Praca w domu cieszy się stale rosnącą popularnością, więc nikogo nie powinien dziwić fakt, że w internecie znajdziemy wiele ofert tego typu. Oczywiście spora część z nich faktycznie pozwala zarobić – czasem nawet niemało. Jednak niestety nie brakuje również oszustów, którzy tylko wykorzystują to zainteresowanie dla własnych korzyści. Dlatego przeglądając jakąkolwiek ofertę pracy warto zastanowić się, czy nie wygląda ona podejrzanie oraz w miarę możliwości zasięgnąć opinii ludzi, którzy już z niej skorzystali. Jednym z popularniejszych zajęć, na które w dalszym ciągu możemy trafić w internecie, a budzi spore wątpliwości jest składanie teczek. Na czym polega taka praca w domu, czy faktycznie idzie na niej zarobić i jakie alternatywy są znacznie bardziej dochodowe?
Spis treści
Jak wygląda składanie teczek w domu
Składanie teczek kartonowych polega na odebraniu gotowych materiałów od zleceniodawcy, połączeniu ich w jedną całość, a następnie odesłaniu jej z powrotem. Zajęcie to nie wymaga praktycznie żadnych umiejętności, ani nie wykorzytuje się do tego żadnych drobnych elementów. Nic zatem dziwnego, że w dalszym ciągu cieszy się sporym zainteresowaniem. Jednak w obecnych czasach, przy tak dużej automatyzacji wielu procesów, warto się dobrze zastanowić przed zgłoszeniem się do takiej oferty.
Czy faktycznie jest aż takie zapotrzebowanie na tego typu usługi? Przecież aktualnie dostępna technologia sprawiła, że większość prostych prac wykonują maszyny, więc płacenie za to ludziom stało się zwyczajnie nieopłacalne. Automat zrobi to zdecydowanie szybciej i przede wszystkim taniej, jeśli weźmiemy pod uwagę produkcję taśmową.
Załóżmy jednak, że jedna z takich ofert zatrudnienia byłaby prawdziwa. Teoretycznie prosta i nie budząca większych zastrzeżeń praca w domu, ale czy, aby na pewno? Przyjrzyjmy się zatem jak wyglądają takie ogłoszenia i na co warto zwrócić uwagę decydując się na chałupnictwo.
Przegląd ofert pracy polegających na składaniu teczek
Znalezienie oferty pracy w domu polegającej na składaniu teczek kartonowych nie należy do czynności przesadnie skomplikowanych. W zasadzie wystarczy, że wpiszemy odpowiednią frazę w wyszukiwarce, a natrafimy na przynajmniej kilka z nich. Wszystkie są do siebie bardzo podobne, więc weźmy tylko pierwszą z brzegu, aby dokładniej się jej przyjrzeć.
W tej ofercie mamy do wyboru zestawy składające się z 500 lub 1000 szt, z wynagrodzeniem w wysokości 18 groszy za każdą złożoną teczkę. Wprawdzie informacje odnośnie czasu potrzebnego na to zadanie są różne, ale na potrzeby obliczeń załóżmy, że jedna minuta w zupełności wystarczy. Wtedy wychodzi ok 10,8 zł na godzinę, więc stawka jest nawet prawdopodobna i raczej nie budzi większych podejrzeń. Zwłaszcza biorąc pod uwagę prostotę zajęcia i fakt, że pracujemy w domu, o dowolnie wyznaczonych godzinach. Jednak to, że ogłoszenie wygląda wiarygodnie nie oznacza od razu, że praca w nim opisana jest prawdziwa. Praktycznie wszystkie to SCAM, czyli oszustwo, którego mechanizm jest już bardzo dobrze znany, choćby z ofert polegających na skręcaniu długopisów.
Na czym polega oszustwo?
Zacznijmy od tego, że do pracy w domu polegającej na składaniu teczek niezbędne są odpowiednie materiały. Jednak tych nie trzeba posiadać u siebie, ponieważ wszystkie otrzymujemy od zleceniodawcy – przynajmniej taka informacja widnieje w ogłoszeniach. To akurat jest to dość logiczne i nie budzi większych zastrzeżeń, ale niestety najpierw musimy wpłacić zaliczkę, a to już daje oszustom spore pole do manewru.
Wprawdzie zleceniodawca zobowiązuje się do odkupienia złożonych już teczek, ale niestety tak to wygląda tylko w teorii. W rzeczywistości po wykonaniu takiego przelewu kontakt zazwyczaj całkowicie się urywa, a my zostajemy i bez pracy i bez pieniędzy wydanych na materiały. Dlatego chcąc zarabiać w domu należy dobrze wybierać oferty i sprawdzać opinie na temat każdej z nich.
Oszustwo na smsa
Inny rodzaj oszustwa w takich ogłoszeniach polega na konieczności wysłania płatnego smsa, który miałby sprawdzać zapotrzebowanie na pracę tego typu w danym rejonie. Oczywiście tak to wygląda tylko w opisie, ponieważ faktycznie o żadnym sprawdzaniu nie ma mowy. Chodzi tylko i wyłącznie o nabijanie kasy osobom, które wystawiają w internecie takie oferty.
