Obecnie ciężko wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie bez konta bankowego, gdyż znacznie ułatwia ono realizowanie płatności. Do wyboru mamy wiele rodzajów rachunków, a banki w swojej ofercie mają nawet konta dla dzieci, więc aktualnie może je mieć prawie każdy. Co więcej, jego założenie jest banalnie proste i to nawet przez internet, bez odwiedzania placówki. Jedyne co musimy zrobić, to zastanowić się w jakiej instytucji finansowej chcemy otworzyć rachunek, aby ten sprostał naszym oczekiwaniom. Zatem jak założyć konto w banku i gdzie warto to zrobić?
Spis treści
Co jest potrzebne do założenia konta bankowego?
Zacznijmy od rzeczy podstawowych, czyli co będzie nam potrzebne do założenia konta bankowego. Jako, że banki aktualnie starają się jak najbardziej uprościć całą procedurę, to z reguły do otwarcia rachunku wystarczy nam dokument potwierdzający tożsamość. Najlepiej dowód osobisty lub paszport, ale w niektórych bankach wystarczy prawo jazdy lub legitymacja szkolna. Poza dokumentem potwierdzającym tożsamość wymagany będzie również numer telefonu oraz adres e-mail. Warto dodać, że nie musimy okazywać żadnych zaświadczeń, więc takie konto może założyć nawet osoba bez stałego dochodu.
4 sposoby na założenie konta w banku
Konto w banku możemy założyć na kilka różnych sposobów, choć nie w każdym banku wszystkie będą dostępne. Najczęściej jednak spotkamy się z 4 możliwościami na otwarcie konta, czyli:
- przez internet,
- w oddziale banku
- przez infolinię,
- w aplikacji mobilnej banku.
Przez internet
Zacznijmy od najwygodniejszej, czyli jak założyć konto w banku przez internet.
- Na samym początku powinniśmy wybrać bank, w którym chcemy otworzyć konto. Jest wiele czynników, które mogą mieć wpływ na ostateczną decyzję, więc warto dobrze się nad tym zastanowić. Czasem w zupełności wystarczy darmowe konto bankowe, a czasami potrzebujemy dodatkowych opcji np. darmowych wypłat ze wszystkich bankomatów na świecie. Jeśli już wiemy, czego właściwie nam potrzeba to powinniśmy sprawdzić ranking kont bankowych, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu na samodzielnym porównywaniu ofert.
- Po wybraniu interesującego nas konta pozostaje już tylko wypełnić formularz, który najczęściej podzielony jest na kilka stron.W takim wniosku musimy podać podstawowe informacje o sobie, czyli imię, nazwisko, datę oraz miejsce urodzenia, PESEL, numer telefonu, adres e-mail itp. Do tego dochodzi również informacja dotycząca dokumentu tożsamości (seria, numer, data ważności). Na sam koniec pozostaje już tylko akceptacja regulaminu oraz tabeli prowizji i opłat.
- Kolejny krok to już tylko zawarcie umowy z bankiem. Możemy to zrobić podpisując umowę dostarczoną przez kuriera, którą następnie zabiera i dostarcza do banku lub poprzez przelew weryfikacyjny (lub wideo weryfikację).
W zasadzie to wszystko, choć warto wspomnieć, że nie wszystkie banki umożliwiają zawarcie umowy poprzez przelew weryfikacyjny czy wideo weryfikację. W dalszym ciągu umowa dostarczana przez kuriera jest najczęściej stosowaną praktyką, jeśli chodzi o zakładanie konta przez internet.
Po weryfikacji bank aktywuje konto oraz poinformuje nas o tym za pomocą wiadomości wysłanej na adres e-mail lub na telefon (SMS). Oczywiście, jeśli zamawialiśmy do konta kartę płatniczą to otrzymamy ją w ciągu kilku-kilkunastu dni, wraz ze szczegółową instrukcją dotyczącą jej aktywacji.
W oddziale banku
Otwieranie konta w oddziale banku jest najstarszą metodą zakładania rachunku, która wraz z rozwojem technologii powoli odchodzi w zapomnienie. Dlaczego? Ludzie przyzwyczaili się do wygody i do tego, że wszystko idzie załatwić przez internet. Po co mielibyśmy tracić czas na dotarcie do placówki, a czasami jeszcze w kolejce do okienka. Do tego dochodzi jeszcze kwestia godzin otwarcia placówki, a te niestety nie zawsze przypasują. Dlatego też założenie konta bankowego przez internet wydaje się zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.
