Strona główna » Pozostałe » Jak streamować na Twitchu i YT

Jak streamować na Twitchu i YT

Streaming to nic innego jak wszelkie usługi pozwalające na oglądanie filmów oraz dźwięku bez pobierania ich na dysk. By nadawać własną transmisję niezbędny nam będzie odpowiedni program oraz platforma, która to umożliwia. W zasadzie, bez względu na wybraną platformę sam proces wygląda tak samo, różni się tylko wybraną opcją w programie. My skupimy się przede wszystkim na tym jak streamować na Twitchu i YT. Jak zacząć i co musimy wiedzieć zanim przejdziemy do nadawania transmisji?

Jak przygotować się do odpalenia własnej transmisji

Bez względu na to, czy chcemy streamować na Twitchu, na YouTube, czy jeszcze gdzieś indziej, musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Najważniejsze to oczywiście wymagania sprzętowe, które musi spełniać nasz komputer, abyśmy mogli odpalić transmisję i jednocześnie komfortowo grać. Potem dochodzi do tego jeszcze kwestia wyboru odpowiedniej aplikacji i oczywiście platformy do streamowania, ale do tego jeszcze dojdziemy.

Wymagania sprzętowe

Jedną z najważniejszych rzeczy, jeśli chodzi o wymagania jest oczywiście łącze internetowe. Słabej jakości internet będzie powodował problemy z płynnością, co nie tylko zniechęci potencjalnych widzów, ale również może znacznie utrudnić nam rozgrywkę. Najważniejszy parametr, jeśli chcemy streamować to prędkość wysyłania (upload). Większość dostawców oferuje różne prędkości pobierania i wysyłania, więc musimy zwrócić na to uwagę. Największy serwis umożliwiający streamowanie, czyli Twitch.tv zaleca, aby było to przynajmniej 4 Mb/s. Transmisje w jakości HD są na dzień dzisiejszy standardem, więc te dostępne w gorszej jakości mają trudności z zatrzymaniem widzów na dłużej.

Drugą sprawą jest oczywiście odpowiednio mocny komputer. Jeśli podczas gry sprzęt bez problemu daje radę z zapasem FPS-ów to nie powinno być większych problemów, choć musimy liczyć się ze spadkami. Gorzej jeśli komputer spełnia jedynie minimalne wymagania lub średnie. W takiej sytuacji odpalenie własnej transmisji prawdopodobnie obciąży podzespoły komputera na tyle, że gra będzie zwyczajnie niemożliwa, nie mówiąc już o streamowaniu.

Aplikacja do streamowania

Kolejną niezbędną rzeczą by odpalić swój własny stream jest oczywiście odpowiedni program. Jednym z takich programów jest Xsplit, występujący zarówno w wersji darmowej jak i płatnej. Darmowa jest okrojona z niektórych funkcji, ale na początek w zupełności wystarczy. W miarę wzrostu popularności możemy pokusić się o zakup pełnej wersji, choć nie jest to konieczne.

Dostępne są dwie wersje programu:

  • Xsplit Gamecaster – bardzo łatwy w obsłudze program, świetnie nadający się do transmisji z gier.
  • Xsplit Broadcaster – posiada więcej możliwości konfiguracyjnych, choć może być przez to trudniejszy dla początkujących streamerów.

Gdzie streamować? – wybór platformy

Skoro kwestię wymagań i aplikacji mamy już za sobą to zostaje nam ostatnia kwestia, czyli wybór platformy na której nasza transmisja będzie dostępna. Jest kilka serwisów, które na to pozwalają, ale w dalszym ciągu najpopularniejszą jest bez wątpienia Twitch.tv, więc na tej się skupimy. Ciekawą alternatywą jest jeszcze YouTube oraz Facebook, które ostatnimi czasy również są często wybierane jako platforma do streamowania. Przejdźmy jednak do konkretów i wróćmy do Twitch.tv. Na początek oczywiście musimy założyć tam konto, co nie powinno sprawić żadnych trudności.

Czy Twitch.tv to najlepszy wybór?