Dlaczego oferty tego typu pracy w domu dalej widnieją w internecie?
Oszukiwanie ludzi było i z pewnością jeszcze długo będzie jednym z lepszych sposobów na zarobek, więc ofert tego typu niestety ciężko uniknąć. Co więcej, wiele z nich bardzo długo się utrzymuje w internecie, ze względu na stosunkowo niewielką kwotę. Mało komu chce się zgłaszać sprawę na policję i tracić czas dla kilkunastu złotych. Dlatego przeglądając jakąkolwiek ofertę zawsze musimy zachować czujność – zwłaszcza, jeśli wymaga ona od nas jakiejś wpłaty na początek.
Ile oszuści zarabiają na ofertach dotyczących składania teczek?
Opłata za materiały lub wysłanie smsa to koszt rzędu kilku do maksymalnie kilkudziesięciu złotych. Wprawdzie kwota wydaje się niewielka, ale dzięki temu więcej osób się zdecyduje, a to finalnie przełoży się na spory zarobek. Ponadto zmniejsza prawdopodobieństwo zgłoszenia sprawy na policję.
Zakładając, że oszust liczy sobie 15 złotych za materiały, to wystarczy 1000 osób, aby zarobić 15 tys złotych. Jednak ze względu na spore zainteresowanie pracą w domu, liczba chętnych na składanie teczek może być znacznie większa. Dlatego takie fikcyjne oferty są dobrym sposobem, dzięki któremu oszuści mogą stosunkowo łatwo i szybko zarobić pieniądze. Niestety kosztem innych.
Inne popularne prace w domu polegające na składaniu elementów
Warto zwrócić uwagę, że składanie teczek jest zaledwie jednym z wielu rodzajów pracy chałupniczej. Sporą popularnością cieszą się również zajęcia polegające na składaniu:
- długopisów,
- kartek,
- różańców,
- kalendarzy,
- pudełek,
- kartonów,
- torebek.
Oczywiście w przypadku powyższych ofert pracy chałupniczej zazwyczaj również mamy do czynienia ze zwykłym oszustwem. Dlatego biorąc pod uwagę takie ogłoszenia zawsze warto zachować szczególną ostrożność, a najlepiej całkowicie odpuścić sobie zajęcia polegające na składaniu elementów.
Jaka praca w domu będzie znacznie lepsza?
W internecie wprawdzie znajdziemy wiele ofert pracy, które są zwykłym oszustwem, ale nie oznacza to od razu, że w domu nie można zarobić. Co więcej, chałupnictwo przy odpowiednim zaangażowaniu może być naprawdę dochodowym zajęciem, dlatego zdecydowanie warto się nim zainteresować. Możliwości jest sporo, a część z nich nie wymaga praktycznie żadnych dodatkowych umiejętności, a jedynie nieco wolnego czasu oraz przede wszystkim chęci.
Opinie o pracy w domu polegającej na składaniu teczek
Składanie teczek to praca w domu, którą zupełnie nie warto się interesować. Już nawet pomijając fakt, że ogłoszenia tego typu zazwyczaj są zwykłym oszustwem, to nawet zajęcie samo w sobie z pewnością byłoby bardzo nużące, a do tego słabo wynagradzane. Bez wątpienia są znacznie lepsze możliwości zarabiania pieniędzy – również z wykorzystaniem internetu.
Może macie jakieś doświadczenie z pracą chałupniczą polegającą na składaniu teczek? Podzielcie się opinią w komentarzu.
Szukałam kiedyś na wiele tego typu ofert, niestety większość czyli jakieś 90 procent to oszustwo. Często wymagają np. zapłaty za wysyłkę ( bez żadnej gwarancji że ta wysyłka będzie), bądź tylko wyłudzają dane osobowe -co jest z resztą karalne. Do dziś nawet na samym FB czy innych portalach społecznościowych potrafią się ogłaszać puste konta z ofertami pracy tego typu . Przykre to że tyle oszustów jest ,ale co zrobić? Jedyne co możemy zrobić to zwracać uwagę na tego typu oszustwa.
To wszystko oszustwa. Ja nawet zgłaszałam to na policję.
W moim mieście działa firma, która daje do składania serwetki. Dostajesz materiał, umowę zlecenie i składasz w domu. Ale biorą ludzi tylko po znajomości (jak to zwykle bywa), więc każdy z ulicy pracy u nich nie dostanie.
Witam. Poproszę o dane tej firmy.
A czy ktoś poleci zaufane chałupnictwo pomorskie.
Witam czy ktoś poleci zaufane chałupnictwo śląskie
Może kiedyś taka praca była rzeczywiście fajna i sensowna, ale teraz znalezienie oferty, która nie byłaby oszustwem graniczy z cudem. Na popularnym portalu społecznościowym jestem nawet na grupie „praca chalupnicza” i co ogłoszenie, to scam. Zamiast zarobić stracisz pieniądze. Niestety, bo dłubanie przy różnych rzeczy i skręcanie ich jest ogólnie fajnym zajęciem, ale myślę, że robią już to roboty. Teleskop 1908