagają jedynie dostępu do internetu oraz telefonu. W takiej sytuacji, tajemniczy klient dzwoni w wybrane miejsce, a następnie odbywa rozmowę, w której musi wykazać zainteresowanie konkretną ofertą. Po przeprowadzonej rozmowie oczywiście wypełnia odpowiednią ankietę i wyraża własną opinię na temat jakości obsługi klienta.
Jak zostać tajemniczym klientem?
Tajemniczym klientem może zostać w zasadzie prawie każdy (osoby pełnoletnie). W zależności od placówki wybierane są jednak osoby, które będą odpowiadały profilowi typowego klienta danej placówki. Tajemniczym klientem zostać możemy na kilka sposobów:
Portale z ofertami pracy
Pierwszy sposób to oczywiście różnego rodzaju portale z ofertami pracy lub ogłoszeniami. Znajdziemy tam wiele ofert w różnych zakamarkach Polski, choć niestety nie zawsze w pobliżu miejscu zamieszkania. Większość pracodawców w tej sytuacji oferuje umowę o dzieło lub umowę zlecenie, choć niektóre oferty nie zawierają żadnych informacji odnośnie umowy. W takiej sytuacji musimy zachować dodatkową ostrożność, aby nie dać się oszukać.
Panele ankietowe pozwalające wcielić się w tajemniczego klienta
Kolejna możliwość to rejestracja w serwisach, które zajmują się tego typu badaniami. Czasem panele ankietowe oferują dodatkową funkcjonalność jaką jest możliwość wcielenia się w rolę tajemniczego klienta. Rzecz jasna poza tym pozwalają zarabiać na wypełnianiu ankiet, co również jest ciekawym sposobem na dodatkowy zarobek. Chcąc pracować jako tajemniczy klient musimy tylko zaznaczyć odpowiednie opcje w profilu. Panele ankietowe, które dają taką możliwość to:
Badanie Opinii należy do firmy Biostat Sp. z. o. o, a rejestracja możliwa jest po ukończeniu 18 lat.
Demando z kolei należy do firmy Smartpanels, a rejestracja możliwa jest po ukończeniu 15 lat.
Aplikacje na telefon
Na koniec warto wspomnieć o dwóch ciekawych aplikacjach do zarabiania, które na podstawie naszej lokalizacji wyszukują zadania dostępne w najbliższej okolicy. Najczęściej jest to odwiedzenie konkretnej placówki, zrobienie zdjęć wybranych półek, przepisanie cen itp. W większych miastach, gdzie jest więcej placówek handlowych możemy liczyć na zdecydowanie więcej zadań. Obie aplikacje możemy znaleźć w Google Play oraz App Store.
BeMyEye to aplikacja, która działa w wielu krajach, nie tylko w Polsce. Przy rejestracji podaj kod: „gl83vn„, aby otrzymać dodatkowy bonus po wykonaniu pierwszego zadania.
BuzzBee to polska aplikacja, która działa na tej samej zasadzie, ale niestety ilość zadań jest tutaj zdecydowanie mniejsza od wspomnianego wcześniej BeMyEye.
Zarobki tajemniczego klienta
Dla osób zainteresowanych tym tematem najważniejsza chyba kwestia dotycząca tego zajęcia to zarobki.
- Przeważnie za jedno przeprowadzone badanie możemy liczyć na kwotę rzędu 20-50 zł.
- Czas spędzony w placówce to około 30 minut + czas na wypełnienie kwestionariusza (5-30 min).
Dla jednych to mało, dla innych dużo. Samodzielnie możemy określić czy jest to kwota wystarczająca, aby warto było podjąć się tego typu pracy. Warto dodać, że czasem dochodzi do tego kwestia dojazdów do miejsca docelowego, ale poniesione koszty są zwracane. Niestety jest to raczej jedynie typowa praca dodatkowa, gdyż ilość badań najczęściej nie jest wystarczająco duża, aby jeździć od placówki do placówki i zarobić wystarczającą ilość pieniędzy by się z tego utrzymać.
Jak inaczej zarabiać pieniądze
Praca jako tajemniczy klient to świetne zajęcie dodatkowe, ale z reguły ilość zadań w okolicy jest niewystarczająca. Dotyczy to zwłaszcza mniejszych miast, w których nie znajdziemy zbyt wiele placówek handlowych. W takiej sytuacji warto zainteresować się również innymi możliwościami pracy dodatkowej, albo zbliżoną formą dorabiania jaką jest zarabianie na wypełnianiu płatnych ankiet przez internet. Jest to ciekawy sposób, aby dorobić do pensji, gdyż wystarczy nam do tego dostęp do internetu, trochę wolnego czasu oraz przede wszystkim chęci.
Czy warto? – opinie
Praca jako tajemniczy klient świetnie sprawdzi się jako dodatkowe źródło zarobku, choć etatu nam nie zastąpi. Zajęcie wymaga sporej mobilności, a sama kwestia ilości zadań to już sprawa mocno indywidualna. Z pewnością niektórym spodoba się takie odwiedzanie rożnych placówek, aby ocenić jakość obsługi, ale spora część osób prawdopodobnie po kilku odwiedzinach uzna to za nużące.
Macie jakieś doświadczenia z pracą jako tajemniczy klient? Podzielcie się opinią w komentarzu.
Pierwszy raz czytam o takiej mozliwości zarobku, brzmi ciekawie moze ktos tutaj pracował w tym charakterze i moze się wypowiedzieć o ciemnych i jasnych stronach np. ile faktycznie można zarobić i jak często dostaje się zlecenie i jak długi czas trzeba poświecić na realizację, bo jak pół dnia raz w miesiącu to troche lipa..
Słyszałam o tym, ale nigdy nie spotkałam sie z osobą trudniącą się w takim ”zawodzie”. Ciekawa opcja, tym bardziej że nie trzeba mieć do tego żadnych kwalifikacji poza wolnym czasem. Ktoś był takim tajemniczym klientem i powie jak wygląda częstotliwość zleceń?
Sam jeszcze nigdy nie byłem Tajemniczym Klientem, ale mam z nimi doczynienia w swojej pracy. Ogólnie całkiem przyjemny zarobek, bo często na jednym scenariuszu robimy kilka instytucji, np. 3-4 banki jednej sieci w kilku obok siebie położonych miastach. Bądź jesli badanie robi firma ogólnie oceniająca banki to w jednym mieście kilka różnych banków ale pytam wszędzie o to samo, więc nie muszę się uczyć nowych rzeczy. A tak naprawdę to obsługujący się ma wykazać a nie ja jako Tajemniczy Klient – ja tylko oceniam, i pewnie tak do tego podchodzą osoby się tym trudniące.