Elastyczny Web Hosting – co to jest i jak działa?

W miarę jak strony internetowe stają się coraz bardziej złożone, wybór odpowiedniego hostingu, który sprosta rosnącym wymaganiom jest niezwykle ważny. Dla prawidłowego funkcjonowania witryny istotna jest nie tylko sama firma, ale również odpowiedni pakiet, a nawet dodatkowe usługi. Wariantów na rynku jest naprawdę sporo, ale jednym z ciekawszych z pewnością jest Elastyczny Web Hosting. Jak działa i czym się wyróżnia?

Elastyczny Web Hosting (EWH) – co to jest?

Elastyczny Web Hosting to rodzaj hostingu www, w którym przydzielone zasoby zwiększają się wraz z zapotrzebowaniem. W przeciwieństwie do tradycyjnego hostingu, w których przydzielane są one na stałe, elastyczny pozwala na dostosowanie mocy obliczeniowej, przestrzeni dyskowej i innych zasobów w czasie rzeczywistym, w zależności od obciążenia witryny.

Kto oferuje Elastyczny Web Hosting

Obecnie jest to usługa unikalna, którą znajdziemy tylko u jednego hostingodawcy:

dhosting

W dhosting można testować Elastyczny Web Hosting przez 14 dni za darmo. Jest to wystarczający okres czasu, aby sprawdzić jego działanie i podjąć decyzję o ewentualnym zakupie. Migracja jest oczywiście w pełni darmowa.


Podstawowe parametry serwera to:

  • CPU 1 GHz,
  • RAM 2 GB,
  • dysk NVMe 50 GB.

Dopiero po ich wykorzystaniu uruchamia się automatyczne skalowanie. Oczywiście pod warunkiem, że opcja ta jest włączona, a na saldzie znajduje się wystarczająca ilość środków. Jest ona jedynie opcjonalna i bez kontaktu supportem skaluje się do maksymalnie:

  • CPU 24 GHz,
  • RAM 64 GB,
  • Dysk NVMe 1 TB.

Wyższe wartości również są możliwe, ale wymagają wysłania zgłoszenia.

Zalety Elastycznego Web Hostingu

  1. Skalowalność – jednym z najważniejszych atutów elastycznego web hostingu jest możliwość skalowania zasobów w górę w zależności od potrzeb. W momencie wzmożonego ruchu na stronie, automatyczne przydzielane są dodatkowe zasoby, które zapobiegają spowolnieniom i awariom.
  2. Oszczędność kosztów – tradycyjne usługi hostingowe często wymagają stałego opłacania dużych pakietów zasobów, niezależnie od ich faktycznego wykorzystania. Elastyczny Web Hosting eliminuje ten problem i pozwala na płacenie tylko za te, które rzeczywiście został użyte w danym okresie.
  3. Szybkość i wydajność – dzięki elastycznemu zarządzaniu zasobami można zoptymalizować wydajność witryny internetowej. Użytkownicy nie lubią czekać, dlatego szybkość strony jest szczególnie ważna.

Kiedy warto wybrać Elastyczny Web Hosting

Elastyczny Web Hosting jest praktycznie dla każdego. Nawet na małych stronach internetowych możliwe są nagłe skoki ruchu, które w przypadku tańszych (lub nawet darmowych) hostingów mogą prowadzić do całkowitego zablokowania witryny. Wprawdzie można rozwiązać ten problem przechodząc na wyższy pakiet, ale zazwyczaj wiąże się to ze znacznie większymi kosztami. Nie każdy ma ochotę płacić dużo więcej tylko dlatego, że strona sporadycznie notuje wzrost ilości odwiedzających.

Jeśli na stronie przez większość czasu przebywa niewielu internautów, a takie skoki zdarzają się tylko sporadycznie, to drogi pakiet standardowego hostingu wydaje się mało sensowny. Przez większość czasu dostępne zasoby będą niewykorzystywane, a płacić cały czas trzeba. Dlatego w takich sytuacjach dużo lepszym rozwiązaniem jest elastyczne skalowanie, w którym zasoby przydzielane są dopiero w momencie, gdy faktycznie są potrzebne.

Nagłe skoki ruchu na stronie najczęściej pojawiają się po wysyłce newsletterówy, podczas większych promocji lub w sytuacjach, gdy link do wpisu zostanie udostępniony przez kogoś o dużych zasięgach.

Jak działa automatyczne skalowanie

Elastyczne skalowanie działa na zasadzie przedpłaty, więc wystarczy doładować konto wybraną kwotą oraz włączyć usługę. W sytuacji, gdy domyślne zasoby okażą się niewystarczające, to system automatycznie przydzieli ich większą ilość. W ten sposób opłata naliczana jest jedynie za czas, w którym faktycznie były one potrzebne.

Pieniądze za elastyczne skalowanie pobierane są na bieżąco z salda EWH, które rozliczane jest z każdej godziny, w której potrzebne były dodatkowe zasoby.

Podsumowanie i opinie

Elastyczny Web Hosting świetnie się sprawdzi zarówno w przypadku mniejszych blogów, jak i większych serwisów internetowych. Jest to usługa, dzięki której nie trzeba ciągle zmieniać pakietów, czy nawet hostingodawcy, gdy oferowane parametry okażą się niewystarczające. Dzięki automatycznemu skalowaniu strona będzie poprawnie działała nawet, gdy ruch na niej nagle wzrośnie.

Co myślicie o takim hostingu i elastycznym skalowaniu? Podzielcie się opinią w komentarzu.

Zobacz też:


Łukasz Luboński

Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz, masz pomysł na nowy temat lub potrzebujesz pomocy - daj mi znać!

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x