Samodzielne podróżowanie samochodem nie jest tanie – zwłaszcza, jeśli w grę wchodzą przejazdy na dłuższym dystansie. Dlatego obecnie sporą popularnością cieszą się rozwiązania, dzięki którym możliwe jest znaczne obniżenie kosztów transportu. Jednym z nich jest carpooling, czyli wspólne przejazdy kilku osób jadących w tym samym kierunku. Wystarczy znaleźć paru chętnych, a oszczędności z pewnością będą zauważalne. Warto tutaj dodać, że w dobie internetu nie jest to specjalnie trudne zadanie, bowiem istnieją nawet specjalne serwisy, które to ułatwiają np. BlaBlaCar. Jak działa i czy warto z niego korzystać?
Spis treści
BlaBlaCar – co to?
BlaBlaCar to aktualnie największy na świecie serwis kojarzący ze sobą osoby zainteresowane wspólnymi przejazdami. Założył go Frédéric Mazzella w 2006 roku we Francji i od tamtego czasu znacznie poszerzył zasięg swojej działalności. Obecnie funkcjonuje w aż 22 państwach, w tym od 2012 roku również w Polsce.
Jak korzystać BlaBlaCar
Korzystanie z serwisu BlaBlaCar jest bardzo proste i intuicyjne, a dostępna aplikacja mobilna jeszcze bardziej ułatwia sprawę. W związku z tym warto pokusić się o jej instalację na telefonie, jeśli planujemy regularnie korzystać z przejazdów tego typu.
Bez względu na to czy szukamy transportu, czy też jedziemy własnym samochodem i akurat mamy wolne miejsca – zanim zaczniemy korzystać z serwisu musimy założyć konto. Cały proces jest stosunkowo prosty i szybki, a wykorzystać do tego możemy konto na Facebook’u lub adres e-mail i numeru telefonu.
Jak znaleźć i zamówić przejazd w BlaBlaCar
Chcąc znaleźć kogoś, kto jedzie w tym samym kierunku wystarczy:
- wejść na stronę internetową lub odpalić aplikację,
- wpisać miejscowość początkową i docelową, wybrać datę oraz ilość potrzebnych miejsc,
- wybrać z listy osobę, z którą chcemy się zabrać,
- zarezerwować przejazd (ewentualnie wcześniej skontaktować się z kierowcą, jeśli mamy jakieś dodatkowe pytania).
- stawić się w wyznaczonym miejscu o określonej godzinie.
Jak zaoferować przejazd w BlaBlaCar
Nieco inaczej wygląda cały proces w sytuacji, gdy to my mamy wolne miejsca i chcemy zaoferować taki przejazd. Wtedy musimy:
- kliknąć w przycisk „opublikuj przejazd”,
- wybrać miejscowość początkową i docelową oraz określić ilość wolnych miejsc,
- zaznaczyć trasę, którą będziemy się poruszać,
- opcjonalnie podać planowane przystanki, aby zachęcić większą ilość pasażerów,
- uzupełnić datę i godzinę wyjazdu,
- wybrać sposób rezerwacji (automatyczny lub ręczny),
- ustawić cenę za przejazd,
- określić, czy powrót też jest w planach,
- oczekiwać chętnych na wspólny przejazd i zabrać ich z określonego miejsca.
Jak skontaktować się z kierowcą
Najprostszą i najpopularniejszą formą kontaktu z kierowcą jest wewnętrzny komunikator wbudowany w aplikację mobilną BlaBlaCar. Jednak wchodząc w profil danej osoby możemy sprawdzić również jej numer telefonu, jeśli wolimy napisać sms-a lub też zadzwonić. Czasem w ten sposób łatwiej ustalić pewne szczegóły dotyczące przejazdu, a nawet umówić się na odebranie z innego miejsca niż podane.
Ile się płaci za BlaBlaCar
Serwis BlaBlaCar sam w sobie jest darmowy, ale za przejazdy oczywiście przyjdzie nam już zapłacić. Wprawdzie wysokość opłaty uzależniona jest od kierowcy, ale w Polsce cena rekomendowana to 13 groszy za 1 kilometr trasy za 1 miejsce. Warto od razu zauważyć, że cena nie może przekroczyć ustalonego przez firmę maksimum, bowiem zamysłem serwisu jest dzielenie kosztów, a nie osiąganie zysku.
Ponadto w BlaBlaCar musimy liczyć się również z opłatą serwisową za rezerwację wspólnego przejazdu, której wysokość zależy od kosztów przejazdu.
