Jak zarabiać na Youtube

W dzisiejszych czasach wiele osób interesuje się tematyką pracy przez internet, więc z dnia na dzień coraz bardziej popularne są filmiki, na których możemy również zarobić. Najpopularniejszy serwis, który to umożliwia to oczywiście YouTube. Zatem jak zarabiać na YouTube? Co powinniśmy wiedzieć i ile w zasadzie można na tym zarobić?

Najpopularniejsze sposoby zarabiania na YouTube

Na dobrą sprawę możliwości zarabiania na YouTube jest sporo, ale najpopularniejsze sposoby to:

  • kontrakt z siecią YouTube, która pośredniczy z reklamodawcami. Teraz prawie każdy może przystąpić do takiego programu. Wystarczy podpiąć do tego konto Google AdSense,
  • bezpośrednia współpraca z konkretnymi firmami. Youtuberzy bardzo często reklamują swoje ulubione produkty: gry komputerowe, napoje, koszulki — dzięki czemu dostają dodatkowe pieniądze za filmy sponsorowane. Stawki są w tym wypadku już dużo większe, ale oczywiście jest wymagana spora rozpoznawalność,
  • crowdfunding czyli finansowanie przez widzów jest nie mniej ciekawą opcją,
  • programy partnerskie – w zależności od tematyki kanału oraz konwersji, zarobki mogą być naprawdę wysokie.

programy partnerskie

Programy partnerskie to jedna z ciekawszych możliwości zarabiania przez internet, choć wymaga zaangażowania. Zarabianie w nich polega na promowaniu wybranych usług lub produktów w zamian za określoną prowizję.


Jak zacząć zarabianie na YouTube

Chcąc zarabiać na YouTube musimy przede wszystkim założyć odpowiedni kanał. Warto tematykę dobrać w ten sposób, abyśmy nie mieli problemów z wymyślaniem i nagrywaniem nowych treści. Regularność dodawanych materiałów zdecydowanie ułatwia budowanie grupy odbiorców. Kolejna kwestia to oczywiście odpowiedni sprzęt. Oczywiście możemy nagrywać nawet telefonem, gdyż w dzisiejszych czasach są one już naprawdę niezłe, jeśli chodzi o jakoś nagrywanych plików wideo. Warto jednak rozważyć zakup lepszego sprzętu w postaci mikrofonu oraz kamery.

Warto zauważyć, że współcześni twórcy przykładają dużo większą uwagę do materiału audio niż wideo. Takie nagrania często nawet lecą gdzieś w tle, gdy użytkownicy grają na komputerze, bądź są w drodze do pracy czy szkoły. Z tego względu bardzo często pierwszą inwestycją „młodych kanałów” jest kupienie dobrego mikrofonu. Według wielu badań użytkownicy dużo bardziej przywiązują się do dźwięku niż materiału wideo.

Aby się przebić trzeba być kontrowersyjnym?

Ostatnio coraz bardziej popularne są kontrowersyjne materiały. Doskonałym przykładem jest kanał Seksmasterki, która kontrowersyjną treścią zbiera ogromną widownię, poprzez oparcie kanału na erotyce i chwytliwych tytułach. Kontrowersje wzbudza także największy na polskiej scenie YouTube kanał SA Wardega, z ponad trzema milionami widzów. Twórca zdobył rozpoznawalność na filmie Mutant Giant Spider Dog.

W ostatnim czasie wielu użytkowników wzburzyła kampania Reserved – stworzono filmik prezentujący dziewczynę szukającą zaginionego chłopaka z Polski. Klip okazał się kampanią marketingową, co rozwścieczyło widzów, którzy próbowali pomóc kobiecie w spełnieniu marzenia. Tego typu „akcji” było dużo więcej, więc wniosek nasuwa się sam. Widzowie bardzo szybko nabijają wyświetlenia przy kontrowersyjnych treściach.

Twórcy często sięgają po tego rodzaju triki, aby wzbudzić rozgłos. Podobny zabieg zastosował Łukasz Jakóbiak prowadzący show 20m2 tworząc „wizualizację” występu u znanej zagranicznej prezenterki Ellen. Mężczyzna wynajął duże studio, a także aktorkę przypominającą wspomnianą gwiazdę i nakręcił z nią wywiad na temat swojej osoby. Youtuber później przyznał, iż owa gwiazda po takim show, zdecyduje się go zaprosić — tak czy siak znowu zyskał rozgłos (i wiadro obelg pod swoim adresem).

Ostatnim przykładem kontrowersyjnej treści jest kanał Jakub Król, który zasłynął po takich tytułach jak makijaż dla chłopaka do szkoły albo prezentacji własnego partnera tej samej płci.

Jakie treści sprzedają się najlepiej?

Najważniejsze w prowadzeniu kanału jest to, aby robić to co sprawia nam przyjemność. Możemy obecnie wyróżnić kilka dziedzin, w jakich Youtuberzy znajdują swoje specjalizacje.