Twitch.tv to w dalszym ciągu najpopularniejsza platforma, jeśli chcemy zacząć zarabiać na streamowaniu gier i nie tylko. Oczywiście jest również sporo streamerów, którzy preferują YouTube, ale w dalszym ciągu większość osób kojarzy YouTube z filmikami nagrywanymi wcześniej, a Twitcha właśnie ze streamami. Wybór platformy to jednak kwestia mocno indywidualna, więc wcale nie musimy ograniczać się do Twitcha.

Jak streamować, gdy już wszystko gotowe

Mając już program do streamowania oraz konto w serwisie możemy przejść do odpalenia transmisji.

Jeśli chodzi o Xsplit Gamecaster to zakładka „Accounts” pozwoli dodać utworzone konto na Twitchu do programu. Po zaczęciu transmisji pojawi się ona automatycznie w serwisie i będzie można ją oglądać. Możemy również ustawić sobie w opcjach (settings), aby start i stop transmisji następował po naciśnięciu wybranego przycisku. Pozwoli to na łatwiejsze rozpoczynanie oraz kończenie transmisji bez konieczności klikania myszą.

W Xsplit Broadcaster sytuacja wygląda bardzo podobnie, z tą różnicą, że jest to zakładka outputs->set up new output->Twitch.

W kolejnym okienku wystarczy, że klikniemy „Authorize” oraz podamy swoje dane do konta na Twitch.

W zasadzie to wszystko. Tyle wystarczy, aby streamować na wybranej platformie. Wiedząc jak jak odpalić własną transmisję możemy zacząć zdobywać widzów, a finalnie nawet zacząć na tym zarabiać. Co by nie było, streamowanie może zagwarantować naprawdę niezłe zarobki, jeśli mamy w sobie „to coś”, co pozwoli przyciągnąć i utrzymać widzów na dłużej.

Jak zarabiać na streamowaniu

Wprawdzie możemy odpalić transmisję, aby się pokazać, ale jednak większość osób, które decydują się na streamowanie myśli o zarabianiu pieniędzy w ten sposób. W zasadzie nic w tym dziwnego, gdyż w dzisiejszych czasach jest to naprawdę niezły pomysł na biznes. Duża ilość osób oglądających streamy sprawia, że nadawanie własnej transmisji może się opłacić. Na streamowaniu zarabiamy przede wszystkim:

  • umieszczając reklamy,
  • otrzymując dotacje od widzów,
  • nawiązując współpracę z różnymi firmami.

Zanim jednak przejdziemy do zarabiania na streamowaniu musimy zdobyć widzów, a to wymaga już niestety czasu.

Jak inaczej zarabiać w internecie

Streamowanie jest bez wątpienia jednym z ciekawszych sposobów zarabiania na grach komputerowych, który łączy przyjemne z pożytecznym. Nie jest to, jednak jedyna możliwość na zdobycie dodatkowych pieniędzy na graniu w gry przez internet. Warto zainteresować się również pozostałymi sposobami, również tymi niekoniecznie związanymi z grami.


zarabianie na grach

Streamowanie to tylko jeden z kilku sposobów zarabiania na grach. Z powodzeniem możemy wykorzystać gry do zdobywania pieniędzy w inny sposób, łącząc przyjemne z pożytecznym.


praca w domu i zarabianie przez internet

Pracować i zarabiać w domu możemy na wiele różnych sposobów, a niektóre z nich nie wymagają praktycznie żadnych umiejętności. Wystarczy nam nieco wolnego czasu i przede wszystkim chęci.


Podsumowanie

Streamowanie to ciekawy sposób na zarobek, który pozwala zarabiać pieniądze na graniu w gry, czyli czymś co większość kojarzy z rozrywką. Wprawdzie uruchomić transmisję może praktycznie każdy, ale niestety zdobycie widzów nie jest już takie proste. Warto jednak spróbować, jeśli czas wolny kojarzy nam się przede wszystkim z graniem w gry. W ten sposób możemy połączyć przyjemne z pożytecznym, a może nawet zagwarantować sobie dochód, który pozwoli na całkowitą rezygnację z etatu. Nie ma co ukrywać, że zarabianie na streamowaniu to praca marzeń wielu graczy, choć niestety nie każdy będzie w stanie osiągnąć wystarczająco duży sukces.

Macie jakieś doświadczenia ze streamowaniem? Jaką platformę preferujecie? Podzielcie się opinią w komentarzu.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz lub potrzebujesz pomocy - daj znać! (Dane kontaktowe w stopce).

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x