Większość z nas ma w domu masę nieużywanych ubrań, które jedynie zajmują miejsce w szafie. W takiej sytuacji warto rozważyć ich sprzedaż, gdyż dzięki temu zyskamy miejsce na nowe rzeczy, ale również zwróci nam się choć część pieniędzy wydanych na ich zakup. Jest to jeden z łatwiejszych sposobów na szybkie zdobycie dodatkowej gotówki, choć oczywiście nie są to duże kwoty. Mimo to mogą stanowić ciekawe uzupełnienie domowego budżetu. Zatem jak i gdzie sprzedawać ubrania?
Spis treści
Darmowe aplikacje do sprzedawania ubrań
Obecnie większość rzeczy robimy przy pomocy telefonu, gdyż mamy go zawsze pod ręką. Nic dziwnego, że najpopularniejszym sposobem sprzedawania ubrań są dedykowane aplikacje. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ od razu możemy zrobić odpowiednie zdjęcie i od razu wystawić ofertę. Jakie darmowe aplikacje do sprzedawania ubrań są najpopularniejsze?
Vinted
Jedną z najbardziej popularnych aplikacji do sprzedawania ubrań jest oczywiście Vinted, którą zna praktycznie każdy, choćby z samej nazwy. Serwis jest w pełni darmowy i co więcej, nie pobiera żadnej prowizji od sprzedaży. Wystarczy, że zrobimy zdjęcie, uzupełnimy niezbędne informacje, podamy cenę i możemy czekać na zainteresowanych kupnem. Warto tutaj zwrócić uwagę, że możemy sprzedawać również inne gadżety np. torebki, buty, biżuterię itp.
LESS_
LESS_ to aplikacja do sprzedawania ubrań, która wygląda bardzo podobnie do wspomnianej wcześniej aplikacji Vinted. Wprawdzie nie jest tak popularna, ale warto dać jej szansę. Warto zwrócić uwagę, że w aplikacji poza standardowymi użytkownikami, znajdziemy również zweryfikowane konta influencerów. Co więcej, poza sprzedażą i kupnem ubrań, dzięki aplikacji możemy dowiedzieć się nieco więcej na temat ekologii.
Szafa.pl
Szafa.pl to kolejny popularny w Polsce serwis sprzedażowy, który posiada własną aplikację mobilną. W odróżnieniu choćby od Vinted, wymaga pełnej weryfikacji danych za pomocą przelewu na kwotę 9 zł, którą możemy potem wydać na reklamę swojego profilu lub produktów.
Dedykowane aplikacje do sprzedawania ubrań to najciekawsze rozwiązanie, ale chcąc się pozbyć starych ciuchów możemy wykorzystać również media społecznościowe. Wprawdzie można je podpiąć pod aplikacje, gdyż większość osób korzysta z nich na telefonie, ale działają na nieco innej zasadzie, więc warto było je od siebie oddzielić.
Jak sprzedawać na Facebooku
Facebook to przede wszystkim serwis służący do kontaktowania się ze znajomymi, ale bardzo dobrze sprawdzi się również jako platforma sprzedażowa. Sprzedawać tutaj możemy na kilka sposobów:
- marketplace. Facebook już od dłuższego czasu oferuje swój własny rynek, na którym możemy sprzedawać różne przedmioty, nie tylko ubrania. Po wejściu w zakładkę Marketplace, klikamy w „Sprzedaż” i wybieramy odpowiednią kategorię ogłoszenia. W przypadku ubrań będzie to kategoria „Przedmioty”. Po jej wybraniu możemy dodać zdjęcia, tytuł, cenę i inne informacje, które mogą zainteresować potencjalnego kupca,
- grupy. Na Facebooku możemy również tworzyć lub dołączać do grup zrzeszających sprzedawców i kupujących. Wystarczy, że na takiej grupie umieścimy ofertę,
- transmisje. Bardzo popularny ostatnio sposób na sprzedaż używanych ubrań to transmisje „na żywo”, podczas których sprzedawcy prezentują swoje ubrania. Oczywiście ten sposób sprawdzi się jedynie w przypadku, gdy mamy naprawdę sporą ilość ciuchów.
Jak sprzedawać na Instagramie
Sprzedawanie ubrań na Instagramie to stosunkowo nowa, choć coraz częściej praktykowana metoda pozwalająca pozbyć się starych ciuchów. Dodając zdjęcie lub filmik możemy również podpiąć do niego cenę zaprezentowanego produktu oraz informacje na jego temat. Jest to bardzo ciekawy sposób na sprzedaż starych ubrań, ale niestety jedynie dla osób mających duże grono obserwatorów. W przeciwnym razie niezbędne może okazać się wykupienie dodatkowej reklamy.
Gdzie jeszcze sprzedawać ubrania w internecie
Kolejnym miejsce, w którym możemy sprzedawać używane ciuchy są serwisy aukcyjne i portale z ogłoszeniami. Niestety w odróżnieniu od powyższych aplikacji do sprzedawania ubrań, tutaj obowiązuje nas najczęściej prowizja lub opłata za wystawienie ogłoszenia. Decydując się na takie rozwiązanie musimy pamiętać, aby ograniczyć liczbę portali, na których wystawimy ogłoszenie. W przeciwnym razie możemy narazić się na niepotrzebne komplikacje w sytuacji, gdy sprzedamy ubranie jednocześnie na obu stronach. Do najpopularniejszych serwisów tego typu z pewnością możemy zaliczyć Allegro, OLX itp.
Gdzie sprzedawać ubrania poza internetem
Poza internetem możemy również sprzedać używane ubrania do lumpeksu. W takiej sytuacji musimy się jednak liczyć z tym, że właściciel może nie przyjąć wszystkich ciuchów. Druga kwestia to oczywiście cena, która niestety zależy od wagi i najczęściej jest bardzo niska, ponieważ właściciel second handu również musi zarobić. W związku z tym, przed sprzedażą ubrań w ten sposób warto odwiedzić przynajmniej kilka sklepów, gdyż mogą się one różnić upodobaniem do marek oraz przede wszystkim oferowaną ceną.
Jak sprzedawać duże ilości ciuchów
Mając do dyspozycji spore ilości ciuchów możemy rozważyć również założenie własnego sklepu internetowego. Jest to ciekawe rozwiązanie, które może zagwarantować bardzo dobry i przede wszystkim regularny dochód. Na dobrą sprawę, decydując się na własny sklep z ubraniami nie musimy nawet mieć ich na stanie. Wystarczy zdecydować się na dropshipping, a wiele hurtowni oferuje współpracę w tym modelu.
Jak odpowiednio przygotować stronę z ogłoszeniem
Kupujący przez internet nie ma możliwości fizycznego dotknięcia materiału, przymierzenia itp. W związku z tym musimy szczególną uwagę zwrócić na prezentowane informacje oraz zdjęcia:
- zdjęcia. Powinny być szczegółowe i dobrze prezentować ubranie. Najlepiej sprawdzają się zdjęcia robione na białym tle lub na sobie, gdyż wtedy kupujący może lepiej zobaczyć jak prezentuje się ubranie na sylwetce. Oczywiście musimy pamiętać, aby ubranie wcześniej wyprać i wyprasować, gdyż wtedy najlepiej widać faktyczny stan konkretnej rzeczy,
- tytuł. Bardzo istotna informacja, w której powinniśmy zawrzeć możliwie jak najwięcej informacji odnośnie sprzedawanego ubrania. Oczywiście są tutaj pewne ograniczenia co do długości, ale powinniśmy dobrze wykorzystać dostępne miejsce. Samo słowo „sukienka” to zdecydowanie za mało,
- opis. Tutaj mamy zdecydowanie więcej miejsca, więc powinniśmy zawrzeć wszystkie istotne dla kupującego informacje. Do takich zaliczamy markę, rozmiar (czasem warto również podać długość i szerokość rękawów, nogawek) itp.
Warto też wcześniej zwrócić uwagę na wszystkie wady i mankamenty sprzedawanych ubrań. Poza szczegółowym opisem dobrze jest zrobić dodatkowe zdjęcia każdej wady, aby kupujący nie miał wątpliwości jak ona wygląda. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych problemów ze zwrotami i negatywnymi opiniami.
Podsumowanie
W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na zakup używanych ubrań. Nie tylko ze względu na dużo niższe koszty, ale również z troski o środowisko. W związku z tym, zamiast wyrzucać stare ciuchy, warto zdecydować się na ich sprzedaż. Dzięki temu możemy możemy szybko zarobić pieniądze oraz pozbyć się zbędnych ciuchów zalegających w szafie. W ten sposób zrobimy miejsce na nowe i pozyskamy dodatkowe fundusze, które możemy wykorzystać choćby na zakup innych ciuchów.
Sprzedajecie swoje stare ubrania czy robicie z nimi coś innego? Podzielcie się opinią w komentarzu.
Ja sama osobiście swoje ubrania sprzedawałam na facebooku i sprzedaż szła przez jakis rok bardzo dobrze, potem przeniosłam sie na vinted ale nie przyniosło to praktycznie zadnych zysków ale za to sama często tam kupuje, glownie dlatego ze niekiedy mega tanio mozna cos dorwac. Teraz planuje przeniesc sie na less i zobaczyc jak to bedzie wygladalo 🙂
Jestem na less od kilku miesięcy i jestem bardzo zadowolona. Jest darmowe konto, darmowa ochrona kupujących i sprzedających, a jak masz ładne zdjęcia to nawet je promują na swoim instagramie 😀
Ja sprzedaje na Allegro lokalnie, mają dobry interfejs, szybki w obsłudze, prowizja nie taka duża. Już kilka rzeczy udało mi się sprzedać. Może nie za zawrotną sumę ale jednak.
Ja osobiście korzystam z ogłoszeń na Facebooku i od niedawna z vinted. Wcześnie używałam też OLX ale w dzisiejszych czasach najlepsza opcja wydaje mi się być fb i vinted
Ja bardzo często oddaje ubrania które są za małe lub za duże młodszemu rodzeństwu lub znajomym (za przysłowiową czekoladę czy tam batonika). Oddaje je również na akcje charytatywne lub wrzucam do specjalnego kontenera. Droższe ubrania – których po prostu szkoda mi wyrzucić sprzedaję na różnych aplikacjach. Jeżeli chodzi o sprzedaż ubrań zdecydowanie najszybciej szło mi to na Vinted. Miła pomocna obsługa, jedyna wada to to, że czas sprzedaży był bardzo długi bez tego ,,wypromowania produktu,, ale ogólnie wielki plus. Wszystko ładnie pięknie. Less również jak najbardziej jest na plus (tylko znacznie mniej ludzi z niej korzysta moim zdaniem, niż w… Czytaj więcej »
Przyznam szczerze, że zainteresował mnie temat już jakiś czas temu! Pełna szafa ubrań a ja wiecznie nie mam co na siebie włożyć, a szkoda kupować nowe kiedy szafa pełna. Nie ma nic lepszego niż pozbyć się ubrań w których juz nie chodzimy i w dodatku jeszcze na tym zarobić. Ja najbardziej polecam olx lub allegro – przejrzyste zasady i solidne strony. W dodatku to jest bardzo eko!
super wpis! ja sprzedaję i kupuję od jakiegoś czasu na Less i jestem bardzo zadowolona. Aplikacja jest w pełni darmowa, nie ma żadnych dodatkowych opłat, wszystko jest bezpieczne i intuicyjne. Można tam znaleźć nie tylko ubrania, ale również książki, elektronikę, czy sprzęt sportowy.
Ja swoje ubrania sprzedaje na Facebooku olx i od jakiegoś czasu na vinted.
Na vinted często się też zamieniam z kimś zamiast sprzedać i jestem mega zadowolona.
Do tej pory nigdy nie sprzedawałam swoich ubrań ani akcesoriów, najzwyczajniej w świecie nie miałam na to pomysłu. Ten artykuł zainspirował mnie do tego aby zrobić porządki w szafie i dać nieużywanym ubraniom nowe życie a przy tym zrobić miejsce na nowe trendy i zarobić trochę pieniędzy. Super, że powstają specjalne aplikacje do tego typu transakcji, gdzie dodatkowo przeważnie nie wnosimy żadnych opłat.
Ja sprzedaje ubrania na Vinted,olx. Czasem są darmowe przesyłki więc klientów też ciągnie do tego. Niż np na Facebooku musi zapłacić za koszty wysyłki. Może dlatego że też czuję się anonimowa. Niż wystawianie rzeczy na Facebooku. Potem widzi się wzrok koleżanek, „o sprzedaje, pewnie pieniędzy nie ma”. Choć nie ukrywam zdarzą mi się oglądać live z sprzedaży ubrań, i zawsze coś tam zamówię.
Jestem na vinted od 3 lat i mam bardzo dobre opinie.z Kolei Less nie ogarniam wcale a z Szafy już nie korzystam ponieważ dla mnie to przeżytek. Korzystam za to z Marketplace na fb i portalach społecznościowych. Jednakże dla mnie najbardziej ulubioną aplikacją sprzedażową jest właśnie Vinted.