Kryptowaluty mają obecnie zarówno swoich zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest bardzo duża zmienność kursu, która z jednej strony pozwala zarobić naprawdę niezłe pieniądze w krótkim czasie, ale z drugiej naraża nas na równie szybką stratę. Dlatego warto zwrócić uwagę, że aż takie wahania nie dotyczą wszystkich monet wirtualnych. Są bowiem jeszcze tzw. stablecoiny, które nie są na nie tak podatne i cechują się znacznie większą stabilnością. Co powinniśmy o nich wiedzieć i do czego są wykorzystywane?
Spis treści
Stablecoin – co to?
Stablecoin to rodzaj kryptowaluty, którego wartość jest ściśle powiązana z innym dobrem pozostającym w obrocie. Najczęściej pieniądzem fiducjarnym (głównie dolarem amerykańskim, rzadziej euro), towarem (złotem, srebrem oraz ropą naftową) lub innymi kryptowalutami. Takie zabezpieczenie sprawia, że zmienność cenowa stablecoinów z reguły jest minimalna (są wyjątki).
Rodzaje stablecoinów
Obecnie na rynku znajdziemy wiele stablecoinów, które podzielić możemy ze względu:
- powiązanie z rzeczywistymi aktywami (najczęściej dolarem amerykańskim),
- rodzaj wykorzystywanego blockchaina (najwięcej działa w oparciu o sieć ethereum),
- sposób działania.
Z punktu widzenia inwestora najistotniejszy jest ten ostatni czynnik, czyli sposób działania, który wpływa na bezpieczeństwo środków trzymanych w danej kryptowalucie. Na podstawie tego kryterium możemy podzielić stablecoiny również na te, które:
- mają pokrycie w walucie tradycyjnej lub towarze,
- działają w oparciu o inne kryptowaluty,
- algorytmiczne.
Czym się charakteryzują i jak działają każde z nich?
Stablecoin mający pokrycie w walucie tradycyjnej i surowcach
Wśród stablecoinów najpopularniejsze są te, które mają pokrycie w walutach fiducjarnych (np. dolarach amerykańskich). Ich wartość przelicza się w stosunku 1:1, więc jedna jednostka wybranego stablecoina powinna być warta tyle samo co jeden prawdziwy dolar.
Oczywiście, aby utrzymać taki kurs stablecoina, jego emitenci muszą przechowywać na kontach bankowych określoną ilość pieniędzy w odpowiadającej mu walucie fiat. Dlatego ilość monet znajdujących się w obiegu powinna dokładnie odpowiadać tym znajdującym się na rachunku bankowym.
W przypadku stablecoinów mających pokrycie w walucie tradycyjnej zmiana ich ilości w obiegu jest dość prosta. Emitent, jeśli chce:
- zwiększyć ich ilość, to musi powiększyć rezerwy na kontach,
- zmniejszyć ich ilość, to musi odkupić stablecoiny i zwrócić środki w walucie fiat,
Stablecoiny mające pokrycie w surowcach działają dokładnie na tej samej zasadzie, aczkolwiek rezerwę stanowią tutaj towary, które przechowywane są w skarbcach (np. złoto, srebro itp.).
Stablecoin oparty o inne kryptowaluty
Podobnie jak stablecoiny mające pokrycie w walucie tradycyjnej, te działające w oparciu o inne kryptowaluty również mają odzwierciedlać wartość dolara, euro lub innej jednostki monetarnej. Różnica polega na tym, że:
- są zdecentralizowane – nie ma osoby odpowiedzialnej za ich emisję i kontrolę rezerw walutowych,
- mają pokrycie w kryptowalutach – najczęściej bitcoinie lub ethereum (rzadziej inne altcoiny).
Warto zwrócić uwagę, że kryptowaluty zwykle podlegają bardzo dużym wahaniom kursu. To z kolei sprawia, że utrzymanie stabilnej relacji względem określonej waluty fiat jest znacznie trudniejsze. Dlatego jedną jednostkę stablecoina zabezpiecza się kryptowalutami o dwukrotnie większej wartości, aby zminimalizować ryzyko związane ze znacznym spadkiem notowań.
Stablecoin algorytmiczny
Stablecoiny algorytmiczne również starają się utrzymać określoną wartość w stosunku do waluty fiat. Jednak te nie mają żadnego zabezpieczenia w postaci rzeczywistych dóbr, czy też kryptowalut. Odpowiedzialne są za to specjalne algorytmy i smart kontrakty (samorealizujące się), które odpowiednio manipulują ilością monet w obiegu i ich ceną.
