Walutomat

Jeszcze kilkanaście lat temu jedynym sposobem (a przy tym praktycznie jedyną koniecznością) na wymianę waluty były odwiedziny w kantorze przed wakacyjnym wyjazdem za granicę. Zapewne denerwowała nas spora różnica pomiędzy kursem kupna i sprzedaży danej waluty. To przez tą różnicę, gdy odsprzedawaliśmy resztki walut po powrocie, odzyskiwaliśmy za nie znacznie mniej pieniędzy, niż początkowo musieliśmy zapłacić. Teraz walutę można wymieniać przez internet dzięki takim serwisom jak walutomat.

Przejście do serwisu

Częstotliwość wymiany walut zmieniła się, gdy powstały takie zjawiska jak:

  • emigracja zarobkowa i przesyłanie pieniędzy do rodziny w kraju,
  • kredyty walutowe, z możliwością spłacania bezpośrednio w walucie obcej,
  • niezwykle atrakcyjne cenowo przeloty zagraniczne oferowane przez tanie linie.

Dzięki nim konieczność wymiany walut nie przydarzała się nam już raz do roku, kiedy ew. różnice kursowe nie zmieniały zbytnio naszej sytuacji – teraz zaczęliśmy wymieniać ją znacznie częściej, a tym samym duża różnica w kursach walut zaczęła przekładać się na realne straty. Jakiego rzędu straty? Czytajmy dalej.

Walutomat zamiast kantoru lub banku

Spójrzmy na tabelę spreadów, czyli różnic pomiędzy kursem sprzedaży a kursem kupna danej waluty. W przypadku banków bardzo często różnica ta jest bliska 10%. Jeśli chodzi o kantory – w zależności od lokalizacji bywa też znacznie większa. A zatem jeśli szykuje nam się wydatek w walucie obcej, wymienimy 2000 złotych, po czym okazuje się, że jednak plany się zmieniły i ponownie wymieniamy walutę na złotówki, to przy spreadzie 10% tracimy 200 złotych – nie odchodząc nawet od okienka kantoru czy banku.

Jeśli takie sytuacje zdarzają nam się częściej lub w grę wchodzą wyższe kwoty – realna strata zwielokrotni się. Spójrzmy zatem ponownie na tabelę spreadów, tym razem oferowanych w walutomacie. Załóżmy, że interesuje nas dolar amerykański – kurs sprzedaży oferowany przez walutomat w momencie pisania tego artykułu wynosił 3,6520 PLN, kurs kupna – 3,6509 PLN. Na jednym dolarze oznacza to 0,11 grosza różnicy. Ile zatem musielibyśmy kupić i sprzedać dolarów, aby uzyskać wspomnianą wcześniej stratę 200 złotych? Nie 2000, ale 6 638 000 złotych – tak, to nie pomyłka, chodzi o prawie 7 milionów złotych.

Jak zatem korzystać z walutomatu?

Wymiana waluty może się odbywać na dwa sposoby. Jeśli mamy założony w serwisie nasz wirtualny Portfel, to możemy swobodnie zarządzać wpłaconymi tam pieniędzmi i wymieniać je na pożądane waluty. To dobre rozwiązanie, jeśli zamierzamy częściej i intensywniej korzystać z walutomatu.

Jeśli jednak nie chcemy zakładać Portfela, to żaden problem, wystarczy odpowiednio zdefiniowany przelew, który – gdy tylko dotrze na konto serwisu – uruchomi przelew zwrotny we wskazanej walucie. Co ważne, sam możesz określić kurs, po jakim zgadzasz się wymienić swoje środki. Jeśli chcesz, aby automatycznie został wybrany najlepszy możliwy – tak się stanie. Jeśli jednak uważasz aktualny kurs za niekorzystny i nie zamierzasz dokonać wymiany po kursie innym niż wskazany przez Ciebie – możesz wydać taką dyspozycję. Wtedy wymiana nastąpi, dopiero gdy możliwa będzie do przeprowadzenia po Twoim kursie.

Czy zatem warto skorzystać z usług walutomatu? Zdecydowanie tak.

Zobacz też inne kantory internetowe

Dodaj komentarz