Walutomat – opinie | jak działa?

Jeszcze kilkanaście lat temu jedynym sposobem na wymianę waluty były odwiedziny w kantorze stacjonarnym. Jednak czasy się zmieniły i obecnie dużo wygodniejszym, a do tego bardziej korzystnym rozwiązaniem są ich internetowe odpowiedniki. Jednym z nich jest walutomat, który działa na rynku wiele lat i w dalszym ciągu cieszy się sporym zaufaniem użytkowników. Jak działa, jakie ma opinie i co warto o nim wiedzieć?

Kursy walut w walutomacie na tle pozostałych

Korzystanie z kantorów internetowych takich jak walutomat, to spore oszczędności – zwłaszcza, jeśli wymieniamy większe kwoty. Jednak, aby dokładnie to sobie uświadomić warto spojrzeć na tabelę spreadów, czyli różnic pomiędzy kursem sprzedaży, a kursem kupna danej waluty. W przypadku banków bardzo często różnica ta jest bliska 10%. Jeśli zaś chodzi o kantory stacjonarne, wprawdzie sytuacja wygląda już nieco lepiej, ale w niektórych lokalizacjach potrafi być równie wysoka.

Załóżmy, że szykujemy się na wyjazd za granicę i wymienimy 2000 złotych, po czym nagle okazuje się, że musimy zmienić plany i ponownie wymieniamy walutę na złotówki, to przy spreadzie 10% tracimy 200 złotych – nie odchodząc nawet od okienka kantoru czy banku.

Zobaczmy jak obecnie (w momencie pisania tego artykułu) prezentują się kursy walut w najpopularniejszym banku w Polsce.

WalutaKurs kupna (w PLN)Kurs sprzedaży (w PLN)
EUR4.50614.9308
USD4.50794.9328
CHF4.68834.9782
GBP5.18725.6760

Spójrzmy teraz ponownie na tabelę kursów, ale tym razem w opisywanym walutomacie.

WalutaKurs kupna (w PLN)Kurs sprzedaży (w PLN)
EUR4,70384,7121
USD4,71104,7172
CHF4,84454,8522
GBP5,41705,4247

Jak widać różnica jest znaczna, więc nikt nie powinien mieć wątpliwości, że korzystanie z kantorów tego typu jest zdecydowanie bardziej opłacalne. Zwłaszcza, jeśli w grę wchodzą większe kwoty.

Jak korzystać z walutomatu?

Wymiana waluty może się odbywać na dwa sposoby:

 • poprzez wirtualny portfel – możemy w nim swobodnie zarządzać wpłaconymi tam pieniędzmi i wymieniać je na pożądane waluty. Wystarczy do tego założyć darmowe konto, a jest to najlepsze rozwiązanie, jeśli zamierzamy regularnie korzystać z walutomatu,
 • za pomocą przelewu – w momencie, gdy pieniądze znajdą się na koncie serwisu, to ten uruchomi przelew zwrotny we wskazanej walucie. Jest to rozwiązanie, które nie wymaga rejestracji, więc sprawdzi się, jeśli nie zamierzamy zakładać konta.

Decydując się na wymianę swoich środków możemy wybrać transakcję:

 • natychmiastową – zostanie zrealizowana od razu według aktualnego kursu,
 • po określonym kursie – wymiana nastąpi dopiero w momencie, gdy będzie można zrealizować ją po ustalonym kursie.

Jak wpłacić pieniądze do walutomatu

W walutomacie możemy wpłacić pieniądze wykorzystując do tego jedną z wielu dostępnych metod płatności. Są to:

 • przelew bankowy,
 • szybki przelew,
 • karta płatnicza,
 • kod QR,
 • Google Pay,
 • BLIK,
 • limit odnawialny P24NOW,
 • PayPal.

Jednak mimo sporej ilości dostępnych możliwości, niestety nie wszystkie będą dostępne od razu. Wynika to z faktu, że walutomat chce najpierw potwierdzić tożsamość użytkownika, dlatego pierwsza wpłata musi zostać zrealizowana za pomocą konta bankowego.

Jak wypłacić pieniądze z walutomatu

Wpłacić pieniądze do walutomatu możemy na kilka sposobów, ale niestety w przypadku wypłaty pozostaje nam już tylko konto bankowe. Wprawdzie jest to dość logiczne, jeśli spojrzymy na dostępne opcje. Jednak dla osób wpłacających za pomocą PayPala, niemożność wypłaty w ten sam sposób może być sporym zaskoczeniem.

Warto przy tym zwrócić uwagę, że możemy odebrać środki nie tylko na własny rachunek bankowy, ale również wysłać je bezpośrednio na konto wskazanego odbiorcy.

