Useme jest znaną platformą, którą z pewnością kojarzy wiele osób, a już na pewno freelancerzy. Jest to popularny serwis, który pozwala na wyszukiwanie i podejmowanie się różnych zleceń, ale również pozwala postawić się po drugiej stronie. Równie dobrze możemy wystawić tutaj zlecenie, aby znaleźć freelancera, który się tego podejmie. Co więcej, jedną z ciekawszych funkcji oferowanych przez Useme jest możliwość wystawiania faktur przez freelancerów, którzy nie posiadają własnej działalności gospodarczej. Co warto wiedzieć o serwisie i jak działa?
Spis treści
Jak działa platforma Useme?
Zacznijmy od tego, że rejestracja na platformie useme.eu, jest całkowicie darmowa. Wystarczy, że wypełnimy odpowiednie pola, wpiszemy nasz adres e-mail i potwierdzimy swoją rejestrację. Po dopełnieniu tych formalności, możemy już korzystać platformy. Co jest bardzo ważne, platforma useme.eu jest stworzona nie tylko dla osób, które chcą znaleźć zlecenie do realizacji, ale i dla tych, którzy mają pewną pracę do wykonania i szukają osób, które podejmą się jej wykonania. Znajdziemy tutaj prace z zakresu szeroko rozumianych usług IT, grafiki, copywritingu, fotografii czy nawet prostych prac biurowych. Z platformy useme możemy korzystać w każdej chwili, 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.
Jak szukać zleceń jako freelancer?
Kiedy jesteśmy freelancerem i chcemy znaleźć zlecenie, musimy najpierw w panelu po naszej lewej stronie, odszukać interesującą nas dziedzinę. Po kliknięciu, otworzą się nam konkretne jej kategorie. Wybieramy tę, która najbardziej nas interesuje, a wówczas pojawią się oferty zleceń, które możemy wykonać. Aby zgłosić chęć realizacji wybranego przez nas zlecenia, po lewej stronie zobaczymy przycisk opisany jako „wyślij swoją ofertę”. Wówczas musimy wypełnić odpowiednie pola i wpisać kwotę, jaką chcemy otrzymać za realizację powierzonego nam zlecenia. Kalkulator, który znajduje się w sekcji, w której wysyłamy naszą ofertę do zleceniodawcy, od razu odliczy nam pobieraną przez portal prowizję oraz zaliczkę na PIT. Dzięki temu, będziemy w stanie dokładnie zobaczyć kwotę, jaką otrzymamy po realizacji zlecenia.
Praca jako freelancer to z pewnością kusząca perspektywa, ponieważ będąc wolnym strzelcem sami decydujemy, których zleceń chcemy się się podjąć. Jest kilka serwisów pośredniczących, które mogą nam w tym pomóc. Rzecz jasna możemy również szukać ich na własną rękę, ale jest to zdecydowanie trudniejsze, zwłaszcza na początku.
Skąd dowiem się, że zleceniodawca wybrał moją ofertę?
Na platformie useme.eu, istnieje możliwość wysyłania wiadomości. Dzięki temu zleceniodawca może poinformować osobę zamieszczającą konkretną ofertę, że chce, aby to właśnie ona zrealizowała zamieszczone przez niego zlecenie. Jeśli obie strony zaakceptują zlecenie, zleceniodawca może przystąpić do jego realizacji. Po opłaceniu faktury przez zleceniodawcę, pieniądze są przelewane na konto bankowe zleceniobiorcy, które podał on w momencie rejestracji na portalu.
Jak wygląda wystawianie faktur przez platformę
Pracując jako freelancer możemy rozliczać się poprzez umowę o dzieło, fakturę lub rachunek. Dla wielu zleceniodawców najkorzystniejszą opcją jest jednak faktura, którą możemy wystawić, jeśli posiadamy własną działalność gospodarczą lub właśnie za pośrednictwem platformy Useme.eu. Jak to działa? Platforma wystawia na siebie fakturę, którą opłaca reklamodawca, a nam przesyła umowę o dzieło lub umowę zlecenie. Decydując się na takie rozwiązanie nie musimy martwić się o kwestie podatkowe, ponieważ wszystkie załatwia za nas serwis, a na koniec roku przesyła stosowny PIT.
