Bitcoin jest jednym z najgorętszych tematów dla ekonomistów i dziennikarzy zajmujących się tematem walut. Historia tego cyfrowego pieniądza jest bogata w naprzemienne zwroty pomyślności i niepowodzeń, a wydarzenia z nią związane dotknęły niezliczoną rzeszę osób. Poniżej znajdziesz aktualny kurs oraz poznasz jego zalety.
Spis treści
Bitcoin – co to?
Bitcoin to wirtualna waluta, która dzieli się na mniejsze jednostki (do 8 miejsc po przecinku = 0,00000001BTC) zwane satoshi. Zapisywane mogą być na komputerze jako plik lub na zewnętrznych serwisach do tego przeznaczonych w tak zwanych portfelach. Bitcoiny można potem bez problemu wymienić na inną walutę przy pomocy kantorów lub giełdy.
Jak na nim zarabiać?
Niestety Bitcoin pozostaje inwestycją zaliczaną do tych z przedziału bardzo wysokiego ryzyka. Ciężko jest przewidzieć czy kurs tej kryptowaluty wzrośnie czy zacznie spadać (można przejrzeć na powyższym wykresie). Tak więc inwestycje w Bitcoin mogą być ryzykowne, ale i bardzo dochodowe. Jeśli ktoś nie lubi ryzyka i nie chce ryzykować własnych pieniędzy to samo zarabianie Bitcoina wciąż jest bardzo dobrym pomysłem.
Zalety btc
- Bardzo szybkie transakcje. Wirtualna waluta wysłana do innego użytkownika już w ciągu około dziesięciu minut zostaje przez niego odebrana,
- Bardzo małe prowizje lub ich brak,
- Anonimowość transakcji. Adres Bitcoin portfela może zostać zmieniony z każdym przelewem,
- Brak pośredników. Bitcoin trafia bezpośrednio do odbiorcy,
- Zabezpieczenie przed inflacją. Nie ma możliwości dodrukowania dodatkowych monet poza ich maksymalną ilość,
- Nie ma możliwości blokady konta. System działa na zasadzie p2p, więc nie ma właściciela,
- Jest bardzo prosty w obsłudze,
- Nie ma możliwości cofnięcia transakcji,
- Bezpieczeństwo. Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności i szyfrowania ryzyko utraty środków jest minimalne,
- Wygoda. Po instalacji portfela można z niego korzystać bez zakładania konta.
Portfele do przechowywania btc
Do przechowywania kryptowaluty niezbędne są specjalne portfele (można wykorzystać niżej opisaną giełdę i tam je przechowywać). Dzielą się one na portfele:
- w postaci aplikacji komputerowej – tego typu portfel można używać tylko na komputerze, gdzie jest zainstalowany. Można go również przenosić np na USB co zwiększa mobilność,
- offline – nie wymaga połączenia z internetwem by przechowywać bitcoiny. Portfel PaperWallet dodatkowo umożliwia wydruk banknotu,
- przeglądarkowe – bardzo mobilny portfel, ponieważ wymaga tylko przeglądarki na dowolnym urządzeniu z internetem. Poniższa giełda może być również traktowana jak portfel tego typu.
- mobilne – aplikacje na telefony, umożliwia płacenie również poprzez skanowanie kodu QR,
- portfele sprzętowe – klucz USB. Wymaga tylko wolnego gniazda USB na komputerze.
Narodziny bitcoina
Satoshi Nakamoto (a raczej grupa stojąca za tym imieniem) jest uznawany za twórcę systemu waluty cyfrowej Bitcoin. Rok 2009 uznaje się, za okres początkowy tej waluty. Nikt nie ma najmniejszego pojęcia, jakie laboratorium informatyczne stoi za tym pomysłem. Żadna z grup hakerskich ani rządowych również nie przyznała się do wykreowania tego systemu. To, co wiemy sugeruje nam, że niemożliwe jest, aby powstał on dzięki jednej osobie. System sam w sobie działa na zasadzie niezwykle skomplikowanych algorytmów i sieci p2p (peer-to-peer). Czyli proces, o którym mówimy, nie ma żadnych oficjalnych pośredników w postaci oficjalnych instytucji rządowych albo bankowych. System peer-to-peer opiera się na działaniu ogromnej ilości różnych połączonych wzajemnie maszyn. Cały system budzi u wielu znawców tematu bardzo dużo pytań i emocji. Możemy się o tym przekonać, przeglądając jakiekolwiek forum poświęcone temu zagadnieniu.
Sam Bitcoin jest „wydobywany” poprzez udostępnienie naszego komputera i jego mocy obliczeniowej systemowi peer-to-peer. Szanse na jego wytworzenie akurat w naszej wirtualnej kopalni są bardzo małe. Twórcy zawarli wewnątrz ciekawy algorytm, mianowicie im więcej komputerów „wydobywających” walutę, tym mniejsze szanse jej otrzymania. Transakcja walutowa (w Bitcoinie) zawarta w systemie p2p może posłużyć nam do przelania środków wirtualnej waluty bezpośrednio do innego systemu komputerowego po drugiej stronie sieci. Środki te potem mogą zostać wykorzystane do zakupów, wysłania ich dalej, albo przewalutowania na pieniądz właściwy w kraju odbiorcy.