Wspólne przejazdy a podatek
Część kierowców może mieć pewne wątpliwości odnośnie kwestii podatkowych i zastanawiać się czy z otrzymanych pieniędzy należy się rozliczyć. Jakby nie patrzeć za transport pobierana jest opłata, ale zgodnie z regulaminem celem podróży nie jest wyłącznie zabranie pasażerów. W związku z tym kierowca zabierając kogoś przy okazji nie może otrzymać zapłaty większej, niż faktycznie poniesione koszty przejazdu (paliwo, ewentualne opłaty drogowe itp.). Dlatego w tej sytuacji nie ma żadnego zysku, a więc również obowiązku odprowadzania podatku.
System ocen w BlaBlaCar
W BlaBlaCar mamy również system ocen, dzięki któremu osoby umawiające się na wspólny przejazd mogą wystawić sobie opinię. Taką możliwość mają zarówno kierowcy, jak i pasażerowie. Co najciekawsze, do podróży wcale nie musi dojść – wystarczy tylko dokonać rezerwacji.
Oczywiście taki system działa w obie strony i pozwala łatwiej ocenić, czy dana osoba jest godna zaufania. Nikt przecież nie chciałby dowiedzieć się w ostatniej chwili, że kierowca jednak nie przyjedzie. Zwłaszcza, jeśli jest to ważny wyjazd, a ciężko na szybko załatwić alternatywny transport.
W związku z powyższym, to pasażer więcej ryzykuje umawiając się z nierzetelnym kierowcą. Kierowcy z własnym autem nie grozi brak transportu – co najwyżej podróż odbędzie się nieco drożej. Jednak nie oznacza to, że opinie dotyczące zabieranych osób są mało istotne. W końcu nikt nie lubi spóźnialskich i odwołujących przejazd w ostatniej chwili, a takich ludzi też nie brakuje. Ponadto niektórzy mogą mieć problemy z dostosowaniem się do zasad panujących w samochodzie.
Dużo pozytywnych opinii zwiększa szanse kierowcy na znalezienie chętnych do wspólnego przejazdu, a pasażerowi na bycie zabranym.
Warto również dodać, że druga osoba nie zobaczy otrzymanej oceny dopóki sama takiej nie wystawi.
Alternatywy dla BlaBlaCar
BlaBlaCar jest wprawdzie największym obecnie serwisem ułatwiającym carpooling, ale szukając chętnych na wspólne przejazdy wcale nie musimy ograniczać się tylko do tego jednego. Chcąc oszczędzać na paliwie możemy korzystać również z innych stron, a nawet zupełnie odmiennych sposobów znajdywania pasażerów i kierowców.
Na co uważać?
Niestety w internecie nie brakuje oszustów, więc również korzystając z serwisu BlaBlaCar musimy zachować szczególną ostrożność. Zwłaszcza, jeśli ktoś kontaktuje się z nami poza komunikatorem np. przez WhatsApp i wysyła podejrzane linki służące do dokonania rezerwacji, czy nawet płatności. Takie sytuacje w ogóle nie powinny mieć miejsca, więc najprawdopodobniej jest to zwykły SCAM, którego głównym celem jest wyłudzenie danych naszej karty kredytowej lub debetowej. Warto o tym pamiętać, aby nie paść ofiarą oszusta.
Podsumowanie i opinie
Idea wspólnych przejazdów wprawdzie nie jest nowa, ale w dalszym ciągu mało kto z niej korzysta. Dlatego warto pamiętać o tej możliwości zarówno szukając transportu, jak i planując podróż własnym samochodem. Jest to bowiem spora oszczędność pieniędzy dla obu stron, a załatwienie wszystkiego jest stosunkowo proste dzięki serwisom typu BlaBlaCar. Oczywiście pod warunkiem, że znajdziemy osoby, które chcą jechać w tym samym kierunku, o tej samej porze.
Sam BlaBlaCar jest wyjątkowo prosty w obsłudze i ma bardzo dobre opinie wśród użytkowników. Panel jest na tyle intuicyjny, że nikt nie powinien mieć żadnych problemów ze zorganizowaniem sobie przejazdu.
Macie jakieś doświadczenia z BlaBlaCar? Podzielcie się opinią w komentarzu.
W mojej opinii takie usługi, jak BlaBlaCar mogą być pożyteczne, jeżeli nie masz, np. prawa jazdy.
Moim zdaniem blablacar to bardzo pożyteczny środek transportu! Z miejsca do miejsca w bardzo szybkim okresie czasu i na dodatek w miłym towarzystwie kierowcy! Ja osobiście jestem zadowolona z usług. Ceny też są bardzo w porządku. Polecam całym sercem!