Zonda Global (BitBay) – opinie i opis giełdy

Zonda Global jest polską giełdą kryptowalut założoną w 2014 roku, znaną wcześniej pod nazwą BitBay. Firma początkowo swoją siedzibę miała w Katowicach, ale ze względu na spore ograniczenia oraz zmiany w polskim prawie przeniosła się na Maltę, a następnie do Estonii. Obecnie jest jedną z największych w Europie, a jej działalność kontrolowana jest przez Financial Intelligence Unit, czyli estońską jednostkę analityki finansowej. Co warto o niej wiedzieć, jak handlować i jakie ma opinie?

Rejestracja w Zonda Global (BitBay)

Rejestracja na giełdzie Zonda Global jest stosunkowo szybka i prosta.

Wystarczy, że podamy adres e-mail, zaznaczymy akceptację regulaminu oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i klikniemy w przycisk „Zarejestruj się”. Po chwili otrzymamy na wskazany adres wiadomość z prośbą o aktywację konta, gdzie po kliknięciu w link musimy podać login, hasło oraz kod PIN. Ten zaś będzie potrzebny podczas kontaktu z biurem obsługi klienta.

Wprawdzie po takiej rejestracji możemy już handlować na giełdzie, ale niestety konto niezweryfikowane jest mocno ograniczone.

Jak wygląda weryfikacja konta

Weryfikacja teoretycznie nie jest zbyt skomplikowana, ale niestety w praktyce bywa z tym różnie. Chcąc do niej przejść musimy jedynie kliknąć u góry ekranu „Zweryfikuj konto” i postępować wedle wskazówek. Do czasu, aż przejdziemy ją pomyślnie będziemy wiedzieli u góry informację o tym, że konto jest niezweryfikowane.

Sam proces weryfikacji zaczynamy od podania danych osobowych, adresu zamieszkania, zaznaczeniu oświadczenia, że deponowane środki zostały zdobyte legalnie oraz, że nie zajmujemy żadnego ważnego stanowiska. W kolejnym etapie pozostaje nam jeszcze tylko przesłanie skanu dowodu osobistego lub paszportu oraz jakiegoś dokumentu potwierdzającego adres zamieszkania. Może to być np. rachunek za wodę, prąd itp.

Konto niezweryfikowane wprawdzie pozwala na wpłaty oraz handel kryptowalutami, ale bez pozytywnie przeprowadzonej weryfikacji i tak nie wypłacimy zarobionych na giełdzie środków.

Jak dokonywać transakcji na giełdzie Zonda Global (BitBay)

transakcje bitbay

Dokonywanie transakcji na giełdzie Zonda Global jest bardzo proste, a do dyspozycji mamy kilka kilka rodzajów:

 • Wystaw ofertę – tutaj podajemy ilość i kurs za jaki chcemy sprzedać bądź kupić kryptowalutę. Transakcja zostanie zrealizowana dopiero jeśli pojawi się oferta spełniająca założone kryteria,
 • Szybka transakcja – od razu dokonujemy transakcji po aktualnie dostępnym kursie. Podajemy ilość kryptowaluty, którą chcemy szybko sprzedać, bądź kwotę jaką chcemy przeznaczyć na jej zakup.
 • Stop market – funkcja uruchamia sprzedaż, gdy cena spadnie do określonego poziomu lub kupno, gdy cena osiągnie ustaloną wcześniej wartość,
 • Fill or kill – oferta tego typu musi zostać zrealizowana w całości i natychmiast lub zostanie anulowana,
 • IOC – pozwala na natychmiastową sprzedaż bądź kupno kryptowaluty po ustalonym kursie. Podobnie jak powyższa oferta, z tą różnicą, że pozwala również na jedynie częściową realizację.

Konkretną walutę i kryptowalutę wybieramy klikając w jej symbol z lewej strony. Możemy tam również od razu prześledzić jak dokładnie zmieniał się kurs na przestrzeni czasu (od 15 minut do 31 dni).

Nieco niżej znajdziemy kolejne interesujące informacje czyli:

 • Oferty skupu (ask) – są to aktualne oferty użytkowników, którzy gotowi są zakupić określoną ilość danej kryptowaluty za podaną cenę,
 • Oferty sprzedaży (bid) – sytuacja odwrotna, czyli użytkownicy gotowi sprzedać konkretną ilość kryptowaluty po ustalonym przez siebie kursie.

Dostępne waluty i kryptowaluty

Na giełdzie Zonda Global możemy handlować wykorzystując 4 różne waluty, czyli PLN, EUR, USD oraz GBP. Wszystkich kryptowalut nie ma sensu wymieniać, gdyż jest ich całkiem sporo i regularnie pojawiają się nowe. Rzecz jasna wszystkie najpopularniejsze, takie jak np. bitcoin dostępne są cały czas.

Pozostałe opcje giełdy Zonda Global

 • Dashboard – sczegóły dotyczące konta np. ilość posiadanych kryptowalut i funduszy, dane itp. Tutaj też możemy zobaczyć jaka jest wartość naszego salda, gdybyśmy sprzedali wszystkie posiadane kryptowaluty po aktualnym kursie,
 • Giełda – w tym miejscu realizujemy wszystkie transakcje,
 • Moje oferty – tutaj znajdują się aktualnie wystawione oferty,
 • Portfele – w tym miejscu możemy przejrzeć posiadane kryptowaluty oraz dokonywać wpłat i wypłat,
 • Historia – szczegóły dotyczące wszystkich dokonanych na Zonda Global transakcji oraz saldo po danej operacji,
 • Kantor FIAT – w Zonda Global możemy również po prostu wymieniać waluty, więc służy nawet jako zwykły kantor internetowy,
 • Afiliacje – otrzymujemy do 80% z prowizji pobieranej przez Zonda Global od transakcji zaproszonych osób. Znajdziemy tutaj różne materiały reklamowe oraz szczegółowe statystyki odnośnie kliknięć oraz rejestracji.