Bitcoin Cash – pierwszy podział
1 sierpnia 2017 roku doszło do rozłamu w świecie wirtualnych walut. W odpowiedzi na sprzeczne wizje dotyczące rozwoju i ograniczenia technologiczne Bitcoina powstała nowa wirtualna waluta – Bitcoin Cash. Ogniskiem sporu okazała się przede wszystkim sieć obsługująca Bitocoina, gdyż nie mogła poradzić sobie z jego rosnącą popularnością. Transakcje BTC były zapisywane w 1MB blokach, które powodują opóźnienia w przetwarzaniu operacji. Koszty nadawania priorytetu konkretnej transakcji przed innymi stawał się coraz większy. Bitcoin Cash (inaczej BBC/BCH) charakteryzuje większa przepustowość transakcji.
Nowa kryptowaluta jest trudniejsza w wydobyciu, gdyż jej bloki są większe (8 MB). Do jej „kopania” trzeba wykorzystać kopalnie o bardzo dużej mocy obliczeniowej.
Większość serwisów i giełd opowiedziało się po Bitcoin Cash, część z nich jednak nie chce uznać tej nowej wirtualnej waluty. Przykładem są Coinbase i Poloniex, a swoją decyzję tłumaczą tym, że nie mają pewności czy nowa waluta będzie potrafiła utrzymać się na rynku. BTC popierają m.in. Kraken i ViaBTC, jednak pierwszy z nich nie chce wziąć odpowiedzialności za ewentualną utratę BCC/BCH.
W portfelu osób inwestujących w Bitcoiny teraz znajdą się dwa rodzaje wirtualnej waluty, które będą działać niezależnie od siebie. To, czy BCC osiągnie sukces będzie zależało od zainteresowania górników i użytkowników.
Bitcoin Gold – kolejny podział
25 października 2017 roku na rynek kryptowalut wszedł hard fork bitcoina – Bitcoin Gold. Jego start nie należał jednak do udanych. Obecnie nie można jeszcze kopać ani dokonywać transakcji Bitcoin Gold. Wcale nie oznacza to, że nowa waluta zostanie spisana na straty.
Jest to hard fork, który ma rozdzielić łańcuch Bitcoin w celu stworzenia Bitcoin Gold. Fork polegać ma na drobnych zmianach bazowego kodu Bitcoin Core. Jednak główną kartą przetargową deweloperów jest zmiana algorytmu konsensusu Proof-of-Work z SHA256 na Equihash, gdzie ogromną rolę odgrywają zasoby pamięci RAM. Osoby, które kopią ZCASH winny tę nazwę kojarzyć, ponieważ został w niej zaimplementowany taki sam algorytm, który został zoptymalizowany pod kopanie kryptowaluty z użyciem GPU. Zatem każda osoba, która posiada konwencjonalne koparki, złożone z kilku kart graficznych wykorzystywanych do miningu Ethereum i ZCash, mogłaby zacząć kopać BTG.
Przed wykopaniem pierwszych bloków BTG budzi nadal kontrowersje. Poza tym nie ma zbyt wielu firm, które ogłosiłyby swoje wsparcie dla tego forka.
Pozostałe kryptowaluty
Bitcoin jest pierwszą i bez wątpienia najpopularniejszą kryptowalutą, która sprawiła, że zainteresowanie wirtualnymi walutami wzrosło. Powstało, więc wiele altcoinów, którym wprawdzie daleko do bitcoina, ale nie oznacza to, że nie warto się zainteresować pozostałymi kryptowalutami. Czasem mniej popularne pozwalają zarobić większe pieniądze ze względu na niższy początkowy kurs.
Przyszłość bitcoina
Wizjonerzy wirtualnych walut i technologii informatycznych przyszłości mają podzielone zdanie na temat przyszłości Bitcoina. Są ludzie, którzy chwalą sobie prostotę tego systemu i widzą go jako międzynarodową walutę przyszłości. Przecież coraz więcej sklepów pozwala płacenie Bitcoinem. Niemniej są też głosy sceptyczne, w związku z tym Bitcoin ma przed sobą nieokreśloną przyszłość, której nikt tak naprawdę nie potrafi dostrzec.
Pod koniec 2018r. troszkę „popłynąłem” właśnie na bitcoinie, którego kurs zmienia się diametralnie. Wystarczyło parę godzin nieuwagi i wszystko co zainwestowałem w jego kupno przepadło i zamiast zarobić straciłem, Trzeba bardzo uważać i pilnować kursu na bieżąco, zeby nie stracić za dużo.
Uważam, że ta forma zarabiana nie jest do końca dobra.. Skąd mam wiedzieć czy przypadkiem nie stracę wszystkiego co mam do tej pory. Z jednej strony fajny zarobek ale trzeba się na tym na maksa znać.. Ci którzy tego nie potrafią, nie powinni się za to brać bo zwyczajnie mogą nic nie zyskać, a wręcz przeciwnie tylko stracić.