Textbookers

Textbookers

Każdego roku przybywa freelancerów, którzy zajmują się copywritingiem. W związku z tym pojawia się coraz więcej portali umożliwiających zarabianie pieniędzy przez pisanie różnej jakości tekstów na zlecenie. Niektóre z nich pozwalają nawet na wystawianie faktur, co w wielu przypadkach jest bardzo pożądane przez klientów. Jednym z tego typu portali jest Textbookers. Jak zatem wygląda kariera copywritera decydującego się na rozpoczęcie współpracy z tym serwisem?

Rejestracja w Textbookers

W celu rozpoczęcia swojej kariery na portalu Textbookers, należy się zarejestrować. Procedura przebiega sprawnie i nie przysparza żadnych trudności. Wystarczy podać swoje dane osobowe, po czym napisać tekst próbny na kilkaset znaków. Temat i słowo kluczowe wybierane jest automatycznie przez system, a po wysłaniu tekstu, jest on oceniany przed moderatora. Po zaakceptowaniu tekstu, konto zostaje aktywowane i można już przystąpić do realizacji zleceń.

Strefa klienta oraz strefa copywritera w Textbookers

W Textbookers do dyspozycji mamy strefę copywritera oraz strefę klienta. Dzięki temu możemy jednoczenie pisać teksty, jak i zalecać ich wykonanie innym copywriterom. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nowo zarejestrowane osoby mają ograniczony dostęp, jeśli chodzi o zlecenia. Dostępne są bowiem tylko te nisko płatne w postaci precli. W celu odblokowania pozostałych, należy za każdym razem wysłać wniosek z próbką tekstu. Przy każdym zleceniu jest podana jakość, rodzaj tekstu, ilość znaków, słowa kluczowe oraz termin realizacji. Jeśli pominie się jakieś słowo kluczowe czy też liczba znaków będzie niewystarczająca, system nie przepuści tekstu.

Co robić w przypadku braku zleceń na Textbookers

Niestety, jak w każdym portalu ilość zleceń jest ograniczona, więc przy dużej ilości osób piszących trzeba się naprawdę spieszyć. Zwłaszcza, jeśli chodzi o artykuły wyższej jakości, ponieważ zlecenie potrafi zniknąć w ciągu kilku sekund. Dzieje się tak, ponieważ jest zdecydowanie więcej osób piszących, jak zleceniodawców. Co robić w takiej sytuacji? Dobrym rozwiązaniem jest rejestracja w innych serwisach tego typu, co pozwoli zbierać zlecenia w innych miejscach, a co za tym idzie – również zarabiać.

Rodzaje tekstów na Textbookers

W serwisie można pisać lub zamówić 6 rodzajów tekstów. Wszystkie muszą być poprawne językowo i gramatycznie, ale różnią się od siebie wartością merytoryczną. Są to:

  • precle – bez wartości merytorycznej,
  • opisy do katalogów – opis konkretnej strony internetowe,
  • teksty zapleczowe – podstawowa wartość merytoryczna,
  • opisy produktów – opis wybranego produktu,
  • tematyczne – wysoka wartość merytoryczna,
  • specjalistyczne – bardzo wysoka wartość merytoryczna.

Powyższe rodzaje tekstów ułożone zostały według ceny, jaką należy za nie zapłacić. W przypadku copywritera będzie to kwota, którą można zarobić, choć uzależniona od oceny. Dużo wyższa ocena w preclach może skutkować większym wynagrodzeniem od tekstów zapleczowych, jeśli ocena tam będzie sporo niższa.

System oceniania w Textbookers

Niezwykle istotny jest także na Textbookers system oceniania. Im lepsza średnia, tym copywriter może liczyć na wyższe stawki. Dlatego też należy dbać o jakość wysyłanych tekstów. Dzięki wysokim ocenom można zarabiać więcej. Za każdy tekst można otrzymać ocenę od 1 do 6. Przy zbyt niskiej średniej ocen, nie tylko mamy niskie zarobki, ale może zostać zablokowana opcja pisania tekstów. Na ocenę wpływa oczywiście to, czy piszemy na temat oraz to czy trzymamy się zasad ortografii i interpunkcji. W przypadku pojawienia się literówek czy też jakichkolwiek błędów, moderator odrzuca tekst, który dostępny jest przez kilkadziesiąt godzin w zakładce „teksty do poprawy”. Jeśli wyślemy tekst ponownie z błędami, zostanie on całkowicie odrzucony, a my nie tylko nie otrzymamy wynagrodzenia, ale dodatkowo dostaniemy punkty karne. Dziesięć punktów karnych blokuje nam konto.

Ile można zarobić w Textbookers

Na podstawie wewnętrznego rankingu łatwo sprawdzić zarobki osiągane przez najlepszych. Średnio zarobki wynoszą od 1000 do 2000 złotych, choć najlepsi są w stanie zarobić nawet ponad 3000 tysiące złotych miesięcznie. Myślę, że możliwe są nawet zdecydowanie większe zarobki, ale liczba zleceń jest pewnym ogranicznikiem, którego nie da się przeskoczyć. Bardzo prawdopodobne, że Textbookers nie jest jedynym serwisem, na którym zarabiają tamtejsi copywriterzy.

Co jeszcze warto wiedzieć o Textbookers?

Warto wiedzieć o tym, że dobrzy copywriterzy w Textbookers mogą liczyć na otrzymanie indywidualnych zleceń. Ma to miejsce w przypadku, gdy danemu zlecającego spodobają się nasze teksty. Może dodać nas do ulubionych copywriterów. Takie zlecenia oznaczone są gwiazdką. Jeśli chodzi zaś o wypłatę środków, to jest to możliwe po uzbieraniu stu punktów.

Na Textbookers za napisany i zaakceptowany tekst przez klienta otrzymujemy punkty, które przeliczane są na pieniądze. Jeden punkt równa się złotówce. Do tego dochodzi jeszcze podatek i prowizja. Na przelew zwykle oczekuje się około czternastu dni.

Opinie o Textbookers

Textbookers prezentuje się bardzo dobrze, zarówno od strony klienta, jak i copywritera. Na plus zdecydowanie stałe stawki dla piszących, uzależnione oczywiście od oceny. W serwisach, gdzie cenę ustala zleceniodawca można zauważyć zdecydowanie mniejsze stawki dla copywriterów. Dlaczego? Ludzie w dalszym ciągu decydują się pisać artykuły nawet za niewielkie wynagrodzenie, co sprawia, że copywriterzy otrzymują coraz gorsze wynagrodzenie.

Macie jakieś doświadczenia z serwisem? Podzielcie się opinią w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *