Jak streamować na Twitchu i YT

Streaming to nic innego jak wszelkie usługi pozwalające na oglądanie filmów oraz dźwięku bez pobierania ich na dysk. By nadawać własną transmisję niezbędny będzie odpowiedni program oraz platforma, która to umożliwia. W zasadzie, bez względu na wybraną platformę sam proces wygląda tak samo, różni się tylko wybraną opcją w programie. My skupimy się na tym jak streamować na Twitchu i YT.

Jak przygotować się do streamowania

Bez względu na to czy chcemy streamować na Twitchu, na YouTube, czy jeszcze gdzie indziej… trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii. Są to oczywiście wymagania sprzętowe, aby móc odpalić transmisję i w komfortowo grać. Do tego dochodzi jeszcze kwestia wyboru odpowiedniej aplikacji i oczywiście platformy do streamowania.

Wymagania sprzętowe

Jedną z najważniejszych rzeczy jest oczywiście łącze internetowe. Słabej jakości internet będzie powodował problemy z płynnością, co potrafi zniechęcić potencjalnych widzów.

Najważniejszy parametr w tej sytuacji prędkość wysyłania (upload). Większość dostawców oferuje różne prędkości pobierania i wysyłania, więc trzeba zwrócić na to uwagę. Największy serwis umożliwiający streamowanie czyli Twitch zaleca by było to przynajmniej 4Mb/s. Transmisje w jakości HD są na dzień dzisiejszy standardem. Te gorszej jakości mają trudności z zatrzymaniem widzów na dłużej.

Drugą sprawą jest oczywiście odpowiednio mocny komputer. Jeśli grając w gry sprzęt daje bez problemu radę z zapasem FPS-ów to nie powinno być problemu. Gorzej jeśli komputer spełnia wymagania tylko na tyle by w miarę płynnie działać, choć potrafi przyciąć. W takiej sytuacji odpalenie transmisji obciąży podzespoły komputera na tyle, że gra będzie zwyczajnie niegrywalna.

Aplikacja do streamowania

Kolejną niezbędną rzeczą by odpalić swój własny stream jest oczywiście odpowiedni program. Jednym z takich programów jest Xsplit, występujący zarówno w wersji darmowej jak i płatnej. Darmowa jest okrojona z niektórych funkcji, ale na początek w zupełności wystarczy. W miarę wzrostu popularności można pokusić się o zakup pełnej wersji, choć nie jest to konieczne.

Dostępne są dwie wersje programu:

  • Xsplit Gamecaster – bardzo łatwy w obsłudze program, świetnie nadający się do transmisji z gier.
  • Xsplit Broadcaster – posiada więcej możliwości konfiguracyjnych, choć może być przez to trudniejszy dla początkujących streamerów.

Twitch.tv czy inna platforma do streamowania?

No i w zasadzie ostatnia rzecz czyli wybór platformy na której nasza transmisja będzie dostępna. Jest kilka serwisów, które na to pozwalają, ale w dalszym ciągu najpopularniejszą jest bez wątpienia Twitch.tv, więc na tej się skupimy. Ciekawą alternatywą może być jeszcze YT, który również jest często wybierany jako platforma do streamowania. Wróćmy jednak do Twitcha i przejdźmy do konkretów. Na początek zakładamy konto, co nie powinno sprawić żadnych trudności.

Jak streamować, gdy już wszystko gotowe

Mając już program do streamowania oraz konto w serwisie czas przejść do odpalenia transmisji.

Jeśli chodzi o Xsplit Gamecaster to zakładka „Accounts” pozwoli dodać utworzone konto na Twitchu do programu. Po zaczęciu transmisji pojawi się ona automatycznie w serwisie i będzie można ją oglądać. Można ustawić sobie w opcjach „settings” start/stop transmisji na wybrany klawisz. Co pozwoli na łatwiejsze rozpoczynanie oraz kończenie transmisji.

Co do Xsplit Broadcaster to sytuacja wygląda podobnie, z tą różnicą, że jest to zakładka outputs->set up new output->Twitch.

W kolejnym okienku wystarczy kliknąć „Authorize” oraz podać swoje dane do konta na Twitch.

Jak inaczej zarabiać w internecie

Streamowanie jest bez wątpienia jednym z ciekawszych sposobów zarabiania na grach komputerowych, który łączy przyjemne z pożytecznym. Nie jest to, jednak jedyna możliwość na zdobycie dodatkowych pieniędzy przez internet. Warto zainteresować się również pozostałymi sposobami, niekoniecznie związanymi z grami.

Zarabianie na grach

zarabianie na grach

Streamowanie to tylko jedna z kilku możliwości wykorzystania gier komputerowych do zarabiania pieniędzy. Możemy połączyć przyjemne z pożytecznym również na inne sposoby.

Praca w domu i zarabianie przez internet

praca w domu i zarabianie przez internet

W domu możemy zarabiać na wiele różnych sposobów, a niektóre z nich nie wymagają praktycznie żadnych umiejętności, a jedynie nieco wolnego czasu.

Dlaczego Twitch.tv?

Wydawałoby się, że idea oglądania, jak inni grają w gry komputerowe, zamiast samemu to robić jest dość niefortunna. A jednak już ponad 100 milionów ludzi odwiedziło stronę Twitch.tv, by podglądać dzięki niej, jak 2 miliony innych użytkowników gra w grę. Gdy poważnie się zastanowimy nad tym zjawiskiem, to mogą nam przyjść do głowy porównania z oglądaniem w TV różnorodnych wydarzeń sportowych. Skoro w tamtym przypadku miliony ludzi są w stanie oglądać, jak mała grupa ludzi biega za piłką, zamiast samemu wyjść na boisko, to może koncepcja oglądania innych graczy komputerowych ma podobny sens? Wygląda zresztą, że nawet największe firmy już w to uwierzyły, sam Twitch został zakupiony za 970 milionów dolarów przez Amazon. Nic nie wskazuje też na to, by zaczęli żałować swojej decyzji. Spójrzmy zatem, na czym polega fenomen tego serwisu.

Podglądanie ekspertów

Wbrew temu, co twierdzą miłośnicy nostalgii, dzisiejsze gry wcale nie są łatwiejsze od tych sprzed lat. Są znacznie bardziej rozbudowane, a jeśli zamiast przeciwników komputerowych będziemy mieć przeciwko sobie innych graczy, tak jak jest to powszechne w grach sieciowych, to nasza pewność siebie „jestem całkiem niezłym graczem” może zostać zniszczona już po kilku wirtualnych potyczkach. Może nas to zaboleć tym bardziej, jeśli gramy nie z anonimowymi graczami z drugiego końca globu, ale z naszymi znajomymi ze szkoły, z osiedla albo po prostu z grupą osób, z którymi często spotykamy się w wirtualnym świecie.

Dlatego, podobnie jak w tradycyjnym sporcie, „trening czyni mistrza”. Jednak w ramach treningu warto też podglądać tych mistrzów. Dokładnie analizować ich techniki, wykorzystywane sztuczki oraz wszystko to, na co moglibyśmy nie wpaść. Późniejsze ich wdrożenie do własnej gry będzie już oczywiście naszym zadaniem. Obserwując ciekawe zagrania u innych, łatwiej będzie się nam rozwijać. Z czasem nasze umiejętności mogą wzrosnąć na tyle, że sami znajdziemy się po drugiej stronie Twitch.tv. Wtedy to nasze działania będą obserwować inni. Rosnąca liczba obserwatorów natomiast, z pewnością pozytywnie wpłynie na nasze morale i pewność siebie.

Zapoznanie się z grami

Jeszcze kilkanaście lat temu prawie każda gra komputerowa oferowała wersję demonstracyjną, dzięki którym mogliśmy się sami przekonać, czy gra na tyle nam odpowiada, by zainwestować w jej pełną wersję. Niestety, wraz z rozwojem gier na konsole, coraz rzadziej mieliśmy możliwość samodzielnego przetestowania gry – skazani jesteśmy na mało obiektywne materiały producenta, albo właśnie na serwisy typu Twitch. To tam możemy w każdej chwili znaleźć setki osób grających w grę, którą jesteśmy zainteresowani. W krótkim czasie mamy szansę przyjrzeć się rozgrywce i to z poziomu graczy na różnych stopniach zaawansowania, a także na różnych etapach danej gry.

Forma sztuki

Zdaniem wielu analityków, dzisiejsze gry dzięki swoim coraz bardziej imponującym budżetom potrafią opowiadać ciekawsze historie niż filmy. Nasz rodzimy Wiedźmin 3: Dziki Gon dysponował budżetem ponad 300 milionów złotych. Dzięki temu stworzył tak ciekawą historię, że czas przejścia gry wg serwisu miastogier.pl to średnio ponad 90 godzin. Można zatem porównać osoby oglądające przebieg gry na Twitch do osób oglądających serial w telewizji. Fenomen serwisu powinien być wtedy bardziej zrozumiały.

Wydaje się zatem, że przyszłość dla tej platformy streamingowej jest jasna. By jednak lepiej zrozumieć, jak ona działa i co możemy dzięki niej zyskać, wystarczy zrobić jedno. Dołączyć do milionów użytkowników i rozpocząć oglądanie – a może nawet nadawanie?

Czy Twitch.tv to najlepszy wybór? – opinie

Twitch.tv to w dalszym ciągu najpopularniejsza platforma, jeśli chcemy zacząć zarabiać na streamowaniu gier i nie tylko. Oczywiście jest również sporo streamerów, którzy preferują YouTube, ale w dalszym ciągu większość osób kojarzy YouTube z filmikami nagrywanymi wcześniej, a Twitcha właśnie ze streamami.

Macie jakieś doświadczenia ze streamowaniem? Jaką platformę preferujecie? Podzielcie się opinią w komentarzu.

Dodaj komentarz