Przez infolinię
Większość banków pozwala również otworzyć rachunek bankowy poprzez infolinię, choć nie jest to zbyt popularna metoda. Cały proces polega na rozmowie telefonicznej z pracownikiem banku, podczas której musimy podać wszystkie informacje niezbędne do sporządzenia umowy. Samo podpisanie umowy, podobnie jak w przypadku zakładania konta bankowego przez internet, odbędzie się przy pomocy kuriera, który dostarczy ją i odbierze (podpisaną).
Przez aplikację mobilną
Na koniec jeszcze jedna, ciekawa możliwość czyli zakładanie konta bankowego za pomocą aplikacji mobilnej. Praktycznie każdy większy bank w Polsce posiada własną aplikację mobilną, która pozwala również otworzyć konto. Decydując się na ten sposób musimy ściągnąć oraz zainstalować na telefonie aplikację wybranego banku. Następnie wybieramy opcję zakładania nowego konta oraz podążamy za instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.
Jakie konto otworzyć?
Bez wątpienia najpopularniejszym kontem bankowym jest rachunek osobisty, ale możemy założyć dodatkowo również inne, które mogą okazać się przydatne w określonych sytuacjach.
Konto osobiste to podstawowy rachunek, bez którego aktualnie ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie. Dzięki niemu możemy realizować płatności internetowe oraz płacić kartą w sklepach.
Konto oszczędnościowe, jak sama nazwa wskazuje pomaga w oszczędzaniu pieniędzy. Dzięki oprocentowaniu możemy liczyć na dodatkowe środki pojawiające się na koncie.
Konto dla młodych to świetne rozwiązanie dla nieletnich, choć mogą je założyć również osoby nieco starsze (przeważnie do czasu ukończenia studiów - wtedy musimy zmienić na podstawowy rachunek).
W jakim banku je założyć?
Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jaki bank wybrać, gdyż jest wiele czynników mających znaczny wpływ na ostateczną decyzję.
Na to pytanie ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż jest wiele czynników, które mogą mieć znaczny wpływ na wybór banku. Bez względu na to czy zakładamy konto bo jeszcze żadnego nie mamy, czy po prostu zmieniamy bank z jakiegoś powodu, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów.
Nie każdy wie, ale banki stale próbują przekonać do siebie klientów organizując różnego rodzaju promocje. Za samo założenie konta możemy otrzymać nawet kilkaset złotych, jeśli wiemy kiedy i gdzie je otworzyć. Warto wziąć pod uwagę aktualne promocje bankowe i wziąć je pod uwagę decydując się na otwarcie konta.
Oczywiście same promocje to nie wszystko. Warto wziąć pod uwagę jeszcze inne kwestie, jak choćby:
- lokalizacja. Mimo, że nie musimy odwiedzać banku codziennie to dobrze, jeśli oddział jest w tym samym mieście. Warto zwrócić również uwagę na lokalizację bankomatów (chyba, że mamy darmowe wypłaty ze wszystkich),
- dostęp do usług bankowości elektronicznej. Aktualnie chyba każdy bank oferuje dostęp do konta za pomocą internetu, ale w dalszym ciągu nie każdy ma dobrą aplikację mobilną, która naprawdę się przydaje,
- konta bankowe najbliższej rodziny. Nie jest to może aż tak istotne, ale mając konto w tym samym banku możemy liczyć na natychmiastowe przelewy, które czasem mogą się przydać. Mając konto w różnych bankach, wybierając przelew standardowy musimy liczyć się z tym, że pieniądze na koncie nie pojawią się od razu (sprawdź: kiedy dojdzie przelew),
- opłaty. Oczywiście podstawowy rachunek bankowy, po spełnieniu określonych warunków (niezbyt wymagających) jest pozbawiony opłat, ale niektóre konta (jeśli mamy specjalne wymagania np. wypłaty ze wszystkich bankomatów na świecie) mogą je naliczać, więc warto mieć to na uwadze.
W jaki sposób zakładaliście swoje konta i w jakim banku? Podzielcie się swoją opinią w komentarzu.
Super jest to, że można założyć konto nie wychodząc z domu. Technologia pnie się w górę!