  • Pranki jakimi zajmuje się np. Wardęga.
  • Kanały gamingowe — czyli te prezentujące zawartość z różnych gier i tutaj Blowek, reZigiusz, Stuu Games (miejsca 3,4,5 według liczby subskrypcji na polskim Youtube).
  • Szafiarki czyli dziewczyn prezentujących przeróżne ciuchy, kosmetyki i inne kobiecie sprawy.
  • Kanały oparte na ironii oraz czasem szydzeniu z innych treści. Tutaj popularność zyskał między innymi Niekryty Krytyk (miejsce 10) czy chociażby szybko rosnący w siłę GargamelVlog.

Swoje pięć minut ma także AdBuster (21), czyli program sprawdzający prawdziwość reklam oraz SciFun (51) kanał naukowy. Oba te kanały tworzy dwóch braci. Ciekawym przykładem są również kanały Krzysztof Gonciarz oraz Zapytaj Beczkę (73, 74), które prowadzi jedna osoba. Krzysztof korzysta z tzw. donacji — czyli datków od widzów na rzecz twórcy i realizuje za nie swoje wyprawy. Wszystko odbywa się na platformie Patronite, która została stworzona do takich właśnie projektów. Coraz częściej youtube wypiera także telewizję, czego skutkiem są liczniejsze programy obejmujące tematykę polityczną — przykładem jest kanał Wideoprezentacje.

Najważniejsze jest to, aby tworzyć treści, które będą ciekawe dla odbiorców. Z pewnością zarabiania na YouTube jest pracą marzeń wielu osób, ale zakładając kanał warto kierować się przede wszystkim swoimi zainteresowaniami. Jak mawiał Konfucjusz: wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu. Robiąc to z pasji, łatwiej będzie nam budować grupę odbiorców, a pieniądze z czasem przyjdą same.

Jakie wymagania ma YouTube?

Oczywiście, aby zarabianie na YouTube było możliwe musimy posiadać własne materiały lub prawa do ich komercyjnego wykorzystania. Dotyczy to zarówno oprawy wizualnej jak i audio. Bez posiadania takich praw możemy filmiki co prawda na YouTube wrzucić, ale nie będziemy mogli na nich zarabiać. Odpadają więc różnego rodzaje kompilacje, czyli łączenie różnych filmików w jeden (a szkoda bo byłby to chyba jeden z łatwiejszych sposobów na zarabianie na YouTube).

Na szczęście w internecie znajdziemy również wideo i muzykę do pobrania za darmo, którą możemy wykorzystać w celach komercyjnych.

Ostatnią, bardzo ważną kwestią jest oczywiście regulamin, którego filmik nie może łamać. Więcej informacji

Ile można zarobić na YouTube ?

Stosuje się różne wyliczenia, gdyż wszystko zależy od tematyki kanału, okresu, kraju, dla jakiego kierujemy naszą treść itp. Mówi się jednak, że w przypadku kanałów bez konkretnego tematu będzie to od 100 do 200 złotych za 100000 wyświetleń. Czołówka polskich youtuberów zarabia miesięcznie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych za same reklamy, a dochodzą do tego również pozostałe formy zarabiania.

Warto zauważyć, że zarobki w Europie centralnej są dużo niższe niż przykładowo w Ameryce, ale mimo to, tworzenie filmików jest wciąż jedynym źródłem utrzymania dla wielu osób na polskiej scenie YouTube. Aby odnieść sukces na polskiej platformie musimy przede wszystkim zainteresować naszego odbiorcę. Będzie to wymagało dużej kreatywności i zaangażowania.

Mając już fanów ważne jest też to, aby wrzucać materiały regularnie, ponieważ widz jest przyzwyczajony do pewnej systematyczności nagrań.

Jak inaczej zarabiać w internecie?

Zarabianie na YouTube to bez wątpienia jeden z ciekawszych sposobów na zarabianie w internecie, choć nie przypasuje każdemu. Warto zainteresować się również innymi możliwościami, które często wymagają mniej poświęcenia mniej czasu. Alternatywą może być chociażby założenie bloga, gdyż tworzenie wpisów przeważnie zajmuje zdecydowanie mniej czasu, jak przygotowywanie filmików. Sam proces zakładania jest bardzo prosty i możemy to zrobić nawet całkowicie za darmo, a jego posiadanie otwiera wiele możliwości zarobkowych.


praca w domu i zarabianie przez internet

Jest dużo metod pracy w domu i zarabiania przez internet, a YouTube to tylko jedna z nich. Niektóre nie wymagają nawet praktycznie żadnych umiejętności, a jedynie nieco wolnego czasu.


Inną ciekawą i bardzo zbliżoną alternatywą dla zarabiania na YouTube może być TikTok. W aplikacji znajdziemy przede wszystkim bardzo krótkie filmiki, ale zarabianie na Tik Toku z pewnością również warto wziąć pod uwagę.

Opinie

Zarabianie na YouTube może być bardzo dochodowe i z powodzeniem zastąpić etat, ale niestety nie każdy będzie w stanie się przebić. Konkurencja jest naprawdę spora, a różnego rodzaju filmików ciągle przybywa. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy spróbować, ponieważ może okazać się, że tworzone przez nas filmiki bardzo szybko zyskają na popularności i zaczną przynosić regularny dochód.