Warto przy tym zauważyć, że niestety stablecoiny algorytmiczne w odróżnieniu od tych zabezpieczonych fiatami czasem nie radzą sobie utrzymaniem prawidłowej relacji względem określonego pieniądza fiducjarnego. Świetnym przykładem jest tutaj kryptowaluta Terra USD (UST), która w ciągu kilku dni zupełnie straciła powiązanie z dolarem (w maju 2022 roku).
Po co są stablecoiny
Jak łatwo się domyślić, stablecoiny ze względu na specyfikę swojego działania nie są kryptowalutami kupowanymi dla osiągnięcia zysku. Jednak mają inne zastosowania, które sprawiają, że pomimo tego cieszą się sporą popularnością.
Powody zakupu stablecoinów mogą być różne, ale najczęściej nabywa się je ze względów podatkowych. Według aktualnych przepisów obowiązek podatkowy powstaje dopiero w momencie wymiany krypowaluty na walutę tradycyjną, towar lub usługę. Dlatego zamieniając jakąkolwiek monetę wirtualną (np. bitcoina) na stablecoina możemy przechowywać swoje środki w portfelu kryptowalut bez konieczności rozliczania się z fiskusem. Przydaje się to zwłaszcza w sytuacjach, gdy spodziewamy się spadku kursu i chcemy spieniężyć posiadane coinsy bez wycofywania środków z giełdy,
Popularne stablecoiny
Poniżej tabelka prezentująca popularne stablecoiny wraz z ich oznaczeniem giełdowym oraz sposobem zabezpieczenia.
Stablecoin | Zabezpieczenie |
---|---|
Tether (USDT) | dolary amerykańskie |
USD Coin (USDC) | dolary amerykańskie |
Binance USD (BUSD) | dolary amerykańskie |
PAX Dollar (USDP) | dolary amerykańskie |
True USD (TUSD) | dolary amerykańskie |
DAI (DAI) | kryptowaluty |
PAX Gold (PAXG) | złoto |
Tether Gold (XAUT) | złoto |
Jaki wybrać?
Najpopularniejszymi i jednocześnie najbardziej pewnymi stablecoinami są te zabezpieczone fiatami. Mają one pokrycie w prawdziwym pieniądzu, dużą kapitalizację rynkową, a ich cena prawie dokładnie odzwierciedla odpowiadającą im walutę. Z tego też powodu na giełdach dostępne są w wielu parach kryptowalutowych (głównie Tether i USD Coin).
Z drugiej strony, choć twórcy danych stablecoinów gwarantują odpowiednie zabezpieczenie fiatami, to niestety żadne instytucje kontrolne nie mają jak tego zweryfikować. Dlatego wszystko opiera się w zasadzie tylko na słowie emitenta, który takie pokrycie deklaruje, a to niestety nie zawsze jest całkowicie zgodne z prawdą. Dobrym przykładem może być tutaj Tether, którego sporą część rezerw przez pewien czas stanowiły różne papiery komercyjne.
Stablecoiny mające pokrycie w fiatach wprawdzie uznawane są za lepsze od pozostałych dwóch rodzajów, ale warto mieć na uwadze, że odpowiadają za nie prywatne firmy, a to też rodzi pewne ryzyko. Znacznie lepiej pod tym względem wypadają te zabezpieczone kryptowalutami i algorytmiczne, ponieważ mają zdecentralizowany charakter. Jednak mimo bardziej przejrzystych zasad działania ich kurs niestety jest zdecydowanie mniej stabilny.
Gdzie kupić stablecoin?
Sposób nabywania stablecoinów na dobrą sprawę nie różni się w ogóle od zakupu jakichkolwiek innych kryptowalut. Jedyna różnica polega na tym, że w przypadku tych mniej popularnych możemy mieć większy problem z ich dostępnością np. na giełdach.
Podsumowanie
Stablecoiny znacznie ułatwiają handel i płatności kryptowalutami, dlatego chętnie korzystają z nich zarówno początkujący, jak doświadczeni inwestorzy. Wprawdzie nie nadają się do długoterminowego przechowywania kapitału, czy też wypracowywania zysku, ale w dalszym ciągu są bardzo użyteczne. Trzeba tylko pamiętać, że zakup jakichkolwiek kryptowalut obarczony jest ryzykiem, nawet pomimo różnych zabezpieczeń.
Korzystacie ze stablecoinów handlując kryptowalutami? Może od razu wymieniacie na waluty fiat? Podzielcie się opinią w komentarzu.