Jak wystawić fakturę przez Useme
Wystawianie faktur przez Useme jest bardzo proste. W tym celu musimy wejść w zakładkę „Dla freelancera”, a następnie kliknąć w „Rozlicz się z klientem”. Tutaj klikamy w przycisk „Wystaw fakturę dla klienta” i podajemy jego adres e-mail. Najlepiej, jeśli zleceniodawca ma tam konto, gdyż wtedy wszystkie dane zostaną uzupełnione automatycznie. Jeśli takiego konta nie ma, będziemy musieli uzupełnić niezbędne do wystawienia faktury informacje ręcznie. Oczywiście nie powinno być z tym problemu, choć zawsze możemy poprosić zleceniodawcę, aby sam założyć konto, a wtedy będziemy mogli wystawić fakturę podając sam adres e-mail, kwotę oraz informacje na temat zlecenia.
Faktury przez Useme czy własna działalność
Wystawianie faktur przez Useme to świetne rozwiązane dla freelancerów, którzy nie chcą zakładać własnej działalności gospodarczej. Mimo pobieranej prowizji, często, choć nie zawsze jest to rozwiązanie zdecydowanie korzystniejsze od zakładania firmy. Wszystko zależy od rodzaju świadczonych usług, ich ilości oraz tego, czy łączymy własną firmę z etatem, czy też nie.
Cennik Useme
Oczywiście useme nie pobiera żadnej prowizji za korzystanie z platformy, czyli dodawanie zleceń i składanie ofert. Jedyne opłaty dotyczą wystawiania faktur przez stronę, a dokładna prowizja zależy od kwoty widniejącej na fakturze. Jej wysokość możemy sprawdzić bezpośrednio na stronie wchodząc w zakładkę „ile to kosztuje”. Warto zauważyć, że minimalna prowizja wynosi 10 złotych, a wystawianie faktur na wyższe kwoty wychodzi zdecydowanie korzystniej. Cena dla zleceniodawcy jest bardzo prosta do wyliczenia, bowiem jest to kwota podana przez freelancera + podatek VAT. Z kolei, jeśli chodzi o zarobek freelancera, wszystko uzależnione jest od kwoty, na jaką wystawiona jest faktura oraz tego, czy przekazujemy prawa autorskie. W przypadku ich przekazania, podatek do zapłacenia jest mniejszy. Dla przykładu, opłaty dla zlecenia o wartości 200 złotych prezentują się następująco:
Jak pracować zdalnie w inny sposób
Useme to bardzo dobra i przede wszystkim polska platforma dla freelancerów, na której znaleźć możemy wiele zleceń lub wykonawców, w zależności od tego co akurat potrzebujemy. Oczywiście freelancing to ciekawy i często bardzo dochodowy rodzaj pracy zdalnej, ale też nie jedyny. Jest wiele innych możliwości, które pozwalają zarabiać pieniądze za pomocą internetu.
Opinie o Useme
Platforma ta jest jedną z najpopularniejszych, jeśli chodzi o wykonywanie zleceń jako freelancer. Co ważne, przydaje się również do wystawiania faktur bez firmy, nawet w sytuacjach, gdy zlecenia realizujemy na własną rękę, a nie za pomocą serwisu. W internecie znajdziemy wiele pozytywnych opinii na jego temat, więc z pewnością warto założyć konto i samemu ocenić.
Macie jakieś doświadczenia z serwisem? Podzielcie się opinią w komentarzu.