Macie jakieś doświadczenia z zarabianiem na YouTube? Podzielcie się opinią w komentarzu.

Zobacz też:


Łukasz Luboński

Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz, masz pomysł na nowy temat lub potrzebujesz pomocy - daj mi znać!

Subskrybuj
Powiadom o
guest

11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
JANEK
JANEK
5 lat temu

Nigdy nie próbowałem zarabiać na youtube, bo uważałem to za zbyt trudne. Najłatwiej mają w tej dziedzinie chyba osoby znane w mediach. Ich filmiki wyświetlane są chętniej niż zwykłych użytkowników.

Adrian
Adrian
5 lat temu

Zarabianie na Youtube wiąże się z wielką odpowiedzialnością jak i poświęceniem, gdyż bardzo często możemy się nie wybić. Znalezenie tematu, który nas interesuje, regularne wstawianie filmów jak i ciekawy content to recepta na sukces.

Szymon Owedyk
Szymon Owedyk
5 lat temu

Takie zarabianie to również regularność w kontaktowaniu się ze swoją społecznością. I może dodatkowo nasz kanał uzależnić nas od tego social media. Warto więc ustalić sobie pewne granice pracy na tym kanale YT.

raner88
raner88
5 lat temu

Kiedyś dużo łatwiej było na tym zarobić. Szkoda, że Youtube wprowadził limty dotyczące liczby wyświetleń i minut oglądania, by móc zacząć zarabiać. Ale jeżeli mamy pomysł, który ma dużą szansę powodzenia to warto, bo jest trochę ludzi którzy utrzymują się tylko z tego.

andromacha
andromacha
4 lat temu

Ciekawy sposób na zarobek, faktycznie można z tego wyciagnac praktycznie całą pensję. Według mnie najwięcej idzie z tak zwanych donejtow, czyli właśnie dotacji od widzów. Z tego co widziałam, to właśnie taki sposób wybiera coraz więcej youtuberow. Tylko trzeba nieustannie interesować czymś widzów, Ale jak ma się określony kontent i trafia w pewien Target osób, np nastolatków grających w gry to jest łatwo. Niemniej jednak to bardziej zajęcie dla młodych.

Andzelika
Andzelika
4 lat temu

większość youtuberów zarabia nie tyle na wyświetleniach jak na promowaniu produktów, donatów w czasie liveów oraz wspólpracy z róznymi firmami. Najwazniejsza jest jednak popularność co za tym idzie dodawane muszą być co najmniej jeden materiał w tygodniu .

krypt88
krypt88
4 lat temu

Trzeba mieć dobry pomysł na kręcenie filmów lub mieć pasję, którą chcemy pokazać ją innym i chętnie się z tym dzielić, przekazywać wiedzę. Niestety jest dużo filmów i youtuberów którzy robią filmy bez przekazu, bądź wulgaryzmy. Oczywiście na czasie są kompilacje filmów gdzie możemy się dobrze pośmiać 🙂
Jak ktoś lubi stać przed kamerą, mówić do niej jako do widzów to powinien spróbować a przy okazji zarabiać.

sprawdzmyto93
sprawdzmyto93
4 lat temu

Ciężki temat, kiedyś zrobiłem 1 filmik o anime, przyjął się z oglądalnością 3tysi po 2 latach.
A jeszcze dawniej około 11 lat temu nagrałem rozgrywkę z cs’a i miałem po 5-6 tysięcy wyświetleń. Było łatwiej, teraz jest bardzo trudno się przebić, trzeba dużo zainwestować w kamerę, dźwięk, gdzie oba te sprzęty może kosztują półtora mojej wypłaty i nie daje to gwarancji „wybicia się”. Trzeba mieć dobry pomysł bo robiąc to co inni myślę nie da rady. Po co oglądać kogoś kto robi to samo skoro mogę oglądać tych co robią to już ze sztabem innych ludzi …

patx146
patx146
4 lat temu

Praca przez internet, to ciekawa forma pracy szczególnie dla młodych osób. Jeśli chodzi o serwis Youtube, z którym zresztą mam pewne doświadczenie, to polecam go przede wszystkim osobom otwartym, dla których nie jest straszne stawianie czoła wyzwaniom. Osobiście prowadziłam kanał gamingowy, cieszyłam się dosyć spora oglądalnością. Prowadziłam go wspólnie z koleżanką, lecz nie otrzymywałyśmy za to żadnych korzyści finansowych. Wszystko moim zdaniem zależy od podejścia, wkładu i zaznajomienia się z ofertami składanymi przez Youtube, jeśli chodzi o zarobki.

damian
damian
3 lat temu

Ja się połasiłem na zrobienie kilka kompilacji lecz słabą mają oglądalność w porównaniu do innych kompilacji

michal
michal
2 lat temu

Aby zarabiać na YouTube trzeba mieć sporo wyświetleń – co dla nowych kanałów jest dość ciężko się wybić.

Nie mniej jednak można to zrobić nabijając wyświetlenia filmów na youtube.
Do tego przyda się Tobie konto na portalu wzajemnej wymiany gdzie oglądasz filmiki innych, a oni oglądają Twoje filmiki.

11
0
Zostaw komentarz!x