Aby odnieść sukces, praktycznie w każdej branży potrzebna jest porządna strona internetowa, która jest najlepszą wizytówką firmy i doskonałym wabikiem na potencjalnych klientów. W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się strony oparte na prostych i intuicyjnych systemach CMS (WordPress, Joomla itp.). To właśnie dzięki tym systemom można w kilka minut uruchomić własną stronę internetową i zarządzać nią bez potrzeby programowania. Olbrzymim plusem CMS-ów jest również to, że można w bardzo prosty sposób podpiąć pod nie różnorodne szablony stron internetowych. W Internecie jest bardzo wiele profesjonalnych serwisów, które oferują darmowe albo płatne szablony stron internetowych do wszystkich najpopularniejszych CMS-ów.
Spis treści
Szablony stron internetowych – co to?
Gotowy szablon strony to nic innego jak szkielet strony internetowej. Szablony wordpress określają najważniejsze właściwości strony takie jak: tło, kolory, rozmiar czcionki, układ poszczególnych elementów itp. Każdy z szablonów posiada przykładową zawartość (zdjęcia, tekst, filmiki itp.), dzięki której można sprawdzić, jak nasza strona będzie się prezentować.
Skąd wziąć szablony WordPress, Joomla itp. ?
Gotowe szablony można kupić na specjalnych serwisach internetowych, takich jak np. Template Monster. Dzięki prostej wyszukiwarce można wybrać odpowiedni CMS oraz kategorię, która nas interesuje. Szablony joomla kosztują od 150 do nawet 7000zł.
Warto wspomnieć również i o tym, że oprócz samych szablonów możemy dokupić do nich również profesjonalną instalację i serwis wraz z hostingiem www. Pamiętać należy o tym, że jeden szablon możemy wykorzystać wyłącznie na jednej domenie. Bardzo często mamy również możliwość wykupienia szablonu na wyłączność. W takim przypadku będziemy mieć 100% pewność, że jesteśmy jedynym nabywcą danego szablonu i co najważniejsze będziemy mieć prawo do korzystania z szablonu na wielu domenach internetowych.
Jaki szablon wybrać?
Oferta darmowych i płatnych szablonów jest naprawdę bardzo szeroka. Wybranie najlepszego motywu może więc być naprawdę trudnym i czasochłonnym zadaniem. W pierwszej kolejności warto inwestować w szablony WordPress i Joomla, które bardzo często są rozwijane i na bieżąco aktualizowane przez twórców. Wybierając mniej popularne CMS-y należy liczyć się z tym, że szablony do nich mogą nie wyświetlać się prawidłowo na wszystkich najpopularniejszych przeglądarkach i urządzeniach mobilnych. Zobacz 10 najlepszych motywów WordPress 2018
Test szablonu WordPress od TemplateMonster
Blog ten długo korzystał z domyślnego szablonu WordPress, a dokładniej „Twenty Sixteen” i choć w dalszym ciągu stawiam na prostotę to przyszedł czas na zmiany. Wybór nie był prosty, ale zdecydowałem się na motyw o nazwie „Storycle„. Sama instalacja przebiegła bardzo sprawnie i nie sprawiła problemów – wystarczy kliknąć odpowiednio „Wygląd”->”Motywy”->”Wyślij motyw na serwer” i wybrać spakowany plik (instrukcja instalacji również znajduje się w zestawie). Wraz z szablonem otrzymujemy oczywiście zestaw niezbędnych wtyczek oraz obrazków (choć nie wykorzystałem ich) by strona mogła wyglądać tak jak na przykładach. W razie jakichkolwiek problemów można skorzystać z szablonu wraz z instalacją przez zespół serwisowy. W ofercie jest nawet stworzenie gotowej strony według wytycznych.
Jeśli o instalację chodzi to w zasadzie wszystko, więc czas przejść do samego szablonu. Korzystając z domyślnego by zmienić większość rzeczy trzeba mieć spore pojęcie o tym i ręcznie edytować, co również zajmuje sporo czasu. W wybranym szablonie większość interesujących mnie opcji znalazła się w zakładce „Personalizacja”, gdzie jednym kliknięciem można zmienić wiele rzeczy jak np:
- szerokość wpisu oraz paska bocznego
- czcionkę i kolor tekstu, poszczególnych nagłówków, linków itp.
- różne rodzaje wyglądu wpisów, co ma być wyświetlane
- sposób wyświetlania okruszków
- powiązane posty
To tylko niektóre z nich, a znacznie ułatwiają szybkie wprowadzanie zmian na stronie. Ten szablon posiada również kilkanaście różnych układów strony do wyboru (możliwe szybkie przejście jednym kliknięciem).
Możliwości tego Szablonu WordPress nie zostały do końca wykorzystane bo można z jego pomocą zrobić naprawdę ciekawie wyglądającą stronę, ale chciałem by strona główna została stroną statyczną i cechowała się prostotą. Można znaleźć również wiele darmowych szablonów do WordPress i wiele osób z nich korzysta. W tej sytuacji niestety musimy zachować link w stopce, który nie każdemu odpowiada. Dla większych stron najlepszym wyjściem są wtedy szablony płatne.
Darmowe motywy
Wiele blogów stoi na darmowych szablonach, których również w internecie nie brakuje. WordPress wraz z aktualizacjami wydaje nawet własne darmowe motywy o nazwie „Twenty xx”, gdzie w miejsce „xx” wskakują po prostu kolejne liczby np. „Twenty Fiveteen”, „Twenty Sixteen” itd. Niestety, jak to bywa w przypadku rzeczy darmowych, takie rozwiązanie ma swoje wady. Często wymagają umieszczenia linka w stopce lub są to po prostu uszczuplone o ciekawe funkcje wersje płatne. Pewnym minusem jest również fakt, że wiele blogów wygląda po prostu tak samo stojąc na domyślnym, darmowym motywie
Darmowy czy płatny motyw ?
Płatne motywy przeważnie mają większe możliwości personalizacji i pozwalają się trochę wyróżnić. Warto zdecydować się na tego typu rozwiązanie, ponieważ jest to wydatek stosunkowo niewielki i przede wszystkim jednorazowy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by korzystać z darmowych motywów.
Preferujecie darmowe czy płatne motywy? Podzielcie się opinią w komentarzu.
Ja preferuję przynajmniej przy początkowej[testowej] fazie projektu bloga czy też strony www szablon testowy, gdyż nigdy na początku nie wiemy czy nam się uda to co robimy, a nie warto pieniędzy w błoto wyrzucać. Myślę tak dlatego gdyż nie zawsze jest tak, że płatny szablon może nam się spodobać, lub starczy nam zapału i chęci do pracy nad danym projektem.