Jak zarabiać na giełdzie Zonda Global (BitBay)

W teorii zarabianie na giełdach kryptowalut jest bardzo proste. Wystarczy, że sprzedamy kryptowaluty drożej niż kupiliśmy, ale niestety nie zawsze się to uda. Jest tak, ponieważ wirtualne waluty notują bardzo duże wahania kursu, również w dół, więc jest to inwestycja bardzo ryzykowna. Jednak co ciekawe, kryptowaluty możemy traktować zarówno jako inwestycję krótkoterminową, jak i długoterminową. Wszystko uzależnione jest od tego, jak długo mamy zamiar je trzymać po zakupie. Musimy jednak pamiętać, że nie zawsze uda się nam na nich zarobić, gdyż równie dobrze możemy sporo stracić.

Skąd brać kryptowaluty na sprzedaż

bitcoin - jak zacząć zarabianie

Zonda Global jest giełdą, która pozwala zakupić, a następnie sprzedać kryptowaluty z zyskiem (lub stratą). Jednak warto wiedzieć, że możemy wejść w ich posiadanie nawet bez wydawania choćby złotówki. Jest bowiem kilka sposobów, aby zdobyć darmowe kryptowaluty, aby następnie spieniężyć je na giełdzie.

Opłaty i prowizje

Założenie i prowadzenie konta na giełdzie Zonda Global jest całkowicie darmowe, ale musimy liczyć się z prowizją od dokonywanych transakcji. Opłaty różnią się od siebie w zależności od tego czy wystawiamy ofertę, czy też ją realizujemy. Kolejną istotną kwestią jest obrót w ciągu ostatnich 30 dni. Jakich prowizji możemy się spodziewać?

 • Maker (osoba wystawiająca ofertę) – od 0,17% do 0,30%,
 • Taker (osoba realizująca ofertę) – od 0,25% do 0,43%.

Wpłaty na giełdę realizowane są bez dodatkowych opłat (z wyjątkiem wpłaty za pomocą karty płatniczej, gdzie prowizja wynosi 2,99%), ale niestety za wypłatę środków pobierana już jest prowizja:

 • przelew bankowy krajowy – 6 PLN,
 • wypłata w bankomacie – 10 PLN,
 • przelew bankowy SEPA – 0,1% EUR (min. 1,5 EUR, maks. 150 EUR),
 • przelew bankowy FPS – 2 GBP,
 • na kartę płatniczą – 2,99% (min. 10 PLN lub 2,5 EUR).

Program partnerski Zonda Global (BitBay)

Zonda Global posiada również własny program partnerski, w którym możemy całkiem przyzwoicie zarobić i budować dodatkowy dochód pasywny. Otrzymujemy w nim od 25 do 80 procent prowizji jaką pobiera giełda od zaproszonych za pomocą naszego reflinka osób. Jej wysokość zależy od ilości nowych kont zarejestrowanych z jego wykorzystaniem w ciągu jednego miesiąca, a dokładną wartość przedstawia poniższa tabela:

Liczba zarejestrowanych kont w miesiącuWysokość prowizji
Powyżej 5025%
Powyżej 10030%
Powyżej 30040%
Powyżej 50050%
Powyżej 100060%
Powyżej 300070%
Powyżej 500080%

Jak widać duża ilość poleconych może zagwarantować naprawdę wysokie zarobki, ale niestety zaproszenie takiej ilości osób w ciągu jednego miesiąca nie należy do rzeczy łatwych.

Zmiana nazwy z BitBay na Zonda

Dnia 8 listopada 2021 roku giełda zmieniła swoją nazwę z BitBay na Zonda, ale wszystkie loginy, konta oraz hasła użytkowników pozostają bez zmian. W związku z tym zakładanie nowego konta nie będzie konieczne. Warto zauważyć, że poza samą zmianą nazwy, zmienił się również skład zarządu, strona internetowa, a do tego powstała nowa platforma handlowa oraz aplikacja na telefony.

Opinie o giełdzie Zonda Global (BitBay)

Zonda Global jest polską giełdą i jednocześnie jedną z największych w Europie, która regularnie wprowadza na platformę nowe kryptowaluty i obecnie obsługuje ich naprawdę sporą ilość. Panel jest bardzo intuicyjny, więc poruszanie się po nim nie powinno przysporzyć żadnych problemów nawet osobom początkującym. Jednak niestety giełda ma również sporo negatywnych opinii w internecie – głównie ze względu na problematyczną weryfikację i sporą ilość wymaganych dokumentów.

Macie jakieś doświadczenia z giełdą? Podzielcie się opinią w komentarzu.


Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz, masz pomysł na nowy temat lub potrzebujesz pomocy - daj znać! (Dane kontaktowe w stopce).

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
JANEK
JANEK
5 lat temu

Serwis przejrzysty i przede wszystkim dostępny w języku polski. Duży plus za weryfikację użytkownika, która poza przesłaniem skanu dowodu osobistego polega jeszcze na zrobieniu sobie zdjęcie twarzowe z dowodem w ręku. Założenie konta jest niezwykle proste.

Rafał
Rafał
5 lat temu

Korzystam z BitBaya do wymiany coinsów zebranych w kranikach i nigdy nie było problemów. Nie jest to jedyna giełda, ale zdecydował się na nią dlatego, że jest to giełda polska. Ostatnio próbuje również zarobić na kupnie i sprzedaży, choć z początku bałem się utraty kapitału.

2
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten tematx