Z góry należy powiedzieć, że prowadzenie firmy jest rzeczą drogą. Wydaje się to paradoksalne, gdyż zazwyczaj bycie przedsiębiorcą kojarzy się wyłącznie z zyskiem. Mało kto zwraca uwagę, jakie koszty należy ponieść, aby utrzymać firmę w dzisiejszych czasach. Coraz wyższe składki, podatki oraz same ceny surowców to składowe, które już na starcie zniechęcają potencjalnych właścicieli firm do podjęcia ryzyka.
Aby obniżyć nieco koszty prowadzenia działalności, na rynku pojawiła się usługa wirtualnego biura. Czym jest ten rodzaj biznesu i dlaczego korzystanie z niego opłaca się obydwu stronom? O tym poniżej.
Czym jest wirtualne biuro?
Usługa wirtualnego biura bazuje w większości przypadków na lokalizacji. Umożliwia udostępnienie wirtualnego adresu właścicielom firm, chcącym zaistnieć na rynku. Co jednak znaczy pojęcie wirtualnego adresu? Otóż, każdy przedsiębiorca podczas rejestracji firmy musi podać we wpisie do CeiDG konkretny adres siedziby. Niektórzy zakładając działalności jednoosobowe zazwyczaj pracują w domu, ale nie chcą tego nikomu pokazywać. Wtedy stosuje się usługę wypożyczenia adresu. Pozbawia to konieczności wynajmu lokalu fizycznego, a także pozwala zachować pewną strefę prywatności.
Przeważnie, lokalizacja biur wirtualnych jest bardzo dobra. Pozwala to w pewien sposób zaistnieć nowemu przedsiębiorcy, szczególnie w sieci. Okazuje się, że wirtualne adresy w centrum dużych miast są dobrze odbierane przez algorytmy wyszukiwania internetowego, co jest niezwykle ważne w kontekście prowadzenia firmy w dzisiejszym świecie.
Komu może przydać się taka usługa?
Zazwyczaj, usługa biur wirtualnych jest kierowana dla działalności jednoosobowych, czyli dla przedsiębiorców działających na zasadzie B2B. W większości przypadków, takie osoby wykonują swoją pracę bezpośrednio z domu bądź w siedzibach swoich klientów. Nie ma więc potrzeby wynajmu lokali, co niejednokrotnie w tych czasach jest drogie. Chcąc dowiedzieć się, ile kosztuje wirtualne biuro, wcale nie trzeba daleko szukać. Są to grosze w porównaniu ze stawką, jaką musielibyśmy wydać w celu wynajęcia i co gorsza utrzymania lokalu fizycznego.
Oferta biur wirtualnych – jak wiele usług oferują te działalności?
Mogłoby się wydawać, że w ramach miesięcznego abonamentu, biura wirtualne jedynie udostępniają nam swój adres siedziby i nic więcej ich nie interesuje. Nic z tych rzeczy. Zadaniem takich firm w podstawowych pakietach jest odbiór korespondencji swoich klientów i odpowiednie jej segregowanie. Raczej logiczne, że wszystkie paczki i listy będą wysyłane na adres widniejący we wpisie do rejestracji.
Recepcjoniści pracujący w wirtualnych biurach mają za zadanie przekazać przychodzącą korespondencję wyłącznie właścicielowi współpracującej firmy. Wiele e-biur oferuje swoim klientom biznesowym także pomoc w wypełnianiu firmowych dokumentów. Nie można nazwać tego w pełni zajmowaniem się księgowością, ale chęci do pomocy nigdy nie brakuje. Dodatkowo, w niektórych przypadkach możliwy jest wynajem fizycznej sali konferencyjnej na spotkanie z kontrahentem.