Ile kosztuje korzystanie z kantoru?

Walutomat jest prawie darmowy. Za rejestrację, wpłaty, wystawianie ofert itp. nic nie płacimy, a jedynym kosztem jest prowizja wynosząca od 0,06% do 0,2% wartości wymiany. Pobierana jest automatycznie od każdego zrealizowanego zlecenia, a dokładna jej wysokość uzależniona jest od miesięcznego obrotu. Rabat prezentuje się następująco:

Obrót (w zł)ProwizjaRabat
do 200 0000,2%0%
od 200 000 do 1 mln0,15%25%
od 1 mln do 3 mln0,1%50%
od 3 mln do 10 mln0,08%60%
Powyżej 10 mln0,06%70%

Wyjątkiem są również przelewy zagraniczne, które wiążą się z dodatkowymi opłatami, których wysokość uzależniona jest od kraju docelowego. W razie potrzeby warto przejrzeć cennik znajdujący się na oficjalnej stronie.

Czy walutomat jest bezpieczny?

Walutomat stosuje takie same zabezpieczenia technologiczne jak banki internetowe, więc jest bezpieczny. Potwierdza to również licencja KNF na świadczenie usług płatniczych, którą otrzymała spóła spełniając wszelkie rygorystyczne standardy bezpieczeństwa.

Dlaczego warto korzystać z kantorów tego typu?

Niegdyś wymiana walut nie odbywała się tak często, jednak zmieniło się to, gdy powstały takie zjawiska jak:

 • emigracja zarobkowa i przesyłanie pieniędzy do rodziny w kraju,
 • kredyty walutowe, z możliwością spłacania bezpośrednio w walucie obcej,
 • niezwykle atrakcyjne cenowo przeloty zagraniczne oferowane przez tanie linie lotnicze.

Dzięki nim konieczność wymiany walut z reguły nie przydarza się nam już tylko raz do roku, a znacznie częściej. Tym samym duża różnica w kursach przekłada się na realne straty, których w łatwy sposób można uniknąć. Co więcej, wybierając kantory internetowe nie musimy nawet wychodzić z domu, więc jest to metoda również dużo wygodniejsza.

Czy walumat działa w weekend?

Walutomat działa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, a więc również w weekend. Jednak korzystając z serwisu w dni wolne od pracy musimy liczyć się z tym, że księgowanie wpłat i realizacja wypłat może potrwać nieco dłużej. Jest to spowodowane nie tylko systemem pracy zespołu, ale także tym, iż banki realizują przelewy wyłącznie w dni robocze.

Korzystając z walutomatu w weekend warto wiedzieć, że średni kurs rynkowy jest ostatnim z piątku z godziny 23:00. Następna aktualizacja następuje dopiero z niedzieli na poniedziałek o północy.

Aplikacja mobilna

W czasach, gdy prawie wszystko robimy za pomocą telefonu nikogo nie zaskoczy fakt, że walutomat posiada również dedykowaną aplikację mobilną. Znajdziemy w niej wszystkie funkcjonalności strony internetowej, a do tego wygodne i bezpieczne potwierdzanie przelewów. Warto ją sobie zainstalować, jeśli planujemy regularne wymienianie walut.

Dostępna jest w Google Play oraz App Store.

Walutomat – opinie

Walutomat może pochwalić się wysokim bezpieczeństwem oraz świetnymi kursami walutowymi, a to w przypadku kantorów jest z całą pewnością najważniejsze. Głównie z tego względu ma bardzo dobre opinie wśród użytkowników, choć na uwagę zasługuje również intuicyjna strona internetowa i i przydatna aplikacja mobilna. Nie sposób nie wspomnieć również o supporcie, który naprawdę szybko udziela odpowiedzi i rozwiązuje ewentualne problemy.

Maciej jakieś doświadczenia z walutomatem? Podzielcie się opinią na jego temat w komentarzu.


Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz, masz pomysł na nowy temat lub potrzebujesz pomocy - daj znać! (Dane kontaktowe w stopce).

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
Karol
Karol
1 rok temu

Regularnie wyjeżdżam do pracy sezonowej za granicę i zawsze wymieniałem w kantorze po powrocie. Jakiś czas temu właśnie znajomy mnie przekonał żebym założył konto w walutomacie i nie żałuję. Dostaje więcej i nie muszę specjalnie jechać i czekać na wymianę. Żałuję tylko że zdecydowałem się na to tak późno, ale to pewnie też z racji wieku. Wiem też że są inne podobne kantory ale różnica między nimi jest minimalna. Nie wiem jak tamte ale walutomat mogę polecić.

1
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten tematx