YouTube jest serwisem założonym w 2005 roku, na którym możemy oglądać, komentować i oceniać filmy, a nawet dodawać własne (również „na żywo”). Należy obecnie do najczęściej odwiedzanych stron, więc YT z pewnością nikomu przedstawiać nie trzeba. Jednak od momentu powstania zachodziły na platformie różne zmiany, a jedną z ważniejszych było wprowadzenie w 2019 roku płatnej subskrypcji. Co zyskujemy płacąc za YouTube Premium, jaka jest cena subskrypcji i jak długo możemy korzystać za darmo?
Spis treści
Co daje YouTube Premium
Wprowadzenie YouTube Premium niewiele zmieniło, jeśli chodzi o zwykłych użytkowników, bowiem serwis w dalszym ciągu dostępny jest za darmo. Wspomniana płatna subskrypcja jest jedynie opcjonalna, ale zapewnia dodatkowe korzyści, których nie mają zwykli użytkownicy. Przynajmniej teoretycznie, gdyż niektóre z oferowanych funkcji uzyskać możemy w zupełnie inny sposób, bez kupowania wersji premium.
Co dostajemy, jeśli zdecydujemy się na opłacenie subskrypcji YouTube Premium?:
- brak irytujących reklam podczas oglądania na YouTube,
- możliwość pobierania pojedynczych filmów i całych playlist na urządzenia mobilne, aby mieć do nich dostęp bez internetu,
- możliwość odtwarzania muzyki w tle podczas korzystania z innych aplikacji orazprzy całkowicie wyłączonym ekranie,
- darmową subskrypcję YouTube Music Premium,
- możliwość odtwarzania muzyki przy pomocy Google Home lub Chromecast Audio.
Ponadto posiadacze konta premium jako pierwsi testują nowe funkcje serwisu, przez co mają większy wpływ na jego rozwój.
Cena subskrypcji standardowej i rodzinnej
Korzyści wynikające z posiadania YouTube Premium już znamy, więc czas przejść do ceny takiego luksusu. Ta uzależniona jest od wybranego wariantu i wynosi odpowiednio:
- studencki – 14,99 złotych / miesiąc,
- standardowy – 25,99 złotych / miesiąc,
- rodzinny – 46,99 złotych / miesiąc.
Co ciekawe, w niektórych krajach na świecie taka subskrypcja jest znacznie tańsza, więc część użytkowników decyduje się na zakup przez VPN, dzięki któremu można w łatwy sposób zmienić swoją lokalizację i dostać YouTube Premium w lepszej cenie. Często wybierane to np. Argentyna, czy też Turcja.
Czym jest plan rodzinny YouTube Premium
Subskrypcja rodzinna pozwala na udostępnianie konta premium maksymalnie 5 osobom (w wieku min. 13 lat) mieszkającym pod jednym dachem. Jest to korzystne rozwiązanie, jeśli kilku domowników zainteresowanych jest takim zakupem, bowiem wychodzi znacznie taniej. Nawet, jeśli w grę wchodzą tylko 2 konta Google.
W ramach jednej subskrypcji korzystać z YouTube Premium mogą:
- administrator – właściciel konta, który tworzy grupę rodzinną i odpowiada za zapraszanie do niej kolejnych osób,
- członkowie grupy rodzinnej – mają dostęp do wszystkich korzyści, które daje YouTube Premium, ale biblioteki, rekomendacje oraz subskrypcje mają własne.
Dlaczego cena przy zakupie przez App Store jest wyższa?
Apple jest firmą bardzo mocno nastawioną na zysk, która wszędzie szuka okazji, aby zarobić. Nic dziwnego zatem, że dokonując jakiejkolwiek płatności (również wykupując subskrypcję) poprzez App Store musimy liczyć się z bardzo wysoką prowizją wynoszącą aż 30%. Wprawdzie dla mniejszych firm jest to „tylko” 15%, ale Google niestety się do takich nie zalicza.
W związku z tym, cena subskrypcji YouTube Premium przy zakupie przez App Store prezentuje się następująco:
- standardowy – 33,99 złotych / miesiąc,
- rodzinny – 61,99 złotych / miesiąc.
Jednak nawet posiadacze iPhona, czy iPada mogą kupić subskrypcję premium bez płacenia powyższej prowizji. Wystarczy dokonać płatności na smartfonie z Androidem lub poprzez przeglądarkę internetową zainstalowaną na komputerze.
YouTube Premium za darmo
Jak wiele innych subskrypcji, tak i YouTube Premium możemy dostać za darmo w ramach okresu próbnego, aby sprawdzić czy nam odpowiada. Oczywiście tylko na określony czas, którego długość zależy od wybranego wariantu:
- standardowy – 2 miesiące za darmo,
- rodzinny – 1 miesiąc za darmo.
Podczas darmowego okresu próbnego mamy dokładnie takie same korzyści jak subskrybenci YouTube Premium. W tym czasie możemy w pełni przetestować oferowane możliwości i podjąć decyzję o ewentualnym zakupie.
Co ważne, rozpoczynając okres próbny musimy podać formę płatności, gdyż po jego zakończeniu subskrypcja odnawia się automatycznie. Chyba, że zdążymy z niej zrezygnować przed końcem.
Darmowy okres próbny dostępny jest dla nowych użytkowników lub 6 miesięcy po anulowaniu poprzedniej subskrypcji. Ponadto skorzystać z niego możemy tylko raz na 12 miesięcy.
Jak zrezygnować z YouTube Premium
Rozpoczęcie okresu próbnego, czy opłacenie miesięcznej subskrypcji do niczego nas nie zobowiązuje. W każdej chwili możemy zrezygnować, jeśli z jakiegoś powodu usługa nie przypadnie nam do gustu lub zwyczajnie przestanie być potrzebna. W ten sposób uchronimy się przed pobraniem kolejnej lub pierwszej płatności.
Zatem jak zrezygnować z YouTube Premium?
- klikamy w swój awatar, aby rozwinąć listę,
- wybieramy „zakupy i subskrypcje”,
- pod YouTube Premium klikamy na „zarządzaj”,
- klikamy na „anuluj członkostwo”,
- podajemy powód rezygnacji i przechodzimy dalej.
Warto oczywiście pilnować terminu kolejnej płatności, aby zdążyć zrezygnować zanim subskrypcja odnowi się automatycznie.
Na co się przygotować po rezygnacji z YouTube Premium
Decydując się na rezygnację z konta premium w YT należy mieć świadomość, że Google będzie próbował nakłonić nas do szybkiej zmiany decyzji. Jednak nie będą to zwykłe zachęty do ponownego opłacania subskrypcji, a znacznie większa liczba reklam podczas oglądania filmów. Nie będzie to już ta sama ilość, do której zdążyliśmy przywyknąć korzystając ze standardowej, darmowej wersji serwisu.
Czy opłaca się kupić YouTube Premium?
Cena wprawdzie nie jest wygórowana, ale z pewnością wiele osób zastanawia się czy warto opłacać YouTube Premium. Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, bowiem zależy od tego, na których korzyściach tak naprawdę nam zależy. Przyjrzyjmy się zatem po kolei każdej z nich.
Brak reklam
Włączające się reklamy podczas oglądania filmu, czy też słuchania muzyki potrafią naprawdę zirytować. Zwłaszcza w sytuacji, gdy ustawimy głośność na stosunkowo wysokim poziomie, a sami jesteśmy w innym pomieszczeniu. Dlatego ich brak z pewnością jest sporą zaletą, którą warto mieć na względzie kalkulując zakup.
Takie blokowanie reklam wprawdzie możliwe jest również za pomocą dodatkowych wtyczek, ale niestety z początkiem 2023 roku wiele się w tej kwestii zmienia. Wszystko za sprawą aktualizacji Chromium, na którym oparta jest najpopularniejsza obecnie przeglądarka Google Chrome, a także Opera oraz Microsoft Edge.
W związku z tym, jeśli zależy nam na pozbyciu się reklam, to w grę wchodzi zakup YouTube Premium lub zmiana przeglądarki internetowej i zainstalowanie odpowiednich wtyczek.
Łatwe pobieranie muzyki i filmów
Dla samego pobierania muzyki i filmów z pewnością nie warto kupować płatnej subskrypcji. Możemy bowiem w bardzo łatwy sposób ściągać materiały z YouTube za pomocą dedykowanych programów lub specjalnych stron internetowych. Dziwi jedynie fakt, że opcja ta nie jest domyślnie dostępna dla użytkowników korzystających z serwisu za darmo.
Odtwarzanie w tle
Możliwość odtwarzania w tle to jedna z bardziej użytecznych funkcji, której brak z pewnością doskwiera wielu użytkownikom. Jednak również tą możemy załatwić sobie za darmo, choć potrzebne będą dodatkowe aplikacje np. Autobeat Player. Ewentualnie opcja z odtwarzaniem przez przeglądarkę, która to umożliwia np. Brave Browser lub Mozilla Firefox.
Darmowa subskrypcja YouTube Music
Tutaj właściwie dochodzimy do największej korzyści wynikającej z zakupu subskrypcji, jaką jest YouTube Music Premium. Jest to nic innego jak serwis strumieniowy oferujący dostęp do muzyki i podcastów, który swoim działaniem przypomina znane większości Spotify. Dla osób regularnie korzystających z tego typu serwisów jest to dobra alternatywa warta rozważenia.
Wprawdzie samo YouTube Music premium możemy dostać za 21,99 złotych na miesiąc, ale dorzucając jedynie 4 złote zyskujemy również wspomniane wyżej profity. Dzięki temu nie musimy kombinować z zewnętrznymi programami blokującymi reklamy, pozwalającymi odtwarzać w tle, czy też ułatwiającymi pobieranie.
Podsumowanie
Biorąc pod uwagę wszystkie oferowane korzyści, YouTube Premium prezentuje się bardzo dobrze. Zwłaszcza, jeśli zaczniemy korzystać z YouTube Music zamiast alternatywnych serwisów strumieniowych. W przeciwnym razie zakup subskrypcji jest już mniej opłacalny, choć w dalszym ciągu pozwoli uniknąć kombinowania przy pozbywaniu się reklam, próbie odtwarzania w tle, czy pobieraniu plików.
Korzystacie z YouTube Premium? Może czegoś Wam brakuje w subskrypcji? Podzielcie się opinią w komentarzu.
Wybrałem pakiet standardowy i jestem bardzo zadowolony. Nie muszę już oglądać reklam, które były bardzo uciążliwe zwłaszcza przy słuchaniu muzyki w samochodzie po podpięciu telefonu do radia samochodowego. Wcześniej musiałem co klikać na ekran w celu zamknięcia reklamy a wiadomo, jakie to stwarza zagrożenie na drodze. Druga sprawa to możliwość słuchania muzyki czy wykładów przy zgaszonym ekranie, co pozwala zaoszczędzić baterie.