Przez jakiś czas rozważałam założenie działalności właśnie ze względu na możliwość wystawienia faktury. No ale są to niepotrzebne koszty, nawet pracując w tym czasie na etacie. Wtedy trafiłam na serwis useme i sporo zaoszczędziłam decydując się na współpracę. Większość reklamodawców nie ma problemu z tym, że faktura wystawiana jest przez zewnętrzną firmę, a ja oszczędzam na kosztach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Nawet pracując na etacie trzeba opłacać ubezpieczenie zdrowotne co jest trochę nieporozumieniem. Dla osób, których dochody z freelancingu nie są zbyt wysokie jest to więc dużo lepsze rozwiązanie niż zakładanie działalności. Co innego, gdy są to duże kwoty… Czytaj więcej »
Jeżeli chodzi o specjalistów to są to najczęściej kiepscy fachowcy. Próbowałem znaleźć kogoś do napisania programu i nie ma możliwości, albo ceny znacznie przewyższają ofertę poważnych software houses, albo jakość jest tak niska, ze płakać się chce. Ogólnie trudny temat.
W poważnych software house’ch najczęściej zatrudniają studentów na praktykach i to, co dostajesz, w żaden sposób poważnym nazwać nie można.
Portal to totalne dno. Administratorzy czytają wiadomości użytkowników. Blogują użytkownika jak się chce podać telefon bądź adres email klientowi. Stanowczo NIE POLECAM. Dno totalne.
Dzień dobry Panie Stefanie, podawanie kontaktu zewnętrznego jest niezgodne z naszą Polityką bezpieczeństwa – często Freelancerzy piszą do nas, że dogadywali się poza serwisem i zostali oszukani, a my nie możemy interweniować, jeśli szczegóły umowy uzgadniane były poza Useme. Frazy potencjalnie niebezpieczne wyszukiwane są przez system automatycznie – bot reaguje na frazy niezgodne z Regulaminem i Polityką bezpieczeństwa, którą znajomość każdy Użytkownik deklaruje w momencie zakładania konta w serwisie. Już wkrótce ruszamy ze zmodernizowaną wersją serwisu, w której kontakt przez Useme będzie jeszcze prostszy i bardziej intuicyjny. W razie pytań odnośnie działania serwisu zapraszamy do kontaktu z Administracją na info@useme.eu… Czytaj więcej »
Nie interweniują Państwo nawet, jeśli szczegóły umowy są ustalane w ramach portalu. Wystawienie rachunku potrafi trwać 4 dni. Nie ma możliwości rozliczenia podatku z obniżonym kosztem (ta opcja jest nierealna), a w odpowiedzi na zgłoszony błąd sugerują Państwo że to Urząd Skarbowy nie ma racji i ostatecznie wprowadzają w błąd jeszcze większy sugerując, że nieprawidłowo odprowadzony podatek będzie mógł być zwrócony. Nie będzie mógł, bo umowa jest z Państwem, a nie zleceniodawcą z którym współpraca powinna być obarczona niższym kosztem. Więc nie polecam, bo nowy look portalu nie jest intuicyjny, a korzystanie z Useme jest frustrujące i jak na standard… Czytaj więcej »
Zgadzam się. Portal oraz sami administratorzy. Nasza firma udzielała im wskazówek przez wiele lat na początku. Później zablokowali nam konto a klienci nie mogą wystawiać nam faktur. To jest bardzo nieprofesjonalne podejście.
tragedia, nie polecam, support zablokowal mi konto dlatego ze pokazywalem im co robia zle, od poczatku bylem z nimi i pokazywalem co poprawic. Zero szacunku.
Sa lepsze platformy jak np. freelancer, fiverr itp. To co robi useme to jest dno.
Dzień dobry Panie Rafale, prosimy o odrobinę powagi, jak już decyduje się Pan wysyłać tego typu informacje. Pana konto zostało zablokowane z uwagi na powtarzające się nadużycia, a nie dlatego, że wysyłam nam Pan uwagi. Tych ostatnich słuchamy i nawet pracujemy obecnie nad kompletnie nową wersją serwisu, uwzględniającą m.in. Pana uwagi. Próby wyprowadzania zleceń poza serwis, duża ilość nieopłaconych umów itp. nadużycia to jedyna podstawa do blokady konta i tu jesteśmy konsekwentni – nigdy też nie zablokowaliśmy nikomu konta bez prób porozumienia czy mediacji. W razie pytań odnośnie działania serwisu zapraszamy do kontaktu z Administracją na info@useme.eu lub w dziale… Czytaj więcej »
Dzień dobry.
Po co Wam mój nr PESEL ? Jaką mam gwarancję, że nie zostanie wykorzystany do innych celów ? Jestem specjalistą ds. bezpieczeństwa IT i informacji więc być może nieco przewrażliwiony ale nie spotkałem się jeszcze z wymogiem podawania nr PESEL firmie komercyjnej. Co innego urzędy i instytucje państwowe ale do tego służy ePUAP.
Pewnie po to żeby rozliczyć Cię na koniec roku? Jak mają Ci wysłać PIT bez PESEL? Przeczytaj regulamin lub inne tematy z tym związane.. Polecam useme już kilka lat korzystam, rozliczone kilkaset umówi i jest bardzo dobrze….
wystarczy NIP zamiast PESEL
Korzystam już od 2019 roku i jestem mega zadowolony. Pracuję na etacie więc tworzenie stron traktuję jako pracę dodatkową. Dzięki serwisowi Useme.com mogę legalnie wystawić fakturę VAT dla klienta. Najlepsze opcja dla freelancerów. Brak zbędnych formalności, na koniec roku PIT do rozliczenia, bajka 🙂 dzięki za pomysł i życzę każdemu coraz więcej klientów! Polecam!
faktury wystawiają 9-17 w dni powszednie jprl
Czyli jeśli chcę wystawić fakturę wieczorem o 19tej powiedzmy to jej nie wystawię klientowi?
oczywiście, że wystawisz. administracja pracuje do 17
Witam Serdecznie
Mam Takie Pytanie
Chodzi jak się zarabia z tą platformą ?
O co chodzi z fakturami?
Jak wypłacany jest zarobek za wykonaną pracę ?
Nie mam działalności i nie wiem czy trzeba założyć czy nie ?
Czemu jak mam założone konto nie mogę napisać wiadomości do zleceniodawcy tylko musze kolejne konto zakładać ?
Na platformie są zlecenia dla freelancerów, do których można dodawać własne oferty.
Można bez zakładania działalności wystawiać faktury dla zleceniodawców.
Zarobek wypłacany jest na konto bankowe.
Nie trzeba zakładać działalności.
Nie przypominam sobie, aby konieczne było zakładanie kolejnego konta, aby skontaktować się ze zleceniodawcą.
Co potrzebuje aby zacząć pracy ?
Czy dostaje się jakieś zatrudnienie ?
Jak działa system zateudnien , pytam ze względu na to ponieważ w obecnej sytuacji urząd skarbowy kontroluje wszystkie konta.
Pozdrawiam i liczę na odpowiedź.
Chęci i umiejętności, aby wykonać wybrane zlecenie.
Po jego wykonaniu otrzymujemy umowę o dzieło lub zlecenie, a podatek dochodowy odprowadza Useme. Wszystko jest w pełni legalne, a my otrzymujemy raz w roku PIT-11.
Witam, mam pytanie, pracując na etacie i korzystając z useme dostaje później PIT i to jest wszystko? Mój potencjalny „klient” mówił, że należy iść do mojej księgowej w pracy i coś załatwiać.Proszę o odpowiedź jak to wygląda.
Ale co załatwiać? Useme odprowadza stosowne podatki i informuje US o osiągniętych dochodach, a my dostajemy PIT na koniec roku, aby móc uwzględnić to w rocznej deklaracji (jeśli chcemy wypełniać ją samodzielnie). Może chodzi o to, aby nie płacić podwójnie składek społecznych? Wtedy wystarczy oświadczenie dla zleceniodawcy o zatrudnieniu w innej firmie z wynagrodzeniem co najmniej minimalnym.